PDA

View Full Version : Cum setam corect schimbul de cacheex!



piccolo08
29-05-13, 14:12
Vreau sa deschid acest subiect deoarece, dupa cum ii sta romanului bine da copy/paste la diferite config-uri pe net si cu ajutorul "pretinului jeniiu in configurari oscam" mai mult incurca apele...

Ce este cache-ul!

Reprezinta totalitatea acelor dw-uri generate de un card in urma cererilor primite de la un uhuser/grup de useri care urmaresc simultan canale diferite de pe acel card!

Dupa cum se stie, oscam-ul ca si newcs-ul isi creaza un buffer in care stocheaza dw-urile rezultate in urma cererilor generate de ECM-urile trimise la card.

Cu cat numarul de clienti pe un card e mai mare, cu atat numarul de de DW eliberate e mai mare, dar si cererile ECM trimise acelui card cresc.
Exemplu:
Am 10 clienti care trag de un card:

4 din ei urmaresc acelasi canal
2 un alt canal
4 fac zapping
Oscam primeste 10 ECM
Si ce face?
Cauta in cache sa vada daca are acel DW daca nu interogheaza cardul!
In exemplul de mai sus la momentul zero cardul va primi doar 1+1+4 = 6 cereri ( 6 ECM spre diferenta de 10 care le primea un card sub 3xc sau alt emulator.)
si va elibera 6 dw in cache
aceste DW nu au o durata infinita, dar pot fi stocate in acel buffer( cache) un tot de timp pentru a permite si altor utilizatori sa le foloseasca.
Sa presupunem ca 10 clienti se uita la 10 canale diferite in acelasi timp!
Ce se intampla
Cardul va fi interogat mereu cu cate 10 ECM si va elibera 10 DW
la fiecare schimbare de key( asta in raport cu cardul) vor fi trimise ECM spre card!
Cardul va fi stresat in continuu cu cate 10 cereri!

Acum intervine "gaselnita" celor care dezvolta oscam-ul!
Schimbul de cache! Sau" cache -ex"( de la exchange=schimb)

Exista mai multe tipuri dar ma voi axa pe cel mai recomandat si cel mai folosit!

Mode 3-reverse cache

Practic ce face !In nici un caz minuni, ci vine in sprijinul cardului local pentru ai usura si prelungi viata diminuand incarcatura pe el, scazand numarul de cereri trimise propriului card, folosind in ajutor cache-ul primit de la partener!La fel si partenerul nostru va primi la schimb cache-ul generat de cardul nostru!

Cum gestioneaza oscam acest cache si cum ajuta utilizatorul final!
Nimic mai simplu -cache-ul are prioritate zero( propriu sau schimbat cu partenerul)
Cand va fi primita o cerere (ECM) oscam cauta in cache si daca nu gaseste(DW) trece apoi la interogarea cardului local care va genera acel DW si si-l salveaza propriului cache dar il si trimite(PUSH) catre partenerul de schimb!
In acelasi fel procedeaza si partenerul nostru!

Parametri de luat in considerare:
http://img442.imageshack.us/img442/8089/cassh.jpg

Este doar un exemplu!
Si vom analiza fiecare parametru in parte!

---------- Post added at 12:12 ---------- Previous post was at 11:52 ----------

Configul de mai sus este pentru un pc cu dvb-s2 usb:

Delay:timpul cu care cache-ul "intarzie" livrarea de DW

daca folositi un pc pe post de "router" de DW atunci acest paramentru ar trebui sa aiba o valoare cat mai mica!

Maxtime: -timpul petrecut de un dw in cache de la prima cerere a unu client! Are o valoare care trebuie sa fie cu cel putin 2 secunde mai mare decat timpul impostat pentru clienttimeout deci undeva la 4 secunde minim!
Daca se gestioneaza si carduri care elibereaza DW foarte rar la intervale mari pot dfi tinute in cache acele dw pana la un maxim de 15 minute!
Nu e cazul nostru a celor care au mioritice sau europene!
Timpul optim e de 8 secunde!

Maxcount: numarul maxim de ecm de tinut in cache, variaza de la un minim de 1000 la un maxim care fiecare si-l pune dupa nevoi!
( am vazut setari de 20000 dw pe aici la cate unii si nu vad ce rost au sa puna atat intr-u cat rata maxima de generare a unui dw pe la nagra e de cam 2 secunde)

Wait time: valabil doar pentru modurile 2 si 3 de schimb
este timpu de "asteptare" petrecut pana la cautarea unui dw si voi explica ce inseamna linia 0:50:100
0 (zero) -intreb cache instant care imi va raspunde cu DW in raport cu ce am impostat la delay in cazul meu cache imi raspunde cu dw dupa 20ms( milisecunde)
50- daca nu gasesc DW in cache interoghez cardul dupa 50 ms de la primirea cererii ECM pt DW

Ma voi opri asupra acestui parametru si le voi da la gioale la carcotasi!
Am vazut la destui pe aici ca sar ca arsi ca "timpul de eliberare al unul DW creste prea mult!
Cineva imi ziceaastazi chiar:
"E o prostie sa pui asa am timp de raspuns de 400 ms de pe card"
E prostie sau necunoastere a respectivului?
Eu zic ca sunt ambele la un loc.

Exemplu clar cu digi 1802 cu configul de mai sus:

Am schimb de linii normale si pe deasupra si cache!

Userul normal care nu drept de cache interogheaza cardul si obtine DW cu timpi intre 280-400 ms functie de cum e setat cardul si cati trag deodata de el ( timpii pot ajunge si la 450 daca un card e suprasolicitat de cereri) care insumat cu latenta retelei ADSL poate sa urce cu inca 100ms!

Cum se comporta pentru userul care are acces la cache!

Se primeste cererea si se interogheaza cache, daca am dw raspund in 20 ms si ajunge la peer in 20+100 =120 ms, daca nu am dw interoghez card si adaug asa 280+50+100=420 ms la destinatie cu o latenta ADSL de 100ms!
presupun ca ajung la un maxim de 400+50+100=550ms deci la peer va ajunge in 550 ms!
In tot acest timp:
daca cardul amicului nu are acest canal sigur nu va lua din alta parte( presupunem ca nu are de la cine!
550 ms e mult pt un card de digi? Nicideloc poti astepta pana la 2000 ms si vei avea o vizionare fluenta fara sa ai nici cel mai mic freeze!
maximum time CWs resist in cache after 1st client request, the time must be 2 seconds higher than the parameter clienttimeout.or sari carcotasii sus ca ei au carduri scai si.. ce?
80 ms+100 ms = 180 ms
80+50+100=230ms
E mult? E putin? Un card scai , cu cd in coada garanteaza o vizionare fluida pana la 740-750 ms timpi de raspuns!
Cu ce am avantaj ca imi ajunge DW in 180 ms fata de 740?
Se termina filmul mai repede cumva si in timp ce tu vezi un film eu vad trei?
Cam aici e prostia si modul de a gandi a celor care stau cu pixu'n mana 24/7...

piccolo08
29-05-13, 15:21
OT:
Din ciclul: "Pe okazii am gasit mai ieftin decat vrei tu! dar stii nu cumpar nici de acolo, vreau sa te sicanez doar ...":D


Şi CCcam face cache la ECM
Da face .Numai ca aici discutam despre ce face cache la oscam! daca vrei sa dezbati subiectul asta e bine, daca nu deschide un topic despre cache la Cccam si spune-ne si noua cum il schimbi!

Sa revin in topic:
Partea de csp o tratez in bloc, e vorba de schimbul de cache care are loc pe protocol UDP, setam parametrii de acces si caid-urile!


CW Cycle Check




Asta e partea cea mai "neinteleasa" sau folosita in mod gresit de anumiti useri si ma refer aici in mod special la cei ce folosesc CW cycle activ pe PC.
CW face o verificare ciclica asupra dw-urilor in mod general sau a catorva setate in Cycle Check Caids excluzand cu ajutorul setarilor cele vechi sau excluzand DW-urile receptionate din CSP.
Este complet gresit deoarece anumite dw valabile pot fi excluse prin aceasta procedura care duce automat la scaderea cantitatii de dw utile (HIT) receptionate de catre utilizatorul final cu pana la 30%!
Nu se activeaza CW cycle daca ai la schimb DW pt ND$.
Deci atentie celor care zic ca au si trimit DW de ND$ cu cw cycle activ pe PC! Vor fi eliminati datorita faptului ca numarul de HIT va fi extrem de mic comparativ cu cel al CW-urilor primite! Degeaba primesc de la un peeer 40000 de DW daca eu am hit=0 deci nici unul util mie, relativ la cardurile care le am eu in local sau la care as vrea sa imi ajut linia sa le decodifice.
Multi cred ca prin schimbul acestui cache vor putea sa se uite gratis la tv fara a plati un card. poate doar pt un card Tv&R mioritic cu putine canale.
In nici un caz nu vor privi ppv doar cu cache ca se va umple de freeze si te uiti 2 minute...30 secunde freeze si iar de la capat :)) pentru ca fluxul de DW util(HIT) e direct proportional cu numarul de persoane care urmaresc canalul si nu cu cat de multe dw intra.
Deci aviz amatorilor cu schimb de nd$.

CW cycle poti sa-l folosesti, daca vrei cand esti tu ultim utilizator cu un box doar client pentru a diminua la utilizatorul final numarul de dw primite!
Nu uita ca sunt peer care au setat timpul maxim de 15 minute si de la ei primesti gunoaie si putin util pentru ca ei vor sa arate "cantitatea" si nu calitatea bazandu-se pe naivitatea celor ce schimba venind cu texte:
Pai eu iti dau 100000 si tu doar 100.
probabil ca din 100 ale mele 30 sa fie bune
si din 10000 ale lui sa nu am 1 pentru ca ori e rau intentionat, ori nu are configurat bine!
In cache ex-conteaza utilul (HIT) si nu cantitatea primita(got)!
Tot pentru cei ce folosesc PC!
Nu blocati nici DW-urile venite din CSP pentru ca au acceasi valoare cu cele venite pe cccam protocol.Se reduce si asa numarul de DW utile si deci scade HIT-ul!

Recomand eliminarea tuturor acestor peers de la schimb, indiferent de ce vor spune pentru ca metodologia de functionare e explicata de mine aici in mod corect si nepartinitor!

Avantajele folosirii cache se observa la rubrica user jos in statistica unde se evidentiaza procentul de incarcar pe server , ce a fost ignorat, non ok si cache-ul!
Cu cat cache-ul e mai mare cu atat stress-ul total al serverului e mai mic si scade incarcarea pe cardurile locale!
Asta inseamna fiabilitatea unui sistem in intregul sau!
pentru utilizatorul final care vrea sa controlul ciclic al cw-urilor , punne-ti pe ON optiunea!
daca primiti scai nd$ veti avea surpriza sa decodeze cu freeze...cu optiunea cw activa-testati si contrazice-ti ma cu argumente!

Pentru setarile generale am terminat!

Voi aduce completari despre cum setam un reade si un user de cache ex!

stargate
29-05-13, 15:58
Va rog frumos sa nu faceti praf si acest topic ... daca cineva are ceva de adaugat rog frumos sa o faca ontopic .

---------- Post added at 14:58 ---------- Previous post was at 14:41 ----------

Este ultimul avertisment ... fiti oameni seriosi , va rog frumos :drinks:

lao
29-05-13, 16:01
daca primiti scai nd$ veti avea surpriza sa decodeze cu freeze...cu optiunea cw activa-testati si contrazice-ti ma cu argumente!


cwcycle_check_caid

http://www.streamboard.tv/w/images/4/46/HakenGruen.png (http://www.streamboard.tv/wiki/Datei:HakenGruen.png) parameter is optional
NEW svn 8358:02/16/2013
http://www.streamboard.tv/w/images/a/a0/WarningS.png (http://www.streamboard.tv/wiki/Datei:WarningS.png) Attention: not for all NDS SC's!
cwcycle_check_caid = CAID[,CAID]...
CAID enabled for CW cycle check, default: none



Link (http://www.streamboard.tv/wiki/OSCam/en/Config/oscam.conf#cwcycle_check_caid)


Pe NDS nu prea e valabila setarea...

piccolo08
29-05-13, 18:44
Cum setam userul si readerul de cache-ex!


Incepem cu userul!
Deci partenerul nostru ne ofera 4 caid-uri spre exemplu 1802 si 0b02 1702 si 09cd
incepem cu setarea:
adaugam un nou user de la fereastra useri
introducem parola acelui user
il punem activ deci enable pe on
setam grupul de cache care e de preferat sa aiba un numar unic pentru tot cache-ul sa zicem 64 fiind cel mai mare numar de grup care poate fi alocat!
http://imageshack.us/a/img534/7349/user1r.jpg

setam uniq

uniq e un parametru foarte important si setat corect ne ajuta sa scapam de userii "jmekeri de 2 lei" care se tin doar de prostii pe forumuri!
Setati 2 pentru urmatorul motiv:

uniq = 2 # set user to fake if source ip is different

poate fi setat si 1 mai ales in cazul celor ce va propun schimb pe camd35:

uniq = 1 # only one connection per user is allowed
Camd35(UDP) incurca niste borcane si e mai bine a fi evitat!


la protocolallowed: cccam sau camd35
la caid introducem caid-urile care partenerul ne propune pt schimb deci ceea ce zice el ca are ( aici va voi explica cum verificati daca minte sau nu dar asta mai incolo)

introducem si hostul partenerului ( nu al vostru)pentru a nu-l tenta sa ne faca ceva figuri!
cccam maxhops=-1 pentru ca schimbam doar cache

cccmaxhops = -1 # CCcam disbled for this userhttp://imageshack.us/a/img221/2244/user2t.jpg

Restul setarilor raman default!

Facem deci linia C care o dam la partener de forma

host: hostul_meu
port;portul meu de cccam setat in oscam
user: userul abia introdus
passwors: parola pusa
Caid: caidurile care le cer de la tine pe lina de cache
mode 3
cccammaxhop=3 distanta maxima de la care voi cauta cache

---------- Post added at 14:32 ---------- Previous post was at 14:29 ----------



cwcycle_check_caid

http://www.streamboard.tv/w/images/4/46/HakenGruen.png (http://www.streamboard.tv/wiki/Datei:HakenGruen.png) parameter is optional
NEW svn 8358:02/16/2013
http://www.streamboard.tv/w/images/a/a0/WarningS.png (http://www.streamboard.tv/wiki/Datei:WarningS.png) Attention: not for all NDS SC's!
cwcycle_check_caid = CAID[,CAID]...
CAID enabled for CW cycle check, default: none



Link (http://www.streamboard.tv/wiki/OSCam/en/Config/oscam.conf#cwcycle_check_caid)


Pe NDS nu prea e valabila setarea...

Tocmai eu asta am zis mai sus "evitati schimbul cu cei care au activ cw cycle- va vor impiedica fluxul de dw catre receptorul dumneavoastra!" mai ales in cazul celor ce zic ca va trimit ND$ !
Scade procentul de HIT cu pana la 30%
ma quotez corect:

Recomand eliminarea tuturor acestor peers de la schimb, indiferent de ce vor spune pentru ca metodologia de functionare e explicata de mine aici in mod corect si nepartinitor!

Cum verificam daca suntem conectati la partener:
Trecem pe fereastra cacheex!
si urmarim sa vedem daca numele de utilizator introdus apare in lista noastra!
ce ne intra noua sageata verse spre stanga, ce dam de la noi sageata verde spre dreapta
HIT numarul de dw util folosit de utilizatorul final!
Deci din multitudinea de DW ceea ce a folosit el direct!
In exemplul de mai jos se urmareste un canal/canale oarecare din caiduri-e primite de la partener (unul din cele 4 de mai sus in exemplul meu) iar dw vin doar de la acei 2 useri care iti trimit cache-ul lor
http://img845.imageshack.us/img845/1623/casss.jpg

---------- Post added at 15:21 ---------- Previous post was at 14:32 ----------

Setare reader!

sa zicem ca noi aveam caid 1802 si 0b02 pentru care vrem sa schimbam cache-ul cu partenerul.

practic noi aici nu avem de facut nimic altceva decat sa creem un nou reader, de data asta de cache folosind datele trimise noua de catre partener care sunt de forma celor exemplificate mai sus!

host: host partener
port: port partener
caid: caiduri care le dam la partener deci ceea ce oferim noi deci vom pune 1802,0b02

Grupuri:

avand un server bine organizat fiecare card local are grupul sau deci in exemplum meu 1802 are grup 1 si 0b02 are grupul 2 grupul de alte readere care le primesc C are 3
cele cu N 4 cele cu L 5 iar grupul meu de cache e 64( exact cum am exemplificat mai sus)
La grupuri le vom selecta doar pe acelea unde caidu-l pe care il dam se gaseste:
Exemplu primesc pe o linie C in grup 8 digi 1880 -este inutil sa adaug acel grup intrucat dw-urile nu sunt folositoare atata timp cat noi trimitem doar ce avem efectiv!
http://img254.imageshack.us/img254/2838/reader1.jpg

Bifam au disabled si drop CW with wrong checksum-adica eliminam fake dw generate de un partener-atentie nu din card FAKE


iar in partea de jos introducem restul de date:
http://img441.imageshack.us/img441/2838/reader2.jpg

---------- Post added at 16:06 ---------- Previous post was at 15:21 ----------

FAQ:
Readerul de cache ex apare ca NEEDINIT e corect sau ma pacaleste partenerul?
Perfect corect, readerul schimba cache si nu card efectiv!

Am schimbat caid xxxx cu Laurentiu si vad ca la hit am 0. Unde gresesc? Folosesc reciver cu oscam si dvb-api activ!

Schimba pe un canal pe caid xxx care Laurentiu zice ca ti-l trimite! Daca incep sa apara HIT totul e OK! daca nu vezi mai jos!
Daca Laurentiu e conectat si la cache ex apare ca iti apar DW de la el, GOTdiferit de zero, dar nu ai HIT deloc tu fiind pe un canal din caid-ul xxxx rezulta ca Laurentiu e excroc si nu are acel caid. Deci il stergi chiar daca e prieten cu tata.

Am schimbat caid xxxx cu Laurentiu si vad ca la hit am 0. Unde gresesc? Folosesc reciver cu oscam nu am dvb-api activ!

Verifica daca la clientul creat de tine ti-ai setat acces la grupul de cache!
Daca da si nu ai hit reia fa exact ca mai sus! Verifica si apoi sterge!

Rulez schimbul de cache pe un pc( vps) si am setat cw cycle activ! Gresesc cu ceva? Risc ceva?Cum imi dau seama de asta!

Parametrul CW cycle e destinat utilizatorului final, cu reciver, care nu vrea sa schimbe mai departe cat si acelora care schimba cache intre recivere.
Risti sa fii exclus de la schimb deoarece potential DW cu timpi de scadere aproape de expirare nu mai ajunge in timp si de aici riscul de a creste numarul de cache inutil receptionat de peer!
Iti dai seama de asta intre numarul de HIT de pe acel schimb raportat la numarul de GOT, care creste disproportionat, in plus la anumite canale poate apare freeze.
Atentie daca voi schimbati 1802 si stati toata ziua pe xxx si nu aveti HIT asta nu inseamna ca nu vine cache util.
Cache-ul util se verifica doar pe caidurile schimbate.

Am setat la maxtime 15 secunde e corect?Ce risc?
Atata timp cat nu schimbi caid-uri de provideri de cablu sudaamericani sau asiatici si anumite carduri NDS un timp maxim de 8 secunde e arhisuficient pentru a acoperi nevoile utilizatorilor europeni.Vei reduce cache-ul PULL si nu vei fi atentionat de parteneri ca umbli cu smecherii si trimiti numai gunoaie.Cine va atentioneaza ca trimite-ti putin ...mai bine nu schimba cu acel partener.
Risc de excludere!

Am schimbat cu Laurentiu cache pt cardul xxxx al meu si observ ca pe canalele pe care nu le am eu in pachet si el a spus ca le are nu imi vine imagine si nu iau din cache! El imi garanteaza ca voi avea imagine doar de pe cache!

Daca nimeni nu acceseaza acele canale normal ca nu ai acces la imagine decat cand si cand. Pentru a viziona canalele lipsa trebuie sa schimbi card real si nu cache!
NU are dreptate, nu are cum nu poti garanta asa ceva! Poti sa-l stergi ca e excroc.



---------- Post added at 16:44 ---------- Previous post was at 16:06 ----------

Propun pentru sticky

stargate
29-05-13, 19:01
O sa fie sticky acest topic daca va prezenta interes si daca va avea parte de postari de calitate .

lao
29-05-13, 19:33
Cat ai setat la clienttimeout?


Din ce am vazut, eu zic ca merge mai bine cu grupuri separate pe userii de cache si ca nu ia ecm din cache daca nu ai si un reader normal cu acel caid.
Ca e local, linie sau chiar fake, el trebuie sa existe.


O sa fie sticky acest topic daca cand isi va schimba zmeura semnatura :haha1:

piccolo08
29-05-13, 20:20
Cat ai setat la clienttimeout?
Pai e in jur de 1,6 -1,9 secunde deci teoretic ar fi 4 sa pui minim timpul dar cum practica ne omoara 8 cred ca e ok!
Nu e batut in cuie, dar aici nu se poate lamenta nimeni ca nu merge!

Normal ca grupul de cache e unul singur , dar nimeni nu a zis ca e musai unul!
Totusi, tu ca utilizator cache tragi prin acel user doar ce iti da vecinul.
Numai din cache nu ai sa reusesti sa "construiesti" un card, poate un canal da!


cand isi va schimba zmeura semnatura

La inceput omul a refuzat roata, pentru ca a respins progresul!
A tot rostoglit bolovanii in loc sa-i suie in car si sa-i deplaseze!
Pana la urma cand a observat ca toti vecinii lui s-au modernizat, a trebuit si el sa intre in rand cu lumea :D
OT:
Sa nu uitam ca este singurul emulator in care absolut orice card face au pe dvb-api fara sa ii mai legi de el alte rahaturi!

lao
29-05-13, 20:31
Am setat la maxtime 15 secunde e corect?
Te-am intrebat pentru ca astia zic asa:

max_time

http://www.streamboard.tv/w/images/4/46/HakenGruen.png (http://www.streamboard.tv/wiki/Datei:HakenGruen.png) parameter is optional
NEW svn8358:02/16/2013
max_cache_time = seconds, default: 15
maximum time CWs resist in cache after 1st client request, the time must be 2 seconds higher than the parameter clienttimeout.

piccolo08
29-05-13, 22:03
clienttimeout = 5 # after 5 seconds timeout
http://www.streamboard.tv/w/images/a/a0/WarningS.png (http://www.streamboard.tv/wiki/Datei:WarningS.png)Attention: At values of < 100 counts Cardserver in seconds, at values >= 100 Cardserver counts in milliseconds!
Atentie la valori!
Ce si cum puneti!
Daca time out la client e de 5 secunde sau 5000ms atunci maxtime il pui 7..8

he time must be 2 seconds higher than the parameter clienttimeout.
Pentru ce sa tin un DW mai mult! Am cable coreea? Cu un ecm la 15 secunde?
Repet DW ca la anumite BISS?
Are vreunul din voi asa "legaturi"?
Timpii de raspuns/timp in cache trebuie raportati la cardurile noastre europene!

---------- Post added at 20:03 ---------- Previous post was at 18:40 ----------

Configuri aiurea care nu trebuie luate in seama!
Nu pune-ti asa configuri!


[cache]
delay = 1
max_time = 12
max_count = 20000
wait_time = 17:850
csp_allow_request = 0
cwcycle_check_enable = 1
cwcycle_check_caid = 1802,0B02
cwcycle_maxlist = 1000
cwcycle_keeptime = 10
cwcycle_onbad = 1
cwcycle_dropold = 1

Dupa cum observati nici nu au grupuri,pentru ca nu au locale ci doar aer pentru fraier!

[reader]

label = cacheex
protocol = cccam
device = host,port
user = dummy
password = dummy
inactivitytimeout = 30
cacheex = 3
cacheex_maxhop = 3
cacheex_drop_csp = 1
group = 1,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42 ,43,44,45,46,47
dropbadcws = 1
cccversion = 2.0.11
ccckeepalive = 1

Dar sunt foarte interesati de ceea ce iau de la tine!


[account]
user = dummy
pwd = dummy
caid = 1802,1702,0b00,09cd
group = 11
cacheex = 3
cacheex_maxhop = 3
cccmaxhops = -1

Acestia sunt jmekerii de 2 lei.
Testati ce va ofera! Nu cantitatea de GOT ci HIT daca deschide macar ceva din ceea ce ei afirma!
Ma repet degeaba va trimit 10000 de dw daca HIT =0
Astia sunt oameni de nimic ce trebuiesc eliminati!
Schimbul de cache nu e un mod de a vedea "gratis" dar cu freeze ceva!

Aceste persoane trebuiesc eliminate de pe forum!

PS: eu as avea vreo 4-5 nume la activ pe aici!

marsel90
29-05-13, 22:19
Pentru cei mai putin initiati trebuie specificat ca treaba la Cache-ex este invers - luam prin user si dam prin reader

piccolo08
29-05-13, 22:24
E deja explicat de mine mai sus!
Vino cu ceva nou!

piccolo08
30-05-13, 15:25
Completare

Am observat in ultimul timp tendinta unora de a separa pe fiecare user(reader de cache) in parte in cate un grup anume!
Gresit? Nu? De ce totusi e mai buna prima varianta; cea cu un grup comun pentru tot cache-ul?

Nu nu e gresit deloc impartirea pe grupuri sau pe caid-uri cu conditia de a schimba doar 1 card pe acel grup, sau daca ai grup de 2,3 ( tip digi, scai si it si de) unde apar 2 -3 caid diferite pentru acelasi provider continand exact acelasi grup de canale schimb de 2,3 carduri.
In situatia cand ai alege schimb de caid pe caid lucrurile ar fi limpezi si clare!
In situatia in care fiecare user are grupul lui indifernt de caid aici treburile sunt mai complexe dar nu complicate!

Exemplu:
Am schimb cu 10 peer card xxxx care se uita toti pe acelasi canal fiecare din wei imi va trimite acel dw care il stochez in grupuri separate de 1 dw 10 grupuri pt zece useri eu trebuie sa sa -i adaug userului meu in afara grupurilor de card locale inca 10 grupuri de schimb de cache.
Gurile rele zic ca nu ar fi o problema cu incarcarea pe procesor!
Daca pun un grup unic la toti userii de cache nu gresesc cu nimic primesc tot acele 10 dw si le pun acolo!
Oricum cel receptionat cel mai tarziu se elimina si cel receptionat mai devreme se conserva, bineinteles pana reapare o cere pentru acelasi canal si dw-ul vechi va fi inlocuit cu unul nou.
Nu e o regula dar din experienta acumulata in timp schimbul cu un singur grup de cache indiferent de caid functioneaza mai bine!
Nu uitati ca sa pune-ti filtru pe ce trimite-ti si ce luati la rubrica CAID la eader si user dar si la cache in josul paginii!

jackuzzy
14-07-13, 15:41
Multora le pare foarte complicat schimbul de cache. Unii renunta inainte de a incepe.
Cauza? Probabil din cauza ca nu sunt explicate cum trebuie.

Din punctul meu de vedere, schimbul de cache-ex functioneaza in felul urmator:

Cel care trimite cache trebuie sa faca un cont de reader, urmand exemplul urmator(in oscam.server):
[reader]
label = unamic.cache-ex
description = un amic
protocol = cccam
device = domeniul.amicului.no-ip.biz,4200
user = unamic-cache-ex
password = pr36h57d
inactivitytimeout = 30
cacheex = 3
cacheex_maxhop = 10
cacheex_drop_csp = 1
caid = 0100,1810,0604,09CD,0100
ident = 0100:005221;1802:000000;1810:000000;09CD:000000;0604:000000;0100:003311,003315,003317
group = 64
cccversion = 2.0.11
ccckeepalive = 1
audisabled = 1

Cel care primeste cache-ex creaza un cont in oscam.user:
[account]
user = unamic-cache-ex
pwd = pr36h57d
description = cache de la un amic
allowedprotocols = cccam
caid = 0100,1810,0604,09CD,0100
ident = 0100:005221;1802:000000;1810:000000;09CD:000000;0604:000000;0100:003311,003315,003317
group = 64
cacheex = 3
cacheex_maxhop = 10
cacheex_drop_csp = 1
cccmaxhops = -1


Foarte important de mentionat sunt urmatoarele:

Dupa cum preciza @piccolo08 in postul anterior, nu este o ideie buna sa separi cache in grupuri.
Cel mai bun mod de a gestiona cache-ul este prin caid:provider pentru fiecare cont. Ma refer la faptul de a primi de la parteneri ceea ce doresti tu, nu la gramada. Primind gramezi de cache nu faci altceva decat trafic aiurea si utilizarea procesorului, de-a dreptul prostesc.

Dupa cum puteti vedea in exemplele de mai sus, in partea reader-ului, setez caid-urile si providerii la cererea partenerului. Nimic mai mult sau mai putin. Totusi, daca nu aveti incredere in partener, in partea userului, precizati de asemeni ce doriti sa primiti de la subsemnat.

Foarte important de specificat sunt urmatoarele:

Daca tu ca client, doresti cache de la mine dar nu primesti un card cu acelasi caid : provider, nu poti deschide in cacheex nimic din ce iti dau eu pentru ca nu ai acel card.

Alt detaliu important este acela ca spre exemplu, in contul de utilizator, ai directionat cache-ul de la mine in grupul 64. Daca cineva doreste cache de la tine cu carduri incluse, ii poti da cardurile dorite prin setarile urmatoare:

la optiunea


Cache-EX 3 filter adv.:



drop csp cache

allow request






selectati allow request.
in plus, trebuie specificate toate caid-urile si providerii pe care doriti sa-i distribuiti
mai trebuie specificate grupurile unde cardurile si cache-ul sunt alocate(ex: 1,64)
1 = toate cardurile
64 = tot cache-ul
se filtreaza din grupurile aferente numai caid-urile si providerii specificati.

jackuzzy
16-07-13, 20:39
Unii zic ca versiunea de cccam care are un hit mai mare este 2.3.0.
Altii zic ca versiunea 2.1.1 este ok.

Voi ce parere aveti? Ati incercat?

---------- Post added at 19:39 ---------- Previous post was at 19:36 ----------

In postul lui @picollo08 din 29-05-13 @ 21:03, probabil a folosit configuratia lui @coco.