PDA

View Full Version : De ce contează votul tău din primul tur?



zildan
31-10-14, 22:02
De pe blogul lui Graţian Mihăilescu

Citeste mai mult: adev.ro/nebaq1


Acest articol e un mic ghid de informaţii pentru cei indecişi, pentru cei care nu vor să se prezinte la vot, pentru tinerii sătui de clasa politică, pentru cei care nu cred in puterea votului. Sunt două chestiuni ce trebuie explicate pentru cei care nu vor să meargă la vot sau consideră că votul lor nu contează.
S-o luăm pe prima. De ce să mergi la vot? Tu, de fapt, nu vrei să mergi la vot pentru că te-ai săturat de aceleaşi feţe, de politicienii produşi de sistemul corupt, de minciuni. Tu vrei să protestezi impotriva acestui sistem şi atunci nu te prezinţi la vot sau intri in cabină şi iţi anulezi votul sau le tragi cateva injurături candidaţilor pe pagina de vot. Vezi, doamne, că aşa eşti cool, anti-sistem şi că le-ai arătat-o tu lor. Ehh, află că nu rezolvi nimic cu atitudinea asta şi că nu ai nicio şansă să-I senzibilizezi pe politicieni cu astfel de acţiuni. Tu nu vrei să-l schimbi pe unul cu altul şi atunci iţi bagi picioarele in toţi. Hai să iţi spun ceva: la vot mergi ca să schimbi un om cu altul şi durează 10 minute o dată la 5 ani. Vrei să lupţi impotriva sistemului şi a clasei corupte din politică? Poţi să o faci in cei 5 ani prin toate mijloacele posibile: fii nervos pe bloguri, participă la mitinguri şi proteste, pune presiune pe ei prin toate mijloacele pe care le ai la dispoziţie. Dar du-te la vot!
A doua chestie: de ce să merg la vot cand mie imi place un candidat care nu are nicio şansă in turul 2. Total greşit, să iţi explic cum stă treaba: bătălia finală se va da in turul 2, intre Johannis şi Ponta. Asta nu inseamnă că trebuie să nu votezi in primul tur. Ei bine, votul tău este la fel de important. Pentru turul doi se vor face jocurile adevărate şi cei doi candidaţi rămaşi in cursă vor face alianţe cu cei ieşiţi din cursă pentru a primi sprijinul lor. Eu de exemplu o sa dau votul unui candidat care ştiu că nu are şanse să intre in turul 2. Insă pot să-l ajut pe acel candidat să aibă un vot in plus pentru a-şi negocia poziţia in turul 2. E clar că viitorul Preşedinte va fi decis de alianţele care se vor face in turul 2.
Ponta vs Johannis
E greu să spui cine va caştiga dintre cei doi. Fiecare are minusuri care pot exploda in turul 2. Din punctul meu de vedere contează dezbaterea finală televizată intre cei doi şi „cum vor da pe sticlă”. Spun asta gandindu-mă la cum a caştigat Kennedy in 1960 impotriva lui Nixon: deşi Kennedy era bolnav, a apărut pe sticlă ca un om energic, tanăr cu carismă – ceea ce nu se putea spune despre imaginea pe care Nixon o avea. Continuand comparaţiile, una dintre cauzele pentru care Băsescu l-a bătut pe Geoană in 2009, a fost că in dezbaterea publică de la TVR, Geoană a recunoscut că l-a vizitat pe Sorin Ovidiu Vantu cu o seară inainte. Sunt chestii minore, care contează mult atunci cand procentele sunt echilibrate.
Eu merg la vot cu gandul la ce o să se intample in turul II:
Pe ce se bazează Ponta? Deţine 40% din electorat, iar resursele financiare bugetare sunt sub controlul său direct. A dat mulţi bani in ultimele luni pe asistenţă socială, plus primarii care au trecut de la PNL sau PDL in PSD. Doar in Buzău şi Caraş-Severin sunt 41 de primari de comune sau municipii care au trecut la PSD. Probabil aceştia vor aduce voturi necondiţionat pentru Ponta, mai ales că au primit şi bani de la centru “pentru investiţii şi dezvoltare”. Lipsa de carismă a lui Johannis coroborată cu discursul agresivo-miştocăresc a lui Ponta tinde să aibe lipici la mulţime.
Pe ce se bazează Johannis?
E candidatul care are un discurs moderat, o abordare ce nu a mai fost in astfel de campanii. El se bazează pe „Romania lucrului bine făcut”, pe un proiect prezidenţial de 10 ani de zile. Prinde oare acest gen de campanie, mai ales că majoritatea romanilor sunt dezamăgiţi de astfel de propuneri? Johannis crede că in turul 2 va reuşi să atragă de partea sa ungurii, voturi de la Tăriceanu şi probabil de la Macovei. Oricum a declarat public că dacă va ieşi el nu va dori să guverneze alături de Ponta şi va incerca să pună un prim-ministru de dreapta.

Cam aşa stă treaba, alegătorule indecis, in caz că nu ai avut timp să te informezi, sau in cazul in care te-ai gandit sa protestezi şi să nu te prezinţi la vot. In cazul in care nu ai urmărit ce s-a intamplat şi nu ai argumente pentru un candidat sau altul, fă testul celor de la Open Politics şi vezi cu care dintre candidaţi eşti mai compatibil. Testul poţi să il faci aici http://www.openpolitics.ro/testvot. Ne vedem Duminică la Vot!

Citeste mai mult: adev.ro/nebaq1

petrica
03-11-14, 21:02
Deci iohannis vrea sa puna un prim ministru ca asa vrea muschiu lui. Da-o incolo de democratie si lege. Tipic basist.
Presedintele ppe tocmai i-a indemnat pe cei din pmp sa-l sustina pe iohannis. Mai e nevoie de vreo dovada ca acesta e omul basului ?

konstantine
04-11-14, 01:18
A trecut si primul tur ,Monta poa' s-o ia la ...fuga.

tutri
04-11-14, 21:36
Ar muri Ponta daca nu ai scrie corect numele, si aici ma refer la majuscule.

konstantine
04-11-14, 21:44
Dupa ce-am vazut in teritoriu,dupa reportajul de pe digi24,dupa indarjirea cu care vor pSd ul puterea,
sunt sigur ca stiu cu cine merg in turul doi.Sper ca dupa un sfert de secol sa se intample ceva bun cu
adevarat si in Romania.

petrica
05-11-14, 10:53
PSD nu vrea toata puterea. De aia il pune pe Tariceanu prim ministru.

mondo
05-11-14, 11:17
...si Tariceanu cine e?

laleauaneagra
05-11-14, 11:28
ponta va pierde alegeriile si asta datorita..diasporei

unii desi se cred smecheri,inteligenti,superiori in toate cele inca nu au invatat un lucru simplu si elementar dar cu efecte dezastruoase......EFECTU BUMERANG

giku fredolin
05-11-14, 13:04
Buna ziua prieteni, sa te auda Dumnezeu @laleauaneagra, si mai exista destule motive pentru care ponta mitomanul s-ar putea sa piarda alegerile (sper din tot sufletu ),unul din aceste motive ar fi ca la negocierile PSD pentru ciolan s-au adunat toate SCURSURILE politicii romanesti...Vadim ,Dan diaconesu, etc !!!

PS: CINE SE ASEAMANA SE ADUNA !!!

tutri
05-11-14, 20:39
ponta va pierde alegeriile si asta datorita..diasporei

unii desi se cred smecheri,inteligenti,superiori in toate cele inca nu au invatat un lucru simplu si elementar dar cu efecte dezastruoase......EFECTU BUMERANG

Sper ca si de data asta sa le tragem teapa celor de la PSD.
Multi din diaspora, care au indurat frigul si batjocura din turul unu vor merge cu Iohannis, chiar daca in primul tur au/ar fi mers cu Ponta.

laleauaneagra
05-11-14, 21:08
din ce stiu ponta ar fi avut 15 la suta in diaspora.....acum nu stiu exact rezultatele

insa eu cred ca va fi executat ptr ce sa intamplat.....desi de psd mi a fost frica mereu de ce a ce stie sa faca si de ce e in stare

3 ore daca nu ma insel sa prelungit votarea ptr a da jos un PRESEDINTE.......acum sa inchis votarea cu jumate sau chiar o ora mai devreme ptr a vota un PRESEDINTE

de drepturi,de incalcarea lor,de imprejurarile si interesele de atunci si acum nu are rost insa sa vb

eu am impresia ca ceva nu e in regula cu romanii de acasa....tind sa cred in SF cu spalarea creierelor la o natie intreaga...ptr ca nu vreau sa i numesc altcumva sa mi fac o mie de parpaneata si pe tema de politica....insa e grav si de speriat

mai in gluma mai in serios chiar am momente cand raman cu gandirea in gol si ma intreb CUM?cum e inca posibil dupa atat vreme s anu invete ro nimica,cum e inca posibil sa alegi psd la cat rau a facut acestei tari...chiar dobitocu de mine poate scrie o carte cu acest aspect,NU se poate compara niciodata stanga cu dreapta in RO,NICIODATA

EU atat va spun,copii,adulti si chiar nebunii astia batrani ce pot fi cumparati cu o faina si un ulei.....acest PSD va omorat copii,parintii,rude,prieteni din 89 incoace,v au mintit,v au umilit si ati tacut din gura mereu,,,,,DREAPTA,v au mintit si astia DAR,REPET,DAR,nu v au omorat inca semenii

si stau si ma intreb inca CUM E POSIBIL?

tutri
06-11-14, 14:49
Rezultatele din diaspora (http://www.hotnews.ro/stiri-politic-18478945-rezultate-finale-diaspora-cum-votat-romanii-din-strainatate-iohannis-46-victor-ponta-15-9-monica-macovei-15-2.htm). I-am ciuruit ;)
Mai pe intelesul tuturor: Iohannis 46.2% vs Monta 15.9%

Italia:


Total voturi exprimate: 35285
Klaus Iohannis: 16054 de voturi
Victor Ponta: 6107 de voturi
Elena Udrea: 3998 de voturi


Spania:
Total voturi exprimate: 32760
Klaus Iohannis: 16390 de voturi
Victor Ponta: 4768 de voturi
Elena Udrea: 3640 de voturi


Republica Moldova:


Total voturi exprimate: 21 928
Victor Ponta: 8202 de voturi
Klaus Iohannis: 6986 de voturi
Elena Udrea: 3665 de voturi


Marea Britanie:
Total voturi exprimate: 9860
Klaus Iohannis: 4742 de voturi
Monica Macovei: 2614 de voturi
Victor Ponta: 735 de voturi


Germania
Total voturi exprimate: 8149
Klaus Iohannis: 5048 de voturi
Monica Macovei: 1594 de voturi
Victor Ponta: 506 de voturi


Franta
Total voturi exprimate: 7677
Klaus Iohannis: 3993 de voturi
Monica Macovei: 1641 de voturi
Victor Ponta: 629


Belgia
Total voturi exprimate: 6419
Klaus Iohannis: 3015
Monica Macovei: 1583
Victor Ponta: 577


SUA
Total voturi exprimate: 6217
Klaus Iohannis: 3473 de voturi
Monica Macovei: 1461 de voturi
Victor Ponta: 559


Austria
Total voturi exprimate: 3550
Klaus Iohannis: 2179
Monica Macovei: 564
Victor Ponta: 302


Olanda:
Total voturi exprimate: 1663
Klaus Iohannis: 707
Monica Macovei: 643
Calin Popescu Tariceanu: 101

dingo31
06-11-14, 18:29
Da, in diaspora au fost ciuruiti, dar din pacate grosul electoratului PSD este aici, in Romania, sunt asistatii sociali ai lui Mazare, electoratul semi-analfabet din ce in ce mai numeros in toata Romania, ghertzoii aia burtosi si negriciosi din masinile lor cu folie fumurie pe parbrize din care tzipa manelele, taranii naivi din satele muntene si moldave aflate sub influenta nefasta a primarilor PSD.

Vorba lui Costache Negruzii in Alexandru Lapusneanu : " prosti, dar multi ...", pe acestia se bazeaza politica nefasta a fripturistilor tineri si ai kgb-istilor dinozauri din psd.
Remarca: acelasi tip de personaje se cam gasesc in toate partidele, diferenta este facuta de superioritatea numerica din psd.

Daca stam si ne gandim bine, cred ca cei mai multi sunt din in psd doar pentru simplul fapt ca ei au fost la guvernare pentru o perioada mai indelungata, avand cutzitul si painea la discretie in mainile lor.

Daca in loc de psd era alt partid, sa zicem qwerty, atunci corupti si securitsi s-ar fi regasit la qwerty.

Din pacate, coruptia esti cvasi-permanenta , relevanta este lupta feroce pentru ciolan: fara scrupule, fara bun-simt, fara onoare.

De ce ? Medeea - Seneca : cui prodest scelus is fecit?

Chiar trebuie sa treceti peste cadavre, nu mai aveti decenta? opriti-va, bah dementilor !

laleauaneagra
06-11-14, 19:37
Domne,trebuie sa recunosc ca aseara puslamaua aia ironica pe nume sova a avut dreptate......ziua votului e ziua in care vorbeste cetateanu fie el si turmentat :) in rest vb numa politiceanu

insa din pacate cetateanu fie el si turmentat nu stie sa profite

baaa daca nu mai aveti curaj ca in 89 sau nu va mai unesc necazurile de atunci.....aveti maa ziua asta a votului in care puteti trage de urechi,pueti schimba RO wow ce tare!!insa da e adevarat o puteti schimba

MAREA SCHIMBARE!!!!!!da aceasta schimbare e sa l treceti pe ponta de la ministru la presedinte.....CE MAI SCHIMBARE.....pune ti mana si invata ti imnul ROMANIEI care incepe cam asa DESTEAPTA TE ROMANE

petrica
13-11-14, 21:55
Ce fricos e iohanis.

konstantine
13-11-14, 22:06
Adesea se intampla sa fie confundat bunul simt cu frica.
Una e sa vezi,alta e sa privesti,alta e sa ti se sugereze ce sa vezi...

mondo
13-11-14, 22:27
Ce fricos e iohanis.
Mai bine așa decat mincinos.

petrica
14-11-14, 19:11
Mincinos mai mare ca iohanis nu exista. Nu a explicat multe lucruri, casele, copiii, retrocedarile, etc.

Vezi ca basul e disperat la tv. Se da de ceasul mortii.

laleauaneagra
14-11-14, 21:27
petrica,nu stiu poate cer prea mult

1.cati ani ai?
2.ce studii ai?
3.situatia materiala...asa aproximativ

nu cer mai multe detalii ca sa nu ma jignesti

de ce le cer?

pentru a intelege rationamentul tau,dar sa fi sincer ca Ponta

florins71
15-11-14, 00:01
eu as da o lege [desi nu e democratic...] ca persoanele sub 8 clase sa nu voteze...asa am scapa de pleava asta a societatii care pisati pe ei [de beti] flutura cate un drapel si habar nu au cine candideaza.

marsel90
15-11-14, 01:29
Discutie intre Victor Ponta si sotia lui...16 nov, 2014 seara alegerilor,
ora 18:00. Victor:
- Daciana, draga mea, la noapte te vei culca cu viitorul presedinte al Romaniei!
Ora 22:00. Daciana:
- Victore, dragul meu, cum rezolvam cu viitorul presedinte: ma duci tu la Sibiu, sau vine Johannis aici?

petrica
15-11-14, 18:37
petrica,nu stiu poate cer prea mult
1.cati ani ai?
2.ce studii ai?
3.situatia materiala...asa aproximativ

nu cer mai multe detalii ca sa nu ma jignesti

de ce le cer?

pentru a intelege rationamentul tau,dar sa fi sincer ca Ponta

Pai spune tu prima data si dupa aia iti spun si eu. Ca sa-ti inteleg si eu rationamentul.

michael86
15-11-14, 19:11
te inseli @lalea cred ca asta are bani de carti si studii , nu ca al meu copil pentru care eu am platit impozit la stat anu asta ( ca de altceva nu am beneficiat ) cca 21000 ron si a primit 2 manuale dintre care unu care nu am gasit sa il cumpar are juma kil de scotch pe el ca arata de parca facuse razboiu . e mai sus intr'un post alu' @dingo kestia aia cu multi si prosti ...
il crezi pe asta prost ? nu latra el pe aicea singur de nebun , daca nu avea bani de studii . or cred ca are vreo frustrare ceva , ca a fost dat afara cand au venit astia la putere , cine stie !
ps. stiu pe unu care era foc si para pe boc ca o daduse pe nevastasa afara , era crunt de incompetenta femeia si el nu batman ca a avut ceva cu ea !

petrica
16-11-14, 19:03
basul tocmai a cerut guvernului prelungirea alegerilor in diaspora prin ordonanta de urgenta. Nici acum nu e clar ca cine voteaza iohanis il voteaza pe bas ?

laleauaneagra
16-11-14, 20:49
maaaaa de ce dracu ati prelungit votarile cand trebuia dat jos basul,cum ii zici tu?????????????????de ce dracu ma sa putut atunci???

ia sa vad eu demisia mult promisa in caz ca nu voteaza toata diaspora

luati ma lectie de viata de la diaspora....oameni obositi de munca care isi fut Duminica,isi fut banii pe benzina...isi incurca ziua cu cine sa lase copii....si stau maaaaa cretinilor cate 7 ore la vot.................................7 ore maaaaa,sti sa apreciezi timpu???

ia mai duceti va ma undeva de comunisti.....scoate ti numa ura din om

parpaneata
16-11-14, 22:49
@petrica, mai du-te ba-n .... Esti prost, esti nebun ? Pierdurati ba' . Onoare aveti ? Aveti pe dracu'.

tutri
16-11-14, 22:51
Monta, nu uita, ti-a tras`o diaspora (iar).
hahaha.
9 ore de stat la rand.

f11
16-11-14, 23:20
Trebuie sa recunosc ca diaspora ne-a tras o lectie pe cinste si ne-a trezit din somn.
CINSTE voua si va multumim!!

f11

petrica
17-11-14, 09:05
Votul democratic trebuie respectat. Nu cum au facut basistii in 2012 la referendum. Ramane ca iohannis sa ne dovedeasca faptul ca nu e omul basului. Dovada va fi doar daca basul intra la parnaie. Cred ca sunteti de acord cu mine. Daca se va intampla asta, voi recunoaste ca m-am inselat in privinta lui iohanis. Pana atunci eu cred contrariul. Deci, sa-l vedem pe iohannis in actiune.

parpaneata
17-11-14, 10:29
Ai dreptate @petrica. In 2012 era tot Boc. N-ati putut fura cat am putut noi vota. Atunci in 2012 ati putut. Uite ca s-a invatat ceva din gresala aia. Renunta la "antene".

bonou2
17-11-14, 12:33
Monta, nu uita, ti-a tras`o diaspora (iar).
hahaha.
9 ore de stat la rand.

imi cer public scuzele de rigoare pentru greseala de a acorda dislike nu a fost cu intentie rea euforia bat-o vina

tutri
17-11-14, 19:16
Eu nu postez pentru a primi like, dislike si alte donatii ;)

laleauaneagra
17-11-14, 22:08
petrica tu esti sigur ca ponta il baga pe base la puscarie?

psd e intr o stare de nervozitate maxima,ptr ca e nevoit sa faca tot ce a promis in campanie...trebuie sa curga milioanele la doctori,legiile etc........ca altfel psd incepe sa dispara de pe scena politica

konstantine
17-11-14, 22:15
Comunistii sunt ca antraxu': rezista chiar daca au tone de pamant deasupra...

zildan
18-11-14, 10:38
Ai ban o saptamana pentru limbaj !