PDA

View Full Version : Optibox 8750 HD CICX cu cartela Focus



Belbody
07-12-13, 08:28
Salutare tuturor.

As vrea sa stiu daca exista cineva care a folosit sau foloseste acest tip de receptor pentru receptionat Focus cu cartela.
Receptorul are smart card reader de Conax si alte doua CI.

Eu am dat peste astfel de receptor si ma chinui cu el de 3 zile, imi verde cardul Focus dar nu imi decodeaza nimic. Negru pe orice canal focus.
Cartela imi apare in meniul MODULE, se activeaza meniul CONAX acolo pot vedea datele cartelei.
Am si un alt CAM Conax, l-am montat si pe-ala in aparat in una din CI-uri, la fel, imi vede cardul dar nimic. Asta imi afiseaza macar mesaje de gen: "not activated - status code 2 sau 4".
Cartela merge in conserva Kaon fara probleme.
Optiboxul merge pe FTA fara probleme. Imi vede chiar cartela de Gigi, tot asa in meniul Module - Nagravision - pot vedea datele cardului dar apare: box and rsa key missing! - bine, asta e alta poveste, nici nu ma asteptam sa mearga cu cardul gigi.
Am incercat vreo 3-4 versiuni de soft pt receptor - nimic, cel mai recent e din dec2012. Nu merge cu nici o versiune.
Ce naiba are?
Asta sunt curios sa aflu: sa-mi zica un om: da bre, eu am sau am avut optibox8750 si a mers fara probleme cu Focus. In cazul ala macar as sti o treaba - receptorul meu e defect.

Multumesc pt eventuale raspunsuri!

p.s. - stiu sa intru in meniul ascuns CAS - smart card si common interface sunt ambele pe ON. Am incercat ON/OFFF - reboot / nimic. Pt Smart card are AU.

dic_star79
07-12-13, 10:45
Ai activat cartela in receptor sunand la Focus ?

Belbody
07-12-13, 11:23
Da, am facut si asta, ieri. Dupa ce-am sunat l-am lasat pe TVR1 cel putin 1 ora si nimic.

Spre seara l-am pus la loc in Kaon si n-a mers din prima, in 2-3 minute si-a revenit.