PDA

View Full Version : reglare antena fixa thor



luciandan
28-12-12, 16:36
salutare,

De curand mi-a cumparat o antena offset de 100cm, Al, cu scopul de a o monta fixa pe thor 0.8 pentru focussat/digi. Toate bune si frumoase, mi-am mai luat si un lnb inverto primium ,un suport fix si inarmat cu un sat finder m-am pus pe reglat. Locatia mea e in jud. Tulcea. Vreau sa zic ca de o saptamana ma chinui cu ea sa o reglez sa am semnal full macar pe focussat insa nu am reusit nici in ruptul capului. Am umblat din tot ce se putea umbla: azimut, elevatie, lnb..nimic...mai mult de semnal 80% insa calitate maxim 52-55% nu vrea sa intre pe niciun canal de focussat. De digi nici nu mai vorbesc, nici nu-l miroase. Nu stiu ce sa mai fac. Am crezut initial ca o fi problema de cablu sau de lnb. Am schimbat cablul, am schimbat lnb-ul, in sensul ca l-am montat pe alta antena (caci mai am una mobila de 1.80m) si pe aia arata calitate la semnal pe focussat in jur de 90-95%. Deci e o diferenta enorma. Chiar nu stiu ce sa-i mai fac. Antena e nou nouta, am achizitionat-o de la un magazin din Oradea (elstar), am primit-o prin curier, cei de la magazin au fost ok. Vizibilitate la antena am, antena e montata langa balconul blocului(intr-adevar intre palaria antenei si peretela blocului e distanta mica...dar nu vad de ce ar influenta).
NU-mi vine a crede ca nu pot prinde semnal ok pe focussat si digi cu antena de 1 m. Altii au antene de focussat de 60 cm si au semnal mai mare. Nu-mi ramane decat sa cred ca are ceva antena...

Din experientele voastre care ar mai putea fi cauza ca nu pot sa obtin un semnal mai bun. V-ati mai lovit de astfel de probleme? Orice sfat e binevenit.

multumesc

omul24
28-12-12, 16:53
Vezi dacă te uiti din profil la ea, dacă nu s-a defocalizat din transport!

zmeura
28-12-12, 16:54
Ai inclinat LNB-ul cand l-ai pus pe antena fixa ?

lao
28-12-12, 17:06
Si eu cred ca e descentrata, sau bratul nu e fix pe jumatate. Am avut niste antene asa cu bratul decalat vreo 2-3 cm intr-o parte. De noi.
Fixa mai era cum mai era, dar pe motor se ducea in balarii... nu prindea mai nimic.

stargate
28-12-12, 17:34
Sigur antena s-a ovalizat de la transport sau de la depozitare in magazin , si eu am patit acum vreo 15 ani cu o antena ( antena avea 1.2m dar nu se ridica la nivelul uneia de 0.80m ) antena era cumparata de la peruvision - brasov si cand le-am dat telefon sa le spun de problema au fost marlani si nepoliticosi spunand ca daca nu sunt multumit sa o fac umbrela de ploaie ... tipic romanesc .

luciandan
28-12-12, 20:03
Ai inclinat LNB-ul cand l-ai pus pe antena fixa ?

Am inclinat LNBul in toate partile si nimic...

---------- Post added at 18:03 ---------- Previous post was at 17:48 ----------


Sigur antena s-a ovalizat de la transport sau de la depozitare in magazin , si eu am patit acum vreo 15 ani cu o antena ( antena avea 1.2m dar nu se ridica la nivelul uneia de 0.80m ) antena era cumparata de la peruvision - brasov si cand le-am dat telefon sa le spun de problema au fost marlani si nepoliticosi spunand ca daca nu sunt multumit sa o fac umbrela de ploaie ... tipic romanesc .

Si eu tind sa cred din ce in ce mai mult ca e deformata..sau s-a deformat pe drum.
Modelul e acesta:

http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=795&category_id=56a3512e8297ca609bfbc034343e19c9

Caci mi-a foarte greu sa cred ca nu reusesc sa prind cu ea macar un satelit puternic,cu semnal ok. Antena nu a costat mult, nu asta e problema... ma enerveaza timpul pierdut, caci am muncit 3 zile cu ea, iar vremea nu e prea buna in aceasta perioada. De returnat antena..slabe sanse. ...cap la cap ajung sa coste curierul aproape cat antena..si nici nu stiu daca firma e dispuse sa-mi schimbe antena...Sunt constient ca trimiterea antenei prin curier e un risc, insa firma de la care am luat-o (elstar eroadea) nu a avut obiectii, au fost foarte amabili, au ambalat-o cat au putut astfel incat sa nu se indoaie, au pus afise pe ea in care anuntau sa fie manipulata cu grija...dar nu stiu ce s-a intamplat cu ea pe tmpul transportului sau daca nu cumva era antena de la inceput deformata...trist

val
28-12-12, 21:25
Cu Satfinder-ul ai nesansa sa nu reusesti; in lipsa de altceva incearca reglajul cu receptorul (nu ai spus ce model ai) + Tv.

dingo31
28-12-12, 22:20
Sigur antena s-a ovalizat de la transport sau de la depozitare in magazin , si eu am patit acum vreo 15 ani cu o antena ( antena avea 1.2m dar nu se ridica la nivelul uneia de 0.80m ) antena era cumparata de la peruvision - brasov si cand le-am dat telefon sa le spun de problema au fost marlani si nepoliticosi spunand ca daca nu sunt multumit sa o fac umbrela de ploaie ... tipic romanesc .

stargate, aici gresesti, peruvision nu e chiar tipic romanesc - cu tot respectul pentru patronul jorge lizzaraga, nici eu nu sunt prea multumit de ofertele, serviciile si preturile in euro, fara tva clar, de la peruvision. la sediul lor din crangasi greu gasesti un dialog clar si limpede, vrei sa comanzi dar nu sti cat costa, nimeni nu vine cu detalii si informatii utile.
ps: cu respect trebuie sa spun ca o comanda de acum cativa ani la sediul din timisoara a fost facturata gresit, am primit telefon dupa o saptamana cu scuze de rigoare si propuneri restituire diferenta valoare ( cam 11 euro )

---------- Post added at 22:20 ---------- Previous post was at 22:10 ----------

luciandan, satfinderul analog cu ac de 40 ron prinde toate zgomotele din zona, este greu sa-l folosesti.
pentru 1W incepe cu un transponder puternic, cu sr 28000 , adica 11747H sau 11977H, pui setarile in rec si sigur vei gasi semnal chiar si cu antena usor defocalizata daca restul e OK. greu de crezut sa primesti de la elstar antena prost ambalata care sa fie avariata in timpul transportului. de la ei este exclus ca produsul sa fie trimis cu defect vizibil.

lao
28-12-12, 22:51
Nu-i trebuie satfinder, omu' prinde satelitul, dar are semnal foarte prost indiferent de reglaje.

horatyu
28-12-12, 23:13
cel mai bine ne pui o imagine cu antena si blocul ca sa ne dam cu parerea in cunostinta de cauza

posibil sa nu ai vizibilitate catre satelit sau nu stii tu sa reglezi antena

mai este posibil sa iti fi trimis ei alt brat ( se mai intampla erori umane), de la o antena mai mare sau mai mica si atunci nu esti in focar

zmeura
28-12-12, 23:13
La acea antena mi-e greu sa cred ca e deformat bratul,cine a vazut antena de genul ala stie si de ce.Daca ar fi deformata antena ar trebui sa fie vizibil,asa ca eu unul astept poze cu LNB pozitionat cat de cat pentru 1W,cu bratul antenei,cu antena de aproape astfel incat sa se vada daca e deformata,etc.

Nu ai zis nici cu ce receptor ai testat si daca programele erau deja scanate pe el.

luciandan
29-12-12, 13:55
O sa pun niste imagini cu antena. Nu a fost intentia mea sa acuz firma de la bun inceput ca mi-au livrat o antena deformata....am zis doar ca poate e vreo posibilitate. Reglajele le-am facut cu 2 receptoare ,un Vu Unu si un echosmart 792 si un satfinder (cu afisaj lcd in care puteai alege frecventele si la semnal piuia).

Antena initial am pus-o pe balcon..insa din motiv ca are prea aproape de peretele blocului, aproape ca o parte din farfurie atingea peretele cand eram pe 0.8W iar semnalul nu depasea 50 % pe o frecventa puternica de focussat, am zis sa o mut direct pe peretele blocului, insa nu s-a schimbat nimic.

Nu exclud ca poate e si o eroare umana din partea mea...

luciandan
29-12-12, 16:37
Revin cu poze despre amplasarea antenei. Singurul lucru care ar mai putea influenta semnalul ar fi un copac aflat cam la 10m de antena, insa nu e chiar pe directia ei...

http://imageshack.us/g/441/11554929.jpg/

dm9
29-12-12, 17:14
Salut!
Din ce observ din una din poze copacul poate fi problema, incearca sa faci o poza exact din spatele antenei.

roderttam
29-12-12, 18:15
Am avut problema asemanatoare cu antena mea-alta marca-si rezolvarea a venit intamplator prin ridicarea bratului cu LNB aproximativ 3mm.Copacul nu cred ca e problema,e totusi ceva distanta.

luciandan
29-12-12, 19:24
Am incercat si cu ridicarea bratului cu LNB. Oricum in locasul in care intra bratul LNBului, acesta culiseaa un pic in sus si in jos..se poate vedea si din poze cum intra...Si eu ma gandesc ...copacul nu prea vad cum ar putea influenta asa de mult semnalul..mai ales ca in perioada asta nici frunze nu are :)

laci
29-12-12, 20:17
Eu am copac si mai aproape si cu frunze cu tot am semnal bun :).

luciandan
29-12-12, 20:28
Asta ziceam si eu...nu stiu cat ar avea influenta copacul din poza. Nu-mi mai ramane decat sa fac rost de alta antena temporar sa o pun pe aceasi pozitie si sa vad cum se comporta....insa greu de facut si lucrul asta :) deja dupa ce am incercat de 2 ori sa reglez antena mi s-a cam luat :)

roderttam
29-12-12, 20:28
Nu se distinge bine in poza ,dar parca LNB-ul e aproape de antena la maxim si ar trebui departat de antena .Cat priveste semnalu nu e rau ,maxim probabil nu vei avea,problema e semnalul pe tp-urile Digi.Poti incerca-tragi antena (oala)spre dreapta si in jos fara sa umbli la suruburi.

lefterachi
29-12-12, 22:02
Eu tot din judet sunt.
Poate te pot ajuta.
P.M.

luciandan
30-12-12, 14:37
Nu se distinge bine in poza ,dar parca LNB-ul e aproape de antena la maxim si ar trebui departat de antena .Cat priveste semnalu nu e rau ,maxim probabil nu vei avea,problema e semnalul pe tp-urile Digi.Poti incerca-tragi antena (oala)spre dreapta si in jos fara sa umbli la suruburi.

LNBul nu e aproape de antena, oricum am incercat si sa-l si apropii putin sau sa-l departez. In ceea ce priveste semnalul...eu zic ca e destul de rau :), totusi vorbim de semnal pe TPurile de Focussat unde abia ating calitate 50-55% (depinde de frecventa) pe TPurile de Digi (alea de pe 1W) nici nu le "miroase". Fiind antena de 1m ma gandesc ca ar trebui sa prinda semnal pe digi in conditiile in care digi ofera antena de 0.8m (cred) pt receptie iar focussat si de 0.6m...Am si in oras astfel de antene...

Acum pe Focusat receptia e stabila..dar ma gandesc cum va fi in conditii de vant mai puternic...Am observat ca in momentul cand calitatea semnalului scate sub 40-45 % incep sa apara macroblocuri (calitatea semnalui afisat de un echosmart 792).

R3al.dx
08-01-13, 00:41
Salut Luci !
Pot exista doar 3 motive pentru care receptia este slab calitativa :
- antena deformata (cel mai putin plauzibil)
- cablul sau lnb-ul cu defectiuni( destul de putin probabil).
- arborele buclucas...pare singura optiune viabila--
In concluzie: testeaza antena intr-o zona laterala pentru a compara calitatea semnalului. Daca semnalul este bun , poti fasona arborele pe directia antenei si astfel rezolvi cauza.
Succes ! !