PDA

View Full Version : Instalare antena orange



GeorgeMicl
24-09-13, 22:05
Salutare,

Am un abonament facut pentru orange tv, adresa de instalare fiind cea de la tara. Mai nou a trebuit sa ma mut pentru munca in oras, si am sunat la cei de la orange pentru a putea muta antena in buzau. Problema a aparut cand instalatorul lor mi-a spus ca partea pe care locuiesc nu are deschidere la satelitul astra 31 grade, iar pe planseul blocului nu poate da gauri, pentru ca acesta este izolat si ar putea patrunde apa. Ce solutii de montare a antenei de satelit as mai putea avea (locuiesc la ultimul etaj)???
Multumesc,

laur21
24-09-13, 22:13
Păi locuind la ultimul etaj ai posibilitatea s-o pui pe bloc nu crezi?

GeorgeMicl
24-09-13, 22:25
Stiu ca se poate, insa asta mi-a zis ca gaurind planseul (care este izolat cu rigips carton) ar putea patrunde apa. si nu ar risca.

zildan
24-09-13, 22:34
Pune si tu ceva poze cu echipamentele si cu acoperisul ala de gigips garbon.

claudiu
25-09-13, 00:10
trebuie sa ai o casa a scarilor,sau a liftului si acestea sa aiba un perete vertical mai sanatos. Daca nu ,suport de terasa fixat cu boltari sau bucati de bordura si nu se da nici o gaura in planseu. Eventual se pune ceva cauciuc pe sub piciorele suportului ca sa nu taie cartonul sub greutatea boltarilor sau bordurilor.

ASiX88796
25-09-13, 02:06
Interesant, dar din alt punt de vedere.
Dacă cei de la Orange au ajuns la concluzia că la locaţia respectivă nu sunt indeplinite condiţiile de montare a unei antene parabolice atunci care este poziţia lor oficială? Să plăteşti abonament şi să nu beneficiezi de serviciile TV sau se suspendă contractul?
Un abonat DiGi aflat in situaţie asemănătoare a dat in judecată RCS-RDS şi a caştigat. Dacă la locaţia respectivă nu sunt condiţii tehnice de furnizare a serviciilor contractul se poate rezilia inainte de termen (aceasta a fost soluţia judecătorească).
Bănuiesc că pe tine nu te interesează rezilierea contractului insă nici să plăteşti şi să nu beneficiezi de servicii nu este ok.

claudiu
25-09-13, 08:49
nu e concluzia celor de la orange ,e scuza subcontractorului sa nu faca instalarea, ca daca ai terasa blocului disponibila imposibil de pe terasa sa nu ai deschidere spre pozitia care te intereseaza. Probabil e aceeasi firma care a facut instalarea la adresa din contract si orange nu vrea sa ii plateasca o noua instalare asa ca "nu se poate instala ca nu are vedere".

GeorgeMicl
25-09-13, 09:07
Pe acoperis insa mai exista o teava pe care mai e montata o antena,probabil de-a vecinilor, inainte de izolarea plafonului. Insa instalatorul asta mi-a zis ca nu o poate monta nici pe teava asta pentru ca antena de la orange vine mai pe spate si nu se poate regla elevatia din cauza acesteia.

claudiu
25-09-13, 09:20
bun, daca nu are cum sa sudeze o prelungire pe teava vecinilor nu poate sa confectioneze un suport de terasa ? sau o bucata de bordura in care sa prinda suportul de perete ca sa nu gaureasca planseul ?

GeorgeMicl
25-09-13, 09:33
Trebuie sa mai dau niste telefoane, sa vad daca va mai putea veni instalatorul...A venit acum doua zile iar decizia lui a fost clara pe foaia pe care urmeaza cica sa o duc eu la orange (blocul nu are deschidere la satelit).
Si daca se poate realiza suportul ala de terasa/bordura, nu ar exista posibilitatea sa sa miste pe vreme mai rea?

claudiu
25-09-13, 09:52
o bordura de asta model nou -modelul videanu-are vreo 30kg ,daca gaseste borduri mai vechi alea erau si mai grele avea cam 1m lungime si vreo 40-50 kg ,nu prea puteai sa o misti de unul singur,sparge din ea o bucata cam la jumatate sa o poata transporta si poti sa stai linistit. Antena e mica ,poate numai daca ai tornade in zona sa te gindesti ca are cum sa zboare de pe bloc.
Daca vrei sa scapi de orange tv si ai alternativa in bloc-cablu tv , nu mai are rost sa iti bati capul .

GeorgeMicl
25-09-13, 09:59
Ar fi o solutie sa scap...dar ma gandesc ca am contract( de vreo 3 luni) si nu stiu daca as putea sa-l reziliez..

claudiu
25-09-13, 10:19
daca nu se poate instala trebuie sa accepte rezilierea.

mariust5
25-09-13, 14:57
Eu zic ca se poate rezolva doar cu un instalator privat ... sau sa-ti pui tu antena . Cel neplatit nu-si va da interesul pt ca nu-i iese nimic .

lao
25-09-13, 15:49
adresa de instalare fiind cea de la tara
Nu vad cum sa reziliezi daca n-ai deschidere la bloc, nu e problema lor.

f11
25-09-13, 18:34
Nu vad cum sa platesti daca NU poti sa beneficiezi de serviciul lor.Sau nu mai ai voie sa te muti , sa-ti schimbi serviciul , nevasta sau amanta 2 ani de zile cit esti abonat la orange TV.


f11

me1960
26-09-13, 15:42
Trebuie sa mai dau niste telefoane, sa vad daca va mai putea veni instalatorul...A venit acum doua zile iar decizia lui a fost clara pe foaia pe care urmeaza cica sa o duc eu la orange (blocul nu are deschidere la satelit).
Si daca se poate realiza suportul ala de terasa/bordura, nu ar exista posibilitatea sa sa miste pe vreme mai rea?



SUPORT TERASA TREPIED STT80 CU CONTRAGREUTATI
SI COVOR PROTECTIE HIDROIZOLATIE

http://www.tehnicb.ro/actionare_fixare/SUPORTTREPIEDCOMPLET.htm

bluesystem
28-09-13, 13:33
Daca la asa o antena ''imensa'' sunt atatea probleme ce ar fi la o antena adevarata?Suntem de rasul lumii!!!

claudiu
30-09-13, 10:47
probleme sint datorita faptului ca nici un operator nu ia in seama ca multi dintre clientii lor stau cu chirie si chiriasul se mai muta ,uneori mai repede decit se asteapta si din motive normale -schimbat locul de munca ,conditii mai bune de locuit la un pret mai mic . Si daca se intimpla asta cum se paote rezolva ? Pentru instalator e instalare noua dar pentru operatorul dth o singura instalare trebuie sa fie pe toata perioada contractuala,o instalare suportata de dth in rest "sa se descurce fiecare cum poate" cam asa gindesc toti.

GeorgeMicl
04-10-13, 22:53
Am rezolvat si cu asta.am mai sunat odata la orange,mi-au mai facut o programare de verificare si i-am spus instalatorului ideea cu montajul pe peretele casei scarilor. A mers perfect.
Multumesc tuturor pentru sfaturi!