PDA

View Full Version : informatii Programator Phoenix (3.57 - 6 MHZ)



marxxl
27-01-13, 05:59
este cineva care a folosit asa ceva doresc niste informatii va rog
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=285&category_id=a37259be11449f836d6cc634ae87db48
am luat si driver ptr. el dar nu stiu sa-l folosesc
am doua abonamente focus si inca doua aparate identice cu cele focus, la care vreau sa le programez se poate cu asa ceva ?
daca da si cum va rog

P.S. nu adaugati discutii inutile in nestiinta de cauza
daca nu putem avea o discutie aici despre asta va rog pe privat
multumesc

val
27-01-13, 08:48
Nu prea se intelege exact ce vrei sa faci, revin-o te rog cu un nou post in care sa detaliezi ceea ce doresti sa faci (sharing local, utiizarea cardului in alte receptoare decat cel oficial, etc)
Interfata se poate folosi in regim Phoenix drept cititor de carduri sau in regim SmartMouse pentru scrierea unor carduri. Cea mai uzuala utiizare este este folosirea drept cititor de carduri suplimentar pentru receptoare Linux sau carduri PC DVB. Nu am auzit si nici nu cred ca se pot folosi pt. programarea receptoarelor. Asteptam detalii.

marxxl
27-01-13, 09:50
Quote inutil


am 4 recivere Kaon de la focus sat, dintre care 2 functioneaza si 2 nu le mai incarc, as vrea sa incarc o singura cartela si celelalte 3 sa le clonez dupa cartela care este platita . adica mai pe scurt as vrea sa functioneze toate cele 4 pe aceeasi cartela

trebuie sa rescriu decat cartelele sau trebuie sa rescriu si cartela si reciverul ?



uite aici un id sa putem vorbi daca vrei da-mi add *************

Diablo1
27-01-13, 10:05
Ce tare ....
Si eu vreu
Si ai dat tu 99 ron pe programatorul asta
Vezi daca intrebai inainte avea si gelvis si la el sänt mai iefine

marxxl
27-01-13, 10:14
Quote inutil
explica mai bine ca nu inteleg treci pe privat te rog vorbim acolo

val
27-01-13, 10:50
Ce doreşti tu se numeşte sharing local, iar chestia cu clonatul nu funcţionează nici cu Phoenix nici cu altceva.
Soluţia este următoarea: renunţă la receptoarele oficiale de la Focussat si inlocuieşte-le cu alte receptoare. Fie foloseşti receptoare Amiko, Echosmart, Opticum etc prin cablu serial, fie receptoare cu placă de reţea gen Dreambox prin cablu FTP + switch sau router.
Dacă optezi pentru sharing prin portul RS232, receptoarele nu trebuie să fie toate prevazute cu cititor de card. Exemplu: Echosmart 791 care citeşte cardul + 1-4 receptoare Echosmart 771 (nu sunt prevăzute cu cititor de card) legate intre ele prin cablu serial. Posturi dedicate acestui subiect sunt nenumărate, răbdare să ai să le cauţi.
O rugăminte: dacă tot ai apelat la acest forum pentru ajutor, discuţia rămane aici, nu pe privat.

dm9
27-01-13, 16:07
Sharing local cu ce te intereseaza pe tine am facut eu cu doua receptoare optibox, tot prin cablu null-model si merge fara probleme.
Mai sunt si Splitter WTR-1 Amiko (http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=320&category_id=c8be20f832d8a7ade5ed168a432acf5c) care pot fi folosite la AMIKO, GLOBO, Opticum, Optibox tot pe RS232.

klausz
07-02-13, 14:21
Exista vreo sansa ca un amiko 8820 sa faca sharing client? Nu doar local.