PDA

View Full Version : NU prind decat 2 programe de pe Eutelsat W2



ciubuc
05-03-07, 15:58
Buna am un reciever silver line 2005, si un LNB universal, antena e de 60 Cm, sunt incepator si mi-a fost greu pana sa ma prin cum sa gasesc satlitii in zona nea (Bistrita)
Problema la mine e ciudata prind programe de pe Astra si Hotbird (cateva zeci de programe) La fel si de pe Arabsat insa de pe Eutelsat W2 prind 2 programe care nu intra deloc ( no video signal) , am incercat sa caut doar Eutelsat W2 (ptr prog romanesti) si nu am reusit sa prind mai nimic , chit ca am semnal de 56 si la calitate 77
Ma poate ajuta cineva sa prind toate programele de pe Eutelsat W2 ?
Astept pareri si sugestii
MC

outcast
05-03-07, 17:49
poate trebuie sa introduci tu frecventele si sr..

ciubuc
05-03-07, 19:46
poate trebuie sa introduci tu frecventele si sr..
Erau deja fregvente predefinite, am mai adaugat si eu fregvente de pe http://en.kingofsat.net/satellites.php , din pacate nu sunt acasa , sunt la birou, si nu pot sa-ti zic care e freg. Dar o sa verific ins eara asta cand ajung.

laleauaneagra
05-03-07, 20:56
antena e prea mica,verifica cu alt lnb,verifica cablu sa fie de calitate si sa nu fie vechi,evita cablurile cu cu masa de cupru sau si mai mult nu esti pe satelit sau nu e reglata bine.mai revino cu detali

ciubuc
05-03-07, 20:57
antena e prea mica,verifica cu alt lnb,verifica cablu sa fie de calitate si sa nu fie vechi,evita cablurile cu cu masa de cupru sau si mai mult nu esti pe satelit sau nu e reglata bine.mai revino cu detali

Revin saptamana asta cu poze si mai multe detalii.

ciubuc
05-03-07, 23:16
Am revenit cu alte detalii, am facut pzoe la tot ce era posibil ,sper sa nu incalc regulile canalului daca dau un link sper locul unde sunt pozele la antena, lnb, reciever , cablu si setari soft hotbird si arabsat2 si EutelsatW2. o sa revin amine cu datele tehnice LNB si reciever ( atat cat scrie in manualul de utilizare:) )

pozele sunt la http://ciubuc.ro/satelit/

laleauaneagra
05-03-07, 23:31
DSC00244.JPG 05-Mar-2007 22:38 346k DSC00245.JPG DSC00247.JPG 05-Mar-2007 22:38 312k
05-Mar-2007 22:37 354k

deloc nu e in regula.in fine nimic nu e bun.din cite vad cablu e de slaba calitate si cred ca are ceva vechime apoi sistemu de prindere al antenei nu cred ca e al ei iar prinderea lnb e tat-re

ciubuc
06-03-07, 00:24
DSC00244.JPG 05-Mar-2007 22:38 346k DSC00245.JPG DSC00247.JPG 05-Mar-2007 22:38 312k
05-Mar-2007 22:37 354k

deloc nu e in regula.in fine nimic nu e bun.din cite vad cablu e de slaba calitate si cred ca are ceva vechime apoi sistemu de prindere al antenei nu cred ca e al ei iar prinderea lnb e tat-re

Cablul e nou noutz, numai ca e foarte maleabil, sistemul de prindere lnb e temporar , am comandat chestia aia de prindere, cu chiu cu vai de pe net am gasit asa ceva, nici la hotbird nu e deajuns semnalul? acolo mi-au intrat cateva sute de programe fta si merg ok.
dar pe mine ma intere Eutelsat W2 ...ai vazut doar 2 prog fta, am prins semnal mai bun dar intra un program fta... nu prea are logica ce zic si ma depaseste situatia,

ciubuc
06-03-07, 10:22
Vesti bune , mi-am comandat de la elstar o antena de 0,9 cu suport LNB ( in sfarsit) ajunge maine, o sa se simnta diferenta de la o antena 0.6 la una de 0.9???

outcast
06-03-07, 10:34
Buna am un reciever silver line 2005, si un LNB universal, antena e de 60 Cm, sunt incepator si mi-a fost greu pana sa ma prin cum sa gasesc satlitii in zona nea (Bistrita)
Problema la mine e ciudata prind programe de pe Astra si Hotbird (cateva zeci de programe) La fel si de pe Arabsat insa de pe Eutelsat W2 prind 2 programe care nu intra deloc ( no video signal) , am incercat sa caut doar Eutelsat W2 (ptr prog romanesti) si nu am reusit sa prind mai nimic , chit ca am semnal de 56 si la calitate 77
Ma poate ajuta cineva sa prind toate programele de pe Eutelsat W2 ?
Astept pareri si sugestii
MC

spune ce programe prinzi pe eutelsat w 2..

Snow
06-03-07, 11:20
Vesti bune , mi-am comandat de la elstar o antena de 0,9 cu suport LNB ( in sfarsit) ajunge maine, o sa se simnta diferenta de la o antena 0.6 la una de 0.9???
cu cat antena e mai mare, cu atat e mai buna. s-ar putea sa ai probleme si de la lnb. spune-ne pe ce polarizari merg programele prinse, sau mai simplu, numele programelor pe care le receptionezi

ciubuc
06-03-07, 11:50
spune ce programe prinzi pe eutelsat w 2..[/quote]
http://www.ciubuc.ro/satelit/euteldouaprog.JPG
din pacate nici eu nu stiu , numai unu mergea ceva cu sky ... dar mergea intrerupt.
Intradevar antena pe care o am are doar 0.5 acum am comandat una de otel de 0.9, nu aveam suport lnb si am facut eu improviziatie, maine imi vine antena de 0.9 si are si suport normal lnb si sunt foarte curios daca "are efect"

ciubuc
06-03-07, 11:53
cu cat antena e mai mare, cu atat e mai buna. s-ar putea sa ai probleme si de la lnb. spune-ne pe ce polarizari merg programele prinse, sau mai simplu, numele programelor pe care le receptionezi[/quote]
pe http://www.ciubuc.ro/satelit/ am pus toate pozele cu lnb - reciever inclusiv se vede clar setarile , semnal etc.
la Eutelsat w2 am semnal de doar 33 la quality si 63 la strenght, sambata am prins si 66 la quality dar a intrat un singur canal care mergea bine ( dar nu mai stiu exact care) si l-am reglat inapoi sa prind Hotbird, si cateva canale de pe Astra si arabsat2

Snow
06-03-07, 14:34
din cate imi dau seama de aici http://www.ciubuc.ro/satelit/eutelw2.JPG
prinzi Eutelsat W2 (16.0E) - 12608.00 H - Txp:F3 - Beam:Europe DVB-S (QPSK) - 27500 2/3 - NID:1 - TID:1 Occasional Feeds, data or inactive frequency (conform Kingofsat).
s-ar putea sa ai probleme cu lnb-ul pe polarizarile verticale. incearca sa introduci manual o frecventa cu polarizare verticala http://en.kingofsat.net/sat-w2.php
daca nu-ti intra, fa o proba cu un alt lnb

ciubuc
06-03-07, 15:12
multumesc, o sa incerc asta maine seara dupa ce o sa-m9i vina si antena offset

ciubuc
10-03-07, 23:31
Vesti bune, am prins cam 140 canale pe eutelsat w2 (prog. tari de tot , stelitul preferat) am prins intradevar la canalele romanesti doar protv internationa , si inca 2 programe romanesti si din rep moldova, asta dupa ce i-am programat fregventele ( daca zic bine) H si V, si incet mi-au intrat dinc e in ce mai multe , intradevar ca mi-au intrat multe prog codate, o sa mai incerc alte "fregvente " sper sa intre si mai mjulte , am vazut ca semnalul difera in fuunctie si de asta, oricum merg ff bine, am o nelamurie, ce-i aia PID ? si la ce foloseste?
Va tin la curent , datorita unui suport lnb adegvat si a unei antene de 0,9 totul e ok, a! am uitat ceva important: poate afecta blocul din fatza antenei? ( am uitat sa specific asta) o sa revin cu poze.
MS mult , datorita acestui forum am invatat sa" vanez " satelitii dupa azimuth si busola.

ciubuc
10-03-07, 23:37
INca o intrebare pls, cum bag pe reciever: 11045.00 H - Txp:B3 - Beam:Europe , sau DVB-S (QPSK) - 10555 3/4 - NID:100 - TID:100 ?
cand eu trebuie sa bag de ex: 10957 H 2821 ?
Asta nu inteleg
Ma ajutati?

ciubuc
10-03-07, 23:43
LA intrebarea precedenta , nu mai e cazul , m-am prins, si am prins si restul de programe romanesti.

outcast
11-03-07, 02:44
LA intrebarea precedenta , nu mai e cazul , m-am prins, si am prins si restul de programe romanesti.
felicitari,avem inca un membru al forului care stie jocul!!!

ciubuc
11-03-07, 13:16
Multumita voua si foru :oops: lui.