PDA

View Full Version : C?t a durat un vot la Bologna. 14.5 secunde !



zildan
18-11-14, 11:07
Ce spune Latrina3 de 5 ani ? ca la Paris s-a votat la 15 secunde si deci s-a furat in 2009.
Uite ca un observator dintr-o sectie de votare in 2014 a calculat timpii si ies 14,5 secunde!
In Romania Latrinei 3 castiga cel care striga mai tare, care minte mai mult si cu talent.


Rep: Au fost incidente, se simţea presiunea celor care voiau să voteze?

„Da, au fost unele incidente. Se strigau lozinci „Hoţii” „Ruşine”. Lumea era agitată. Era de ajuns ca unul să strige, incepeau să strige toţi”.

Momentul cel mai tensionat a fost, pentru Sorin Nedea, intre 14:00 - 15:00. „Eram singur acolo, in faţă. A fost mereu un echipaj de poliţie, dar ei au stat unde se termina coada. Am dat un telefon la carabinieri, să trimită pe cineva, cand am simţit că se incing spiritele. Mi-au spus că, dacă lumea se limitează la lozinci, nu e problemă. Sunt alegerile noastre, intervin doar dacă se ajunge la acte de violenţă. La al treilea telefon, am indreptat celularul spre mulţime şi au auzit strigătele. Le-am spus din nou să vină, chiar preventiv. Au trimis două echipaje. Nu a fost nevoie de intervenţia poliţiei, dar oamenii s-au mai calmat, uniforma a impus puţină linişte.

Cei din comisie au avut un singur scop: să voteze toţi. Au lucrat umăr la umăr, indiferent de partid. Consulul Şerbănescu a cerut, după ora 15, prelungirea orarului de vot. La ora 19:00 am trimis şi eu o solicitare. Ne-au spus că nu e posibil, aşa zice legea, trebuie să o respectăm”.

Rep: Un moment care va rămane in memorie din ziua de ieri?

„Da, cand am vrut să fac loc pentru o mamă cu un copil de patru luni in braţe, să voteze inainte. Mama s-a uitat spre un om de langă ea, mai agitat, şi i-a spus: să voteze dumnealui, că pare foarte grăbit.

La căderea serii, oamenii credeau că nu vor putea vota cu toţii. Au fost voluntari dintre alegători careu au ajutat la fluidizarea traficului.

Cu cateva minute inainte de ora, 21.00 incă mai erau oameni la rand. Potrivit legii, puteau vota doar cei care erau in secţie. Eu, personal, nu am avut un ceas elvetian, atomic, care să-mi zică ora exactă. Am adunat oamenii, cu toţii, in sala mică a consulatului. Au stat inghesuiţi, dar au intrat cu toţii la vot”.

Rep: Cum au rezistat se putea respira?

„Da, e adevărat, respirau greu, dar au supravieţuit. Morţi, nu au votat - spune cu un ton de glumă. O sută cincezeci de persoane. A votat pană şi ultimul care era in sală. Procesul s-a incheiat către ora 22.00. Am calculat cat a durat un vot la Bologna. 14.5 secunde”.

Cititi tot articolul Aici. Merita. (http://www.hotnews.ro/stiri-politic-18596418-video-votul-din-italia-cealalta-parte-portilor-vot-bologna-14-5-secunde.htm)

f11
18-11-14, 15:36
Un lucru este clar nu ambasadorii sau lucratorii ambasadelor sunt vinovati.Vinovatii sunt Ponta si cei ce-l inconjoara sau il inconjurau , care cu buna stiinta si o nesimtire crancena au restrictionat votul diasporei.

f11