PDA

View Full Version : usb cablu adaptor rs 232



mionel
05-05-13, 17:59
Buna tuturor
Un ajutor daca se poate din partea dv.ar fi de apreciat si anume: Recent am vrut sa instalez o imagine pe dm500/clona cu ajutorul utilitarului dreamUp. Am laptop dell xps 1730,w7 prof/64,cablu usb cu adaptor rs232. Nu am putut face conectarea dintre dream si laptop cu dreamup. Cu toate ca daca aveam portul com 3 in devis managerul laptopului am setat portul tot com 3, tot nu am puut face conectarea.Am fost sfatuit ca cu w7 pe laptop si cu cablu usb cu adaptor rs232 nu voi putea niciodata face conectare cu dreamUp,numai daca am SO w/xp. O alta intrebare ar fi daca exista cablu usb cu adaptor rs 232 premium sau professional( mai special) cu ajutorul caruia se poate face conectarea dream/laptop cu utilitarul dreamUp chiar daca laptopul are w7!
Multumesc anticipat.

vic5
05-05-13, 19:30
După ce mi-am brick-uit DM-ul 500s (original) cu dreamup (la 24% mi-a afişat "Aborted by user" deşi nu dădusem nici o comandă), şi o săptămană mi-a luat să-l fac la loc, am folosit numai FlashWizard Pro pentru instalat imagini; merge pe mufa LAN, prin router, mult mai rapid şi mai sigur. Dacă nu-l găseşti dă-mi pe PM emailul tău şi ţi-l trimit.

ASiX88796
06-05-13, 05:08
Majoritatea adaptoarelor USB-RS232 de pe piaţă sunt nişte ştifturi. Am testat vre-o 5 buc pană am găsit unul să meargă. Din păcate nu mai reţin producătorul dar era un model cu preţ de vanzare peste medie. Toţi producătorii etichetează produsul ca USB to RS232 dar această denumire nu acoperă toate caracteristicile standardului RS-232. De asemenea fiind că convertorul se alimentează de la USB acesta trebuie să fie capabil să-i ofere suficient curent ca să funcţioneze in parametri normali, deci incearcă să reduci numărul de echipamente conectate pe USB cand foloseşti adaptorul.


Standard RS-232 defines electrical signal characteristics such as voltage levels, signaling rate, timing and slew-rate of signals, voltage withstand level, short-circuit behavior, and maximum load capacitance.

mionel
06-05-13, 09:48
Am incercat si asta de pe http://www.tri-plc.com/USB-RS232/drivers.htm , dar tot degeaba.Voi incerca solutia cea cu FlashWizard!

dMd
06-05-13, 12:22
Intrebare.. ? Dm 500 este functional cu imaginea de o are , te poti conecta la el cu DCC ? Daca da - exista si alte metode de a pune o imagine pe DM500, una este asa cum s-a precizat mai sus Flash wizard, alta la fel de simpla ar fi instalarea unei imagini din telnet... - Cum instalez rapid o imagine noua in DM500 (http://sateliti.info/showthread.php?2263-Cum-instalez-rapid-o-noua-imagine-in-Dreambox)- important este sa fie vechea imagine functionala pe el.

mionel
06-05-13, 13:07
Sunt incepator in ale dreamului,tocmai de aceea mi-am facut cont pe "sateliti.info",in speranta ca in "coltul pufanului" sa invat si eu ceva,considerand ca dupa vizita prin site-ul sateliti.info voi avea ce invata. Da,intredevar dupa ce mi-au reinstalat imaginea pe dm 500/clona altii,cu dcc-ul mi-am pus linii share(asta stiu).Sper sa gasesc informatii cum sa folosesc FlashWizard-ul ptr. instalarea imaginii sau prin telnet.Chiar am fost placut surprins cum un membru(vic5),si altii mi-au sarit in ajutor.Sunt la inceput de drum,in ale dreamului,dupa cum pare are multe "drumuri intortocheate"!

dMd
06-05-13, 13:58
Pai,.. mai sus ai o intrebare. Apoi in functie de raspunsul tau vei gasi solutia la mai multe necunoscute ce vrei sa le elucidezi. Secretul este apesi pe textul - Cum instalez rapid o imagine noua in DM500 (http://sateliti.info/showthread.php?2263-Cum-instalez-rapid-o-noua-imagine-in-Dreambox) - si citesti acel thread ce va fi deschis, asta pana gasesti un cablu null-modem corespunzator, ca fara ala vei avea pe parcurs multe probleme cu DM500.

maximuss
06-05-13, 15:27
Daca sistemul e mai performant o sa ai o viteza prea mare de transfer, nu am reusit sa schimb imginea fara a micsora viteza pe com-ul deschis pentru transferul catre receptor. Nu mai retin exact ce viteza era dar era mai putin decat jumatatea vitezei afisate initial. Sigur va functiona transferul fara erori.