PDA

View Full Version : Adaptor scart/vga



val
15-03-08, 07:32
1. Unde pot gasi asa ceva si aproximativ la ce pret ?
2. A probat cineva varianta ''home made'' si cu ce rezultate ? Pe net am gasit scheme cu lm1881 (de exemplu : http://elyapimi-forum.com/v2/forum/showthread.php?t=13 ) , dar rog ceva lamuriri si sfaturi din partea celor care au cunostinte avansate de electronica .
Toate cele bune.

pytonu
15-03-08, 09:11
Cel mai simplu ar fi asa ceva http://www.pcfun.ro/TV-Tunere/TV-tuner-ST-Lab-M-161-LCD-TV-box-2673

val
15-03-08, 09:17
Da , interesant , dar ma complic putin in acest fel ; vreau sa leg un receptor de satelit la vga.
Multumesc.

mario08
15-03-08, 19:08
Salut incearca pe Maica Domnului pe la magazinele de specialitate, stiu sigur ca exista un adaptor scart-vga de 10-15cm lungime numai ca trebuie sa faci schema respectiva de pe site-ul dat fiindca pe scart nu ai iesiri de sincro H si sincro V separat ci doar videocomplex (semn. video + cele 2 sincro) si de aceea iti trebuie montajul electronic.
La monitoare ai intrari de sincro separat si nu video complex, adaptorul respectiv este numai cablu si cele 2 mufe si asa cum este el nu ai nici o sansa (poate sa strici unul din cele 2 device-uri) de a vedea ceva la monitor, pana nu intercalezi si montajul electronic (numerotarea pinilor la circ. integrat este exact ca in desen, ic-ul cu pini in jos si 1 pin din stanga sus deobicei vazi ca au un fel de marcaj pe pinul 1 si vad ca ai condesatori nepolarizati, deci un minim de cunostinte de fizica din liceu despre componentele electronice iti poti face singur montajul succes).

val
16-03-08, 10:31
Exact la firma respectiva am vazut LM1881 , pret : 13 roni. LM 1881 cam asta ar face , extrage din semnalul video complex si-l separa in sincro H si sincro V . Maine am sa comand integratul si in functie de reusita am sa revin cu amanunte .
Toate cele bune !

prodigy
29-03-08, 20:32
AM facut montaju, totul OK, cuplat pe scart monitoru (21inch trinitron)zice asa:
1. Out of scan rang:agresiv:
2. Sa reduc timing
imagine apare din cind in cind, deci la mine nu functioneaza...sa vedem care mai face o sa fie la fel.
Am studiat legaturile de mii de ori, asta este.
Bafta

mario08
30-03-08, 01:55
Salut bun acum vede-ti cum pute-ti seta manual daca monitorul nu stie sa-si faca singur setarile ceva de genul : 720 x 576 x 50hz care este rezolutia standardului PAL, vedeti ca pe anumite programe rezolutia poate fii si mai mica :544x576 s.a in functie de program (anumite skin-uri afiseaza si rezolutia programului).

prodigy
30-03-08, 08:58
Salut bun acum vede-ti cum pute-ti seta manual daca monitorul nu stie sa-si faca singur setarile ceva de genul : 720 x 576 x 50hz care este rezolutia standardului PAL, vedeti ca pe anumite programe rezolutia poate fii si mai mica :544x576 s.a in functie de program (anumite skin-uri afiseaza si rezolutia programului).

Intdadevar, monitoru la OSD arata ca e pe 50HZ semnalu,dar manual nu prea pot seta rezolutia la monitoru asta, teoretic nici un monitor nu stie 50Hz, toate sunt, dupa cit stiu eu, de la 60Hz in sus.

tommitza
12-05-08, 14:46
Salutare! Sunt incepator in domeniu si m'am lovit exact de aceasta problema- adaptor SCART la VGA pentru a putea urmari programe de la receptorul de satelit pe monitorul Pc. Am vazut schema home made de pe forumul turcesc cu LM1881N, a mai incercat cineva s'o realizeze? Sunt sanse de reusita? Poate cu un monitor analogic functioneaza mai bine? Ar fi bune si niste linkuri:D

val
12-05-08, 19:55
La adresa de mai sus sunt postate si cateva fotografii se pare ca tipul a reusit sa coboare frecventa la 50Hz din meniul monitorului ; sa caut un monitor model mai vechi poate il ''pacalesc'' .

tommitza
12-05-08, 20:22
Eu deja am un monitor mai 'vechi'- un Olivetti VGA de prin '89, color. Voi incerca cu el, ca in Windows pot sa'l duc la 50Hz:) Daca o sa reusesc voi posta imagini:D Am incercat direct cu adaptorul Scart-VGA (fara partea de electronica)sa conectez atat un receiver analogic cat si unul digital la acest monitor si surpriza... la receiverul analogic intra ceva pe monitor, nu imagine doar 'purici' cu diferite variatii atunci cand gasesc un program!
Mai e o mica problema cu cel 3 condensatoare din schema home-made: conteaza polaritatea lor in schema respectiva cu LM1881N? Zilele astea sper sa gasesc integratul si sa incerc... cu speranta sa nu iasa fum din nici un device! :haha1:

horatyu
14-05-08, 16:46
Eu deja am un monitor mai 'vechi'- un Olivetti VGA de prin '89, color. Voi incerca cu el, ca in Windows pot sa'l duc la 50Hz:) Daca o sa reusesc voi posta imagini:D Am incercat direct cu adaptorul Scart-VGA (fara partea de electronica)sa conectez atat un receiver analogic cat si unul digital la acest monitor si surpriza... la receiverul analogic intra ceva pe monitor, nu imagine doar 'purici' cu diferite variatii atunci cand gasesc un program!
Mai e o mica problema cu cel 3 condensatoare din schema home-made: conteaza polaritatea lor in schema respectiva cu LM1881N? Zilele astea sper sa gasesc integratul si sa incerc... cu speranta sa nu iasa fum din nici un device! :haha1:

cred da e vorba de 98 nu 89 :D

tommitza
14-05-08, 16:51
E din 1989, a apatinut unui 386 SX la20Mhz:)