PDA

View Full Version : Oscam timeout si cum alege keiile de la readere ?



donnib_n
08-12-12, 20:39
Salut,
Am o gramada de linii similare in log :


2012/12/06 17:50:42 XX c XX (0B00&000000/0000/0196/8D:6D68): timeout (3 ms) (0/0/17/17)
si am citeva intrebari relate la acestea sau generale Oscam :

1. Din ce cauza apare acest timeout ? Nu apare nimic de unde incearca sau ce reader a dat time out.
2. Poate cineva explica cum Oscam cauta cheiile intre readerele care le am ?

re. 2:

Eu in Oscam am aproape 30 de readere, unul local, restul newcamd si cccam. Aceste readere au grupele unice 1-30 si la userul de deasupra XX ap pus 1,2,3,etc deci face cerere la toate readerele. Ce nu inteleg eu este cum alege Oscam de la care reader sa ia cind eu nu folosesc Loadbalancing, Services si nici nu am specificat la fiecare reader ce CAID are acel reader. Sunt interesat sa invat logica din spatele lui Oscam ca sa pot "troubleshoot" problemele de keys singur dar nu inteleg ce reguli foloseste. Ca exemplu, o cerere de la un client la 0B00 se trimite la toate readerele care am pus la groups si care raspunde primul este ok ia cheia si o da mai departe ? De unde stiu eu ca OScam a incercat toate readerele pina cind a dat timeout ? La exemplu de mai sus mi-se pare ciudat ca Oscam raspunde in 3ms ca are timout, este imposibil ca el in 3ms sa incerce toate readerele. Ce inteleg gresit ?

Am inteles de la uni ca Oscam ar fii prost la acest lucru si da aceste probleme.

Am incercat toate liniile intrun dream cu sbox + cccam si merg perfect deci sunt ok. oscam e devina sau eu daca nustiu sa il configurez.

donnib

zildan
09-12-12, 11:45
Daca nu folosesti balancerul merge prost, si faci flood pe net. Face cerere catre toate cardurile dissponibile pt canaul respectiv si deschide prost.
Scopul grupelor nu e sa ai fiecare reader in grupa lui, ci sa poti separa la nevoie anumiti useri intre ei.

donnib_n
09-12-12, 13:44
Eu am incercat sa pun un user sa aiba access numai la un reader adica o grupa si tot da timeout deci nu cred ca loadbalancing ar ajuta la ceva sau ?

lao
09-12-12, 13:52
N-ai spus pe ce platforma folosesti oscamul si ce bagi in el, daca e pe un 500 si ai 30 de perechi de linii si mai iei si hop2 cred ... ca l-ai omorat!

dMd
09-12-12, 14:02
Din ce ai postat mai sus se vede clar ca ai cerere la 0B00:000000:6D68 iar ca rspuns iti returneaza TOUT 3 ms. Problema este urmatoarea: liniile tale ori nu au un local la acest provider, ori nu ai permisiunea sa decodezi din liniile respective anumite canale. Timpul de raspuns mic nu inseamna neaparat ca oscam nu a avut posibilitatea de interogare a liniilor ci este rezultatul lipsei sau limitarii la acele canale. Vezi ca oscam daca nu este setat corect face un trafic haotic si infernal partenerilor, iar daca acestia sunt "sensibili" la asa ceva iti pot pune diferite restrictii.

donnib_n
09-12-12, 15:16
N-ai spus pe ce platforma folosesti oscamul si ce bagi in el, daca e pe un 500 si ai 30 de perechi de linii si mai iei si hop2 cred ... ca l-ai omorat!

Am oscam pe un Raspberry Pi si am 90% idle deci nu cred a e vb de performanta.

---------- Post added at 14:16 ---------- Previous post was at 14:13 ----------

@dmd Cum am scris la inceput. Am incerat toate liniile intrun DM800 cu sbox+cccam si merg perfect fara timeout deci liniile sunt ok. Am mai scris si ca am incercat sa gasec o linie care are acest provider local si am gasit, i-am dat un numar la group si am incercat sa dau accesa la userul xx numai la acea grupa si tot primesc timeout.

Diablo1
09-12-12, 17:06
Dar cartea ta reala merge in Oscam ?sau si ea iti dä timeout

donnib_n
09-12-12, 17:45
Cartela locala merge bine fara timeout. Numai ce primesc eu prin linii C si N

Diablo1
09-12-12, 17:55
Atunci inseamnä ce cei ce ti-au dat linile C si N nu vor sa le mai bagi incä odata in reader de oscam

donnib_n
09-12-12, 17:57
Care inseamna ? Adica nu pot intra stealth sau are ar fii solutia ?

lao
09-12-12, 18:03
Eu zic sa pui un reader si un user aici. Sa vedem si noi exact. Fara user, pass si dns.

dMd
09-12-12, 18:55
Ia pune la readerul (unde ai identificat ca este ca local cardul cu pricina), CAID-ul si Ident-ul providerului respectiv si vezi daca asa ai lumina. Linia respectivului are cardul ca local si ajunge la tine in receptor cu drept de vizionare(are un timp de raspuns bun in 3C) sau este trucat din linia unui client de-al lui si raspunde cu intarzieri?