PDA

View Full Version : Eroare DreamboxEdit



al_pacino
07-08-13, 20:18
Am un Ipbox 910HD, cu Enigma2 pe el. Am incercat sa descarc lista de canale pe calculator, ca s-o editez cu DreamboxEdit. Am incercat si cu versiunea 5.2.0 si cu 4.1.0 si imi da aceeasi eroare: <<Error retrieving file "userbouquet.favourites.tv" from the Dreambox>>
Ce trebuie sa fac ca sa pot descarca lista de canale?

lao
07-08-13, 21:12
Cand creezi profilul la care te conectezi verifica sa fie corecta calea fisierelor

al_pacino
07-08-13, 21:23
Pai am asa:

Services and bouquets files: /etc/enigma2/
User bouquet files: /etc/enigma2/
Satellites .xml file: /etc/tuxbox

Diablo1
07-08-13, 22:11
Daca Ip-ul e corect , adicä se conecteazä cu recul
User si Pass e corect
Verificä si cu Ftp sau dream box control daca se gasesc acolo calea fisierelor /etc/enigma2/

al_pacino
08-08-13, 12:40
Transferul pana la un punct, se face, deci e clar ca exista comunicare intre calculator si receiver. Bouquet files se gasesc intr-adevar in /etc/enigma2/, am verificat asta prin ftp (total commander). Deci...de unde apare eroarea, si de ce nu se incarca lista de canale din receiver pe calculator?

Diablo1
08-08-13, 14:43
Incearcä si cu PC-Tool Bouquet Editor Suite (http://ukgksdl.dreamworld.vg/wbb3/index.php?page=Thread&threadID=270555&e413a01d)

al_pacino
10-08-13, 15:31
Nu merge nici cu ala...

---------- Post added at 14:31 ---------- Previous post was at 12:44 ----------

In fine...am reusit sa fac sa mearga DreamboxEdit, insa a aparut o alta problema. Incarc lista de canale din receiver, apoi o editez (sterg din canale), apoi ii dau 'save', ii dau 'send files to dreambox' (avand 'autoreload settings enigma2' debifat), apoi ii dau "reload settings on dreambox" si "restart enigma2", totul e aparent ok, caci pe receiver imi apar canalele asa cum le-am editat eu, insa cand ies din lista de canale, cu verde, si imi apar services, satellites, etc...si apoi revin apasand services pe satelitul care ma intereseaza, iar imi apar canalele din lista veche...ce naiba, ca nu mai inteleg nimic...de ce nu se salveaza lista editata de mine?

Stefan Pop
10-08-13, 21:18
Cu alt cablu ai incercat?

al_pacino
10-08-13, 21:20
Am receiver-ul legat de tv prin cablu hdmi, iar la net e legat de un router...