PDA

View Full Version : Scart to YPbPr



mario08
11-02-08, 00:31
Salut la toti forumisti de pe acest forum si vin si eu cu o problema legata de conectarea dreambox-ului la un lcd LG cu intrare YPbPr.
Am vazut ca la setarile dream-ului are posibilitatea de a scoate semnal video si in formatul "YPbPr", intrebarea mea este daca a incercat cineva sau exista solutii intermediare (care s-ar putea cumpara din Bucuresti - magazine de specialitate) sa conecteze direct dream-ul prin scart la intrarea "YPbPr" a unui tv/monitor lcd care au o asemenea intrare?
Conform culorilor mufelor respective (Y - Green, Pb/Cb - Bleu, Pr/Cr - Red), asa ar trebui sa folosesc pini RBG + Masele aferente de la mufa euroscart, dar ma incumet sa fac niste experiente costisitoare avand in vedere pretul monitorului (LG 226WA).
Astept confirmare/infirmare la cele scrise mai sus sau pareri personale din experiente propii (mai putin cu teoria, vorba aceea : "teoria ca teoria, practica te omoara"), va multumesc anticipat.

mihaiC
12-02-08, 13:54
Parca stiam ca are conectori DVI si HD15! uite aici ca idee : http://www.kaboo.ro/info/conector-dvi~scart.html
Eu folosesc LCD-ul (F.S. 22' cu o singura intrare HD15):
de pe PC (iesirea de pe placa video cu adaptor DVI->HD15, iar iesirea normala HD15 pe alt monitor , pot functona 2 monitoare independent.. placa sa duca!)
+ Rec. Sat. iesirea RCA sau SCART-> RCA
+ Cablu Tv, Antena
+ DVD (RCA sau SCART-> RCA)
adunate intr-un un TVBOX (intrare- iesire HD15, RCA, Audio si S-video) care e ~220ron.
Concluzia : vad SAT, PC, cablu Tv, DVD, pe un monitor, functie de sursa care o comut din TVBOX WS.
Cel mai mult conteaza parazitii , brumul introdus de cabluri, adaptoare , aparate etc.

mario08
12-02-08, 22:39
Salutare monitorul in speta are 4 tipuri de intrari: d-sub 15 analogic, dvi-d digital, hdmi audio/video digital si componente YPrPb + pip, pot folosi 2 surse externe in acelas timp.
Si ma interesa acest tip de conexiune ca fiind relativ si cea mai simpla (sau directa) fara alte dipozitive audio/video intermediare (in alta ordine de idei existand si soft pt. urmarirea programelor de pe receiver pe calculator, dar nu vreau interconexiuni soft).
Pot viziona video in fereastra o a 2-ua sursa externa in timp ce sant pe calculator, impdedimentul receivarului fiind ca nu are decat 2 tipuri de conexiuni rca si euroscart (amandoua scot semnal videocomplex care pt. a fii cuplat pe d-sub 15 imi trebuie un montaj electronic (adaptor) din videocomplex in r.g.b + sv. si sh), pe hdmi si dvi-d nu se pune problema fiind in format digital si montajul fiind mai complex, de unde rezulta ca singura modalitate (cel putin teoretica) ar fii scart - YPrPb, cred ca si in aceasta idee au culorile repective (culorile primare in televiziune - rosu verde albastru), care ar corespunde cu pini din euroscart ale celor 3 culori.
Ce nu sant eu lamurit daca mai este nevoie si de semnalele de sincronizare (sv si sh) ca la conexiunea d-sub 15 analogica.
Mai astept in continuare pareri/experiente legate de acest tip deconexiune.

mihaiC
13-02-08, 13:41
In principiu LCD-ul nu e digital (are intern un adaptor DVI->HD15) si fara semnale de sincronizare nu vad cum sa functioneze.
Oricum din iesiri analogice trebuie convertor pt. intrarea digitala si invers! asa ca nu scapi usor.

mario08
13-02-08, 21:15
Salut mihaiC si atunci care ar fii schema de conectare intre un lcd si un dvd player prin cele 3 rca-uri (YPbPr), fara a avea nevoie de semnalele de sincro.
In alta ordine de ce la setarile a/v ale receiverului (optibox) am optiunea de iesire YPbPr prin euroscart?
Nu ma intereseaza partea digitala de intrare (dvi-d sau hdmi) ci numai cele 3 rca-uri YPrPb care ar fii semnale comune atat la lcd ca intrare cat si la receiver ca iesire.

dolby
16-02-08, 12:54
mario08,
eu am folosit asa ceva intre un dreambox si un lcd Samsung cu ajutorul unui adaptor scart/ component luat din Germania la 15-20 euro nu mai stiu exact.
Dreamul suporta iesirea pe component si merge foarte bine.
Am trecut inapoi pe scart pentru a folosi component la dvd.
Adaptorul arata ca asta:
http://www.cumparaieftin.ro/adaptor-video-s-vhs-scart-hama.html cu mentiunea ca are si cele trei mufe(rosu, verde si albastru) deasupra.
Uite alt model: http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tvcables/YUV-RGB-SCART.html

Cu respect,
dolby.

mario08
16-02-08, 13:41
Am gasit rezolvarea, numai ca in comertul nostru e mai aparte decat cel din occident.
Am gasit cablul care ma intereseaza "Scart to YPbPr" la Vitacom la 1,5m sau 5m(cat imi trebuie mie), dar la comanda si MINIM 6 BUCATI.
Deci mai astept pana se iveste vreo oportunitate sa-l aduca sau mai caut pe la alte magazine.
Va rog frumos eventual cine intalneste pe la vreun magazin din Bucuresti acest tip de cablu "Scart to YPrPb la 5m" sa-mi dea si mie de veste cu multumirile de rigoare anticipate.

dyngo
21-02-08, 11:46
Uitete putin si aici... daca ai putina indemanare il poti face singur...
http://www.hardwarebook.info/SCART

mario08
21-02-08, 23:52
Salut multumesc de ajutor celor care au postat la problema pusa si am rezolvat 50%, adica cu cablul scart-yprpb l-am gasit la un magazin pe Maica Domnului.
In schimb nu am putut rezolva problema pip-ului (imagine-in-imagine) din cauza ca aceasta functie nu merge decat intre semnale digitale (dvi-d cu hdmi sau invers), pe cand yprpb sant semnale analogice (rgb-ul clasic) si nu imi permite configurarea din meniul monitorului.