PDA

View Full Version : Clarificare Newcs1.50+cs2gbox+gbox!



1Qggecko
01-03-08, 11:34
Daca scriu o prostie aici vreau sa o sterge-ti imediat.
Vroiam sa clarific combinatia de mai sus atat pentru cei ce o inteleg cat si pentru cei ce se fac ca nu inteleg (stiu ei cine's) chiar si pentru pufanul cel mai nou.
Newcs-citeste cardul si-l trimite in cs2 activandu-se astfel linia c-se v vedea verde.
La randul sau cs2 va trimite mai departe semnal in gb.
Astfel cand vom nerge in Cs2 conection status vom vedea ip dm nostru cu verde in fata ,iar la nume ce aveti voi cardserv,etc
la peer status va aparea in verde.
Aceasta combinatie se foloseste pentru a proteja cardurile sensibile la supracerere, deoarece nu poti face overclock ca se ard.
Deci in local nu-l vom vedea ci doar in virtual, cu toate ca el sta in slot.
cand dai peer status pe cardul tau il vezi local,card level 1, dist 1 deoarece cum am spus el nu vine direct din slot ci prin Newcs-cs2.
Dac ai un per care se lamenteaza ca nu ai local e bine sa-l ignori si sa cauti altul.ca ori nu intelege mecanismul ori are de gand sa traga de el pana-l rupe.
Si inca o chestie:
pentru cardurile care nu sunt impreuna cu boxul deci pot fi folosite pe orice rec care decodeaza Ndx nu e necesar introducerea de boxkey nici la newcs.xml nici in var/keys nds.Iar in combinatia de mai sus, la orice restart de dm va apare alt boxid....
Cam asta e.
:comp:

1Qggecko
06-03-08, 11:01
http://img402.imageshack.us/img402/5144/screenmc9.th.jpg (http://img402.imageshack.us/my.php?image=screenmc9.jpg)
Pro tv"EST"
Si local card....nu numai dist2!

dragsat
06-03-08, 20:19
pai asta e free :D

1Qggecko
06-03-08, 23:43
Pai nu ai prins ideea...daca te uitai atent..vedeai si cardul...0919 13e...
albastru/verde...verde/albastru....conteaza?
nu cred...

dragsat
07-03-08, 01:08
vechi cardul :P

zottya
09-06-08, 11:05
Salut. Ma ajutati si -pe mine? Am un card nagra2 cu boxkey cu RSA key , am un DM7020 si as vrea sa pun in share cu gbox, dar si ca dreamul meu sa foloseasca aceasta cartela , pentru a nu avea intreruperi la vizionarea respectivului provider.

Snow
09-06-08, 11:21
Salut. Ma ajutati si -pe mine? Am un card nagra2 cu boxkey cu RSA key , am un DM7020 si as vrea sa pun in share cu gbox, dar si ca dreamul meu sa foloseasca aceasta cartela , pentru a nu avea intreruperi la vizionarea respectivului provider.
search si-ti rezolvi problema http://www.sateliti.org/showthread.php?t=3535

zottya
09-06-08, 11:55
Multumesc.Asta l-am citit, si am facut cum scrie acolo.Dar providerul D*** nu merge de pe cartela mea.Am instalat skinul cu care se vad peers-i si de unde decodeaza, dar aici apare ca vine de la peers-i aflati in cwshare-ul meu, si se blocheaza destul de des.

zmeura
09-06-08, 13:01
Pune in cwshare.cfg o linie G de genul G: { 18012011 XXXX }
unde primele 8 reprezinta id gigi iar XXXX e boxid-ul cs2gbox.

zottya
10-06-08, 13:32
Dar la mine e pus doar gboxul.Box id-ul este box id-ul dreamului meu?

zmeura
10-06-08, 15:22
Daca ai instalat pluginul G-Box Center pe Dream poti merge la G-Box Share Center->PeerStatus si acolo vei vedea lista cu peers.Printre ei se afla si cs2gbox care probabil are de fapt IP-ul Dreamu-ului.Mergi din telecomanda "pe el" si vei vedea pe bara de jos ca iti afiseaza BoxID.
Altfel poti instala pe PC Gbox Share Control de aici (ftp://dvb-upload.com/2007-12-11/GboxSC_beta2.7.zip) si dupa ce setezi IP,user si parola pentru conectare la Dream poti afla aceeasi informatie.In plus e un instrument util.
Apoi adaugi o linie G asa cum am scris mai sus.

zottya
10-06-08, 20:10
Multumesc foarte frumos.Am reusit.

zottya
08-08-08, 08:22
Salut.Un script functionabil pentru newcs_1.60+cs2gbox+gbox are cineva, pentru ca editez de 2 zile si nu reusesc, iar cu search nu am gasit.Multumesc.Si inca o intrebare.Am pus o linie G cu providerul D*** si cu boxid-ul cs2gbox, dar foarte rar decodeaza de pe cartela mea.De ce?

danu
30-08-08, 13:51
Cum se configureaza pentru Autoupdate ? ca la mine nu face .Ce trebe sa fac .

Snow
30-08-08, 15:26
Vezi ca in gbox_cfg sa ai A: {02}

danu
30-08-08, 19:56
configurarea era pe 01 acum sper sa functioneze trebuia sa bag cardul destul de des in conserva