PDA

View Full Version : S-a dat admiterea la „meseria de Mircea Badea“ mascariciul model !



zildan
21-07-14, 23:22
461 de candidaţi au susţinut ieri examenul scris la specializarea Jurnalism, din cadrul Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării.
Cei mai mulţi sunt fascinaţi de Mircea Badea, vedeta postului de televiziune Antena 3.
Mii de absolvenţi de liceu au intrat ieri in focurile examenului de admitere la facultăţile care incă mai păstrează sistemul clasic de selecţie a studenţilor.
Aventura tinerilor care visează să devină jurnalişti a inceput la Facultatea de Drept, unde au susţinut proba scrisă la limba romană, creativitate şi expresivitate.
In afară de cele 30 de subiecte de vocabular, candidaţii au mai avut de redactat două texte in care au putut să-şi demonstreze calităţile de povestitori şi puterea de argumentare: „Convingeţi un coleg să nu plece definitiv din Romania după terminarea liceului!“ şi „Mai aveţi 15 minute să ajungeţi la un interviu şi nu aveţi bani de taxi. Povestiţi cum reuşiţi să ajungeţi la timp la interviu!“. „Am crescut cu Mircea Badea“ La capătul celor trei ore de examen, candidaţii au ieşit foarte increzători. Le-a fost greu să argumenteze o idee in care nu cred – beneficiile rămanerii in Romania –, dar au invocat valorile tradiţionale, albastrul de Voroneţ şi lacrimile părinţilor.
In total, 1.024 de tineri se bat pentru cele 600 de locuri bugetate pe care una dintre cele mai ravnite facultăţi din ultimii ani le-a pus la bătaie. I-am intrebat pe tinerii care ieşeau din sălile de examen ce tip de jurnalism vor să practice şi care este jurnalistul lor preferat. La prima intrebare, toţi, fără excepţie, au răspuns că vor să lucreze in televiziune. La cea de-a doua intrebare, cei mai mulţi au răspuns „Mircea Badea“. „Am crescut cu el şi e normal să imi placă de el“, spune Lucian. Alina, o tanără care doreşte să lucreze in televiziune, de undeva din spatele camerelor de filmat, are un argument imbatabil pentru preferinţa ei: „Mircea Badea. E cel mai tare, nu?“. Răspunsul „Mircea Badea“ continuă să vină de la alţi tineri ieşiţi din examen. Andreea Esca, modelul feminin Părinţii işi susţin copiii de pe margine: „O fi el inginer, dar, vorba lui Iorga, tot intelectual e. Se vede că ştie meserie“. Nu-i clinteşte nici argumentul că Mircea Badea declară, de cate ori are ocazia, că nu se consideră jurnalist. Remus, un alt candidat la un loc la Jurnalism, il are drept model pe Mihai Gadea. Ana ne spune verde-n faţă: „Aş vrea să fiu ca Andreea Esca. Să fac bani ca ea“. Mai există o categorie de candidaţi la Jurnalism: cei care nu vor să fie jurnalişti, dar işi depun dosarul şi aici ca o plasă de protecţie in cazul in care nu intră la alte facultăţi. Bianca nu citeşte presa, nu-i place meseria de ziarist, dar dacă nu intră in altă parte o să urmeze Facultatea de Jurnalism. A dat examenul pentru că nu necesită prea multe cunoştinţe: „Trebuie să ştii limba romană şi să ai ceva talent la scris. Nu e cine ştie ce“. Nu dispare presa Atat candidaţii – in marea lor majoritate adolescenţi –, cat şi părinţii acestora nu se sperie de tot mai invocata moarte a presei tradiţionale. „Işi vor găsi de muncă. Sunt televiziunile, sunt site-urile. Şi acolo tot jurnalişti lucrează. Nu moare presa, mai durează un pic“, ne spune o doamnă care-şi aşteaptă fiica. Speră să o vadă jurnalistă de cultură: „Ei ii place să scrie despre filme“. Intr-un grup de părinţi se infiripă o discuţie despre pile. Fiecare cunoaşte pe cineva, pe undeva: ba un DTP-ist la o revistă, ba un inginer de sunet la o televiziune. Toţi sunt liniştiţi cu gandul că, „la o adică“, pot să-şi ajute copiii să se angajeze cu un telefon la cineva care cunoaşte pe cineva.

Citeste mai mult: adev.ro/n92qzg

mar1us
22-07-14, 23:18
Eu am crezut ca e o stire preluata de la TNR :)

konstantine
24-07-14, 01:36
Asa e viata-n Romania o parodie nationala (http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fro.wikipedia.org%2Fwiki%2FRom%25C3%25A2nia&ei=UzjQU7PAKarmywPB74DwCg&usg=AFQjCNGUyDfbCN-DcapvoSazfDFo6222jg&bvm=bv.71667212,d.bGQ)...