PDA

View Full Version : Oferta " Fidel 10 " FocusSat !



dic_star79
06-08-12, 16:37
Oferta nu este "noua" este veche si consta in 27 de lunii pe care trebuie sa le ai active pe abonament de la activarea contractului, pentru a primi in custodie al doilea receptor SD sau unul HD(acesta se cumpara), la activarea serviciului trebuie sa incarci cu " ab Total 3 lunii 150 lei sau pt 6 lunii cu ab Familia, totul pe un singur abonament, partea nasoala este ca firma de instalare iti percepe 120 de lei chiar daca echipamentul este deja instalat ! Acesta este si motivul care ma nemultumeste !

Daca are cineva o modalitate mai ortodoxa , fara perceperea taxei de 120 lei astept PM !

sdw
06-08-12, 17:27
Nu ai alta modalitate mai ortodoxa, deci daca vrei al 2-lea va trebui sa platesti si acea instalare.
Mai nou pentru OF 10 se cer 20 luni nu 28.

dic_star79
06-08-12, 17:36
Pentru 120 de lei o sa le dau niste ustensile ( casma, lopata, un sac de ciment, nisip) sa imi instaleze un pilon pe care sa imi monteze antena !

sdw
07-08-12, 22:00
He, he...in cazul asta dublezi suma deoarece materialele te mai costa pe atat. Din punctul tau de vedere e mult 120 lei, dar gandeste-te ca pentru acei 120 lei firma respectiva se poate duce si la 200 Km(dus-intors). In banii aia intra toate cheltuielile: combustibil, salarii, impozite, etc.

dic_star79
07-08-12, 23:12
Ca sa te lamuresc ca sa nu mai interpretezi ca am ceva cu firma de instalari : echipamentul este instalat , antena, cablaraie , tot, tot, firma este la 5 km de mine si le,am propus sa trec eu pe la ei sa iau echipamentul, receptorul si smartcardul,ei au zis ca si asa tot se percepe taxa de instalare, pentru ce?

WinR
07-08-12, 23:28
Pentru că firma de instalări trebuie să-şi asume responsabilitatea faţă de FocusSat că echipamentul este corect instalat (asta ca să nu suni tu la Focus şi să faci clasica afirmaţie: "Nu merge !"). Instalatorul semnează iar dacă ulterior apare o problemă este bun de plată.

Ce trebuie să şti legat de al doilea receiver (lucru ce l-am aflat şi eu tarziu) este că atunci cand incarci un pachet pe al doi-lea receiver se va activa după maxim 12 ore (adică nu aproape instant ca la primul).

sdw
08-08-12, 08:45
Nu am zis ca ai ceva cu firma de instalari, ideea e ca firma de instalari pierde la un client (la cel cu 200Km) si castiga de la cel cu 5Km. Si isi asuma responsabilitatea in cazul unui service sau a unei reclamatii... dar vad ca nu vrei sa intelegi.

dic_star79
08-08-12, 08:53
La prima instalare de ce a mers ca echipamentul sa fie instalat de mine pe raspunderea mea si acum nu se mai poate ?

roderttam
08-08-12, 09:39
Pentru că firma de instalări trebuie să-şi asume responsabilitatea faţă de FocusSat că echipamentul este corect instalat .

Pt clientii rezolvati de ei ca altfel daca ai antena pe motor vine bau-bau si arunca motoru

sorin8m
08-08-12, 11:30
am si eu o intrebare,
Deci din ce am inteles doar daca dai cei 120ron pentru instalare poti primi al doilea receptor?
nu mi se pare corect.

startrek1
08-08-12, 12:04
eu am oferta 10 de vreo 3 ani ... atunci plateam doar instalarea si am avut 1 luna focus total gratis pe al doilea receptor (faptu ca l-am dus la parinti pe urma e partea a doua :)) - dar in aia 120 de lei intra instalarea ,cablu, mufele , manopera echipei si LNB-ul twin (cu doua iesiri)
dupa ce au terminat - au activat cartela si au facut o poza tv-lui cu seria cardului si semnalu receptionat pt. a trimite confirmare la Focus Sat

dic_star79
08-08-12, 14:14
am si eu o intrebare,
Deci din ce am inteles doar daca dai cei 120ron pentru instalare poti primi al doilea receptor?
nu mi se pare corect.

Esti la mana echipei de instalari, daca platesti suma de 120 lei ai al doilea receptor, daca nu , nu ai al doilea receptor !

armand25
08-08-12, 15:08
Ghinion. Eu cand imi doresc ceva foarte scump strang bani cateva luni.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

dMd
08-08-12, 16:19
Esti la mana echipei de instalari,....
.. sau daca nu vrei sa depinzi de echipa respectiva depinzi de share intern si problema s-a rezolvat partial :)
Uneori "nevoia" te invata multe, inclusiv cum sa fii corect cu ofertele ....

sorin8m
08-08-12, 16:22
In zona timis pe instalatori autorizati ii stiu. Daca e o antena fixa sa mai procep. Daca e cu motor H-H sau actuator putini stiu, dar daca ai antena frontwave nu stiu daca gasesc pe unul sa stie sa o regleze (ma refer la instalatori focus autorizati din zona timis). :)

dic_star79
08-08-12, 16:32
.. sau daca nu vrei sa depinzi de echipa respectiva depinzi de share intern si problema s-a rezolvat partial :)
Uneori "nevoia" te invata multe, inclusiv cum sa fii corect cu ofertele ....

Dar cand receptorul este in alta locatie nu mai poti sa faci sharing intern...

sorin8m
08-08-12, 16:57
Neam cam indepartat de subiect. Sa revenim ontopic.

val
08-08-12, 20:04
La celelalte doua DTH-uri care sunt sansele obtinerii celui de al doilea receptor pe acelasi abonament si mai ales la ce pret? Per total desigur.
Topicul tinde sa devina antireclama FocuSat iar sateliti.info nu incurajeaza asfel de practici.

sdw
08-08-12, 20:04
Dar cand receptorul este in alta locatie nu mai poti sa faci sharing intern...

OF 10 este pentru aceiasi locatie. Daca afla cine trebuie ca e pentru alta locatie nu mai pupi nici daca o sa vrei sa platesti acei 120 lei.

WinR
08-08-12, 20:17
Pentru al doilea receiver eu am plătit aşa:

Focus: 120 lei (şi include cablu + LNB + receiver SD in custodie + instalare)
Digi: 50 lei (Receiverul şi LNB le-am cumpărat separat dar nu de la ei. Instalarea este gratuită. Banii se percep pentru activarea cartelei.)
Dolce: nu am

sorin8m
08-08-12, 21:00
In legatura cu intrebarea lui @val

La digi am 3 receptoare, unul la mine si 2 in serbia.
Primul e de pe vremurile cand lucram la tehnicb si am cumparat.
Al doilea lam luat in custodie si platesc 6 lei (parca in plus pentru cistodie).
Al treilea e un receptor deal meu (primit de la un prieten care a reziliat contractul cu ei)
La aceste 3 receptoare platesc un abonament + chiria de 6 lei

val
08-08-12, 21:25
Bun, la Focus "distractia" costa 120 + 150 roni. La momentul actual mai exista oferta 2 recuri pe un singur abonament la Digi sau Dolce; daca da, la ce pret total? Asta vreau sa stiu.

dic_star79
08-08-12, 21:27
In alta locatie, adica la parintii unde o sa fie si actualul receptor, daca o sa fie...dar cred ca nu o sa fie pentru ca am sa renunt si o sa trec Digi unde am doua receptoare, unul cumparat si unul custodie, o sa mai cumpar unul si am rezolvat cu oferta de la FocusSat .
@Val oferta exista, chiar astazi am fost si am intrebat, trebuie sa ai un receptor cumparat ca sa poti beneficia de custodie plus chirie daca vrei 3 recep pe un singur abonament. Momentan nu sunt rceptoare in caserii dar poti sa faci rost de net de receptore.

mar1us
08-08-12, 23:25
Bun, la Focus "distractia" costa 120 + 150 roni. La momentul actual mai exista oferta 2 recuri pe un singur abonament la Digi sau Dolce; daca da, la ce pret total? Asta vreau sa stiu.

Păi la dolce cumperi doar receiverul,cardulu și activarea nu costa nimic,eu am deja trei receivere pe același abonament,ultimul al trei-lea) care l-am luat acum cind am fost in Sibiu e receiver fost boom !

dic_star79
09-08-12, 15:00
Astazi am facut rost si de al treilea receptor Digi pe care l.am achizitionat cu 100 lei +50 lei taxa de activare in total 150 de lei .
Fata de oferta de la FocusSat care costa doar instalarea 120 lei + 150 activarea pe 3 luni... Tipul a reziliat contractul cu RCS si avea 4 receptoare, am verficat la RCS nr contractelor si seria receptoarelor si sunt Ok...asa ca m.am descurcat si fara FocusSat si ies si mai ieftin cu abonamentul, adica un 47/3=15.66 lei, adica un abonament la popular cu vizionare la extra complet+maxpak !

dic_star79
10-08-12, 20:29
Astazi am activat si smartcardul in 2 minute prin call center, acum asteptam sa mai miste si cu ceva noutati pe satelit.

zappa
10-08-12, 21:37
Eu cred ca faci reclama mascata la digi!

dic_star79
10-08-12, 21:46
Da,da,da le fac reclama ca au echipamente si au o de toate !:)

zappa
10-08-12, 23:00
La dulce nu a costat nimic. Doar un receptor recuperat de la boom. Dar eu chiar nu recomand dulce din cauza receptorului si a pretului fixat in euro.

mar1us
13-08-12, 22:30
@zappa mersi,o sa tin cont... :lol: