PDA

View Full Version : Lamurire



shadowman
26-02-08, 14:00
Respecte!
Am avut o discutie cu un distribuitor de produse(nu are importanta ce produse),oricum de firma si mi-a spus ca produsele de firma,care-si desfasoara productia in CHINA au ca element de identificare (ca sunt atent supravegheate si corespund standardelor producatorului),faptul ca la tara de provenienta(in speta CHINA) la:"MADE IN ......." scrie "MADE IN RPC" si nu numai simplu "MADE IN CHINA".Acestea ar fi mai slab calitative fata de celelalte.
Daca poate sa comfirme cineva sau sa infirme aceasta informatie.
Bafta!
O zi placuta!

pacala68
26-02-08, 14:34
Siemens ; ce fabrica in china are marca Siemens si locul de fabricatie China .

comerciantul
26-02-08, 16:16
made in china si made in prc e aceeasi chestie;
made in prc inseamna made in po****r republic of china.
numai ca mai putini sunt cei care stiu ce e made in PRC
am vazut produse ordinare mde in prc
am avut eu personal aparat sony w5 unul made in japan si unul made in china; asta made in japan l-am cumparat din SUA, si s-as stricat dupa 2 luni; celalalt, made in china a fost ok;
acum depinde si de ce lot de marfa nimeresti; oricum cel putin 95% din electronice sau subansamble de electronice sunt fabricate in china.

darkkoder
26-02-08, 16:35
ma cu aparaturile astea si cu calculatoarele e ca si cu femeile ...cum zice daniel depinde ce nimeresti...poate sa fie faina pe dinafara intelegeti voi vorba :sorry:

laleauaneagra
26-02-08, 16:53
ma cu aparaturile astea si cu calculatoarele e ca si cu femeile ...cum zice daniel depinde ce nimeresti...poate sa fie faina pe dinafara intelegeti voi vorba :sorry:

frumoasa pe dinafara si stricata pe dinauntru,da se poate spune si asa,mi-a duc aminte de televizoarele NEI pe vremuri,toata lumea fugea de ele al meu merge si astazi(LA BUNICI)fara absolut nici o problema iar toata lumea fugea dupa PHILIPS si au avut norocul sa fuga pe la magazine dupa nici 3 luni de functionare:)

ps.eu sant lamurit,un produs electronic e un produs electronic,tot ce conteaza e NOROCUL,pot continua cu zeci de ex patite de eu insumi

darkkoder
26-02-08, 20:38
Nu stiu in ce masura te pricepi lalaeaua la tvuri.Eu am facut 4 ani service la tvuri nu zic la urma in paralel cu monitoarele crt si calcu.
Televizoarele nemtesti sunt tv si azi dc inteledgi ce vreau sa spun.
Nici Philipsu nu are rau pana au aparut modelele alea banana care au tras in jos rau numele firmei.De Nei fugea lumea ca la unele se strica rapid procesoru da si aici vb ta NOROCUL isi spunea cuvantul.Si Sony-urile sunt bune doar trafu ce mai crapa in ele da aia se schimba si mere ca nou.Si lista poate continua
Si spun din proprie experienta ca dc cv e made in china nu inseamna ca e naspa:wellcome: sau echivaleaza cu bun de aruncat la gunoi.:comp:

gymi
26-02-08, 21:37
Si Sony-urile sunt bune doar trafu ce mai crapa in ele da aia se schimba si mere ca nou.:

Si procesorul in 80% din cazuri.Astea noi au placuta cu procesorul si memoria de se strica mai mereu.Din firmele vechi a mai ramas numai numele.

comerciantul
26-02-08, 23:40
nu mai e ce-a fost odata cu electronicele; cand au aparut televizoarele color, erau goldstar la putere, dupa aia erau la moda aparatele video, si combinele audio; pai atunci cine avea un panasonic sau un technics, era cineva; acum insa s-au schimbat datele problemei; acum sunt tot mai putini oameni interesati de firma electronicelor, si asta pentru ca majoritatea sunt fabricate in china; china nu inseamna produs naspa; sunt si acolo ceva standarde; si pe de alta parte, la ce sa dau banii pe un LCD Philips sa zicem 900 euro, cand pot lua alt LCD, no name, tot cu 2 ani garantie, cu 700 euro; normal, ambele fabricate in china. si cele doua aparate, puse unul langa altul sa se vada aproximativ la fel. atata timp cat ambele fac acelasi lucru si ai aceeasi calitate, nu vad care e problema sa dau 200 euro pe marca si pe reclama facuta;

darkkoder
27-02-08, 15:15
Si procesorul in 80% din cazuri.Astea noi au placuta cu procesorul si memoria de se strica mai mereu.Din firmele vechi a mai ramas numai numele.
ai perfecta dreptate nu stii cum sa te orientezi cred ca acum dc vrei sa-ti iei cv tre sa mergi la vraci sa-ti zica ca azi e o zi favorabila pt cumparaturi:) :) :) :) :)