PDA

View Full Version : Din 3 ianuarie 2013, canalele PRO TV S.A. nu vor mai fi receptionate!



P8M1C0
27-12-12, 14:38
Romtelecom nu a agreat conditiile de reinnoire cerute de ProTV pentru contractul de retransmisie a canalelor de televiziune din portofoliul PRO TV S.A. Urmare a acestui fapt, serviciul Dolce DTH si alte servicii de retransmisie ale Romtelecom nu vor mai retransmite aceste canalele incepand cu 3 ianuarie 2013.


Sursa (http://www.protv.ro//stiri/din-3-ianuarie-2013-canalele-pro-tv-s-a-nu-vor-mai-fi-receptionate-de-abonatii-romtelecom-dolce-dth.html)

e gluma sau ceva?
sau "e foame la baieti?"

stargate
27-12-12, 14:54
Pai daca au scazut incasarile din publicitate si-au zis baietii ca pot jumuli distribuitorii ... dupa refuzul RDS in cazul latrinelor a prins curaj si romtelefon si refuza sa negocieze cu pistolul pe masa . Nu se termina lumea fara pro cum nu sa terminat nici fara trompetele varanului ... sa mai scada din salar la esca si or sa aibe si cei din pro costuri mai mici :)

zmeura
27-12-12, 15:17
PRO TV regreta aceasta situatie si isi informeaza telespectatorii asupra alternativelor de receptionare ale canalelor PRO TV: semnalele terestre pentru canalul PRO TV...
Ahaha.
Sper sa avem pe terestru canalele importante si apoi cablistii sa ofere ce vor,asa sa nu mai plangem cand ei se cearta ci sa bagam furculita in spatele LCD-ului.:)

mar1us
27-12-12, 15:30
Breaking news pe realitatea

http://img.tapatalk.com/d/12/12/27/ehejavur.jpg

P8M1C0
27-12-12, 15:32
Din acest scandal aflam sigur si preturile cerute de pro ;) ca de la antene stiam! :))
ideea e ca afecteaza ceva ceva lume!

stargate
27-12-12, 16:06
Interesant ar fi fost sa negocieze toti cablistii in acelasi timp si sa reactioneze cu totii la incercarile unor televiziuni de a urca preturile la cer ... asa cum procedeaza RDS sigur vor proceda toti si nu vor mai accepta preturile impuse de catre proprietarii tv pentru ca au vazut ca nu au fost miscari importante de abonati in cazul razboiului RDS-Antene .

dingo31
27-12-12, 16:26
cum spunea si Stargate, nu se termina lumea cu ProTv si emisiunile lor supra-comerciale. nu stiu daca poate cineva urmari ca lumea un film la ei, cu reclamale alea imposibile eu l-am scos din lista mea demult.

paulino
27-12-12, 17:02
Acum ca l-au scos nu mai este bun?
Pina acum era scandal cu pachetul Discovery..iata surpriza ca vine de la trustul MEDIA PRO...

franta
27-12-12, 17:13
era bun sa ramana toate canalele indiferent de calitate; fiecare are dreptu sa aleaga , problema e ca in locul canalelor protv nu vine nimic in loc, pro tv e un canal emblematic pt romania , daca nu-l oferi in grila tre sa scazi pretul la fel are trebui sa fi fost si cu antenele de la digi. dar pretu nu va scadea si sici nu va veni ceva in loc

---------- Post added at 16:12 ---------- Previous post was at 16:07 ----------

astia de la dolce parca incearca sa scape de abonati, distributia canalelor in grila e nepotrivita si creaza probleme, pretul e mare , canale de calitate slaba (bolliud), echipamente de proasta calitate si acu vine si scoaterea din grila a unor programe de larga audienta

---------- Post added at 16:13 ---------- Previous post was at 16:12 ----------

ce fata are ala din poza :cool2:

omul24
27-12-12, 17:34
Acum am văzut la știri ca atat MTV Romania cat si Vh1 romania se afla in pachetul media pro deci o sa dispară si ele o data cu pro tv-ul si celelalte!

franta
27-12-12, 17:52
ar fi cateva solutii :
prima ar fi sa se faca pachete diferite pt trustu mediapro, intact discovery etc
a doua sa se aplice regula must cary si pe satelit, poate in alta forma.
a treia sa se faca o lege care sa spuna ca daca nu ai in grila canalele care au audenta pe teritoriu romaniei sa platesti o taxa catre stat, banii din taxa sa se foloseasca pt implementarea dvb-T ului

lao
27-12-12, 18:04
prima ar fi sa se faca pachete diferite pt trustu mediapro, intact discovery etc
Asta e cea mai buna si mai corecta, dar... toti vor in "baza" ca de acolo iau ca lumea cascaval. Ce-s prosti?!
De exemplu, eu as plati pack discovery dar intact si mediapro nu!

franta
27-12-12, 18:11
daca din pachetu de baza dolce scoti 11 canale o sa ramana cu o baza mica :)

SuperSonic
27-12-12, 18:18
Oare ce o sa faca lumea fara crimele & violurile de la ora 5.
Din punctul meu de vedere pot sa si traga apa dupa aceste canale, nu doar sa le scoata. Scuze daca supar pe unii.

adrycom
27-12-12, 18:21
In acest caz facem 2 abonamente dth unul Digi si unul Dolce ..pe Digi avem Protv iar pa Dolce Antenele .....
Vom vedea dupa data de 03 ian 2013

startrek1
27-12-12, 19:41
SuperSonic ai uitat de MARELE "merit" al PRO TV-lui - MANELIZAREA Romaniei
a fost primu post tv care a introdus manelele in programu tv...

roderttam
27-12-12, 19:41
Poi nu mai bine unu la Focus?Lipseste doar fotbalul romanesc ,paguba in ciuperci ca oricum e varza.

franta
27-12-12, 20:16
stai sa vedem ce se va intampla, maine poimaijne o sa aflam ca la focus sa scos ceva, pana dimineata nu m-as fi gandit ca va fi scos pro de la dolce; daca concurenta a scazut pragu or sa coboare si ei stacheta

lao
27-12-12, 20:23
1. Intrebare intrebatoare:
Daca digi si rtc au scos posturi ca sa nu scumpeasca abonamentele, ce va fi la focus care tot baga canale?????

2. Astept si vad ca astept degeaba de cateva ore. Parca vad ca raman cu asteptarea...

sscssc
27-12-12, 20:27
Nu cred ca jocul asta va fi unul reusit. Ar fi prea detot... A mers joaca cu rds insa daca DOLCELE va ramane fara pro tv......... e de rau pentru noi toti. O sa trebuiasca sa avem digi ptr sport, dolce pentru antene.... sa vedem ce va mai dispare din grila focus care deocamdata se tine bine .
Deci nu vad pro tv-ul lipsa din grila nimanui..... ar fi prea de tot.

zmeura
27-12-12, 20:29
Si daca incepe si Focus ce faci,iar schimbi providerul?Cate receptoare poti lua pe un singur abonament si ce faci cu cele de Dolce pe care ai dat bani?Dar daca peste o jumatate de an ii apuca si pe cei de la Focus ce mai faci si cu conservele lor,ca ajungi sa dai mai multi bani pe receptoare si instalari decat pentru abonamente.
Pentru noi e usor sa vorbim,avem acces la provideri diferiti si nu ne (prea) afecteaza,dar abonatii simpli au alta parere legat de frecusul asta cu grilele.
Greseala e veche,am mai scris cand au fost probleme pe la rcs.Primii care au avut pretentii de cumparare a tuturor programelor din trust au fost cei de la Pro,folosindu-se de o greseala din lege conform careia cablistii trebuie sa le preia programul ProTv (fiind in primele 16 ca audienta,free la retransmisie) dar cu acordul lor,iar ei isi dau acordul doar pe pachet si pe bani grei.Felix a cerut acelasi lucru,dar mai mult ca santaj cand ei se certau pe ce datorii reciproce aveau dupa afacerea "Liga1" dar si ca razbunare si fortare a mainii ca le-au scos GSP.
Poate cu un drum se regleaza piata si nu mai vad ProTv International fara rost in grilele tuturor,dar pana atunci au probleme abonatii.CNA se ocupa de taiatul frunzelor la caini,obligatoriu primele 16 FARA NICI UN ACORD ,ca doar si-a dat acordul cand l-a declarat liber la retransmisie.Dar pentru unele trusturi de presa CNA se face ca nu vede,Sarbu a facut bani buni pe niste programe de doi lei bagate fortat in grile.

WinR
27-12-12, 20:36
Ştirile ProTV 27.12.2012:


http://youtu.be/ecM75Gx9XUI

startrek1
27-12-12, 20:37
http://www.protv.ro/stiri/din-3-ianuarie-2013-canalele-pro-tv-s-a-nu-vor-mai-fi-receptionate-de-abonatii-romtelecom-dolce-dth.html
"Succesul financiar al distribuitorilor de canale de televiziune, precum Romtelecom, se bazeaza in primul rand pe atractivitatea PRO TV si a altor canale romanesti, care determina intr-o proportie covarsitoare decizia de abonare. PRO TV face in fiecare an investitii masive in continut pentru a satisface asteptarile telespectatorilor. Este corect ca valoarea acestui continut, pentru care distribuitori precum ROMTELECOM obtin venituri din abonamente, sa se reflecte in pretul pe care furnizorii acestor servicii il vor plati de acum inainte PRO TV", a declarat Anca Budinschi, Director General PRO TV SA

e clar,nu !!! vor bani si de la restul DTH-rilor

Diablo1
27-12-12, 20:52
Cicä astia de la Dolce sau saturat de emisiunile de rahat ale lui Marutä si autostiuitorul Busu de la vreme

SuperSonic
27-12-12, 21:15
SuperSonic ai uitat de MARELE "merit" al PRO TV-lui - MANELIZAREA Romaniei
a fost primu post tv care a introdus manelele in programu tv...

Corect, chiar uitasem de imnul Romaniei, Desteapta-te Romane, cantat sub forma de manea de niste paduchiosi.

lao
27-12-12, 21:19
Pentru noi e usor sa vorbim,avem acces la provideri diferiti si nu ne (prea) afecteaza,dar abonatii simpli au alta parere legat de frecusul asta cu grilele.
Ai dreptate in ce expui, dar eu nu-s avocatul celui de pe strada, cel ce nu stie si nu se informeaza. Asa cum petrec destul timp sa fiu cu interesele si problemele mele "la zi", exact asa sa faca si altul daca vrea sa cada ca pisica mereu in picioare!
Problema esentiala e de fapt ca unii vor sa suga mai multi bani si incearca sa forteze nota.
Pana acum nu le-a reusit si din cate vad, pare sa nu le iasa nici la faza asta. Banii aia in plus ceruti de televiziuni, oare de unde vin?
Nu de la noi???

PS Astept degeaba...
Rusinicaaaaa
Dolce scoate 11 canale (bune, rele, nu conteaza neaparat asta) si nimeni n-a zis o vorba despre ei. Nu mai aveti pietre???????
Sau numai rds-ul sunt niste jigodii. Pentru unu muma, pentru altu... ciuma!
De ce nu ma mir?! Doar traim in RO...

zmeura
27-12-12, 21:48
Man,CNA trebuia sa reglementeze mai clar si sa nu ii lase pe cei de la Pro sa profite,sa zicem ca inca de acum zeci de ani.
E ProTv program declarat liber la retransmisie?E in primele 16 ca audienta?Pai atunci orice firma de cablu si/sau DTH sa il preia si sa il retransmita doar cu o simpla informare catre CNA.
In rest explicam cum omul simplu se trezeste ca azi are niste programe si maine nu le are din cauza unor reglemantari gresite (intentionat?).

PS:Nu am pietre pentru Dolce din mai multe motive:
-nu sunt abonat la ei,dar ma gandesc ca urmeaza intrebari din partea apropiatilor legat de ce fac ei
-INCA nu sunt scoase programele,la altii te trezeai cu bezna si punct
-INCA nu au scos programe de la doua trusturi
-nu imi place Dolce deloc,nu merge in share deci e neinteresant

Meridian
27-12-12, 22:20
Romtelecom sa puna mana si sa faca programe generaliste: Dolce 1, Dolce 2, Dolce Cultural!

P.S: E valabil si pentru RCS&RDS!

horatyu
28-12-12, 00:28
Acum vedem ca si in cazul antenelor unde doar antena 1 si 3 face audienta dar la negocieri baga si antena 2 si antena 4( euforia) ca sa mareasca pretul ca si cum si acele programe din pachet tot la pretul A1 sau A3 ar fi (sunt bagate si A2 si A4 la pachet cu a1 ai a3 ), la fel fac si cei de la media pro ===> adica spun ca si sport.ro si acasa costa la fel ca si pro tv-ul
Daca la inceput era ceva revolutionar in modul de prezentare a stirilor( era ceva de admirat )acum vedem in cadere libera pro tv-ul si la stiri care s-au otevizat sau cu tot felul de emisiuni gen maruta show(ora lui vesela) sau filmulete cu multe expresi libidinoase care le mai fac si seriale de "rasunet" de nu iti poti lasa copiii sa se uite ca iti pun tot felul de intrebari incuietoare.

Eu personal la pro tv ma uit doar la Apropotv ( http://apropotv.protv.ro/) si rar la cate un film si asa trecator pe la vocea Romaniei si la romanii au talent ma uitam doar sa vad cate un nebun care facea cine stie ce inedit, acasatv nici nu il aveam bagat in lista vreo 5 ani (acum de vreo 4 luni s-au schimbat frecventele la rcs pe cablu si am dat iar scanare la tv si a intrat dar nu m-am uitat pe acel program 1 minut in ultim 5 ani ) si la sport .ro in ultimi 5 ani m-am uitat doar acum vreo 2 luni cand a fost un meci de box cu Kliciko Vladimir de m-am suparat de aveam tensiunea 16 ca la fiecare pauza imi bagau pe gat reclame de parca cine stie ce cumparator ma faceau daca ma uitam la acele reclame

Bravo celor de la Romtelecom daca le da peste nas celor de la pro pentru ca cer sume inimaginabile pt retransmisie ca si cand cine stie ce programe ar fi si defapt sunt un mare fas in momentul de fata

Incet incet o sa vada si ei ca fara dth-uri sunt pierduti pentru ca s-au obisnuit cu sume mari din reclame si daca nu au si dth-urile de partea lor o cam baga pe maneca pentru ca cei care detin dth-urile au si firme de cablu (Romtelecom au Nextgen ).
Poate inteleg ca atunci cand nu au calitate nu pot creste preturile la infinit.

marsel90
28-12-12, 01:41
Afara cu ei, asa poate reusesc sa inchid abonamentul la dolce cu un an inainte, trebuie sa consult un avocat.

barnes
28-12-12, 11:02
Ce parere aveti ? numai ca idee oare daca scoate cele 11 canale de pe platforma Dolce , dupe ce se termina contractul cu Next-Gen va dispare si de acolo?

stargate
28-12-12, 12:45
Din comunicat reiese ca vor iesi dupa toate platformele Romtelecom

serviciul Dolce DTH si alte servicii de retransmisie ale Romtelecom nu vor mai retransmite aceste canalele incepand cu 3 ianuarie 2013.

nu este un lucru imbucurator iesirea canalelor pro dar nici sa triplezi pretul pentru ca ai un canal bun iar restul sunt varza dar distribuitorii sunt cumva obligati sa le retransmita pe toate la pachet . Este complicata treaba si oricum ar fi din acest razboi va pierde consumatorul tv pentru ca ceilalti se vor reorienta spre alte surse de venit iar treaba cu trecerea de la un dth la altul s-a vazut ca nu este asa usoara pentru ca fiecare dth are cate un atu pe care il foloseste pentru fidelizarea abonatilor.

zmeura
28-12-12, 13:37
Cum sa tripleze preturile?Daca e adevarat cei de la ProTv au ceva probleme la etaj sau ei de fapt chiar vor sa fie scosi de RTC ?Oricum sa asteptam sa vedem daca vor fi scosi si ce zice RTC ca raspuns.
Interesant ce e scris aici:
http://www.contributors.ro/media-tech/o-mare-anomalie-–-obligatia-„must-carry”-din-legea-audiovizualului/
doar ca autorul o trage pe a lui,ca nu trebuie must carry si sa faca cablistii ce vor.Chiar el a citit foarte bine din lege:

Conform normelor de aplicare emise de către CNA, in maximum 7 zile de la publicarea listei “must carry”, operatorii de cablu trebuie să solicite radiodifuzorilor, pentru fiecare rețea de cablu in parte, acceptul anual de retransmisie “pentru toate serviciile de programe pe care sunt obligați să le retransmită potrivit art. 82 din Legea audiovizualului.” In lipsa unui răspus expres al radiodifuzorului, acceptul se consider acordat (aceasta pare o simplificare administrativă, insă una de minim impact)
Nu stiu de unde a tras el concluzia ca e de minim impact,RTC poate retransmite linistit ProTv pe cablu,e adevarat ca fara celelalte (porcarii :) ) din trustul MediaPro,asa cum sunt transmise programele din grupul Intact pe RCS.Pacat ca prevederile astea nu se aplica si la sat,astfel incat sa nu fie nevoie de acordul televiziunilor pentru programele must carry,asa nu aveam nici noi parte de frecusuri.Poate asa vedem si Discovery declarat liber la retransmisie si intra si el in lista fara sa le mai plateasca ceva cablistii,ca tot au reclame,iar pentru celelalte pachet separat.
http://www.cna.ro/Topul-sta-iilor-TV.html

startrek1
28-12-12, 14:23
frumos o sa fie la ProTV cand o sa inceapa sa scada bani din publicitate CARE ESTE (sic! ;)) platita la nr. telespectatorilor si tinind cont ca aveau 11 canale propii scaderea o sa fie drastica...:)
o baie rece si un sut in fund si poate le vine mintea la cap celor de la ProTv :cool2:

zmeura
28-12-12, 15:08
NU ai sa crezi asa ceva,CLICK AICI sa vezi cum nu va mai fi Sport.ro la Dolce,da share si like.:D

PS: Nu mi se pare normal ca noi pe sat sa nu avem programele must carry.Oricum sport.ro nu e in lista aia,deci share si like.:)

startrek1
28-12-12, 17:34
vibrofilme ... fara numar! :):haha1:


http://youtu.be/W0jaS3ylQYg

alex2150
28-12-12, 17:50
Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a refăcut, marţi, lista canalelor tv ale postului public de televiziune,
a celor stabilite prin acorduri internaţionale şi a programelor romaneşti cele mai vizionate care sunt
obligatoriu de transmis (must carry) de către firmele de cablu sau de satelit.
TVR este prezent cu 10 canale, dintre care unele sunt doar
regionale: TVR 1, TVR 2, TVR 3, TV Romania Cultural, TVR Info,
Studioul Teritorial Cluj (judeţele Cluj, Bistriţa –Năsăud, Sălaj, Bihor,
Sibiu, Maramureş, Satu Mare), Studioul Teritorial Craiova (judeţele
Olt, Valcea, Gorj, Mehedinţi, Argeş, Dolj, Teleorman), Studioul
Teritorial Iaşi (judeţele Iaşi, Vaslui, Neamţ, Vrancea, Galaţi,
Botoşani, Suceava, Bacău), Studioul Teritorial Targu Mureş
(judeţele Mureş, Braşov, Alba, Braşov, Harghita, Covasna),
Studioul Teritorial Timişoara (judeţele Timiş, Arad, Hunedoara,
Caraş Severin).
De asemenea, canalul TV5 este programul stabilit prin acorduri internaţionale.
Programele romaneşti cele mai vizionate (in ordinea indicelui anual de audienţă) sunt: Pro TV, Antena 1, Realitatea TV, Kanal
D, Antena 3, Prima TV, Naţional TV, OTV, B1 TV, Favorit TV, Taraf TV, Kiss TV, GSP TV, U Televiziune Interactivă, N 24PLUS,
Trinitas TV, Mynele TV, DDTV, Music Channel, Neptun TV, Alfa Omega TV, The Money Channel, Party TV, Speranţa TV, TVRM
Educaţional.
Orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin reţele de comunicaţii electronice are obligaţia, conform legii, să
includă in oferta sa serviciile de programe ale Societăţii Romane de Televiziune destinate publicului din Romania, precum şi
alte programe, libere la retransmisie, in limita a 25% din numărul total de servicii de programe distribuite prin reţeaua
respectivă, precum şi serviciile de televiziune a căror obligativitate de retransmitere este stabilită prin acorduri
internaţionale la care ţara noastră este parte.
Criteriul de departajare pentru posturile comerciale este ordinea descrescătoare a indicelui

zmeura
28-12-12, 23:05
Vezi ca e veche stirea,TVRM Educational s-a schimbat in TVH2.0 inca din februarie http://jurnalul.ro/cultura/media/tvrm-educational-se-rebranduieste-sub-bagheta-lui-sebastian-lazaroiu-noua-denumire-i-a-facut-sa-rada-pe-membrii-cna-604899.html
Am pus link si mai sus http://www.cna.ro/Topul-sta-iilor-TV.html ;)

puffy
29-12-12, 01:06
se pare ca cei de la romtelecom le pregatesc o surpriza abonatilor pe durata renegocierilor cu grupul pro si vor oferi hbo si hbo comedy la toate tipurile de abonamente...in plus se va face o reorganizare a pachetelor de canale...o veste f buna pt cel care au receptoare HD pt ca vor avea acces si la HBO HD

franta
29-12-12, 12:26
din ce se spune la stiri , sarbu actulu actionar la protv va urma sa plece la digi tv si actiunea de a forta scoaterea canalelor pro de la dolce ar avea ca scop sa slabeasca pozitia dolce in raport cu concurenta.

burliu
30-12-12, 08:52
se pare ca cei de la romtelecom le pregatesc o surpriza abonatilor pe durata renegocierilor cu grupul pro si vor oferi hbo si hbo comedy la toate tipurile de abonamente...in plus se va face o reorganizare a pachetelor de canale...o veste f buna pt cel care au receptoare HD pt ca vor avea acces si la HBO HD

la doua postari cite ai stimate domn vrei sa te credem?

omul24
30-12-12, 09:11
Ce legătura au postarile cu credibilitatea Stimate domn?

stargate
30-12-12, 10:11
Va rog sa nu incepeti sa va trageti de urechi... sa discutam despre subiect .

franta
30-12-12, 11:49
reorganizarea canalelor se va face la toti distribuitorii de canale tv pt ca asa a vrut CNA, despre hbo nu stiu daca va fi asa , chiar daca ar fi e prea putin, poate daca ar da la liber si canalele discovery.
eu nu mai stiu de cand nu am mai vazut un film la hbo dar cei care nu au asa multe variante sant interesati , dar cei mai multi din oamenii peste 50 de ani nu sant interesati de hbo , sant interesati de violuri si manelisti

lao
30-12-12, 13:01
Habar n-aveti ce pierdeti!
O sa plangeti voi dupa pro

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EDNJT3E5HHI

startrek1
30-12-12, 14:02
un exzamplu pt. care merita sa iti bagi ...


http://www.youtube.com/watch?v=wr-drjTqpLg

roderttam
30-12-12, 14:11
Ai de canta e trupa sarbeasca sau e trupa lu Sarbu?:bangin:

airboy
30-12-12, 14:44
Na ca o sa am "motiv" sa-l scot din casa :) Dolcele... .ca pana acum n-am avut de ce sa ma leg si pana in august n-as plati degeaba!

@marsel90 ce zice lawyeru? :)



Happy new 2013!

tmdmitza
30-12-12, 21:56
Am si eu o intrebare, si anume ca daca se poate ca dupa iesirea posturilor din grila dolce, se poate rezilia contractul cu ei? iar aceasta intrebare este adresata in special celor care au contract cu ei, si anume ca eu cred ca in contract au precizat ei ceva undeva (ca doar nu sunt prosti...) sa te faca sa nu poti rezilia contractul asa de usor...

Va doresc un an nou fericit.

val
31-12-12, 08:23
Nu nu mai la ei, dar si la celelalte DTH-uri este stipulat in contract un numar minimal de posturi TV, fara a se nominaliza care sunt acestea.

expression
31-12-12, 23:28
Are dreptate @val, contractul e pe numar de programe, nu pe content. Treaba cu HBO pare sa fie adevarata, va fi un bonus pentru cei care nu sunt in obligativitate de contract si vor reziliere, pentru a se razgandi :p

franta
03-01-13, 00:24
gata a picat protv-ul de la dolce

http://img20.imageshack.us/img20/6710/20130102231738.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/20/20130102231738.jpg/)

---------- Post added at 23:24 ---------- Previous post was at 23:22 ----------

daca baga comedy central , cu acelasi content ca la englezi ar fi ceva

fery21
03-01-13, 00:34
Cam asta da in schimb, eu vreu HBO HD, iar maine am sa negociez....


...Stimate client,

Ca urmare a cererilor financiare nerezonabile exprimate de ProTV S.A. către Romtelecom, de creștere de 3 (trei) ori a costurilor de difuzare a celor 11 canale ale grupului (ProTV, ProTV International, ProTV HD, Acasă TV, Acasă Gold, Acasă HD, ProCinema, Sport.ro, Sport.ro HD, MTV Romania, VH1) pe platformele TV ale Romtelecom, negocierile dintre cele două părți au eșuat. Astfel, Romtelecom este forțat, incepand cu data de 3 ianuarie, să retragă cele 11 canale din grila TV a abonaților Romtelecom. Canalul ProTV va fi transmis in continuare pe platformele IPTV și CATV, conform principiului must carry. Toate canalele grupului Pro TV S.A. continuă să fie disponibile la această dată pe platforma NextGen, companie deținută de Romtelecom.

Creșterea acestor costuri de către ProTV S.A., care nu sunt in concordanță cu realitățile pieței, ar fi implicat in mod automat costuri mai mari pentru abonamentele clienților Romtelecom, compromis pe care compania nu este de acord să-l accepte. Romtelecom și-a arătat toată deschiderea in timpul acestor negocieri, propunand grupului ProTV S.A. inclusiv constituirea unui pachet separat pentru aceste canale, disponibil pentru un cost suplimentar, insăși această variantă a fost declinată.

Incepand cu data de 3 ianuarie, Romtelecom inlocuieste posturile grupului Pro TV S.A. cu canale noi, de cea mai bună calitate: HBO, HBO Comedy, BBC Knowledge, Comedy Central, Shorts, BBC World News, France 24, MTV Hits, Mooz Hits , iar pentru abonații cu receptoare HD: Eurosport 1 HD și Shorts HD. In plus, pentru platforma IPTV se introduc canalele Mooz Dance și Mooz Dance HD. De asemenea, toți abonații Romtelecom se vor putea bucura de canalele Dolce Sport in pachetul Variat.
Compania iși exprimă regretul pentru orice inconveniențe ale clienților săi, din motive independente de companie.

De asemenea, aducem asigurări tuturor clienților noștri că suntem dispuși să continuăm să găsim o soluţie amiabilă., cu obiectivul de a cădea de acord asupra unui preț stabil și corect pentru transmiterea canalelor grupului. Sperăm in continuare că Pro TV S.A va ințelege realitățile pieței din Romania și se va gandi la consumatorii săi.

Echipa Romtelecom...

roderttam
03-01-13, 01:04
Grila mai buna ,deci nu rezilieri ci clienti noi.

Meridian
03-01-13, 06:01
Pratic acum pe Dolce...unde erau canalele....ce se vede? O mira, pureci, o linie, un webcam de la o intersectie...unde un magarus simpatic trage un faiton cu lemne?

fery21
03-01-13, 07:24
Skycinema HD (http://sateliti.info/showthread.php?27054-Din-3-ianuarie-2013-canalele-PRO-TV-S.A.-nu-vor-mai-fi-receptionate!&p=214203&viewfull=1#post214203)

hepea
03-01-13, 09:01
@Meridian. Se vede mesajul postat de @franta

Eu ce sa negociez? Am contractele la telefon si TV expirate din Septembrie si netul imi expira acum, pe 14. Din Septembrie am 100+ lei pe factura si tot am cautat sa-mi reinoiesc abonamentele. Nu s-a putut fara un upgrade la net.

Vine Pachetul de Iarna prin care, culmea, imi faceam upgrade la net. Nu au vrut ca nu mi-a expirat contratul la net. WTF?

Le cer HD gratis atat set top box cat si abonament. Nu au vrut. Le cer sau abonament gratuit sau set top box gratuit. Nici asa. Le zic sa se uite la concurenta sa vada ce ofera. ;)

Ei bine se apropie 14, protv & co. zboara si ii sun sa incheiem socotelile. Trebuie cerere scrisa. Bine, o fac. Ii astept pe cei de la retentie ;)

mar1us
03-01-13, 09:03
Pratic acum pe Dolce...unde erau canalele....ce se vede? O mira, pureci, o linie, un webcam de la o intersectie...unde un magarus simpatic trage un faiton cu lemne?

A postat franta un screenshot aia se vede pe toate canalele trustului ...

zmeura
03-01-13, 15:47
Acum e clar de ce nu ii injura lumea ca pe cei de la digi?Asta pe langa faptul ca nici nu prea mai are cine pe forumurile de genul asta,ce sa faci cu un abonament la ei? ;)

Totusi sunt curios daca va mai canta Loredana "ziga-zaga" in reclamele Cosmote de pe programele trustului Pro.

---------- Post added at 14:59 ---------- Previous post was at 13:30 ----------

Ia sa privim putin inapoi.
In scandalul Intact-RCS nu gasesti nicaieri nici o informatie legat de cat platea RCS pentru programele Intact.De aici se poate spune ca de fapt nu plateau nimic,ei fiind la un moment dat parteneri buni de afaceri.Dupa ruperea relatiilor cei de la RCS si-au facut propriile programe de sport (apoi de stiri) si chiar au scos GSP (iar pe cablu il retransmiteau in bataie de joc dupa ce a fost declarat liber).
In plin scandal se publica un tabel din care reiese ca RCS ar plati cam 12 milioane de euro/an pentru Pro!! http://www.mediaddict.ro/wp-content/uploads/2012/04/tabel-BOMBA.jpg (intelegeti acum de ce au cerut astia 12 milioane?Eu am uitat cat primeau de la RCS )
Parca nu mai pare atat de aberant cand te uiti la audiente (sa zicem septembrie,in Prime Time) http://www.paginademedia.ro/2012/11/pro-tv-antena-1-si-kanal-d-cresteri-consistente-in-octombrie-antena-3-pierde-locul-trei-in-prime-time-in-favoarea-kanal-d/ si vezi ca de fapt trustul Pro are audiente totalizand 936 000 iar Intact 958 000.Deci Pro primeste 12 milioane de la RCS iar Intact zero si daca Intact cere 7 milioane e mult?Culmea ca cei de la Romtelecom zic ca ei "platesc la nivelul pietei" pentru Intact http://www.paginademedia.ro/2012/04/oficialii-romtelecom-platim-la-intact-la-nivelul-preturilor-de-pe-piata-pentru-continut-similar/ pe care uite ca l-am aflat acum,pentru Pro ei platind 4 milioane.Din declaratie se intelege ca si catre Intact platesc cam pe acolo.
Romtelecom nu a refuzat negocierile cu Pro,ba ma mir cand vad ca erau dispusi sa accepte chiar si o crestere a pretului la 6 milioane! http://www.mediaddict.ro/2012/12/27/disperare-sau-nebunie-anca-budinschi-tripleza-suma-si-cere-12-milioane-de-euro-pentru-retransmisia-canalelor-protv-romtelecom-nu-plateste/ ,probabil atat au considerat ca merita in urma cresterii numarului de abonati din ultimii ani.

Dar asa cum am mai spus astea sunt legaturile lor de afaceri,nu suntem contabilii lor si e pacat ca CNA nu a reglementat si pe sat ,asa cum ar fi normal ,obligativitatea retransmiterii programelor must carry.
Nu e problema mea continutul canalelor,dar am ramas surprins sa vad ca cele doua trusturi au cam aceleasi audiente.Aveam impresia ca Pro e cu mult peste,mai ales ca au si un numar mai mare de canale.Stiu ca multi se bucura acum de scoterea acestor canale,e adevarat ca ei se uita doar la Discovery,dar cand vine vorba de scoaterea Discovery afirma ca oricum nu s-au mai uitat la el demult.:D

---------- Post added at 15:47 ---------- Previous post was at 14:59 ----------


UPDATE Joi (12:04) Oficialii Romtelecom: "Abonatii care aveau deja canalele HBO in grila vor primi un discount lunar din valoarea pe care o plateau pentru pachetul separat ce contine HBO".
http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-13929237-romtelecom-anunta-esuarea-negocierilor-pro-din-3-ianuarie-cele-11-canale-ale-pro-vor-retrase-platforma-satelit-dolce-doua-canale-hbo-alaturi-alte-posturi-calitate-vor-inlocui-continutul-grupului-pro.htm?cfnl=

franta
03-01-13, 16:16
au dat drumu la hbo si comedy central france 24 , e bine ca s-au miscat repede, sa vedem cand intra tote cele promise

john124
03-01-13, 17:24
Ce au bagat sunt programe care nu ma intereseaza atata timp cat nu au traducere.Nu e mare pierdere PRO TV & company dar daca le inlocuieste sa le inlocuiasca cu programe pe care sa le inteleaga tot romanul ALTFEL CE ROST ARE ABONAMENTUL? Reziliez contractul pe motiv ca primesc programe in limba straina(cum poti plati pentru ceva ce nu intelegi?) si repun in drepturi receptorul vechi si prind programe straine en gros si ma uit la ele ca la cele bagate de DOLCE.

zmeura
03-01-13, 20:01
Da,naspa sa iti bage HBO in baza,nu au nici macar "Singur acasa" in program,bleah.:D

Sa treaca cutremurul din trustul Pro si mai vedem,culmea e ca CME a fost preluat de Time Warner care detine fix HBO,deci treburile sunt incurcate si inca greu de inteles logic.

original
03-01-13, 20:06
bTV (Bulsatcom, 12524 H) temporary left Hellas Sat 2 @ 39° East (http://sateliti.info/hellassat.php)
bTV HD (Bulsatcom, 12647 H) temporary left Hellas Sat 2 @ 39° East (http://sateliti.info/hellassat.php)
bTV Lady (Bulsatcom, 12606 H) temporary left Hellas Sat 2 @ 39° East (http://sateliti.info/hellassat.php)
bTV Cinema (Bulsatcom, 12688 H) temporary left Hellas Sat 2 @ 39° East (http://sateliti.info/hellassat.php)
bTV Comedy (Bulsatcom, 12688 H) temporary left Hellas Sat 2 @ 39° East (http://sateliti.info/hellassat.php)
bTV Action (Bulsatcom, 12688 H) temporary left Hellas Sat 2 @ 39° East (http://sateliti.info/hellassat.php)
Ring.bg (Bulsatcom, 12688 H) temporary left Hellas Sat 2 @ 39° East (http://sateliti.info/hellassat.php)

franta
03-01-13, 20:26
poate le baga Simulcrypt si pe nds :)

cel mai tare ar fi ca acu romtelecom sa blocheze accesu si la saitu voio ca lumea sa nu aiba acces la canalele pro transmise online (daca clientii ar dori sa acceseze)

flavyou
03-01-13, 21:01
Nu cred ca va bloca accesul insa oricum lumea va renunta la dolce dupa decesul ProTv . Eu unul sunt extrem de nemultumit si consider inadmisibil sa introduca in schimbul ProTv-ului niste posturi FTA precum France 24 sau altele.La ei nici macar nu ai Travel in pachetul mediu.Au scos Sport RO dar nu au introdus nici un alt post Tv de sport, ar fi putut adauga Sport 1 RO sau ceva asemanator dar nimic. Cred ca renunt la abonament insa nici concurenta nu ofera nimic atractiv, la focus e pretul mare si la digi nu sunt echipamente niciodata. Asta inseamna Romania Europeana :clap:

iaro
03-01-13, 21:18
Pe IPTV functioneaza inca doar Pro TV.
In rest, au introdus BBC World in loc de Sport.ro, Shorts HD in loc de Pro TV HD (inca nu se vede nimic pe ecran, ecran negru), BBC Knowledge in loc de Pro TV international, Shorts TV in loc de Acasa TV (ecran negru deocamdata), HBO Comedy in loc de Acasa Gold, Ginx TV (prezentari de jocuri), ComedyCentral in loc de ProCinema, HBO Romania, MTV Hits in loc de MTV Romania, Mooz Dance HD in loc de VH1 Romania, Mooz Dance.
Dintre toate programele numai HBO Comedy si HBO Romania beneficiaza de suport pentru romani (subtitrare in limba romana).

---------- Post added at 21:14 ---------- Previous post was at 21:08 ----------


Acum e clar de ce nu ii injura lumea ca pe cei de la digi?Asta pe langa faptul ca nici nu prea mai are cine pe forumurile de genul asta,ce sa faci cu un abonament la ei? ;)

Totusi sunt curios daca va mai canta Loredana "ziga-zaga" in reclamele Cosmote de pe programele trustului Pro.

---------- Post added at 14:59 ---------- Previous post was at 13:30 ----------

Ia sa privim putin inapoi.
In scandalul Intact-RCS nu gasesti nicaieri nici o informatie legat de cat platea RCS pentru programele Intact.De aici se poate spune ca de fapt nu plateau nimic,ei fiind la un moment dat parteneri buni de afaceri.Dupa ruperea relatiilor cei de la RCS si-au facut propriile programe de sport (apoi de stiri) si chiar au scos GSP (iar pe cablu il retransmiteau in bataie de joc dupa ce a fost declarat liber).
In plin scandal se publica un tabel din care reiese ca RCS ar plati cam 12 milioane de euro/an pentru Pro!! http://www.mediaddict.ro/wp-content/uploads/2012/04/tabel-BOMBA.jpg (intelegeti acum de ce au cerut astia 12 milioane?Eu am uitat cat primeau de la RCS )
Parca nu mai pare atat de aberant cand te uiti la audiente (sa zicem septembrie,in Prime Time) http://www.paginademedia.ro/2012/11/pro-tv-antena-1-si-kanal-d-cresteri-consistente-in-octombrie-antena-3-pierde-locul-trei-in-prime-time-in-favoarea-kanal-d/ si vezi ca de fapt trustul Pro are audiente totalizand 936 000 iar Intact 958 000.Deci Pro primeste 12 milioane de la RCS iar Intact zero si daca Intact cere 7 milioane e mult?Culmea ca cei de la Romtelecom zic ca ei "platesc la nivelul pietei" pentru Intact http://www.paginademedia.ro/2012/04/oficialii-romtelecom-platim-la-intact-la-nivelul-preturilor-de-pe-piata-pentru-continut-similar/ pe care uite ca l-am aflat acum,pentru Pro ei platind 4 milioane.Din declaratie se intelege ca si catre Intact platesc cam pe acolo.
Romtelecom nu a refuzat negocierile cu Pro,ba ma mir cand vad ca erau dispusi sa accepte chiar si o crestere a pretului la 6 milioane! http://www.mediaddict.ro/2012/12/27/disperare-sau-nebunie-anca-budinschi-tripleza-suma-si-cere-12-milioane-de-euro-pentru-retransmisia-canalelor-protv-romtelecom-nu-plateste/ ,probabil atat au considerat ca merita in urma cresterii numarului de abonati din ultimii ani.

Dar asa cum am mai spus astea sunt legaturile lor de afaceri,nu suntem contabilii lor si e pacat ca CNA nu a reglementat si pe sat ,asa cum ar fi normal ,obligativitatea retransmiterii programelor must carry.
Nu e problema mea continutul canalelor,dar am ramas surprins sa vad ca cele doua trusturi au cam aceleasi audiente.Aveam impresia ca Pro e cu mult peste,mai ales ca au si un numar mai mare de canale.Stiu ca multi se bucura acum de scoterea acestor canale,e adevarat ca ei se uita doar la Discovery,dar cand vine vorba de scoaterea Discovery afirma ca oricum nu s-au mai uitat la el demult.:D

---------- Post added at 15:47 ---------- Previous post was at 14:59 ----------


http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-13929237-romtelecom-anunta-esuarea-negocierilor-pro-din-3-ianuarie-cele-11-canale-ale-pro-vor-retrase-platforma-satelit-dolce-doua-canale-hbo-alaturi-alte-posturi-calitate-vor-inlocui-continutul-grupului-pro.htm?cfnl=

in anuntul lor catre abonati cei de la Romtelecom precizeaza ca cei care doresc sa receptioneze in continuare Pro TV au la dispozitie doua optiuni: migrarea abonamentelor pe care le au acestia la DTH catre IPTV sau CATV.

---------- Post added at 21:18 ---------- Previous post was at 21:14 ----------


Nu cred ca va bloca accesul insa oricum lumea va renunta la dolce dupa decesul ProTv . Eu unul sunt extrem de nemultumit si consider inadmisibil sa introduca in schimbul ProTv-ului niste posturi FTA precum France 24 sau altele.La ei nici macar nu ai Travel in pachetul mediu.Au scos Sport RO dar nu au introdus nici un alt post Tv de sport, ar fi putut adauga Sport 1 RO sau ceva asemanator dar nimic. Cred ca renunt la abonament insa nici concurenta nu ofera nimic atractiv, la focus e pretul mare si la digi nu sunt echipamente niciodata. Asta inseamna Romania Europeana :clap:

pentru cei cu receptoare HD se ofera in schimb Eurosport HD.
Sport 1 Ro este pe IPTV insa emite doar intre 20-14, in mare parte cu teleshopping, deoarece nu prea mai au ce sporturi sa transmita, iar intre 14-20 in fiecare zi emite Megamax (un program de desene animate).
Dolce Sport cu cele doua canale va fi pentru cei care au optiunea Variat de abonament.

ylye
05-01-13, 00:00
Sunt asaltat de telefoane ,am montat multe antene de la Dolce in Italia, multi sunt dezamagiti de Romtelecom nici pana acum nu au fost multumiti nici de receptoare ca nu pot pune programele in ordinea care doresc acuma mai ales femeile cu telenovele lor sunt disperate, asta cred ca e o pierdere in primul rand pentru Romtelecom dar si pentru trustul media Pro sau cum ise numeste .Pentru noi majoritatea de pe acest forum e simplu ca avem acces la ce dorim noi pentru altii e mai greu !

lao
05-01-13, 00:10
Practic, abonatii au dreptate sa se planga, dar... eu zic ca nu e chiar asa de rau daca ne gandim si la alte aspecte.
Daca s-ar fi platit pretul cerut de intact, discovery si mediapro ar fi trebuit sa se mareasca abonamentele.
Si ar fi urmat un alt val de nemultumiri. Cum o dai tot nu iese bine.
Dar motivul pentru care mie imi convine este ca nu au cedat presiunilor. Pe urma veneau si altii cu diverse pretentii si ajungem sa platim ca italienii pe sky pentru niste canale de toata jena.

franta
05-01-13, 00:46
eu desi nu sant multumit de scoaterea canalelor protv sant multumit de canalele introduse, se putea si mai bine dar sant ok

lao
05-01-13, 00:53
Excluzand abonatii din ecuatie, eu cred ca tot DTH-urile au iesit mai bine la faza asta.
Sper ca de acum incolo aceste trusturi sa calculeze mai bine impactul acestor cereri (nejustificate, dupa parerea mea) si sa nu se mai arunce la cascaval.
Spre binele tuturor!

franta
05-01-13, 01:08
perfect nejustificate , daca pt cablu exista lege care spune ca sant obligati sa dea gratuit acele programe retransmisie pt dth cer milioane e nesimtire si discriminare pt clienti

in teorie daca nu ar trebui sa plateasca pt canalele ce sant libere pe cablu, abonamentu ar trebui sa scada pt dth ramanand doar costu de ridicare pe satelit . de ce se face discrimanare intre cablu si dth si de ce nu se apuca nimeni sa se sesizeze

dMd
05-01-13, 01:17
Furtuna intr-un pahar cu apa, cam asa ar putea fi descris evenimentul MP-RTC. Nevasta unui director MP le doineste reclame celor de la RTC, abonatii vad HBO si pierd stirile de la ora 5, mare harababura - nimeni nu stie inca daca pierderea este castig. Oare majoritatea abontilor au observat schimbarea ? ... sau ei doar gandesc liber ?

startrek1
05-01-13, 11:46
Oare majoritatea abontilor au observat schimbarea ? ... sau ei doar gandesc liber ?bucurie pt. socrii mei ca au HBO-rile moka


perfect nejustificate , daca pt cablu exista lege care spune ca sant obligati sa dea gratuit acele programe retransmisie pt dth cer milioane e nesimtire si discriminare pt clienti de fapt DTH-ul e singuru domeniu de unde le mai iese bani in afara de publicitate

fery21
05-01-13, 13:55
Toate aceste programe sunt provizori pana cand nu se stie...

cipryDXfeed
05-01-13, 16:10
Credeti ca pe badea Ion il intereseaza HBO-urile sau ce canale mai baga ca oricum nu intelege nimic putini se bucura de aceste canale care repeta filmele de nustiu cate ori pe zi. Multi o sa renunte pentru ca au si motiv!

val
05-01-13, 16:46
Dintre cei multi care vor renunta scade-i pe cei care sunt inca sub contract si nu vor putea rezilia.

franta
05-01-13, 16:52
cu siguranta cei ce vor dori sa faca un prim contract cu un dth cand vor trebui sa aleaga intre digi dolce si focus vor alege intre digi si focus pt ca au si protv, aici ma refer la nea georghe

val
05-01-13, 16:58
Daca la categoria de abonati "badea Ion" sau "nea Gheorghe" va referiti la abonatii din zona rurala in mod sigur va inselati.

dMd
05-01-13, 17:04
Nea Gheorghe tine TV-ul pe ETNO de sarbatori, cred ca nici nu a observat disparitia canalele PRO, cuvante ca reziliere, focus, digi... nu prea le cunoaste ca acolo doar r0mtelefonul beneficiaza de publicitate agresiva iar ei nu prea au de ales. :)

franta
05-01-13, 17:58
nea gheorghe e omu care sta in mahalale marelor orase, care gusta stirile de la ora 5 si umoru de proasta calitate - i se mai spune DOREL

john124
05-01-13, 18:40
Atata zarva pentru nimic,s-a scos un post care a devenit neinteresant pentru mine,la PRO TV candva ma uitam dar in ultimii ani rar sau deloc,la acasa cred ca de cand a aparut nu m-am uitat 5 minute,la sport sunt canale destule si nu cred ca spun aia de la MEDIAPRO mai mult decat se spune in canalele care au ramas,daca s-ar scoate si canalele cu manele as fi si mai multumit.Mi-ar place un canal generalist,apolitic si cu reclame foarte putine,in care sa nu se intrerupa programul la 10 minute dar asta ar fi imposibil in tara noastra,.

cipryDXfeed
05-01-13, 19:07
Dintre cei multi care vor renunta scade-i pe cei care sunt inca sub contract si nu vor putea rezilia.


Pai acuma au motiv sa rezilieze contractul.

iaro
05-01-13, 22:04
eu unul am renuntat la abonament tocmai pe acest motiv, ca nu mai sunt 10 canale romanesti pe care la data semnarii contractului le detineam in grila. fara costuri suplimentare, fiind in perioada contractuala de 2 ani.

mar1us
05-01-13, 22:14
Atata zarva pentru nimic,s-a scos un post care a devenit neinteresant pentru mine,la PRO TV candva ma uitam dar in ultimii ani rar sau deloc,la acasa cred ca de cand a aparut nu m-am uitat 5 minute,la sport sunt canale destule si nu cred ca spun aia de la MEDIAPRO mai mult decat se spune in canalele care au ramas,daca s-ar scoate si canalele cu manele as fi si mai multumit.Mi-ar place un canal generalist,apolitic si cu reclame foarte putine,in care sa nu se intrerupa programul la 10 minute dar asta ar fi imposibil in tara noastra,.

La fel,mi-se cam rupe de ei,doar Las fierbinti ma atragea la ei si meciurile din Europa League dar sunt optiuni ;)

De acum vor trebui sa intrerupa programul mai mult pt ca au mai putini "privitori" ori se va uita Loredana la vreo 5 televizoare deoadata :)

Tic
06-01-13, 05:02
Vineri la magazinul Romtelecom erau peste 40 persoane la rind la reziliere.(Botosani)
Si nu prea erau amabili.....Vai de fetele de la vinzari !

satelix
06-01-13, 08:19
Luni merg si eu sa reziliez contractul cu dolce.e posibil oare sa imi pastrez netul si tel fix si sa renunt la dolce tv ???

startrek1
06-01-13, 08:27
Luni merg si eu sa reziliez contractul cu dolce.e posibil oare sa imi pastrez netul si tel fix si sa renunt la dolce tv ???depinde ce ai specificat in contract ;daca servicile l-ai luat separat sau la pachet


Toate aceste programe sunt provizori pana cand nu se stie...
3 aprilie 2012
ps. imaginile au fost postate pe softpedia ( probabil angajat sau colaborator RTC)
http://i.imagebanana.com/img/ak8n0a5d/rtc1.JPG http://i.imagebanana.com/img/y0wzvex0/rtc2.JPG

zmeura
06-01-13, 18:55
Unii vor renunta,altii nu.Sunt multi care nu pot trai fara stirile de la ora 5,foarte multi.Se vede de fapt pe audiente.
Acum depinde si de ce optiuni au,la digi nu se gasesc receptoare iar la Focus nu pot vedea pe mai multe tv-uri,asa ca vor fi doar cei din zonele unde este varianta cablu.
La fel si cei de la Digi au pierdut abonati,asa cum se stie deja,depinde de calculul lor,poate a meritat si va merita si pentru Romtelecom decat sa arunce milioane de euro pe geam in plina criza.Tortusi ei au avut bunul simt de a anunta si de a bagat HBO in locul programelor,cui nu ii place e liber sa aleaga altceva.

iaro
06-01-13, 21:33
Luni merg si eu sa reziliez contractul cu dolce.e posibil oare sa imi pastrez netul si tel fix si sa renunt la dolce tv ???

cu siguranta vei ramane cu voce + internet; daca vrei sa le reziliezi si pe acestea atunci platesti taxa de reziliere.

pin70
06-01-13, 21:39
asa este, confirm si eu cele spuse mai sus. daca vrei sa renunti si la voce+net trebuie sa platesti taxa.

satelix
06-01-13, 21:46
nu renunt la voce si net deoarece nu am alta solutie deocamdata.sper sa fie cum ati zis.

delta2k2
08-01-13, 19:27
Pro TV S.A. şi Romtelecom au ajuns la un acord in baza căruia cele 11 canale Pro TV (Pro TV, Acasă TV, Pro Cinema, Acasă Gold, sport.ro, MTV, Pro TV Internaţional, VH1, Pro TV HD, Acasă HD şi sport.ro HD) vor reintra in grila Dolce TV din 9 ianuarie, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Pană la 31 ianuarie 2013, părţile vor finaliza detaliile negocierii pentru formalizarea noului contract.