PDA

View Full Version : Metode de reducere TimeOut utilizand oscam.services?!



jackuzzy
19-06-13, 12:32
Salutari tuturor,

In ultimele zile am intampinat ~22% timeout din totalul cererilor.

Din cate am inteles pe alte forumuri, exista posibilitatea de a limita partenerii in a cere ecm-uri pentru anumite CAIDuri prin utilizarea fisierului oscam.services.

Am urmat un tutorial de generare a fisierului oscam.services dar la utilizarea acestuia intampin o problema ilogica. Daca selectez provider`ul SKY IT, in partea clientului nu primesc nici un card, daca selectionez !SKY IT, de asemeni.

In teorie, la crearea unui utilizator, in locul unde apar serviciile, pe fiecare rand apare acelasi serviciu, primul este SKY IT dupa care este !SKY IT, din cate am inteles din tutorialul de folosire al fisierului oscam.services, daca nu selectionez nimic, tot ce va cere partenerul, va fi trimis daca exista, daca selectionez numai SKY IT, atunci numai cereri pentru CAID-ul respectiv va fi posibil, nimic altceva, daca selectez numai !SKY IT, atunci toate cererile vor fi posibile, exceptie facand cererile pentru CAIDul setat pentru SKY IT.

Este corecta teoria?

Are efect?
Atenueaza timeut-ul?
A incercat cineva?

lao
19-06-13, 12:44
daca nu selectionez nimic, tot ce va cere partenerul, va fi trimis daca exista, daca selectionez numai SKY IT, atunci numai cereri pentru CAID-ul respectiv va fi posibil, nimic altceva, daca selectez numai !SKY IT, atunci toate cererile vor fi posibile, exceptie facand cererile pentru CAIDul setat pentru SKY IT.
E vorba de pachete de canale, nu de caid. Ii dai sau nu services respective, dar caid-ul tot ii apare ca vine de la tine chiar daca pui !skyit
Atunci cererile vor trece pe IGN, nu vor mai fi pe NOK sau TOUT
Daca vrei sa faci treaba pe caid, ii insirui toate caidurile pe care vrei sa i le dai.
Ce nu vrei sa-i dai se poate doar prin excludere din lista.

piccolo08
19-06-13, 13:57
Cand vorbeam eu de oprire cereri aiurea cu services nenea lae ma lua la misto...
In fine.
Cea mai buna metoda e cea care o probezi.
Lucrul pe sid-uri e cel mai corect, dar trebuie avut timp.
CAID:SERVICES(sid)
Numai ca trebuie sa stii exact ce vine si ce nu pentru a configura cat mai corect.
Poti combina caid+services la user sau caid+sid's

jackuzzy
19-06-13, 14:22
@piccolo08, imagineaza-ti ca-ti vin sute de cereri si rezulta sid-uri NOK. E greu de lucrat cu sid-uri. Este mult mai usor sa filtrezi dupa provideri si atat. Daca nu obisnuiesti sa faci restart la oscam pe fiecare ora, oscam-ul invata singur si pune sid-urile NOK la ignore odata declarate NOK. Problema este ca daca primesti de la cineva un card care ar putea sa deschida sid-urile deja puse in lista de ignorare... Trebuie facut restart la OSCAM ca sa faci update la lista neagra a sid-urilor NOK si uite asa reiei procesul cu gramezi de timeout-uri, IGN si NOK-uri.

Am deschis acest topic pentru a discuta posibile metode de utilizare al fisierului oscam.services, definitii, descriere, etc.

zmeura
19-06-13, 14:43
Nu era vorba ca in oscam nu sunt "cereri aiurea"? :)
Folositi "Forward origin card" pe ON si scapati de multe probleme in oscam.Listele interminabile de services sunt o prostie,o maaare prostie.Services pune fiecare pe localul lui NU ca sa opreasca cererile pe care oscam nu ar trebui sa le faca.Se pot utiliza in controlul accesului la anumite canale a clientilor,etc dar scopul services nu a fost pentru a lupta cu traficul.Pana cand nu rezolva cei de la oscam problema nu tineti oscam cu "Forward origin card" pe OFF pe partea de cccam.In rest va puteti lupta mai departe cu el cu problemele pe care va continua sa le faca pe caid-ul localului,dar nu sa faci liste imense pentru toate caid-urile si sid-urile posibile din share.
Toti cei care li se plang partenerii de trafic mare si multe cereri NOK folositi ce am zis mai sus,am scris si in alt topic unde a fost acoperit de "setari la sange" si alte prostii intinse pe 15 pagini.Nu mai zic de celelalte doua setari obligatorii,dar cautati prin topicul acela umplut cu povesti ca am scris.
Daca oscam-ul vostru va face cereri mai putine nu mai intrati in vizorul failban la altii,deci nu veti primi nici raspunsuri fake,intarziate,etc.

zildan
19-06-13, 14:56
NU mai faceti schimburi decat pe local!!!!!!
Puneti filtru de sid-uri pe el si ati scapat de belele.
Ce scrie Zmeura mai sus e bine, face oscamu sa respecte "la sange" level si limiteaza propagarea cererilor.
Cereri aiurea fac cccam (versiunile care nu invatza siduri si nu le propaga ex. 2.1.3), multics, si oscam (fara balancer sau cu el prost configurat).

zmeura
19-06-13, 15:00
Doar cu schimb de local e simplu,pui services pe linia catre client cu ce vrei sa deschida exact.Tu stii cel mai bine ce deschide,ce pachete ai,lista de services e la zi,etc dar in cazul celor care iau din hop2 .... neaparat "Forward origin card" pe ON.Stiu ca se pierd niste avantaje mari din oscam,dar asta e situatia.Momentan,poate rezolva.

piccolo08
19-06-13, 15:52
zmeura, de acord cu tine aici dar tind sa dau atentie mai mare lui zildan si sa-i amintesc jackuzzului ca am invatat de mult cum functioneaza loadbalancerul si best_readers si bestreaders/caid si multe alte chestii care el acum le descopera incercand sa prosteasca partenerii de CS.
De asta nu vreau sa discut pe aci pentru ca personaje precum jackuzzy sau( mai are cateva nick pe aici!)altii ca el nu fac altceva decat sa foloseasca partea asa zis negativa a oscam-ului.

@zmeura:
Nu am cum sa blochez cererile pe zon/cabo- decat cu services/sid altfel as fi nevoit sa opresc CAID-ul!
Cu forward origin card nu pot!
Nu pot din mai multe considerente-nu activez in romania sa-mi fac servere pe mokazii.Poate nu stiti ca prin anumite parti ale planetei se mai respecta niste reguli care tin de vizionarea fara abonament.
La fel se intampla si la 0b02 dar si la sky it sidurille de conto TV care apar si pe b01, sunt doar 9 dar genereaza enorm de mult nok sau cw diff la schimb de cache!
Am fost nevoit sa opresc caid-il de sky it la anumiti parteneri( jurati cu mana pe CCcam dar oscam convins :D) deoarece ma tocau marunt pe partea asta.Daca doresc asa de mult le spun cca acum pe ebay sunt cu doar 169+10€ carduri de sky it, dar cu riscul de a fi prajite. Fiind fara garantie si nesustituibile ...tare ma indoiesc ca se vor da salariul pe o luna sa se uite la tv.

zmeura
19-06-13, 15:56
Nu ma intereseaza afacerile voastre ( inclusiv vanzaril en-gros de receptoare) ,scoateti-va ochii pe okazii.Nici parerile tale despre ce scriu eu sau altul.
Reducerea cererilor nok se face cum am scris.

jackuzzy
19-06-13, 16:44
@piccolo08 (http://sateliti.info/member.php?17037-piccolo08), iti place sa arunci cu rahat in lume? Macar te-ai intrebat dece am deschis acest topic?
Ai scris acolo niste prostii mai mari decat tine.

Am decis sa folosesc oscam deoarece ofera multe beneficii in comparatie cu utilizarea emulatoarelor separat si nu m-am gandit niciodata la folosirea acestuie pentru "a prosti partenerii". Daca ai fi facut schimb cu mine, poate ai fi realizat ca ai facut mare prostie cu postarea recenta.

Al 2-lea motiv pentru care folosesc oscam este pentru simplul fapt ca performeaza mult mai in comparatie cu cccam, multics, newcamd, scam, newcamd.

Un motiv pentru care am ales oscam este pentru ca totul se face dintr-un singur panou de control, de altfel foarte usor de folosit.

Referitor la loadbalancing in oscam, numara pana la 100 si mai gandeste-te inca odata inainte sa scrii prostii pe aici. Nu ma cunosti si nu ai nici cea mai mica ideie ceea ce stiu eu.

Pentru cei care cred ca toti cei care folosesc oscam-ul se ocupa de manarii, este mare prostie. Cat de inocent ai fi, iti poti da seama ca e facatura cand primesti 700 de carduri in hop1 si ai freezuri, sigur sunt hop3 si 4.

Un motiv pentru care am ales oscam pe un vps este pentru a-mi proteja receptoarele si locatia. Ping-ul intre receptorul meu si vps este de ~9 ms iar media unui ecm cerut de parteneri din europa de la unul dintre carduri spre ex: S*Y *T, este de ~250 ms.

Apropo de timeout de forward origin card, nici odata nu am folosit forward origin card pe OFF(cu toate ca stiu cu ce se mananca) iar time-out-ul este de 13%.

Deci, daca nu este o ideie buna sa folosesc oscam.services pentru a diminua rata de timeout, atunci ce ramane de facut este ca sa iau din fiecare reader ce ma intereseaza cel mai mult si sa dau mai departe strict ceea ce primesc, nimic mai mult, in acest fel partenerul nu face cereri aiurea.

zmeura
19-06-13, 16:48
Ia vezi cine iti trimite cereri care sunt in majoritate cu probleme si spunele si lor sa foloseasca forward origin cards pe ON.

jackuzzy
19-06-13, 16:53
Deci nu imi vine sa cred. Cei care fac gramezi de timeout uri sunt romani, membri ai acestui forum.

La cate requesturi fac, sunt cat pentru 50 utilizatori iar eu am limita de 5 pentru fiecare cont.