PDA

View Full Version : Original sau clona?



Einstein
22-02-08, 21:43
Dupa aparitia GP 4.3.0
Cei care au DM 500S, daca vor sa voteze aici! Poate ne spuneti si de unde le-ati luat.
Sper sa ne dam seama cat de serioase sunt magazinele romanesti de profil!

-minus
22-02-08, 21:48
Trimis din germania la o saptamana dupa ce am luat optiboxul!:comp:

everst
22-02-08, 21:59
luat direct din China....stiam ca e clona:D

Snow
22-02-08, 22:02
vezi ca mai sunt care au cate doua

me1960
22-02-08, 22:10
salut, luat de la PROSAT CLUJ ,acum un an si jumatate , aproximativ. noroc .
ps.: original , bineinteles .

armandino
22-02-08, 22:10
receptoru meu este original ... mi-a tremurat un pic picioarele cand am instalat imaginea ... apoi m-am linistit .. original curat ! luat de la gogi , un user serios de pe alt forum :)

outcast
22-02-08, 22:25
vezi ca mai sunt care au cate doua
e cazul meu:)

1Qggecko
22-02-08, 22:51
Am 2 ...1 e 100% clona iar altul vedem maine....

sorin8m
22-02-08, 22:57
Soleron. Clar ca e clona, doar scrie pe el soleron, nu scrie DM500S.:D

raks67
25-02-08, 17:23
Luat de la Elstar ca original ( mi-am dat seama ca e clona inainte sa apara imaginea 4.30) , parerea mea ca la Elstar toate DM 500 date drept originale au fost clone , probabil si seria 7xxx sint tot clone

Einstein
25-02-08, 17:57
De ce credeti ca le-au scazut pretul la Elstar (595 RON)?
Depuneti plangere la protectia consumatorului, politie si garda financiara! Trimiteti email si la Dream-Multimedia!

Votati in poll doar cei ce aveti receptor pe care scrie Dreambox 500s

pady
25-02-08, 18:32
original, cumparat de la Peruvision

comerciantul
25-02-08, 18:32
Luat de la Elstar ca original ( mi-am dat seama ca e clona inainte sa apara imaginea 4.30) , parerea mea ca la Elstar toate DM 500 date drept originale au fost clone , probabil si seria 7xxx sint tot clone

cam naspa sa dai banii pe "original" si sa-ti dai seama ca e clona; asa-mi zicea cineva: "mai bine iti iei clona ca macar stii sigur ca-i clona".:D
al meu si cele care le vand eu sunt 100% clone.

pacala68
25-02-08, 18:44
Soleron. Clar ca e clona, ...
Soleron original :dance:
desi masinaria este recunoscuta ca fiind originara DM500 ( de catre Geminii Team ::lol: ) nu cred ca este clona , este Soleron ( culmea , a costat cit un Soleron )

mondo
27-02-08, 15:47
Soleron,care dupa parerea mea nu este clona.Atata timp cat nu se numeste DM500,nici nu poate fi vorba de clona.Haha!!!

Snow
02-03-08, 22:32
http://www.youtube.com/watch?v=FXom85KSc60

sorin8m
03-03-08, 07:40
Sa dus cineva la cei de la elstar sa le faca reclamatie?

pacala68
08-03-08, 06:54
sa-i reclam ca au in interiorul soleronului un DM ??:D :lol: :agresiv:

-minus
08-03-08, 09:04
sa-i reclam ca au in interiorul soleronului un DM ??:D :lol: :agresiv:

Pewntru ca ti-au luat banii pe un produs pretizand ca este original si de fapt era clona,cu alte cuvinte ai platit de 2 ori!

pacala68
08-03-08, 11:03
Pewntru ca ti-au luat banii pe un produs pretizand ca este original si de fapt era clona,cu alte cuvinte ai platit de 2 ori!
Mooo , mi-au vindut in acte un Soleron , la pret de soleron .
Au pretins ca este o clona , dar programatorii de la gemmini au dovedit ca este original :dance:

1Qggecko
08-03-08, 16:08
Clona sau nu la mine rupe....fuge ...ara pamantul....
De asta e....
Clona de 200€ e ok...ca e luata ca orriginal...
aia de 70-80€ care stii ca e deja asa(clona)nu e buna?

sorin8m
09-03-08, 09:21
Mooo , mi-au vindut in acte un Soleron , la pret de soleron .
Au pretins ca este o clona , dar programatorii de la gemmini au dovedit ca este original :dance:

Asta inseamna ca ai fost pacalit, din pacate nu stiu daca poti face ceva, eventual verifica seria aparatului si daca corespunde poti sa faci o plangere ca pe acte au scris altceva iar pe receptor scrie altceva.
Daca pe receptor apare scris soleron atunci nu ai ce sa le faci findca nu tiau vandut un original. La pret nu le poti face nimica findca fiecare vanzator poate pune adaus care doreste la produs (daca cumva nu este conditionat de cel de unde a luat el, dar asta tu nu ai de unde sa stii).

sorin8m
09-03-08, 09:25
Clona sau nu la mine rupe....fuge ...ara pamantul....
De asta e....
Clona de 200€ e ok...ca e luata ca orriginal...
aia de 70-80€ care stii ca e deja asa(clona)nu e buna?

Daca e clona receptorul nu inseamna ca nu "rupe...fuge...ara pamantul..."
Si clona daca e rausita poate sa mearga chiar foarte bine ca si originalul, in zilele de azi sa nu va mirati cu clonele, chiar si mercedesul a ajuns sa fie clonat.

stargate
09-03-08, 09:25
fratilor ...@smv167 incearca sa va spuna ca a cumparat constient o clona si in interior este un dm500 care functioneaza foarte bine si voi va chinuiti sa-l faceti sa creada ca s-a pacalit , poate s-a pacalit ca a cumparat un soleron si a primit un soleron echipat cu motor dm500 :oops:

skycleaner
09-03-08, 09:49
Eu am luat de la dannielghi un Dream 500S si nu is sigur daca e echosmart sau echolite. Poate aduce un pic cu un Humax. To be continued...

sorin8m
09-03-08, 10:01
fratilor ...@smv167 incearca sa va spuna ca a cumparat constient o clona si in interior este un dm500 care functioneaza foarte bine si voi va chinuiti sa-l faceti sa creada ca s-a pacalit , poate s-a pacalit ca a cumparat un soleron si a primit un soleron echipat cu motor dm500 :oops:

Ce scrieti voi e o aberatie (imi cer scuza de expresie), in toate clonele daca le deschisi scrie pe placa DM500, datr nu inseamna ca e original, pe placa de baza se poate scrie orice.
Daca sti ca ai cumparat o clone e chiar ca e o clona, in interior sunt mici detalii care difere de la una la alta fata de cel original.
Dar asta nu inseamna ca clona tre sa functioneaza mai prost decat cel original.

sorin8m
09-03-08, 10:03
Eu am luat de la dannielghi un Dream 500S si nu is sigur daca e echosmart sau echolite. Poate aduce un pic cu un Humax. To be continued...

??????????????????????????????????

pacala68
09-03-08, 11:33
Ce scrieti voi e o aberatie .
nicidecum .
ca user - este DM500
ca vinzator/cumparator - este soleron
Aberatia GP4.30 este ,, certificarea " clonelor

stargate
09-03-08, 11:41
Ce scrieti voi e o aberatie (imi cer scuza de expresie), in toate clonele daca le deschisi scrie pe placa DM500, datr nu inseamna ca e original, pe placa de baza se poate scrie orice.
Daca sti ca ai cumparat o clone e chiar ca e o clona, in interior sunt mici detalii care difere de la una la alta fata de cel original.
Dar asta nu inseamna ca clona tre sa functioneaza mai prost decat cel original.

nu este deloc o aberatie omul a afirmat ca a cumaparat cu acte in regula o clona la pret de clona pe care softul gemini o vede ca fiind original :sorry: eu nu vad unde este aberatia :lol: poate in certificarea gemini


Mooo , mi-au vindut in acte un Soleron , la pret de soleron .
Au pretins ca este o clona , dar programatorii de la gemmini au dovedit ca este original :dance:

:drinks:

skycleaner
12-03-08, 20:40
Oricum... am pus 4.30 si nu imi da acces la blue panel

-minus
12-03-08, 21:15
Oricum... am pus 4.30 si nu imi da acces la blue panel

deci e clona,pune 431 direct de pe serverul geminii;
BluePanel => Addons => Downoad (Gemini-Server) => Updates => Gemini 4.3.1 DM500-MaxVAR => OK => OK and MENIU-6-5-3-2-OK-OK
o sa fi fff multumit,imaginea este excelenta merge garantat si pe clone.

skycleaner
13-03-08, 06:54
Numa sa pot avea acces la net...

-minus
13-03-08, 08:12
Pune prin serial cu DCC 420 mai intai si apoi prin addons 431
BluePanel => Addons => Downoad (Gemini-Server) => Updates => Gemini 4.3.1 DM500-MaxVAR => OK => OK and MENIU-6-5-3-2-OK-OK

zmeura
13-03-08, 08:15
Creeaza un fisier cu denumirea "init",editeaza-l cu Notepad si pune in el:


ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 hw ether 00:09:34:A2:FF:33
ifconfig eth0 up
Transfera acest fisier in var/etc si da un reboot la dream.Gata,te-ai facut cu Dreambox original.:D

coburn
14-03-08, 02:39
http://img213.imageshack.us/img213/7417/dm500rcoriginalcopyzb7.jpg
http://img176.imageshack.us/img176/1135/comparativadreamdreamfalo5.jpg

comerciantul
22-03-08, 14:47
la tehnicb se vand tot clone in loc de dreamuri. am fost eu ieri si-am vazut cu ochii mei 500s. insa sunt din alea fara radiator pe procesor. omul a fost sincer, a recunoscut ca-s clone si ca se incing din cauza ca n-au radiator. si se vand cu vreo 520 ron...

me1960
22-03-08, 15:32
la tehnicb se vand tot clone in loc de dreamuri. am fost eu ieri si-am vazut cu ochii mei 500s. insa sunt din alea fara radiator pe procesor. omul a fost sincer, a recunoscut ca-s clone si ca se incing din cauza ca n-au radiator. si se vand cu vreo 520 ron...
salut , confirm cele spuse de @dannielghi . eu am pus mana pe un asemenea '' dreambox'' , la Tehnic B Bacau , pret pt persoane fizice aprox . 520 de lei , pret pt . persoane juridice aprox. 465 de lei . noroc

Snow
22-03-08, 17:57
da asa e, sunt clone insa nu se incing chiar asa tare. dreamboxurile mai vechi ce veneau cu radiator. oricum au foarte multe componente originale

mario08
22-03-08, 18:21
Salut parerea mea este sa va cumparati : Optibox, Soleron sau ce o mai fii clona, cel putin asa stii ca este clona si nu dai un sac de bani pe asa zise-le "originale" care de fapt mai mult de 60-70% din ele sant tot clone, dar la un pret mai mare si e pacat sa arunci niste bani pe fereastra degeaba ca sa constati ca tot clona este pana la urma.
Vad ca sant lucrate destul de ingrijit de chinezi si daca ai norocul sa mai ai si o garantie mai mare, de 3 ani de exemplu (ca idee sa te linistesti, oricum in acesti ani vor scade preturile si vor aparea alte clone mai sofisticate) atunci poti fii multumit de alegere, fiindca atata timp cat nu umbli hard asupra unui aparat electronic te tin in general si cele facute de chinezi (cel mai bun exemplu pl. de baza taiwan versus china), e adevarat ca mai sant si exceptii, dar ele de obicei sant cele de pe vapor si nu prea "made in china" (exemplu cel mai elocvent majoritatea televizoarelor cu peste 200 de programe sigur sant cu sasiu din china, fiindca cele cu 100 de programe provin de la coreeni, turci s.a)
Personal optibox-ul meu din decembrie si pana in prezent cred ca a suportat peste 20 de instalari de imagini (teste sau versiuni noi gemini) si merge foarte bine si in prezent fiind multumit la banii si garantia care o am la el.
Acum depinde si de gust (moft - una e cand spui ca ai dream original si alta cand spui ca ai o clona pt. uni) si gusturile costa si nu se discuta.

comerciantul
22-03-08, 18:50
da asa e, sunt clone insa nu se incing chiar asa tare. dreamboxurile mai vechi ce veneau cu radiator. oricum au foarte multe componente originale
'
stai un pic; sunt doua feluri de clone care se vand pe piata. unele au radiator pe procesor din fabrica, asa cum sunt astea ale mele, si sunt dreamuri ce n-au radiator din fabrica, cum sunt altele (cele de la tehnicb, posibil si altele). unele se incing, unele nu. (adica se comporta ca dreamurile alea mai vechi de care zici)

Snow
25-03-08, 11:22
cei care le aveti cu engleza cititi un pic aici sa vedeti ce spun cei de aici:
http://www.eurocardsharing.com/showthread.php?t=10032

ps: sa le trimita cineva un pm, cum ca vor fi banati de pe rdi:))))

outcast
25-03-08, 18:10
cei care le aveti cu engleza cititi un pic aici sa vedeti ce spun cei de aici:
http://www.eurocardsharing.com/showthread.php?t=10032

ps: sa le trimita cineva un pm, cum ca vor fi banati de pe rdi:))))
le-am vazut postarile demult......pe astia ii doare in cot de ce spune limbricul frustrat despre clone..
sunt oameni care spun adevarul si nu ii deranjeaza deloc........

mario08
25-03-08, 20:25
Salut mai oameni buni totul se rezuma la lotul din care fac parte componentele (Intel scoate procesoare de 3ghz si 2ghz pe aceeasi pastila (lot) numai ca le diferentiaza/inscriptioneaza dupa testare la cele 2 frecvente).
Din cele 2 poze original/clona vad ca au acelas tip de capsula condesatori, pot fii citite inscriptionarile de pe c.i la ambele poze, incalzeste pe cineva ca are o sigla pe o tabla sau e tabla chioara (dar amandoua functioneaza).
Am avut ocazia sa desfac televizoare "Sony" ansamblate la unguri si care se pretind tv-uri de top si surpriza : sasiu "Vestel" firma turceasca, dar afara scrie "Sony" si costa cat costa.
Legat de cele cu/fara radiator este interesat de citit lotul sau seria procesorului (cine are posibilitatea - vezi mai sus Intel 3ghz si 2ghz) cam aceeas idee, cele care functioneaza normal nu au nevoie de radiator (fiind calculat sa lucreze in general fara) sau daca folosesc acelas tip de tuner (probabil fiind gandit sa lucreze la limita orice consum al unei componente cu care conlucreaza obligatoriu ii va creste temperatura, deci implicit se ajunge la radiator), deci ar fii multe speculatii pe acest subiect.
A daca la un original se vedea ca condesatorii de exemplu sant "solizi" (vezi pl. de baza cu/fara condesatori solizi) si clonele nu aveau asa ceva, atunci altfel se punea problema.
Legat de cablaj normal ca a trebuit sa scoata un pret mai mic pe proces, altfel de unde diferenta de pret, dar daca in general nu sant probleme cu atat mai bine (motto-ul meu : nu exista nimic 100% bun sau rau, trebuie sa fie si ceva rau cat de mic ca procentaj, dar este.)

Snow
27-03-08, 00:45
uite unul original in propietate lui savin_stelian
http://img227.imageshack.us/img227/300/poze23032008020uq9.jpg
http://img152.imageshack.us/img152/6233/poze23032008093uv4.jpg
http://img227.imageshack.us/img227/9634/poze23032008097ci7.jpg

me1960
27-03-08, 01:01
ps: cumparat in august 2006 de la www.prosat.ro .
functional si in prezent .

comerciantul
27-03-08, 07:06
apropos, unde se mai vand clone in afara de elstar si tehnicb? sau mai bine zis unde se mai vand dreamuri 500s originale? ca sigur daca-s 520 ron sunt clone.

sorin8m
29-03-08, 13:08
Apropo de clone, eu am un soleron si sati zic ca sunt foarte multumit, e unul dintre cele mai apropiate originalului.
Optibox am incercat si am avut si un inetbox300 care e putin mai bun decat optibox.

Snow
29-03-08, 14:28
la mine soleronul are mac de dm, asa a venit nu-i pus de mine. marfa de receptor

sorin8m
29-03-08, 14:55
la mine soleronul are mac de dm, asa a venit nu-i pus de mine. marfa de receptor

Da asa este, au MAC ca si un original.
Singura problema este ca daca iei 10 receptoare toate au acelasi MAC.
Problema si nu este una findca macul de poate modifica usor. :)

zappa
29-03-08, 20:12
O poza cu optiboxul luat de la digital satelit de la maestrul Attila (3 ani garantie).
http://img223.imageshack.us/img223/5453/optiboxdsc00167dh0.th.jpg (http://img223.imageshack.us/my.php?image=optiboxdsc00167dh0.jpg)

mario08
29-03-08, 21:50
Salut o intrebare pt. sorin8m :

- poti sa ne expui si noua care ar fii considerentele tale cand ai scris vis-a-vis de cele 3 modele de clone, prin ce s-ar diferentia ele mai mult sau mai putin fata de etalon (dreambox).

- eventual ai observat diferente la componente intre cele 3 , fiindca personal am gasit o poza a unui seleron (cel cu tranzistorul ars parca) si flash-ul avea timp mai mare (-120) decat la optibox (-75) , deci teoretic executarea comenzilor ar trebui sa fie mai rapida la opti decat la seleron (parere personala).

sorin8m
30-03-08, 18:25
Salut o intrebare pt. sorin8m :

- poti sa ne expui si noua care ar fii considerentele tale cand ai scris vis-a-vis de cele 3 modele de clone, prin ce s-ar diferentia ele mai mult sau mai putin fata de etalon (dreambox).

- eventual ai observat diferente la componente intre cele 3 , fiindca personal am gasit o poza a unui seleron (cel cu tranzistorul ars parca) si flash-ul avea timp mai mare (-120) decat la optibox (-75) , deci teoretic executarea comenzilor ar trebui sa fie mai rapida la opti decat la seleron (parere personala).

Diferentele:
In primul rand tunerul. Soleron are tuner de original fata de openbox si inetbox300. Asta observi cel mai usor prin forma capacului deasupra tunerului (comparare vizuala).
Altele mai putin sau mai mult importanta este memoria, soleron are memoria intel fata de celelalte doua care au ceva chinezarii pe ele.
Mai sunt si altele cum ar fi niste piese.

Din pacat nu am facut teste cu timpul de raspundere findca nu am scule adecvate ca sa pot masura, oricum toate au acelasi procesor, asa ca nu cred ca e diferenta asa de mare.

mario08
30-03-08, 20:17
Sorin8m vrei sa spui ca soleronul are tuner alps sau philips (care era mai putin sensibil, asa am citit pe forumuri) sau crezi ca este fabricat prin japonia, stai cuminte asta este si ideea cu clonele (de a functiona cat mai aproape ca parametri de original (etalon) si la un pret de productie cat mai mic fata de original (practic dupa cum am mai scris depinde foarte mult de lotul de componente cand a fost fabricat), iar chinezii cu parere de rau iti spun ca au inceput sa lucreze destul de ingrijit numai sant cum poate ii stiai, din cauza firmelor de renume care cauta forta de munca ieftina si cu rabat cat mai mic (vezi pl. de baza, pl. video s.a ansamblate in china).
Legat de memorii (cea flash) te asigur ca si optiboxul are memorie intel poate chiar mai rapida cum am specificat (ultimele 2 cifre dupa liniuta din model reprezinta timpul de comutare ex: JS 28F640J3 D75 optibox si JS 28F640J3 C120 soleron) ,iar ca memorii hynix care sant koreene nu chinazarii (chinezii nu prea fabrica integrate in general, condesatoare sau alte componente pasive poate).
Cred ca cel mai bine ar fii sa pui niste poze ale celor 3 clone ca sa ne putem da seama si noi de cea ce spui tu, altfel am mai scris cateva posturi mai inainte "totul tine de mofturi" fara cuvinte.

dMd
30-03-08, 20:46
Daca ultima imagine Gemini 4.30 este un test de referinta care dovedeste ca ai un receptor original, atunci pot spune ca si eu am un Dream 500S original. L-am cumparat (in iunie 2007) ca si @armandino de la acelasi user ce apare pe un alt forum.

zmeura
31-03-08, 09:29
Daca ultima imagine Gemini 4.30 este un test de referinta care dovedeste ca ai un receptor original, atunci pot spune ca si eu am un Dream 500S original. L-am cumparat (in iunie 2007) ca si @armandino de la acelasi user ce apare pe un alt forum.

Man,aici poti sa spui despre ce forum e vorba,ca nu iti da nimeni in cap.:)

danix71
01-04-08, 12:04
OT: Citeam cate ceva despre Dreambox pe wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/DreamBox) si mi-a placut o portiune de propozitie...la sectiunea DM500S.


There exist also legal clones, having identical or slightly superior features...They have a retail price approaching the one of non-Linux receivers, generally a fraction of the Dreambox 500 price.