PDA

View Full Version : some help



zuv
07-03-07, 12:40
Salut,as vrea sa-mi iau si eu o instalatie de receptie tv prin satelit,dar nu prea stiu ce.In primul rand as vrea sa intreb ce lungime max poate avea cablul de la LNB la receptor pt ca nu am vedere spre sud si ar trebui sa pun antene pe bloc(stau la et 6).Apoi, merita sa ma risc,sau in cateva zile raman fara ea(stau in Pantelimon)-a avut cineva experiente similare?Trebuie aprobare de la asociatia de locatari?Presupunand ca trec de pasul asta(care pare cel mai dificil) imi poate recomanda cineva o configuratie(cu receptor CI),un pret estimativ(max 20-22 mil lei) si o firma mai de Doamne-ajuta din Bucuresti(care eventual asigura si instalare)sau din alt oras?Sau poate e cineva dispus sa ma ajute cu instalarea-evident contra cost,ca pe lumea asta nici o fapta nu scapa neplatita! :shock:

tase
07-03-07, 13:51
salut
dupa parerea mea poti sa cumperi urmatoarele la banii care vrei sa-i aloci poti sa cumperi urmatoarele:
receiver drembox 500s sau 7020(mai scump cu vreo 10mil)
lnb inverto 0,2db
montura H-H
antena offset 1.2m al
daca vrei sa aloci mai putini bani cred ca o sa gasesti o instalatie cu un receiver destul de bun( cu CI) in jur de 10mil.
in legatura cu lungimea cablului eu cred ca pana la 50m nu se pierde nimic din semnal
am eu unul de 40m
cat priveste firme din bucuresti nu prea stiu, dar poti acesa aceste situri ale unor firme din tara
www.elstar.ro
www.prosat.ro
www.peruvision.ro
www.dk-sat.ro

dyngo
07-03-07, 14:34
Pot sa confirm despre lungimea cablului.... eu stau la parter si antena o am pe bloc, lungimea cablului, aproximativ 55m

-minus
07-03-07, 15:48
Salut,as vrea sa-mi iau si eu o instalatie de receptie tv prin satelit,dar nu prea stiu ce.In primul rand as vrea sa intreb ce lungime max poate avea cablul de la LNB la receptor pt ca nu am vedere spre sud si ar trebui sa pun antene pe bloc(stau la et 6).Apoi, merita sa ma risc,sau in cateva zile raman fara ea(stau in Pantelimon)-a avut cineva experiente similare?Trebuie aprobare de la asociatia de locatari?Presupunand ca trec de pasul asta(care pare cel mai dificil) imi poate recomanda cineva o configuratie(cu receptor CI),un pret estimativ(max 20-22 mil lei) si o firma mai de Doamne-ajuta din Bucuresti(care eventual asigura si instalare)sau din alt oras?Sau poate e cineva dispus sa ma ajute cu instalarea-evident contra cost,ca pe lumea asta nici o fapta nu scapa neplatita! :shock: tot ce ai nevoie gasesti aici; http://www.sateliti.ro/viewtopic.php?t=272

-minus
07-03-07, 17:16
gasesti aici tot ceea ce am discutat prin telefon :wink: http://www.dk-sat.ro/home/type.asp?iCat=272&iChannel=24&nChannel=Accesorii+satelit&offset=5

tase
07-03-07, 19:40
sunt curios la ce configuratie te-ai oprit!!
poate ne spui si noua dupa ce instalezii sistemul!!
succes!!

dic_star79
07-03-07, 21:47
Pe mine instalatia complecta ma costat 850 ron ,in care sunt incluse receptorul 585,antena 85ron(1,1)sistem multifed(4lnb)100ron, cablu,si cele aferente. Distanta indicata este de 30m dar cu un cablu bun se poate ajunge si la 50 m.