PDA

View Full Version : Byziday incomodeaza partidul stat PSD + A3



zildan
19-09-14, 01:17
Moise Guran, printre ziariştii cărora li se doreşte scoaterea emisiunilor din grila TVR: „Azi fac «Biziday», vom vedea ce va fi săptămana viitoare“

Emisiunea lui Moise Guran, „Biziday“, riscă să nu mai fie difuzată de TVR 1, după ce Consiliul de Administraţie a respins, marţi, grila de toamnă a postului public. Jurnalistul a declarat, pentru „Adevărul“, că nu a purtat nicio discuţie in acest sens şi că in seara aceasta işi va face emisiunea. Emisiunea „Biziday“, realizată de Moise Guran, nu a mai primit aprobarea conducerii TVR pentru noua grilă de programe, după cum scrie Reporter Virtual. Contactat de reporterii „Adevărul“, Moise Guran a declarat: „Este o informaţie inexactă pentru că TVR nu are practic o nouă grilă. Mi s-a comunicat că astăzi fac emisiune şi o să fac, ce-o mai fi săptămana viitoare, vom vedea. Nu am discutat cu nimeni“. Ulterior, jurnalistul Moise Guran a reacţionat şi pe pagina de Facebook: „Adevărul este că azi am emisiune. Sper să am şi luni, dar nu sunt sigur. Comitetul Director a decis revenirea la grila de vară. Cum eu n-am fost peste vară, dacă nu revin asupra deciziei pană luni, atunci luni nu o să am emisie. Tehnic vorbind, toamna astronomică incepe pe 23 septembrie. Altfel insă, revenirea la grila de vară e o chestie uşor iresponsabilă. Nu că mă scot pe mine, dar nici UEFA Champions League n-a fost peste vară. Şi aia costă frate! Vine Curtea de Conturi peste ei. De aia zic, cred că pană luni mai au timp şi nu m-aş ambala să il fac pe Ponta atat de capabil incat să determine TVR-ul să se sinucidă financiar.“ La randul lui, preşedintele-director general al Televiziunii Romane Stelian Tănase a recunoscut, pentru Paginademedia.ro, că nu se ştie dacă emisiunile „Vorbeşte liber“, realizată de Sorin Avram, „Biziday“ a lui Moise Guran şi „Foc Incrucişat“, al cărei invitat permanent este Cornel Nistorescu, vor mai fi pe post şi săptămana viitoare. Pe de altă parte, intr-un interviu acordat in exclusivitate pentru gandul.info, Tănase a recunoscut că se fac presiuni politice asupra sa, adăugand că acestea vin din „zone foarte inalte, de la PSD“. „S-au făcut la mine presiuni insistente in legătură cu diferite decizii, pe care ar trebui să le iau, de pildă acum mi se cere capul lui Sorin Avram (realizatorul emisiunii de dezbateri politice „Vorbeşte liber!“)“, a declarat, pentru gandul.info, şeful TVR. De asemenea, Tănase acuză şi influenţa pe care o exercită asupra TVR premierul Victor Ponta prin purtătorul de cuvant al Guvernului, Corneliu Calotă, care este in acelaşi timp şi membru in Consiliul de Administraţie al televiziunii. „Corneliu Calotă işi spune punctul de vedere, faţă de mine personal, faţă de alţi directori in faţa Consiliului de Administraţie de fiecare dată şi punctul lui de vedere prevelează. Este omul cel mai puternic din Consiliu. Pe acel plan, el conduce, de fapt, televiziunea“, a explicat, pentru gandul.info, Stelian Tănase. Intr-un alt interviu, acordat site-ului Paginademedia.ro, Tănase a menţionat şi numele lui Cornel Nistorescu, invitatul permanent al emisiunii „Foc incrucişat“, printre „anumiţi ziarişti“ cărora li se doreşte scoaterea emisiunilor de pe post. Totodată, şeful TVR a subliniat faptul că „problema reală“ constă in lipsa „indenpendenţei televiziunii“, in contextul apropierii campaniei electorale. „Ce se intamplă acum este o bătălie intre politic şi editorial. Intre politicieni şi jurnalişti. Unii cred că televiziunea publică inseamnă televiziunea subordonată politicului, alţii cred că TVR trebuie să fie, intr-adevăr, o instituţie publică, in interesul publicului. Este o bătălie foarte grea“, a explicat Tănase, pentru Paginademedia.ro.

Citeste mai mult: adev.ro/nc3xay

konstantine
19-09-14, 01:29
Moise Guran a ramas printre putinii oameni de televiziune pregatiti si "verticali".
Tare mi-e teama ca va avea soarta lui Andrei Gheorghe.

tjd1971
19-09-14, 12:53
Pai cum sa stie poporul de toate,le spunem ce vor sa auda adica de bine:)

konstantine
22-09-14, 05:07
Asta (http://www.biziday.ro/2014/09/17/cunoasterea-istoriei-ne-poate-face-mai-destepti/) a fost ghimpele din costa lu' "mini me".