PDA

View Full Version : Receptionare ProTV in Israel prin satelitul Astra 1G.



jackuzzy
23-05-13, 09:07
Va salut,

ProTV transmite prin satelitul Astra 1G, criptat in conax.

Aveti ideie daca este posibila achizitionarea unei posibile cartele pentru decriptare?

Am 3 posibilitati sa urmaresc canalele romanesti din Romania:
1: Internet(iptv, streaming din website-uri);
2: Dolce
3: Prin satelitul Astra 1G;

Internet-ul este slabut aici(probabil conexiunea cu romania trebuie imbunatatita iar asta nu depinde de mine);
Daca ar fi mai ieftin sa cumpar de la protv o cartela... nu mi-ar trebui nici un pachet de la dolce.


Ce ma sfatuiti?

lao
23-05-13, 09:24
Emisia pe satelitul Astra 1G e pentru cablu CATV. Nu se dau carduri la persoane fizice.

jackuzzy
23-05-13, 09:31
Ce parere aveti despre freesat?

Se poate achiziționa o cartela viaaccess de la ei? Am văzut ca au inclus cateva canale pe 16E, printre care si ProTV.

ASiX88796
23-05-13, 10:16
Păi Freesat este bun ca concept doar că oferta este prea slăbuţă. Pentru cei din Romania nu prezintă interes deoarece canale gen TVR şi ProTV au toţi in ofertă aşa că nu se justifică plata suplimentar a ~15lei pe lună. Ce au trecut ei pe site in ofertă este foarte tras de păr deoarece majoritatea acelor canale emit necodat: http://www.freesat.ro/lista.php

Dacă ai semnal bun la tine sigur că poţi lua Freesat. Cartela costă 79lei iar abonamentul 99lei/an. Probabil va mai trebui să adaugi şi ceva taxe de expediţie in caz că nu ai cum să ajungi la un shop. Cartela este Viaccess şi merge in orice receptor cu CAM sau SoftCAM.

http://www.receptoaredigitale.ro/images/thumbnails/1/120/120/Card_Freesat.png
PS: ProTV international nu este ok pentru tine? Este acelaşi lucru ca şi ProTV doar că nu transmite filme artistice iar canalul este necodat.

dic_star79
23-05-13, 10:29
Daca te multumesti doar cu pachetul romanesc de canale, atunci este singura optiune viabila la canalele romanesti sa iti cumperi un card FreeSat.

kosar
23-05-13, 11:17
Ai posibilitatea sa vizionezi cu un smart tv cu serviciul voyo (http://voyo.ro/).
Eu folosesc seenow (http://www.seenow.ro/), dar aici nu am vazut protv in grila de canale.

Pentru ca nu am vazut detalii despre serviciile online pe forum am sa pun cateva detalii despre seenow pe care-l folosesc de cateva luni. Ideal ar fi sa aflam detalii mai multe pe forum si despre alte servicii online.

Am sa postez grila de canale tv de pe seenow:


FILMBOX
FILMBOX HD
FILMBOX FAMILY
FILMBOX EXTRA
DOCUBOX
FIGHTBOX
FASHIONBOX
AXN
AXN SCIFI
AXN CRIME
AXN SPIN
TV1000
COMEDY CENTRAL
DISNEY CHANNEL
DISNEY JUNIOR
CARTOON NETWORK
BOOMERANG
NICKELODEON
NICK JR
VIASAT NATURE
VIASAT HISTORY
VIASAT EXPLORER
TRAVEL CHANNEL
TVR1
ANTENA3
B1TV
REALITATEA TV
RTV
TVR NEWS
MONEY.RO
OTV
TVR2
TVR3
TVR INTERNATIONAL
KANAL D
NATIONAL TV
N24 PLUS
TRANSILVANIA LIVE
NASUL TV
GIGA TV
NEPTUN TV
CNN
FRANCE 24
TV5
DEUTSCHE WELLE
KISS TV
UTV
HIT MUSIC CHANNEL
MUSIC CHANNEL
ETNO TV
INEDIT TV
TARAF TV
FAVORIT TV
PARTY TV
MYNELE TV
TRAVEL MIX
FASHION TV
SPERANTA TV
TRINITAS TV
ALFA & OMEGA TV
TVR TIMISOARA
TVR IASI
TVR CRAIOVA
TVR TARGU MURES
VALEA PRAHOVEI
AGRO TV
CITY TV

Lista de canale radio de pe seenow:


RADIO ZU
KISS FM
MAGIC FM
ROCK FM
RADIO 21
RADIO GUERILLA
EUROPA FM
VIBE FM
SMART FM
NATIONAL FM
ROMANTIC FM
BUCURESTI FM
ITSYBITSY FM
ROMANIA JUNIOR
ROMANIA ACTUALITATI
RADIO 3 NET
RADIO ROMANIA CULTURAL
ANTENA SATELOR

Mentionez ca lista aceasta i-mi apare cu serviciile tv+avantaj+filmbox live platite.

La serviciul avantaj ai acces la o baza de date de filme impartite pe categorii:


Filme Hollywood
Filme Romanesti
AXN Now
Documentare
Lifestyle
Bollywood

La serviciul Filmbox Live ai urmatoarele:


O baza de date de filme de la filmbox
O baza de date de seriale de la filmbox

+canalele tv:
FILMBOX
FILMBOX HD
FILMBOX FAMILY
FILMBOX EXTRA
DOCUBOX
FIGHTBOX

Cei care-si fac contul de pe un smart tv Samsung, vor primi 10 EUR bonus, cu care pot testa serviciul asa cum si-l doresc. Adica i-ti comanzi ce pachete vrei.

Reincarcarea se face prin telefon, cu un sms la numarul 1223 care sa contina urmatoarele:


SEENOW1 -pentru 1 EUR incarcare
SEENOW5 -pentru 5 EUR
SEENOW10-pentru 10 EUR
(numere de vodafone, cele de pe celelalte retele le vedeti pe pagina lor oficiala)

O singura problema, nu stiu daca serviciile pot fi urmarite in afara tarii.
Dar poti sa-ti faci un cont pentru teste si primesti gratuit cateva canale tv:

Lista canale tv de la FREE ZONE:


TVR1
TVR NEWS
RTV
TRAVEL MIX
MONEY.RO
TVR2
TVR3
NASUL TV
GIGA TV
TRANSILVANIA LIVE
NEPTUN TV
UTV
MUSIC CHANNEL
FAVORIT
PARTY
MYNELE TV
SPERANTA TV
TRINITAS TV
ALFA & OMEGA tV
TVR CLUJ
TVR TIMISOARA
TVR IASI
TVR CRAIOVA
TVR TARGU MURES
AGRO TV
CITY TV

Ar fi bine daca exista vre-un abonat voyo pe aici, sa ne prezinte grila de canale tv si celelalte optiuni de pe acel serviciu.

dic_star79
23-05-13, 12:48
Voyo asta merge in Israel ?

jackuzzy
23-05-13, 12:55
Salut,

Tocmai m-am inregistrat, iar dupa inregistrare mi-a aparut un mesaj de genul "Anumit continut nu poate fi accesat din alte tari".
Merge destul de lent, probabil din cauza ca avem destule restrictii de la locul de munca, am sa incerc ce acasa. Revin cu informatii.

tutri
23-05-13, 13:59
Voyo nu merge in strainatate.

jackuzzy
05-02-14, 14:20
Voyo merge in Israel, cu restrictii pentru anumite categorii si produse. Ce ma intereseaza pe mine este liber.
Am incercat de acasa si merge foarte bine. Nu sunt probleme de streaming.

Am senmal si pe astra 1G dar nu am calitate deloc pe transponderele unde se transmit canalele romanesti.

Am semnal si pt thor5/6(68 canale) am protv de la focus/upc.

16E merge foarte bine, am cumparat cartela tvr activata cu freesat. Daca ar pune si alte canale pe 16E, ar avea mai mult succes.
In fine... la 90ron/an... este bine. Am vazut ca b1tv transmite necodat in pachetul freesat. Au adaugat si TVR Moldova, poate or sa adauge mai multe canale... stiti ceva referitor la lista canalelor in pachetul freesat?

Sunt un simplu impatimit in domeniul receptiei satelit, nimic mai mult.

Apropo de dolce, am auzit zvonuri in comunitatea rusa de aici referitor la dolce in sharing, nu am vazut dat am inteles ca sunt cativa care au.

bennykoo
05-02-14, 15:07
Dolce nu mai merge de mult in share,
eu am abonam la ei oricum si-s multumit

Astra 1G nu ajuta,ca nici Orange nu se deschide prin share,din cate stiu eu...

jackuzzy
02-10-14, 13:01
Freesat este Ok pentru ce imi trebuie mie. Am cumpărat, am instalat. Totul ok. Va multumesc pentru comentarii.

jackuzzy
17-11-15, 06:22
De curand m-am mutat mai spre nord și prind bine cateva frecvente de la Thor unde este și ProTv.

Sent from my A0001 using Tapatalk