PDA

View Full Version : Decoder Kaon ksf 100



adi73bv
19-03-13, 17:34
Un salut la tot forumul. De si sunt nou registrat va urmaresc de mult.Am si eu o problema cu decoderul de la focus kaon 100 . Dupa o jumatate de ora de functionat pierde semnalul, trebuie sa il scot din priza si apoi o ia din nou pentru o jumatate de ora . A mai patit cineva asa sau care ar fi cauza. Va multumesc.

dic_star79
19-03-13, 18:12
Nu ai incercat sa contactezi pe cei de la Focus sa le expui problema, sigur il schimba sau il baga in service.
Ai incercat sa schimbi LNB , poate este defect , daca nu tunerul receptorului e pe duca...

adi73bv
19-03-13, 18:20
L-as duce in asistenza dar nu sunt in tara, deci incercam sa ma aranjez cum pot , doar ca incer sa inteleg cam ce componente ar fi de vina. Multumesc de raspuns

---------- Post added at 17:20 ---------- Previous post was at 17:18 ----------

Avand inca un decoder , pe un LNB dublu nu am probleme , deci esclud LNB, ramane decoderul

val
19-03-13, 20:38
In situaţia ta mai ai 2 variante:

-revenire la setările din fabrică;

-verificare sursă de alimentare de către depanator, posibil condensatori uscaţi. In funcţie de locaţie, posibil sursa de alimentare nouă (ca piesă de schimb cumpărată de pe net) să te coste mai puţin decăt depanarea celei vechi.

Dacă al doilea receptor este tot KSF100 incearcă să schimbi sursele intre receptoare.

paduraru
20-03-13, 08:33
Am intanlit asemenea situatie si era lnb-ul defect,incrarca si schimba decodoarele intre ele chiar daca celalalt decodor merge,lnb-ul poate fi defect pe iesirea la decodorul care iti face probleme,bineinteles ca poate fi si tunerul decodorului,cum spunea si Val da-i si setari implicite.

adi73bv
20-03-13, 14:14
Am schimbat deja receptoarele intre ele si se comporta la fel , am doua dec diferite.Multumesc