PDA

View Full Version : Antena Profesionala



inzaghi
18-02-08, 22:36
Cat de mult conteaza antena ? Vreau sa imi pun si eu un DM 500s la treaba si ma aflu in fata unei dileme : sa imi iau o antena profesionala de aluminiu de la Catec de 185 EUR sau una de acelasi diametru de fier mult mai ieftina va face aceeasi treaba ? Voi pierde semnal mult ? Voi avea probleme ? Ce pareri aveti ?

yky
18-02-08, 23:00
In mod normal nu conteaza materialul din care e facuta antena ci modul de executie....finetea curburii capacitatea de focalizare cat mai precisa si alte chestii d'astea. Materialul difera doar la greutate si cand e vorba de diametre mai mari conteaza...sau la rezistenta in timp la intemperii.

Snow
18-02-08, 23:00
Cat de mult conteaza antena ? Vreau sa imi pun si eu un DM 500s la treaba si ma aflu in fata unei dileme : sa imi iau o antena profesionala de aluminiu de la Catec de 185 EUR sau una de acelasi diametru de fier mult mai ieftina va face aceeasi treaba ? Voi pierde semnal mult ? Voi avea probleme ? Ce pareri aveti ?
eu cred ca si un triax de 1.1 din fier isi face treaba super. ptr mai multe detalii spunene zona unde stai si ce sateliti te-ar interesa

inzaghi
19-02-08, 00:13
In Bacau , o voi monta pe bloc ( 10 etaje ) , si vreau sa vad fotbal din Italia , Spania si Anglia si Premiere Sport Portal din Germania .

inzaghi
19-02-08, 00:46
revin cu detalii : doresc sa imi alcatuiesc un sistem de receptie pt. a putea viziona cat mai mult fotbal din campionatele ITALIEI , ANGLIEI , SPANIEI , GERMANIEI si nu numai . am aflat ca in BACAU , semnalul satelitilor de pe care se pot receptiona canalele tv care ma intereseaza ( cu fotbal ) nu e foarte puternic , eu m-am gandit la un receptor dreambox 500 s , o antena din aluminiu profesionala HIRSCHMANN OP120 de la CATEC ,un lnb INVERTO 0.2 SAU 0.3 . rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac ( mai ales in privinta antenei , stau in dubii , daca se merita sa dau 185 de euro . multumesc frumos pt. opinii , sfaturi . rog frumos si pe cei din zona BACAULUI sa isi impartaseasca din experienta lor . noroc

zmeura
19-02-08, 01:09
Daca iti permiti normal ca merita.O antena de firma are de obicei un castig mai mare fata de una no-name,doar ca aceasta diferenta de castig nu e foarte mare.Totusi mai sunt si alte avantaje:tabla mai groasa,sistemul de prindere de calitate,faptul ca e din aluminiu ii asigura o durata de viata foarte mare si greutatea mica->de aici durata de viata mai mare si pentru H-H.

Turku
20-02-08, 11:17
Ciao Ragazzi

satelescu
04-03-08, 01:05
nu uita LNB-ul nu iti lua unul universalca ajungi sa il schimbi mai mereu ca se busesc cam repejor.

Nu stiu ce probleme ai avut cu lnb-urile universale,se pare ca nu prea placute,dar te asigur ca nu pentru ca sint UNIVERSALE se "busesc".De cele mai multe ori pentru ca se schimba lnb-ul sub tensiune,sau receptorul scoate o tensiune mai mare decit cea prevazuta.De 15 ani n-am avut nicio problema cu lnb-urile,indiferent de tipul de lnb utilizat,cu toate ca am comis si eu unele neglijente la montare{mai ales la inceput}.Si te asigur ca am folosit foarte multe lnb-uri.In rest sint de acord cu tine in privinta alegerii unei antenei;indiscutabil o antena de aluminiu,dar sa fie grosimea de cel putin de 2mm si suprafata sa fie perfect neteda,cu suport si montura polara flexibila si usor de manevrat si reglat!!!

nirolf
09-03-08, 10:49
pentru cei care ,inca,nu stiu hirschmann nu produce antene cumpara doar de la gibertini si isi pune sigla pe ele si bineinteles adaos comercial.