PDA

View Full Version : Semnal SAT da semnal DVB-C nu - aceleasi cabluri



pmirceas
17-08-13, 21:55
Intrebare: Se da o casa cu cabluri subtiri.

Antena satelit merge ok prin aceste cabluri desi frecventele folosite sunt de 950 - 2100mhz - deci cu pierderi imense pe cablu.

Prin aceleasi cabluri cu semnal dvb-c - intrare in casa 74db, ajunge cam 68 la priza pe 112mhz - merge analogicul, la 692 mhz am 52db si mult zgomot.

De ce merge semnalul satelit si ce as putea sa fac pentru digital (692 - 810Mhz)?

Mentionez ca descrierea problemei este empirica si ca toata conectica este excelenta cu compresie ... etc.
Chiar am nevoie de ajutor la problema asta si astept raspunsuri atat practice cat si teoriile care descriu natura fizica a problemei

Multumesc anticipat.

zildan
17-08-13, 22:38
Folosesti asa ceva?
http://www.tehnicb.ro/splitteresat/diplexorinterior_m.jpg

pmirceas
18-08-13, 01:05
Nu, am schimbat cu spliter 4/2 normal , atenuare 3,7db. la intrare.
Situatia este chiar simpla: intrare cablu rg6 trishield pana la 3Ghz ( cu semnal analogic + dvb-c 112Mhz pana la 810Mhz - semnal NextGen ) --- spliter 4/2 cu 3,7 - 4db atenuare --- cabluri subtiri prin pereti ( 2 ) - mufe I in prize - receivere / televizoare cu dvb-c.
O topologie mai simpla nu se poate. Rezulatele sunt cele din primul post. E chiar frustrant.

S-au scos receivere sat, spliter/injector powerpass. Pur si simplu se renunta la satelit si se trece pe cablu normal si nu merge.

claudiu
18-08-13, 10:15
pai nu ai alta solutie decit sa pui un amplificator . Sa vezi daca nu cumva prin cutiile de distributie ai ceva tap-uri ,prea e mare atenuarea si e vorba de o casa ,nu de bloc -cablurile nu ar trebui sa fie lungi .Sau sa nu fie innadite prin pereti .

difm
02-03-14, 11:09
Intrebare: Se da o casa cu cabluri subtiri.

Antena satelit merge ok prin aceste cabluri desi frecventele folosite sunt de 950 - 2100mhz - deci cu pierderi imense pe cablu.

Prin aceleasi cabluri cu semnal dvb-c - intrare in casa 74db, ajunge cam 68 la priza pe 112mhz - merge analogicul, la 692 mhz am 52db si mult zgomot.

De ce merge semnalul satelit si ce as putea sa fac pentru digital (692 - 810Mhz)?

Mentionez ca descrierea problemei este empirica si ca toata conectica este excelenta cu compresie ... etc.
Chiar am nevoie de ajutor la problema asta si astept raspunsuri atat practice cat si teoriile care descriu natura fizica a problemei

Multumesc anticipat.


problema e ca la mufa receptorului dvbc ajunge mai putin semnal decat minimul necesar adica -12dbmV,daca vrei sa-ti functionze trebuie sa-ti schimbi cablul pe tronsonul intare-dvbc cu altul care sa-ti
intoduca o atenuare mai mica pe uhf

mmm1967
18-05-14, 14:00
sau ai putea sa scoti temporat spliterele care au 3,7db atenuare de insertie si sa legi pur si simplu firete rasucindule intre ele la modul taranesc da sanatos,sa le izolezi cu banda izolir si apoi sa vezi daca se schimba ceva.am vazut prea des splitere care pe dinafara sclipesc de cat sunt de frumoase si inauntru atenuarea depasea 18 db.
succes