PDA

View Full Version : Suspendare Basescu - topic interesant



Pages : [1] 2

007
04-07-12, 11:17
http://img38.imageshack.us/img38/7869/0704111112composite.jpg (http://img38.imageshack.us/i/0704111112composite.jpg/)

zappa
04-07-12, 11:19
Motivul?

tutri
04-07-12, 11:37
Asa au ei chef, aka pentru binele populatiei.
Are Romania bani sa suporte 16 anticipate si alegeri la termen.

horatyu
04-07-12, 11:45
Motivul?

canicula din tara oamenii pe langa ca nu aveau ce manca acum nu mai au nici ce bea :lol:

alt motiv ar fi ca nu da bere gratis (http://www.beregratis.ro/) la oameni

007
04-07-12, 11:53
ARTICOLUL 95 - Suspendarea din functie
(1) In cazul savarsirii unor fapte grave prin care incalca prevederile Constitutiei, Presedintele Romaniei poate fi suspendat din functie de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor, dupa consultarea Curtii Constitutionale. Presedintele poate da Parlamentului explicatii cu privire la faptele ce i se imputa.
(2) Propunerea de suspendare din functie poate fi initiata de cel putin o treime din numarul deputatilor si senatorilor si se aduce, neintarziat, la cunostinta Presedintelui.
(3) Daca propunerea de suspendare din functie este aprobata, in cel mult 30 de zile se organizeaza un referendum pentru demiterea Presedintelui.

Motive sunt cu duiumul de la depasirea prerogativelor, incalcarea separatiei puterilor in stat, imixtiunea si influentarea altor institutii, numiri in functii prin eludarea legii, s.a.m.d.

Se invata in anul I la drept (http://www.scribd.com/doc/29184369/Drept-Constitutional-Si-Institutii-Politice-Curs-Universitar-Anul-I).

Cine seamana vant, culege furtuna.

( Daca ma gandesc fie si doar la incadrarea si avansarea in grad a unor slugi, cu incalcarea grava a prevederilor legale e de ajuns.
Caci ordinele sunt semnate de el.
Amintea cineva de moaca lu' Turcescu de aseara...alt penal! )

:)

P.S.
Avizul CCR este doar consultativ!

Cand esti doctor in drept......esti tare!
Dottore!

zappa
04-07-12, 11:58
ARTICOLUL 95 - Suspendarea din functie
(1) In cazul savarsirii unor fapte grave prin care incalca prevederile Constitutiei, Presedintele Romaniei poate fi suspendat din functie....

Se invata in anul I la drept (http://www.scribd.com/doc/29184369/Drept-Constitutional-Si-Institutii-Politice-Curs-Universitar-Anul-I).


Si care sunt motivele alea grave? Avocatul de renume international sova se ocupa de asta?

Eu ma gandeam ca motivul ar fi altul:


ARTICOLUL 94
Alte atributii

Presedintele Romaniei indeplineste si urmatoarele atributii:
a) confera decoratii si titluri de onoare;
b) acorda gradele de maresal, de general si de amiral;
c) numeste in functii publice, in conditiile prevazute de lege;
d) acorda gratierea individuala.

P.S: nu toata lumea a facut facultatea de drept.

horatyu
04-07-12, 12:08
ceva se coace pentru ca azi la ora 16 se intruneste iar parlamentul in sesiune extraordinara

zmeura
04-07-12, 12:23
Eu am un singur motiv: asta nu are ce sa caute in functia de presedinte.:)

007
04-07-12, 12:28
Rabdare pana maine dimineata ca e niste proceduri.

Trebuie sa raspunda si CCR-ul.

Sa se pregateasca si marinarul sa mai spurce odata , sa-i mai planga la telefon lu' "draga Stolo " sa faca valuri pe la UE si alti " protectori ", bla bla bla...

Sa mai cloceasca, eventual ceva, in disperare de cauza.

Nu e chiar asa...mare graba.

Mai dureaza show-ul.

http://img685.imageshack.us/img685/8651/0704123308composite.jpg (http://img685.imageshack.us/i/0704123308composite.jpg/)

zmeura
04-07-12, 12:38
Iata cum CCR priveste unele chestiuni exact ca presedintele Basescu:

http://www.romanialibera.ro/usr/thumbs/thumb_451_x_340/2010/06/17//130770-augustin-zegrean.jpg

zappa
04-07-12, 12:41
Eu am un singur motiv: asta nu are ce sa caute in functia de presedinte.:)
E presedinte de 8 ani. Greu ti-ai dat seama.


Rabdare pana maine dimineata ca e niste proceduri.
Proceduri care trebuie inventate, ametite, prostite si albite de un dottore.
Am aflat pe surse ca au inceput sa descarce navete de sampanie la sediul din baneasa. Prezentatorii au primit toti haine noi de firma. Se pune de-o petrecere!

zmeura
04-07-12, 12:45
Nu mi-am dat seama greu,asta spun de ani de zile,doar ca singur nu aveam cum sa il dau jos.Lasa ca se rezolva curand.
Astazi vom asista la alte vaiete,cum ca e "atacata" o alta institutie a statului,care se numeste Basesc.... aaa presedentie.Sa vezi muica cum plang dupa democratie,ca e ca la mineriade (?) ,ca e Voiculescu de vina,cu Iliescu si ca vor sa ia sarea si Posta.Vai,vai.

007
04-07-12, 12:56
Ai uitat si de reactiile licuriciului, explodeaza cursul, coboara rating-ul, ne paste dezastrul economic, ne dau afara din UE, se darama democratia, vin nazistii la putere, ne vor aresta pe toti de pe strada, se scumpesc toate, dezastru total, faliment.......
fara salvatorii Romaniei si dibaciul carmaci!

Unde esti Boc?

zappa
04-07-12, 12:59
singur nu aveam cum sa il dau jos
Noroc cu traseistii cu dosare la DNA care au trecut in barca useleului si au inclinat balanta si au schimbat majoritatea. Iar partidul le va ramane indatorat cu pierderea dosarului si un loc caldut in parlamentul viitor.

wambertos
04-07-12, 13:00
In orice caz Europa ne admira!
Daca disparusem din presa negativa internationala in timpul mandatului lui mornaru`
acum am reaparut datorita Poantei si trupei lui de trepadushi.
International, Romania a aratat bine in ultimii ani, acum se duce totul dracului.
Urmeaza suspendarea marinarului si probabil plagiatul Tonta presedinte, ca doar nu o sa fie Crin F.F. ( a se citi fara frecventa) ?
Mierea va curge si toti romanii vor fi fericiti!

Dar pe noi astia din diaspora, cind ne veti ierta ca v-am pricopsit cu betivu`?
Avem sperante, mai pot intra in tara?

De 5 ani planeta e in criza, natiuni muuuult mai puternice economic lupta sa supravietuiasca
si voi ati asteptat de la Basescu sa va dea miere?
Oricare (sau orce?) era presidente va garanta belsug si va tragea tzepe, dar voi nu vreti sa acceptati asta.


Iertati-mi pacatele,dragi concetateni.
Mai lasa-ti incruntarea ca nu face bine la inima!
Pa si pu la toata lumea!

zappa
04-07-12, 13:04
Ai uitat si de reactiile licuriciului, explodeaza cursul, coboara rating-ul, ne paste dezastrul economic, ne dau afara din UE, se darama democratia, vin nazistii la putere, ne vor aresta pe toti de pe strada, se scumpesc toate, dezastru total, faliment.......
fara salvatorii Romaniei si dibaciul carmaci!


Si asa mai castiga domnu dan niste procente. Important e ca poporul castiga.

---------- Post added at 10:04 ---------- Previous post was at 10:01 ----------

Breakink news: Guvernul a modificat legea CCR, iar euro atinge un maxim istoric.
E bine ca avem un dottore in fruntea tarii ca poate modifica legile dupa cum canta turnatoru si ranitu condamnat.

zmeura
04-07-12, 13:24
A crescut euro cu 2 bani,cred ca pedelistii nu isi mai permit concedii.
"International" nu a vazut nimeni pana acum ce jigodie e Base?Nu ma intereseaza ce vor sa vada ei acum,m-am saturat de interesele lor legate de Petrom,aur,cupru,Hidroelectrica,etc.Altceva nu vor decat sa ne bage pe gat contracte gen Bechtel si sa puna mana pe resursele noastre,apoi noi sa fim sclavi pe propria plantatie si sa platim benzina,curent,gaz,etc la preturi ca in UE cu salarii ca in M*E,in timp ce ei scot miliarde profit din tara (vezi exemplu saracului Petrom detinut de saracul stat Austriac).

horatyu
04-07-12, 13:58
AMR=2 zile

PS:AMR=Au.Mai.Ramas si piratul pleaca in larg si in 30 de zile o sa cunoasca cat de mult il mai iubesc romanii

posibil luna iulie sa fie ultimul bal

tutri
04-07-12, 14:34
Să vă văd cu altul la Cotroceni. Vorbim intr-un an, dacă ajunge adormitul de Antonescu preşedinte.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

zappa
04-07-12, 14:38
In orice caz Europa ne admira!

Ni se rupe de Europa cu un copylot la carma. Si cu "somnoroase pasarele" sus in deal la Cotroceni.

---------- Post added at 11:38 ---------- Previous post was at 11:36 ----------


Să vă văd cu altul la Cotroceni. Vorbim intr-un an, dacă ajunge adormitul de Antonescu preşedinte.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Probabil (cum a fost in ultimii 12 ani in Romania) vom avea de ales intre un rau mai mic si adormit si unul mai mare si populist otevist.

zmeura
04-07-12, 15:14
Parca Base era barbat,nu era el cu "intoarcerea la popor"?
Pana la urma daca lumea il vrea (vad ca se lupta cativa intens pentru el) ramane.Nu e nimic de ales intre nu stiu cine si nu stiu cine,e mult mai simplu: mai stam cu asta pe cap sau nu.
Apoi discutam si despre ceilalti cand se voteaza la parlamentare sau votam numere de masini la prezidentiale.
Stiu,poporul e asa cum e,dar la asta cu da sau nu cred ca reusesc sa isi spuna parerea cat de cat corect.E aproape la fel de simplu ca 1+1.:)

petrica
04-07-12, 15:24
Ba mai mult, era cu intalnirea cu poporul o data la trei luni in Piata Universitatii.

007
04-07-12, 15:30
Nu va agitati!

Poporul il salveaza inca odata!


http://www.youtube.com/watch?v=mxP6z9sdNls&feature=related

Abia astept mitingurile in care ne va spune tot adevarul!

zappa
04-07-12, 15:50
Ba mai mult, era cu intalnirea cu poporul o data la trei luni in Piata Universitatii.
Si vrei sa spui ca n-a trecut pe acolo cu masina? Popor e si la Carrefour cand merge la cumparaturi.

Eu nu inteleg de ce atata graba pe usl sa-l schimbe. Se dau ordonante de urgenta peste noapte care instant apar in monitorul oficial. Daca tot au majoritatea in parlament de ce nu se urmeaza calea naturala si fireasca a lucrurilor? De ce atata graba? Oare la Rahova nu au aer conditionat? E nevoie sa schimbe presedintele ca sa achizitioneze cateva bucati? :)

zmeura
04-07-12, 16:02
Nu se urmeaza calea "naturala" pentru ca in ultimii 2 ani s-au schimbat legile referendumului,a functionarii curtii,au fost pusi basisti prin toate posturile,etc.
Sa vina sa ii dam raspunsul la "sa traiti bine",ce atata lalaiala? :)

007
04-07-12, 16:16
Celeritate.

Dottore!

:)

gladix
04-07-12, 16:24
lui dottore pescatore i s-a rupt navodul in mare/au cam fugit toti sobolanii de pe vas si iar a ramas singur cu furtuna/saracul/rusine dinu patriciu,ha,ha,ha!/nici o lacrima pe obrazul gros prezidential?

parpaneata
04-07-12, 17:28
RDI s-a mutat aici ?
Da ! S-a mutat. Cu tot cu tampenii.
Si nu e singurul topic.

delta2k2
04-07-12, 17:57
O sinteză a documentului USL privind suspendarea preşedintelui : http://www.gandul.info/politica/cele-sapte-motive-ale-suspendarii-presedintelui-traian-basescu-ce-contine-documentul-usl-9813858

delsat
04-07-12, 18:34
RDI s-a mutat aici ?
Da ! S-a mutat. Cu tot cu tampenii.
Si nu e singurul topic.

adica cum?

horatyu
04-07-12, 18:36
Să vă văd cu altul la Cotroceni. Vorbim intr-un an, dacă ajunge adormitul de Antonescu preşedinte.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Posibil ca tie nu ti-a ajuns 8 ani cu piratul la carma? mai vrei? esti masochist? sau ai avut ceva avantaje?

mie mi s-a acrit : mi-a taiat salariu cu 25 la suta , parintilor le-a taiat pensia de 9 milioane vechi, cu ce drept? ca el stie sa conduca nave de 306 metri?
de ce oare? ca au furat ei de a ramas Romania fara bani de pensii si salarii

mie imi e lehamite sa il vad pe chior la tv ca sa imi hahaie la orice aparitie, asta pe langa faptul ca e needucat nu a auzit niciodata de protocol , pe unde se duce doar hahaie ca prostul , nu conteaza ca o intalneste pe regina Marii Britanii sau pe Becali , el se comporta la fel
Eu spun ca mai bine sa fie suspendat si sa vedem daca Romania merge spre bine




Nu sunt USL-ist , dar nu mai vreau sa fie basinescu la putere , a aratat ce poate in 8 ani si ce mod de conducere are...cum trage sforile si o face pe fica lui analfabeta euro parlamentar si cate si mai cate.
Treziti-va la realitate odata. sau iesiti pe strada sa il sustineti

PS:il judecati pe unu venit doar de 1 luna si ceva (Ponta) la putere si pe unu care inca nici nu a ajuns presedinte interimar ( Antonescu ) , ceea ce e ca in povestea prostiei omenesti cu drobul de sare....cade drobul si moare copilu, asa si voi vine Antonescu la putere si murim cu totii.

zmeura
04-07-12, 18:46
Va agitati degeaba,in 2-3 saptamani veti avea ocazia sa va "spuneti" opinia cu ajutorul stampilei,poporul e pana la urma cel mai in masura sa hotarasca.Asa cum a hotarat acum 3 ani sa fie asta iar presedinte avem tot dreptul sa vedem daca se mentine acea hotarare sau ea s-a schimbat.
Altfel fiecare stie deja ce va alege,nu ne vom convinge unul pe altul si nehotarati nu prea cred ca sunt,doar daca la nehotarati ii incadram pe cei pe care nu ii intereseaza.Asa ca mai bine bem o bere si iesim la un gratar la referendum.:)

hgfdgfui
04-07-12, 18:59
Azi ma auto-plagiez. De pe blog...:D

"Relativ la lovitura de stat a parlamentarilor coalizati impotriva Puterii, care s-au decis ca in curs de trei zile sa modifice structura puterii in sens invers pentru a-l putea suspenda pe presedinte, imi scrie cineva: ei, iti place? iti convine ce palme primeste democratia in tara noastra? - si termina totul in suspensie, cu oftatul scriptic a trei puncte de om deznadajduit.

Sincer sa fiu, pe mine ma uimeste numai rapiditatea cu care au loc miscarile politice, caci n-as fi crezut ca alianta USL e capabila de a pune la nivelul asta un acord intre regia evenimentului si desfasurarea propriu-zisa a lui, insa la demersul propriu-zis ma asteptam. In ceea ce priveste loviturile date democratiei, ele - in infamia lor - merg mina-n mina cu imoralitatea prin care au guvernat in ultimii trei ani cei care sint actualmente scosi pe usa din dos a legislaturii romanesti. E un fel de moneda comuna care trece de la unii la altii in calitate de retributie. Un soi de: "ia si tu de-aici, sa nu ramii neplatit!"

Exista cel putin trei lucruri care mi se par mult mai impresionante decit rastelile parlamentare. E vorba, odata, de televiziunile din care unele au fost, cu consecventa, de partea actualei puteri, si altele cu consecventa de partea actualei opozitii. Dupa reactiile desucheate - atit de bucurie cit si de tristete, de panica - nu pot decit sa cred ca oamenii astia s-au imbatat cu propria lor propaganda. Iata ce face, cu adevarat, indoctrinarea, in ce fel te debusoleaza ea. Imi aduc aminte de expresia abatuta, terminata a celor de la Antena 3 (postul TV al actualei coalitii de guvernare) in 2009, atunci cind presedintele Basescu cistiga nou mandat, in contrast cu bucuria homerica a celorlalti. Exact aceleasi expresii le vad acum, la televiziunile fostei puteri: tristetea si tremurul celor convinsi ca li s-au dus sursele de bani si de glorie. Natura umana pe cele mai inalte culmi ale relevarii sale.

In al doilea rind e vorba de felul in care fosta putere se inclesteaza de functii. Nu ii doare situatia justitiei, nu ii framinta soarta democratiei; fenomenele care ii rod sint pierderea functiilor, demontarea sistemului de pioni cu care au impinzit toate institutiile statului, descoperirea in fata unei legi care, evident, nu mai conlucreaza cu ei ci vine sa-i stigmatizeze. Sint atit de inversunati in lupta pentru pastrarea functiilor, incit toate procedurile pe care le-au declansat intru apararea lor au in vedere torpilarea relatiilor internationale ale Romaniei. Apelurile la presa straina, la curtea din Haga, la tribunalul din Venetia, nu au ca rol decit sa infatiseze unei intregi lumi intrigile si nestatornicia romaneasca. Asta in contextul in care revolutie nu e, violente nu sint, suferinte fizice nu exista, iar lupta se poarta intre doua tabere de oameni obisnuiti sa-si ia spriturile impreuna. A trivializa, cu buna stiinta, rostul tarii inaintea tuturor forurilor internationale pentru ca ti-a luat locul colegul de banca, asta da reactie!

In al treilea rind e vorba de popor care, exact asa cum ma asteptam, alege sa nu se implice. Absenta de pe strazi a revoltatilor, a oamenilor nemultumiti de situatie, e edificatoare; asa cum si in anii trecuti au renuntat sa mai sanctineze fosta putere, renunta azi s-o sanctioneze pe cea in exercitiu. Ii lasa pe politicieni in canibalismul lor, prefera televizorul si comentariile marginale. De fapt el e nucleul celor intimplate azi, actorul cel mai important, care a ales sa nu iasa pe scena, punind in felul asta punct sortii acestui spectacol. Asta e cea mai coerenta imagine a democratiei romanesti: poporul poate vorbi, dar alege sa taca. Si asa n-are cu cine.

Nu stiu daca protagonistii secundari ai spectacolului au inteles lectia. Probabil ca nu."

007
04-07-12, 19:09
http://img818.imageshack.us/img818/7878/0704190541composite.jpg (http://img818.imageshack.us/i/0704190541composite.jpg/)

tutri
04-07-12, 19:11
Victoras sta drept langa ambasadorul US. Asteapta suport militar din partea US sa il detroneze pe Base?

zmeura
04-07-12, 19:13
Il are deja.
Uite ce fac somerii de lux de la TVR (cei care luau 90 de milioane pe luna) saracii ies la proteste pentru democratie.:)

http://www.ciutacu.ro/wp-content/uploads/2012/07/m.m.jpg

Pentru maine va cheama Videanu,primarul mult iubit.Activisti spor la treaba.:)
Sa fiti mandri cand veti protesta alaturi de cei care si-au pierdut posturile grase,platiti doar pentru propaganda.Nici macar nu le e jena,poate sunt oamenii care chiar ies pentru o idee in strada.Propagandisti nenorociti.

startrek1
04-07-12, 19:16
In al treilea rind e vorba de popor care, exact asa cum ma asteptam, alege sa nu se implice. Absenta de pe strazi a revoltatilor, a oamenilor nemultumiti de situatie, e edificatoare; asa cum si in anii trecuti au renuntat sa mai sanctineze fosta putere, renunta azi s-o sanctioneze pe cea in exercitiu.de fapt nu prea mai are rost manifestatiile ... atata timp cat o sa avem dreptu de a sanctiona sau nu prin vot guvernu de ce sa mai iasa lumea in strada!?
diferenta dintre ce a fost in ianuarie si acu - atunci era lumea satula de masurile de austeritate ale lui Boc acum este doar o lupta politica intr-e cele doua palate - Victoria si Cotroceni
ps.daca poporu alege sa nu il suspende pe T.B va fi o palma zdravana pe ceafa lui CopyPonta :)

gladix
04-07-12, 19:35
penibilul de caporal al lui baselu se milogeste de fostii mercenari ai lor[unpr/udmr/minoritati]sa refaca gasca de praduitori/astia se fac ca nu aud/iar a luat teapa omul de tinichea/varza au fost trei ani acum sint salata de varza/jalnici

Diablo1
04-07-12, 19:43
Victoras sta drept langa ambasadorul US. Asteapta suport militar din partea US sa il detroneze pe Base?

Si nu stie ce sa ii dea
Puscas marin sau Puscas päräias :)

007
04-07-12, 19:56
Victoras sta drept langa ambasadorul US. Asteapta suport militar din partea US sa il detroneze pe Base?

Imaginea este din timpul intonarii imnului de stat al Romaniei.
E firesc sa stai drept in astfel de momente.
Desigur, gradatii de carpa ai lui Basescu, fara stagiul militar satisfacut, habar nu au de acest lucru.

http://img560.imageshack.us/img560/8094/0704192914composite.jpg (http://img560.imageshack.us/i/0704192914composite.jpg/)

Eu cred ca l-a invitat la tort.
Uite ca-l taie impreuna!
Si nu e trucaj de la Antena 3!

:)

zildan
04-07-12, 20:06
Metodele prin care USL isi insuseste tara vor lasa rani adanci.
Va aduc aminte ca prostimea a avut orgasme la mineriade.
Nici atunci si nici acum nimic nu e ceea ce pare!
Vom ramane pe mana PSD, un partid de oameni excesiv de bogati care mimeaza politica de stanga.

Mentionez ca am votat cu Geoana la ultimele alegeri !

007
04-07-12, 20:17
Sunt metode si principii absolut legale.

Am mai spus, se invata in anul I de drept (http://www.scribd.com/doc/29184369/Drept-Constitutional-Si-Institutii-Politice-Curs-Universitar-Anul-I),

USL-ul a lucrat dupa manualele de Drept-Constitutional-Si-Institutii-Politice!

Unde sunt doctorii in drept ai PDL?

Unde e marele doctor in drept, culmea, chiar Constitutional, Emil Boc, care a incalcat grav Constitutia si si-a batut joc in repetate randuri, in ultimul hal de lege?

Unde e marele doctor in drept, Elena Udrea, cu lucrarea facuta de "colegii " lui Cocos din serviciile secrete si de care habar nu are dar si-a pus semnatura?

( Ma abtin sa nu zic cuvinte triviale. )

Cititi singuri si lasati schelalaiala PDL-sita.

Acum nu mai e buna intoarcerea la popor?
Este un act absolut democratic.
Despre ce vorbim daca se neaga principiul fundamental al democratiei?

Sunt curios sa vad ce mizerii mai scoate canalia disperata?
Ce crime mai comite, cat rahat mai scormoneste si arunca pana la referendum?
Daca nu stiati este si foarte razbunator dictachioru'.
Mai ales cand e vorba de miliarde de euro ciordite.

zildan
04-07-12, 20:26
Pe mine ma doare undeva de PDl, pot sa il desfiinteze, problema de fond e o ordonanta de urgenta care stabileste atributiile Curtii Constitutionale.
E ca si cum elevul de la clasa 1-a ii spuna invatatoarei ca notele nu sunt treaba ei.
In rest diversiune si amnezie ne doreste PSD la toti.
Agita reantregirea pensiilor dar ascund devalorizarea monedei !

007
04-07-12, 21:02
Te faci ca nu vezi ceea ce vede tot romanul.



Presedintele Traian Basescu (http://www.ziare.com/basescu/) participa, miercuri, la o sedinta informala a Curtii Constitutionale a Romaniei (CCR (http://www.ziare.com/ccr/)).

Seful statului a ajuns la sediul CCR in jurul orelor 11.15, la invitatia judecatorilor, informeaza Realitatea TV.

Traian Basescu si membrii CCR au avut o intalnire cu usile inchise, care nu a fost anuntata public nici de Curtea Constitutionala si nici de Administratia Prezidentiala. In plus, CCR nu avea programata nicio sedinta pentru ziua de miercuri.

Motivul prezentei sefului statului la intrunirea magistratilor Curtii Constitutionale a fost dezvaluit chiar de Traian Basescu, la finalul sedintei: presedintele a discutat cu membrii CCR despre neclaritatile si erorile din actele normative, dar si despre faptul ca Parlamentul ii trimite acestei institutii si hotarari care nu tin de competenta ei.



Traian Basescu i-a conferit presedintelui CCR Augustin Zegrean Ordinul National Steaua Romaniei in grad de Cavaler, cu prilejul implinirii a 20 de ani de la infiintarea institutiei, ocazie cu care au fost decorati si judecatorii Curtii.
Augustin Zegrean a primit Ordinul National Steaua Romaniei in grad de Cavaler "in semn de inalta apreciere pentru contributia deosebita la dezvoltarea si afirmarea gandirii juridice romanesti, pentru rolul detinut in asigurarea si respectarea Constitutiei de ...citeste toata stirea (http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/Presedintele-Constitutionale-Basescu-Steaua-Romaniei_0_715128492.html)



Cat de legal, de cate ori s-a reluat votul, in ce fel s-a numarat si comis furtul ca sa iasa Zegrean?

---------- Post added at 21:02 ---------- Previous post was at 20:53 ----------

Realitatea TV s-a intors in proprietatea familiei Vantu



Cei doi copii ai lui Sorin Ovidiu Vantu, Ioana şi Ionuţ Codrin, controlează compania cipriotă care deţine majoritatea acţiunilor Realitatea Media, informează paginademedia.ro, in urma unei anchete demarate impreună cu RISE Project.

La 30 aprilie 2011, la doar o zi după ce SOV a fost arestat preventiv pentru 29 de zile, a fost anunţată vanzarea postului Realitatea TV către Elan Schwartzenberg. Tranzacţia a fost făcută prin intermediul companiei offshore Bluelink Comunicazione, inregistrată in capitala cipriotă Nicosia. Compania deţine 86,5% din acţiunile postului de ştiri.
Două zile mai tarziu, cei doi copii ai lui SOV declară că nu mai au nicio acţiunea la Realitatea, iar postul ii aparţine lui Schwartzenberg.
La 21 mai 2011, omul de afaceri devine directorul companiei cipriote, cu un mandat valabil pană in aprilie 2012.
La inceputul lunii aprilie 2012, Ioana Vantu este numită in fruntea Bluelink Comunicazione. In aceeaşi zi, ea şi fratele ei preiau 82% din compania cipriotă. Elan Schwartzenberg şi Vitalie Dobandă, un apropriat al lui SOV, răman cu participaţii egale, de 9%.
Aşadar, de la 10 aprilie 2012, postul de ştiri Realitatea TV s-a intors in proprietatea familiei Vantu.

Basescu mai are un " aliat " acum!

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20100603_0330/4.jpg

Mai copii, e vorba de mize mari de va ia ameteala!

:)

zildan
04-07-12, 21:04
Momentan am ventilatorul de la AC-ul masinii cu care ma invart in orash stricat, asa ca iau o ora pauza sa fac depanare (s-a facut racoare afara).
Tineti topicul cald ca revin :). In urmatoarele zile o sa va povestesc picanterii despre unul din noii Presedinti de Camera.
Necitite de pe net, traite de mine si altii.

007
04-07-12, 21:10
Nu au nici o valoare daca le dai acum!
Sentinta este data!
Basescu out!
Am ceva info inca neverificate, ca incearca sa negocieze ceva dar tot in stilul lui de santajist.
Ameninta ca da drumul in serie la dosare!
Se pare ca a inceput sa dea pe goarna ceva si Blejnar ca sa-si scape pielea.
Se sparge buboiul.
Show-ul e deplin.

***

http://3.bp.blogspot.com/_7ls7nP9To28/SiFZgxcUJJI/AAAAAAAAExY/iB5hq_bIdX4/s1600/cu+bush+la+mare+1.jpg
- You can win a fortune if you give us Romania!
- This is not a problem!

tutri
04-07-12, 21:11
Dottore Double O Seven, legal, constitutional, etc e una, dar are tara bani pentru 16 alegeri?
Sincer, eu nu am si nu bag bani in Romania, dar mi-e mila de ai mei care platesc, contribuie si primesc asa ceva in schimb. In loc sa se ocupe de binele tarii, institutiile se bat intre ele. In multe tari sunt tensiuni intre insitutii dar nu o duc la un astfel de nivel. Sa va vad cu Crin, DD, Vadim la Cotroceni in cativa ani.

cartof2
04-07-12, 21:19
Base demisioneaza bravo lui

catalinn
04-07-12, 21:47
Base demisioneaza bravo lui

Cred ca e ideea cea mai ok, insa nu o sa faca "miscarea" asta

007
04-07-12, 22:39
Negociaza demisia!
Adica cum am spus, ameninta si santajeaza.

Pastila a fost aruncata sa vada reactiile, doar atat.

http://img213.imageshack.us/img213/7291/0704220053composite.jpg (http://img213.imageshack.us/i/0704220053composite.jpg/)

Cand isi va da seama ca nu mai are absolut nici o scapare, sondajele spun clar asta si el stie,
posibil sa faca un astfel de gest intr-o incercare de a prosti lumea, sa zica fraierii ca e demn....

Jalnic.

Teatru ieftin.


http://www.youtube.com/watch?v=ApBD_Nf67PQ

Nu mai pacaleste pe nimeni .

Mai degraba o sa vedem o isterie finala plina de ura, minciuna si razbunare.

Cei care-l cunsoc bine stiu ce fel de om pervers este.

---------- Post added at 22:39 ---------- Previous post was at 21:52 ----------


http://www.youtube.com/watch?v=UHqdCkbrFxY

Asta ca sa vedeti cum e si cu CCR-ul PDL-ist cu membri alesi prin alta frauda si abuz marca Roberta Anastase.

Pe fata!

Fapte penale!

De asta sunt disperati!

Nu mai pun la socoteala aroganta si insolenta.

zmeura
04-07-12, 22:49
As fi apreciat daca Nastase reusea sa se sinucida,la fel as aprecia o demisie de onoare a lui Base sau Ponta.Dar nu vom vedea noi asa ceva,deci circul continua.:)

startrek1
04-07-12, 22:55
pana il suspenda astia pa Base sa nu ne suspende europa din Consiliu European sursa (http://www.adevarul.ro/adevarul_europa/Romania-amenintata_cu_suspendarea_din_UE_0_730727332.html) :not_i:

007
04-07-12, 22:58
Intoxicare marca PDL!

Fassssss

Dar cand Basescu reprima protestele anti-JAVRA ORDINARA aveau orbul gainii?


http://www.youtube.com/watch?v=VLM_aOvnB0M&feature=relmfu


Vai cata prostie!

andrei78
04-07-12, 23:21
apai sa zic ca nu ma pricep eu asa tare la politica, numa ca nu inteleg dece esti atat de ahtiat dupa USL.. un alt grup de infractori ca cei din PDL.. cine s-a bagat in marea unire USL? niste bajeti care au fugit ca trepadusii dintr-un grup politic in altul, indiferent de directia acelui grup doar doar vor prinde o felie de cascaval.. dezgustator..

007
04-07-12, 23:23
Europa stie ce se intampla in realitate la Bucuresti!

Ceea ce nu stiu postacii lu' Basescu este ca vor avea mari surprize!

Ia mai luati un remember!

Poporul iubeste la Basescu muuult de tot!


http://www.youtube.com/watch?v=PLZIjAGu8o8&feature=relmfu

Acolo unde e si trafic si putere!

:)

Aici e doar o joaca.


Cum au tradus cei de la Associated Press
"Ieşi afară, javră ordinară!"


Jurnaliştii de la Associated Press au incercat să traducă in limba engleză aceste mesaj, rostit de mii de protestatari din Romania. Traducerea propusă de ei este insă una amuzantă:

"Get out, you miserable dog!"

stargate
04-07-12, 23:34
http://www.ionutiancu.ro/wp-content/uploads/2012/07/IncepeproceduradesuspendareapresedinteluiTraianBasescu.jpg

luky
05-07-12, 01:15
Ia mai luati un remember!

nenea Tavi, am incercat sa-ti inteleg dragostea pentru USL-ti PSD-isti
ce ti-au promis ?

ce trebuie sa ne amintim ? manipulatii din decembrie si ianuaria care au stat pe strada in Bucuresti ? acei pensionari platiti de voiculescu cu 50 RON - 100 RON ? cati au fost ? 30-40 ?

horatyu
05-07-12, 01:59
Pe mine ma doare undeva de PDl, pot sa il desfiinteze, problema de fond e o ordonanta de urgenta care stabileste atributiile Curtii Constitutionale.
E ca si cum elevul de la clasa 1-a ii spuna invatatoarei ca notele nu sunt treaba ei.
In rest diversiune si amnezie ne doreste PSD la toti.
Agita reantregirea pensiilor dar ascund devalorizarea monedei !

In teorie Curtea constitutionala nici nu ar trebui sa existe, este ceva artificial ca si DNA-ul , exista Inalta curte de Casatie si Justitie si tribunalele daca isi fac treaba nu trebuie DNA , ceea ce dovedeste ca sunt institutii facute pentru a face cu totul altceva decat JUSTITIE, sunt suprapuse peste institutile de drept .

sat_team
05-07-12, 03:11
Si uite asa Nastase va fii gratiat ! Daca o va face crinel inainte de referendum .... Nu cred ca va putea fi dat jos Base, iat la cat ii duce capul pe usl isti tare vad ca asa au in plan! De scos din inchisoare orcum o vor face!

cartof2
05-07-12, 03:23
Si De scos din inchisoare orcum o vor face!
duc inchisoarea in faliment si o cumpara felix cu nastase in ea
bravo base in 8 ani ai reusit sa bagi 2 balauri la pirnae

Scary
05-07-12, 05:45
antoneascu o sa faca exact ca Dl Iliescu cu gratierea la o saptamana dupa ce cedeaza din nou mandatul Dl Basesc.


Pentru multi PSD-isti, USL-isti, peste o luna o sa aveti un soc, cand o sa vedeti ca Basescu este din nou reales.

cartof2
05-07-12, 07:14
peste o luna o sa aveti un soc, cand o sa vedeti ca Basescu este din nou reales.
doamne fereste a stat destul
vrem alt spectacol
vedeti cu cit scandal ia puterea usl sa vedeti cu cita ura or so dea la altii

007
05-07-12, 08:59
Si uite asa Nastase va fii gratiat ! Daca o va face crinel inainte de referendum .... Nu cred ca va putea fi dat jos Base, iat la cat ii duce capul pe usl isti tare vad ca asa au in plan! De scos din inchisoare orcum o vor face!

Nastase nu va accepta o gratiere pt. ca cunoaste drept spre deosebire de cei care-si dau cu presupusul aiurea in tramvai.

A accepta actul de clementa inseamna a recunoaste sentinta, adica vinovatia.

Nastase va cere intreruperea executarii pedepsei si va ataca pe o cale exceptionala sentinta pe procedura nu pe fond, pt. ca e o facatura, nu sta in picioare si a fost impiedicat sa se apere.
De asta e tot circul cu intreruperea pedepsei, pt. ca e bagat fara probe la bulau si mai devreme sau mai tarziu va castiga.
( In acest dosar )

Nu sunt fan NASTASE!
Am votat impotriva lui, deci pt. raul mai mic la vremea respectiva, cu jigodia, cu canalia de marinar.
Ulterior, ca orice om normal la cap am votat impotriva jigodiei.
Am fost si la mitingul de sustinere cand a fost suspendat, mai mult din curiozitate, neutru.

Am mai spus, Nastase trebuia eventual sa plateasca pt. multe altele dar nu sa i se insceneze un dosar de doi bani , o facatura, pt. o suma ridicola si condamnat fara probe, asa cum spune si instanta in formularea condamnarii., culmea.
Curat murdar dar ..umfla-l!
E grav in ce hal a adus justitia dictachioru.

Daca mai apuca, cheliosul cel pervers si parsiv, impreuna cu complicii din justitie, va comite inca o infractiune si va urgenta un alt dosar penal.
Si nu numai unul.
Basescu e un infractor.

Si va plati.

***

Legat de manareala PDL pe afara, cu cerera sanctionarii Romaniei e o aberatie, am mai spus.

Rad si curcile.


" Dupa seria de atacuri si decizii controversate care au vizat institutii judiciare "....

Care-s institutiile alea judiciare?
Tampenie mai mare nu am auzit.
Concret.
Papagalii astia habar nu au ce vorbesc.
Habar nu au despre Drept Constitutional si Institutiile Politice (http://www.universitateaeuropeanadragan.ro/images/imguploads/cursuri_biblioteca_virtuala/drept/drept_constitutional_si_institutii_politice_i.pdf).
Amesteca porcii cu gastele...
Daca au diplome in drept sa se stearga la cur cu ele.

Dobitoaca aia, fata de general de securitate, Monica, aia cu mecla de drogata, cand cere pedepsirea Romaniei pt. ca e disperata si speriata de sunetul catuselor sa faca bine sa consulte un avocat care stie un pic drept.
Nu ca ar mai avea vreo sansa sa scape la cate infractiuni a comis.

Auzi, sa ceri pedepsirea Romaniei pt. ca-si pierd PDL-istii marotele lor scumpe, clica de infractori, Bleaga, Roberta, Zegrean, prin vot, prin decizia majoritatii in Parlamantul Romaniei si se face un referendum ca sa se exprime POPORUL, in mod democratic!

---------- Post added at 08:59 ---------- Previous post was at 07:41 ----------


In teorie Curtea constitutionala nici nu ar trebui sa existe, este ceva artificial ca si DNA-ul , exista Inalta curte de Casatie si Justitie si tribunalele daca isi fac treaba nu trebuie DNA , ceea ce dovedeste ca sunt institutii facute pentru a face cu totul altceva decat JUSTITIE, sunt suprapuse peste institutile de drept .

Si da si nu.

La noi s-a copiat modelul constitutional francez, nu detaliez cine si de ce.

Ia sa vedem ceva comentarii de atunci.

Interesante de altfel.

LA INCEPUT DE DRUM



Existenţa Curţii Constituţionale a fost stabilită prin Constituţia adoptată in anul 1991. De altfel, Curtea Constituţională este singura autoritate publică pentru care Constituţia alocă un intreg Titlu, şi anume Titlul V, cuprinzand articolele 140 "145.
După cum este cunoscut, pana la Constituţia din anul 1991, nu a existat niciodată o asemenea autoritate publică in istoria constituţională a Romaniei. Parlament, Preşedinte al ţării, Guvern, Curte Supremă de Justiţie, Curte de Conturi au mai existat in Romania, dar Curte Constituţională " niciodată mai inainte de iunie 1992, cand actuala Curte Constituţională şi-a inceput activitatea, in baza Legii nr.47/1992 privind organizarea şi funcţionarea sa.
Acesta este unul dintre motivele principale pentru care infiinţarea Curţii Constituţionale a fost contestată. A prevalat insă necesitatea alinierii la modelul european, ştiut fiind că, in prezent, in cea mai mare parte a ţărilor europene (dar şi in alte continente) funcţionează o autoritate distinctă de jurisdicţie constituţională, intitulată, cel mai adesea, Curte Constituţională sau Tribunal Constituţional.
Inexistenţa Curţii Constituţionale in tradiţiile juridice romane reprezintă, de asemenea, principalul motiv pentru care atributiile şi activitatea Curţii nu sunt incă suficient cunoscute. Există cetăţeni, inclusiv distinşi intelectuali, care nici nu ştiu că există o Curte Constituţională. Alţii ştiu, dar cred că aceasta este una dintre instanţele judecătoreşti (in condiţiile in care, in realitate, Curtea Constituţională este complet separată de sistemul autorităţii judecătoreşti, nefiind o instanţă judecatorească). Există judecători, procurori, avocaţi, consilieri juridici şi alte categorii de jurişti care nu cunosc existenţa deciziilor prin care se constată neconstituţionalitatea. Unii chiar le consideră a fi simple propuneri de abrogare inaintate de Curtea Constituţională. Din păcate, există şi demnitari (inclusiv dintre cei cu importante atribuţii in stat) care nu cunosc nici una dintre atribuţiile Curţii Constituţionale; ba chiar o confundă cu alte autorităţi sau instituţii din domeniul juridic (Consiliul Legislativ, Curtea Supremă de Justiţie, Curtea de Conturi etc.).
Dar separat de această explicaţie "istorică", trebuie recunoscută şi existenţa unei prea mari "reţineri" a Curţii Constituţionale, de care Curtea insăşi se face vinovată.
Curtea Constituţională are datoria de a-şi face cunoscută existenţa şi activitatea nu spre a-şi face publicitate. Intrucat "Scopul Curţii Constituţionale este garantarea supremaţiei Constituţiei" (conform art.1 alin.(3) din Legea nr. 47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale), Curtea trebuie să se impună in conştiinţa fiecărui cetăţean, care trebuie să cunoască nu numai că există o Constituţie, dar şi că există o autoritate care chiar intervine, dacă i se cere (inclusiv de către simplul cetăţean, dar pe căile legale), şi care chiar poate impune tuturor (inclusiv " şi in primul rand - Parlamentului!) aplicarea Constituţiei, ca baza fundamentală a funcţionării statului de drept.
De aceea, editarea periodică a unui "Buletin al Curţii Constituţionale" reprezintă o necesitate, care se inscrie intr-o strategie mai largă, de propagare a informaţiilor asupra existenţei şi activităţii acestei autorităţi publice.
Articolele, comentariile, informaţiile pe care această publicaţie periodică işi propune să le aducă la cunoştinţa specialiştilor, dar şi a societăţii civile vor conţine, cel mai adesea, prezentarea unor opinii ale membrilor Curţii Constituţionale şi ale celorlalţi specialişti ai acesteia cu privire, printre altele, la: probleme de larg interes din domeniul justitiei constituţionale, din ţară şi din străinătate; conţinutul unor decizii sau hotărari mai importante ale Curţii Constituţionale, indeosebi acelea privind apărarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului; manifestările organizate de Curtea Constituţională sau la care aceasta participă prin reprezentanţii săi.
Sperăm ca, in acest fel, să contribuim la mai buna cunoaş;tere a prevederilor constituţionale şi a mecanismului statului de drept.

Lucian MIHAI
Preşedintele Curţii Constituţionale





SURSA (http://www.ccr.ro/default.aspx?page=publications/buletin/1/mihai)




:)

startrek1
05-07-12, 09:11
vedeti cu cit scandal ia puterea usl sa vedeti cu cita ura or so dea la altiisuperb comentariul lui CTP (http://www.gandul.info/puterea-gandului/va-place-de-basescu-9815171)
Totuşi, nu pot să inchei fără o constatare pe care deceniile de cand mă uit la politică mi-au inchegat-o in minte – cand vezi pe cineva cum obţine puterea, gandeşte-te ce va face cand va trebui s-o cedeze.din pacate USL si-a bagat picioarele in institutiile statului intr-o luna cat nu au reusit Base & company in 4 ani de cand sunt ei la guvernare

007
05-07-12, 09:20
Superb pe dracu!
E un santajat de-a lui Basescu.
E pe lista de " acoperiti ", ce dracu?
Vad ca ocoliti principiile de drept, din naivitate sau intentionat si puneti botul aiurea in tramvai la ce zie unul sau altul dupa cum va convine.

Ce zice la manualul de drept?

Cititi inainte sa vorbiti!

" FOARTE IMPORTANT este faptul ca Parlamentul este suveran, peste Curtea Constitutionala, "

PDL-istii stiu asta, de asta mai avea putin si plangea buldogul, Bleaga, stia ca a pierdut, dar se fac ca ploua! si mint cu nerusinare prin omisiune si/sau eludarea principiilor si legilor.
De aceea au si modificat in dispretul legii si incalcand principiile de baza ale dreptului ( roman in esenta ) referitor la puterea majoritatii, regulamentul celor doua camere, oferind putere discretionara - au crezut ei dar nu le-a mers - celor doi presedinti ai Camerelor!
Daca nu vrea muschiu' lu' Blaga sau clitorisu' lu' Roberta nu se misca nimic, dupa cum sustinea tamp, cu insolenta crasa si tupeu basoldina.
Dovada cea mai puternica este ca tot el, Parlamentul este cel care se aduna in Constituanta si poate modifica Constitiutia pe care o propune spre aprobare POPORULUI prin REFRENDUM.
Iar Poporul este suveranul absolut intr-o democratie!

Daca vreti democratie si nu dictatura!

Vedeti vreo similitudine cu referendumul de suspendare a Presedintelui?

Ce nu e clar dragi pupinbasisti?

Game over Basescu!

Daca va plictisesc sa-mi spuneti!

:)

Cat despre OUG referitoare la caracterul consultativ al CCR in speta, se revine la normalitatea de dinaintea alterarii ei sub guvernarile Boc X. cand a fost calcata in picioare Constitutia si legile tarii!
Abuzuri de neimaginat.

Oricat ar urla PDL-istii, totul este absolut legal!

fery21
05-07-12, 09:25
...
Basescu e un infractor.
Si va plati....


Din experieta traita in 2 luni in aceasta "tara" am inteles un singur lucru, infractori sunt toti care pun in aplicare legea (incepand cu feful de post), cei care o fac, si o fac pe placul intereselor..... Asta e tara !!! asta..... si totusi sunt acceptati acesti infractori care ne iau bani nostri munca noastra cu bunavoita noastra. Traind cu un miros te obisnuesti deja si devine normal.......


...
Daca va plictisesc sa-mi spuneti!


NU ! Chiar de loc !

hgfdgfui
05-07-12, 09:32
din pacate USL si-a bagat picioarele in institutiile statului intr-o luna cat nu au reusit Base & company in 4 ani de cand sunt ei la guvernare
Domnule, s-a tot spus: NU e democratic ce fac astia! De fapt, daca o sa te uiti mai bine la ceea ce fac, o sa constati ca nu prea e legal, dar democratic este. Esenta democratiei este puterea celor multi. Ei, nu poti nega faptul ca foarte multi parlamentari s-au asociat in vederea indepartarii presedintelui. Cu alte cuvinte, multimea il vrea detronat. Fenomenul este democratic. Legal nu este, sau e, mai precis, de o legalitate fortata (prin schimbarea legilor peste noapte).

Ramine de discutat aspectul democratiei derogate - adica de la multimea parlamentara care decide actualmente, este necesar sa se treaca la multimea populara. E necesar sa-i lasi pe oameni sa decida, atitia citi or merge la vot. Daca se gaseste o formula prin care guvernul USL sa asasineze si referendumul, am sa cad de acord cu voi: da, intr-adevar democratia a fost calcata in picioare. Deocamdata nu este; zguduielile pe care le sufera statul de drept nu sint decit replicile cutremurului la care a fost supus in ultimii trei ani prin acelasi tip de abuz (nesocotirea voturilor in plen, adoptarea legilor cu voturi numarate gresit, anularea smechereasca a voturilor cu cvorum, numirea clientilor PDL in toate institutiile destinate justitiei, transferul SIE/SRI in subordinea presedintelui, etc).

007
05-07-12, 10:11
Cred ca e de la nesomn,
e prea matinal pentru Shikago- Ilinoi, de asterni, maestre, idei cu care sunt, uite, de acord, pana si eu, in mare parte.
Acum culca-te!
:)
Sau vrei sa vezi cum vor aparea dupa speech-ul canaliei, postacii pupinbasisti care vor scrie ca:
-" Ce tare e Basescu, le-a tras-o iar " !
Si vor prelua atacurile si strategia disperata de a ataca furibund pe oricine si orice le sta in cale.
Ponta si Antinescu ataca Romania.

Lovituri asupra justitiei, democratiei, amenintari, mesaje patetice catre popor, Romania se intoarce...teatru ...

Va fi un speech razbunator, amenintator, cu sugestii si referiri generaliste, mincinoase, demne de campania post suspendare.
Va incerca sa demonteze acuzarile, firesc dar....toate, toate, sunt in zadar.

Punctul culminant se apropie insa poporul va hotari deznodamantul.

http://img818.imageshack.us/img818/4868/0705101006composite.jpg (http://img818.imageshack.us/i/0705101006composite.jpg/)

startrek1
05-07-12, 10:12
si limitarea drepturilor Curtii Constitutionale ce este !? sau trecerea Monitorului Oficial in subordinea Guvernului !? etc...

007
05-07-12, 10:17
E legale, bre, ca l-a plagiat pe Boc!

Mai conteaza cine a deschis supapa blocata la oala sub presiune?


http://www.youtube.com/watch?v=bV9-6FrhFBo

catalinn
05-07-12, 10:24
Intrebare:
Cat timp o sa tina de foame poporului, "afamat", aceasta "specialitate" a Master Chefului USL, numita "suspendarea lu' basescu" ?
Un raspuns:
La cate "E-uri" are nu prea cred ca are efect lung...

007
05-07-12, 10:26
Aici nu e vorba de popor!
Esti naiv!
E vorba de putere!
Si o stie orice roman care gandeste cat de cat.
Si romanii vor sa o dea altcuiva, altor vatafi, ca de astia s-au saturat.

Ce dracu tot va lamentati atat?
La munca, fugutza!
Daca aveti unde si ce, ca nici de asta nu s-au ingrijit hotii!?
I-a durut in cur.
Din contra v-au lasat pe drumuri, v-au taiat pensiile, v-au inchis spitalele, v-au lasat medicii pe drumuri, v-au vandut pana si bogatiile solului....
....si lista continua din pacate.
Mocca nu va da nimeni!
De luat v-au luat cat au putut.
S-au si imprumutat in numele vostru, vanzandu-va pe voi si copii vostrii!
V-au jefuit mai rau ca-n codru si v-au vandut unor straini.
Marele carmaci chiar v-a si sugerat, cinic, sa plecati din tara.

Sa-i vedem pe vatafii astia care se (re)cocoatza acum, ca in spate au si ei recidivisti, daca fura mai putin sau sunt mai blanzi.

Cat si daca vor reusi sa se opuna cat de cat stapanilor din umbra pentru voi ramane de vazut.

Cam asta e.

E nasol.

Neosclavilor!

:)

catalinn
05-07-12, 10:38
Aici nu e vorba de popor!

Esti naiv!
Era o intrebare cu ...."subtilitate" moo,
problema nu e naivitatea mea(ptr mine Caragiale 100% , nu ma afecteaza in mod direct ceea ce se intampla), mai degraba naivitatea celor care aplauda si mananca pe paine desenele animate produse de ambele tabere politice.

hgfdgfui
05-07-12, 10:54
Va fi un speech razbunator, amenintator, cu sugestii si referiri generaliste, mincinoase, demne de campania post suspendare.
Va incerca sa demonteze acuzarile, firesc dar....toate, toate, sunt in zadar.
Ma uit si eu si ma mir de ce spectacole e capabil Basescu. Fiind atit de departe de voi sint ceva mai putin implicat afectiv, si parerea mea e ca se da un mare spectacol de imagine acum. Totul e teatru si imagine, nimic altceva. Sint curios sa vad citi va seduce - parlamentari nu cred sa seduca mai multi decit cei rascumparati azi-noapte de Blaga. Dar pentru popor portretul afisat inca e de efect.

In plus, cel ales de USL sa citeasca textul acuzator e prastie. Nu stiu, domnule, cum reusesc astia sa faca atitea gafe in gestionarea propriilor resurse si oameni.

Lupta e dura, e limpede.

zmeura
05-07-12, 11:04
Mda,Base se lupta mai departe cu parlamentul si cu Ponta,uita ca de fapt trebuie sa discute acum cu poporul.

007
05-07-12, 11:06
Nu mai e nimic dur.

E penibil.

hgfdgfui
05-07-12, 11:07
Vad si eu ca e slab, acelasi delir. Nu si-a ascultat consilierii. In loc sa dubleze imaginea de forta cu cuvinte de forta, a dat niste rateuri.

zmeura
05-07-12, 11:09
El zice ca a spus romanilor adevarul.Superb!

mar1us
05-07-12, 12:29
Toți politicienii ne spun adevărul,problema e la noi,deci tot poporul e de vină :)
Pt cei care mizează pe eliberarea lui nastase sub orice formă,țin sa va spun ca va trage Romania intro groapă din care cu greu va mai ieși !

http://m.adevarul.ro//adevarul_europa/Romania-amenintata_cu_suspendarea_din_UE_0_730727332.html

007
05-07-12, 12:38
Vad ca e liniste din partea postacilor PDL-isti, pe net.
Asteapta ....instructiuni.

Probabil ca va incepe o furie isterica disperata de mari si noi dezvaluiri, santaje, amenintari, plangeri, urmariri, dosare penale in regim de urgenta abordate cu super-celeritate, chiar si arestari.
In limbajul lu' Chioru', dari in gat.
Atacuri la persoana, specialitatea matrozului!

Hidra se zbate in agonie.

stargate
05-07-12, 12:57
Vad ca e liniste din partea postacilor PDL-isti

Cu tot respectul va rog sa nu inflamati spiritele, fiecare are dreptul sa-si exprime parerea iar cei ce nu scriu pe placul dumneavoastra trebuie tratati cu respect. Trebuie sa intelegem ca nu toti putem avea aceleasi idei si pentru binele nostru trebuie acceptata diversitatea ideilor intr-o dezbatere iar apelative de genul postaci pedelisti sau postaci uselisti nu vor duce decat la discutii fara sens si fara continut .

Multumesc .

sat_team
05-07-12, 13:33
Vad ca e liniste din partea postacilor PDL-isti, pe net.
Asteapta ....instructiuni.

Probabil ca va incepe o furie isterica disperata de mari si noi dezvaluiri, santaje, amenintari, plangeri, urmariri, dosare penale in regim de urgenta abordate cu super-celeritate, chiar si arestari.
In limbajul lu' Chioru', dari in gat.
Atacuri la persoana, specialitatea matrozului!

Hidra se zbate in agonie.

pe pdl ii doare in paishpe de Basescu ! Ei gandesc mult mai departe ! E adevarat .. il sustin din punct de vedere politic dar nu la modul de coleg de partit ! base a ramas sigur si nu mai are aceeiasi sustinere care a avut-o inainte de la PDL !


Partidul PDL lupta pentru drepturile pierdute in parlament prin modul agresiv care la avut USL de a schimba legile ... ceea ce recunosti si tu ca nu e prea corect!


cand era nea Geoana seful senatului .. nu asa a fost demis . prin simplu vot .. sunt ceva legi acolo .. care ar trebui respectate ..

Prin modul brutal prin care actioneaza USL, desii ei considera ca au de catigat ......eu cred ca pierd electorat ... nu este tocmai o politica agreata de oameni ! PDL nu trebuie decat sa astepte.. ca prin circul asta de il face USL ,ai pierd puncte...e o lupta care o castiga pe moment .. dar pe viitor o sa li se adune toate ce le fac periaoda asta !




daca au facut asa acum .. ce vor face in vitor ? la fel ? vor trece peste tit ce inseamna reguli ? vor interpreta legile in functie de situatie? atunci pt ce mai sunt legi ?



P.S. sper ca 007 = 007/RO :P

horatyu
05-07-12, 13:40
In plus, cel ales de USL sa citeasca textul acuzator e prastie. Nu stiu, domnule, cum reusesc astia sa faca atitea gafe in gestionarea propriilor resurse si oameni.

Lupta e dura, e limpede.

cred ca a fost ales ca un mesaj subliminal, pe cel de la PSD il cheama GREBLA, numele de familie si vor sa spuna ca trag grebla peste puterea portocalie si aduna toate resturile :lol:

007
05-07-12, 13:41
P.S. sper ca 007 = 007/RO :P

De ce speri?

Ce treaba ai cu stafiile trecutului?


http://img856.imageshack.us/img856/3140/0705111818composite.jpg (http://img856.imageshack.us/i/0705111818composite.jpg/)

- Ce ordine dati, sefu?
- E groasa, mai, Toadere. Spune-le le toti.
Ponta asta si toti din guvern trebuie compromisi rapid, dar in special Ponta asta, el trebuie anihilat, mama lui de procuror.
- Am inteles, le transmit tuturor imediat ordinul.

http://sateliti.info/images/smilies/smile1.gif

Eu sunt doar o clona (http://rsi.3xforum.ro/post/373/1/Teoria_Conspiratiei_-_Secret_level_COSMIC/)...nu batranul (http://www.heyuguys.co.uk/images/2010/08/Sean-Connery.jpg).

Ezoteric vorbind...

zmeura
05-07-12, 13:59
Varianta scurta.

http://www.youtube.com/watch?v=bE2ABR7bRU4&feature=player_embedded

007
05-07-12, 14:05
Cu tot respectul va rog sa nu inflamati spiritele, fiecare are dreptul sa-si exprime parerea iar cei ce nu scriu pe placul dumneavoastra trebuie tratati cu respect. Trebuie sa intelegem ca nu toti putem avea aceleasi idei si pentru binele nostru trebuie acceptata diversitatea ideilor intr-o dezbatere iar apelative de genul postaci pedelisti sau postaci uselisti nu vor duce decat la discutii fara sens si fara continut .

Multumesc .

Cu tot respectul, stima si consideratia, ma refeream la cei de pe net, www, ad literam.
Cei care sunt co-ordonati de comandamentul PDL.
Postacii si blogerii cu simbrie!

Nu la cei care posteaza aici.

Imi cer scuze pentru confuzie.

Evident ca fiecare e liber sa-si exprime gandurile.
Si asa trebuie sa fie.
Asa e normal si firesc.

Gandesc si eu.....la o bere ca-i cald rau, atmosfera incinsa, chiar si la o terasa mai dosita cu aer.
Mai ales aici in Cotroceni.
Bine ca merge stick-ul de la RDS.

zmeura
05-07-12, 14:11
Stii cum e,pana la urma si noi cei care insistam ca il vrem pe Base down putem parea postaci.
Asta cu spamul pe net am vazut-o si acum 3-4 ani,e groaznic.La fel la TV.Se stie ca cei ai lui Base sunt foarte eficienti pe net,unii par ca nu au altceva de facut in viata si atunci te intrebi din ce traiesc.;)

007
05-07-12, 14:24
PDL-ul, trebuie sa recunosc, au fost foarte bine organizati, eficienti si disciplinati.
De asta nu au crezut in ruptul capului ca pot sa pice si sa piarda controlul.
Practic controlau aproape tot.
De aici si aroganta, sfidarea, tupeul...
Nu pot sa uit cum fura in vazul lumii la vot, japitza aia de Roberta si sfida pe toti.
Pana si in ultima clipa mintea si ameninta, mama ei de balena.
Au speculat si mizat pe bunul simt al tiparului de fost comunist al celor de la PSD.
Ei uite ca, " copilandrul ", micul Titulescu, impreuna cu blajinul Sova ( apropo, tipul nu e prost deloc ), Chuky, si altii mai tineri, secondati de garda veche, au fost o nuca tare.
E si un pic de tehnica de MASKIROVKA de la bunica!
E si un pic de asezonare externa, " frateasca" a unor " zidari".
Sunt toate ingredientele.
Nu e lovitura de stat.

E lovitura de Mare Maestru!


Urla acum PDL-istii, buimaciti de zguduiala, ca pierd controlul.

Eu v-am spus mai voalat, de sambata, ca urmeaza o bomba mare si ca in week-endul urmator vom discuta altfel.

Repet, am fost un anti Nastase si trebuia sa plateasca pt. ciordeala mare, in dosare serioase nu pt. o gainarie pana si aia o facatura de dosar.
L-am votat si eu prima data pe marinar.
Si imi pare nespus de rau!

Sa-l vad pe Dictachior cand va ajunge la fel ca Nastase!

http://basarica.files.wordpress.com/2011/12/lets-do-it-romania.jpg

zmeura
05-07-12, 14:32
Mda,numai ca daca si tu postezi fluviu vei parea ca tii partea celor de la usl,ba chiar pus sa faci asta.:)

Vezi ca nu se accepta link-uri catre forumurile romanesti care au acelasi profil cu al nostru.Link-ul acela din "clona".:cool2:

horatyu
05-07-12, 14:51
cel mai tare si mare bomba ar fi ca la mitingul pro democratie cica, anuntat azi la ora 18 cei prezenti acolo sa strige jos basescu :lol:

ca doar exista un precedent===> Nicu Ceausescu

stargate
05-07-12, 14:58
Urla acum PDL-istii, buimaciti de zguduiala, ca pierd controlul.

Franta cere Guvernului Ponta "sa respecte statul de drept"


Franta cere Guvernului Romaniei "sa respecte valorile democratice si statul de drept", a declarat joi ministerul francez al Afacerilor Externe, citat de France Presse. "Toate statele membre ale Uniunii Europene sint in mod natural obligate sa respecte valorile democratice si statul de drept, dar si echilibrul puterilor in cadrul institutiilor", a declarat purtatorul de cuvint al Ministerului Afacerilor Externe de la Paris intr-o conferinta de presa.

Declaratia este extrem de dura in termeni diplomatici. Ea vine tocmai din partea Frantei, al carei presedinte - socialistul Francois Hollande - a fost laudat in repetate rinduri de premierul Victor Ponta.

Sursa: hotnews.ro

zmeura
05-07-12, 15:06
De ce zice Base ca ceilalti vor sa isi subordoneze justitia schimbandu-l pe el?Sa inteleg ca justitia este subordonata presedintelui,adica in acest moment lui?
Azi nu a fost deloc in forma,parea "obosit".:)

startrek1
05-07-12, 15:21
Scandalos! Ponta a plagiat cererea de suspendare a lui Băsescu după una din 2007:haha1:

Un nou scandal ar putea arunca o imagine negativă asupra premierului Victor Ponta! Conform unui articol publicat de prestigioasa revistă Nature, documentul prin care prim-ministrul cere suspendarea lui Traian Băsescu este copiat după o cerere similară mai veche, din 2007.
“Din cele 80 de pagini ale documentului supus atenţiei celor două camere ale parlamentului, mai bine de 60% provin dintr-o lucrare mai veche, cu acelaşi subiect. Sar in ochi exprimările de tipul “Traian Băsescu vrea să incalce Constituţia”, “Abuz de putere”, “Nu poate colabora cu Guvernul”, "Subminarea statului de drept" care sunt luate mot-a-mot din vechea cerere de suspendare”, spun redactorii revistei Nature.
In replică, Ponta a declarat că totul nu este decat un atac orchestrat din umbră chiar de Traian Băsescu. “Practic machiavelicul de Băsescu şi-a inscenat propria suspendare doar ca să mă compromită de mine”. Premierul a mai adăugat că, dacă prin absurd se va dovedi că a plagiat, işi va da demisia. sursa (http://www.timesnewroman.ro/politic/7509-scandalos-ponta-a-plagiat-cererea-de-suspendare-a-lui-basescu-dupa-una-din-2007)
http://www.timesnewroman.ro/images/stories/Ponta-a-plagiat-propunerea-de-suspendare-a-lui-Basescu-dupa-una-din-2007.jpg
ps. o imagine cat o mie de cuvinte!
zmeura- maine e ziua cea mare ... azi a fost de umplutura (sau tatonare - ca la fotbal )

stargate
05-07-12, 15:25
Ambasada Germaniei la Bucureşti: Guvernul Federal observă cu atenţie recentele evoluţii din politica internă a Romaniei. Respectaţi independenţa CCR

Ambasada Germaniei la Bucureşti, reprezentată de Andreas von Mettenheim a precizat, pentru gandul că guvernul german este atent la evoluţiile de pe scena politică din Romania. Ambasada atrage atenţia că partidele şi instituţiile politice trebuie să acţioneze democratic indiferent de contextul politic tumultos.

Sursa: gandul.info (http://www.gandul.info/politica/exclusiv-ambasada-germaniei-la-bucuresti-guvernul-federal-observa-cu-atentie-recentele-evolutii-din-politica-interna-a-romaniei-respectati-independenta-ccr-9818641)

mar1us
05-07-12, 15:39
Ieri a fost ambasadorul SUA ingrijorat azi Franța,Germania pai voi va ginditi cu ce tupeu mai apare usl la UE sa vorbească despre shengen sau sa ceara statelor unite sa scoată vizele pt cetățeni romani,normal ca ei nu au rușine dar nu asta contează ci rezultatul !

cartof2
05-07-12, 15:48
cum de inca traseiştii din usl nu au fugit inapoi in pdl ?

@hgfdgfui tu sti ca nu pot scrie corect te rog corecteaza tu ce vreau sa spun
vad ca aici nu e stiki pentru fraieri ca mine
multi vor zice sa invat sa scriu dar eu sint prea hodorog
mersi mult

stargate
05-07-12, 15:56
Doi parlamentari traseisti se intorc la PDL: Gheorghe David si Veniamin Blaga

Doi parlamentari plecati din PDL in acest an se intorc in partidul condus de Vasile Blaga: Gheorghe David si Veniamin Blaga. Informatiile au fost confirmate de Vasile Blaga.
Deputatul Iosif Veniamin Blaga si senatorul Ghoerghe David au anuntat pe 26 iunie ca parasesc grupul PDL pentru a se inscrie in PSD.

Sursa: hotnews.ro (http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12707046-doi-parlamentari-traseisti-intorc-pdl-gheorghe-david-veniamin-blaga.htm)

007
05-07-12, 16:12
Surse politice confirmă existența unui conflict intre președintele Băsescu și șeful SRI George Maior, acesta fiind suspectat de implicare in operațiunea de suspendare.

Publicat pe 5 iulie 2012



Surse politice au confirmat pentru A.M.Press existența unui conflict intre președintele Traian Băsescu și directorul SRI George Cristian Maior, care e suspectat de șeful statului că „a trecut cu arme și bagaje de partea USL”.
Potrivit surselor citate, conflictul a pornit incă de la desemnarea ca premier, in luna februarie, a fostului director al SIE Mihai Răzvan Ungureanu.
Numirea acestuia s-ar fi făcut tocmai in detrimentul lui Maior, care și-ar fi dorit revenirea in politică in postura de prim ministru.
De altfel, la timpul respectiv, mediile de presă apropiate Palatului Cotroceni confirmau că alegerea premierului urmează să se facă intre Ungureanu și Maior.
Potrivit surselor politice, de scurtarea mandatului lui Ungureanu prin trecerea moțiunii de cenzură n-ar fi fost străin George Maior.
„Parlamentarii minorităților, după cum se spune, sunt oamenii SRI-ului.
Cum se face că Ungureanu a picat exact cu votul minorităților naționale?”, se intreabă un politician contactat de A.M.Press.
Căderea Guvernului Ungureanu ar fi fost receptată de președintele Traian Băsescu exact ca pe o trădare din partea lui Maior, mai spune politicianul cu pricina.
Ziarul enational scria la inceputul lunii mai, inainte de investirea in Parlament a Guvernului Ponta, despre o „vizită furtunoasă” pe care președintele ar fi făcut-o intr-o clădire a SRI-ului din pădurea Băneasa, unde ar fi discutat chiar cu George Maior.
Acesta a fost suspectat, potrivit aceluiași ziar (numărul din 5 iunie), că ar coordona o „conspirație” din care ar mai face parte ministrul de interne Ioan Rus și premierul Victor Ponta (acesta i-a fost și fin de cununie directorului SRI).
Din acest motiv, mai scria e-national la inceputul lui iunie, șeful statului a mărit efectivele Secțiunii 1, direcția din SPP insărcinată cu protecția sa, deoarece nu a mai dorit să aibă de-a face cu paza asigurată de MAI sau SRI.
Tot legat de suspiciunile lui Băsescu trebuie amintit că la ceremonia de aniversare a 20 de ani de la inființarea Academiei Naționale de Informații, la invitația lui Maior a răspuns numai premierul Ponta, președintele preferand să-și trimită doi consilieri, deși este cunoscută plăcerea șefului statului de a participa la asemenea ceremonii.
Pe de altă parte, un apropiat al felului in care funcționează SRI susține că răceala dintre Băsescu și șeful Serviciului nu este legată de ambițiile politice ale directorului SRI. „Servicii precum Serviciul Roman de Informații consideră că au responsabilitatea ultimă față de soarta țării.
SRI nu acționează din interese politice decat conjunctural pentru că există această idee bine impămantenită la nivelul Serviciului – „Noi suntem cei care garantăm pentru continuitatea statală a Romaniei”.
Prin urmare, dacă Băsescu și Maior au intrat in conflict, nu poate fi pentru că directorul SRI s-ar fi vrut prim-ministru sau pentru că l-ar iubi mai mult pe Ponta, cauzele trebuie căutate in altă parte.
Nu e imposibil ca Băsescu să fi făcut ceva care să fi minat increderea SRI in el, ca garant al supremației legii”, a arătat personajul citat, care a dorit să-și păstreze anonimatul.
:)
Un gest care să fi determinat o pierdere a increderii SRI in președinte ar putea fi, conform unor informații care se vehiculează in mediul jurnalistic, „implicarea brutală” a lui Băsescu, ca șef al CSAT, in dosarul ALRO, instrumentat de procurori in colaborare cu SRI și in care apăreau nume precum Elena Udrea și Theodor Stolojan.
Potrivit informațiilor amintite, intervenția lui Băsescu „a pus in pericol” aproximativ 30 de ofițeri ai SRI care lucraseră la dosarul cu pricina.
De altfel, tot in legătură cu același dosar ALRO, a fost pusă și revocarea din funcție a fostului procuror DIICOT Ciprian Nastasiu, deși motivul oficial a fost legat de dosarul Hayssam.
Oricare ar fi cauza, existența unui conflict intre președintele Băsescu și directorul SRI pare de domeniul certitudinii.
Discuțiile pe acest subiect au apărut după ce siteurile din mediul on-line au publicat miercuri o serie de informații cu privire la existența unei stări de tensiune in interiorul Serviciului Roman de Informații (SRI), care ar culmina chiar cu o solicitare de demisie venită din partea președintelui Traian Băsescu pentru șefii Serviciului.
Astfel, siteul ftr.ro (Foaia transilvană) scria despre „o foarte mare agitație” in SRI care ar fi condus la „epurarea” unor oameni.
„Potrivit unor surse, luni dimineaţă şi ieri dimineaţă, printr-un ordin al şefului SRI, George Maior, toți ofițerii SRI, atat din structura centrală, cat și din teritoriu, au fost convocați de urgență la sedii– chiar și cei care se aflau in concediu.
Toți șefii unităților SRI din țară au primit incă de sambătă, ora 10.00, o Circulară de la centru, prin care, sub pretextul stării de urgență, li se cerea să iși convoace subalternii.
Potrivit aceleiaşi surse, astfel, cateva sute de ofițeri superiori ai Serviciului Roman de Informații, au fost puşi pe liber, PENSIONAŢI!”, arăta Foaia transilvană.
Potrivit sursei citate, punerea pe liber a unor oameni s-a făcut fără acceptul CSAT.
„In aceste zile trei structuri informative ale SRI, funcţionează deficitar, este voirba de Direcția de apărare a Constituției, Direcția anticorupție şi Direcția informații clasificate”, mai scria miercuri site-ul menționat.
Un alt site, cel al revistei Q-magazine (qmagazine.ro), menționa in aceeași zi că șeful statului, Traian Băsescu, i-ar fi solicitat directorului SRI, George Cristian Maior, și adjunctului acestuia, Florian Coldea, să demisioneze.
„Potrivit unor surse politice, Traian Băsescu ar fi cerut demisia directorului Serviciului Roman de Informaţii, George Maior şi a directorului adjunct al SRI, Florian Coldea, incă de săptămana trecută.
Motivul?
Potrivit surselor Q Magazine, preşedintele Traian Băsescu ar avea informaţii despre o susţinere din partea SRI pentru liderii USL şi a planului de debarcare de la putere a lui Traian Băsescu”, scria Q-magazine.
Tot in acest context trebuie amintit că jurnalistul Ion Cristoiu, un apropiat al Palatului Cotroceni, a afirmat de mai multe ori intr-o emisiune televizată difuzată marți seară de B1 TV, că George Cristian Maior face jocurile USL pentru suspendarea președintelui.
„E implicat in complot”, a spus Cristoiu, care i-a cerut repetat lui Maior să intervină in emisiune pentru a nega acuzațiile.


Sursa A.M.PRESS

Ce ne spunea marinarul?

“Niciun om politic sau din justiţie sau din orice altă activitate, chiar din sectorul privat, nu mai poate sta liniştit, pentru că statul roman şi-a dezvoltat capacităţi de culegere de informaţii care fac puţin probabilă comiterea de infracţiuni importante fără ca acestea să nu ajungă in faţa justiţiei“,

a declarat Traian Băsescu după bilanţul SRI pe 2011.

Nici nu a amenintat pe careva...

V-am mai spus ca l-au lasat din brate serviciile?
Scuze.
Varsta!

cartof2
05-07-12, 16:26
uite ce vrea base
e culmea e mai rau decit Ilici
asta ar fi prea mult e de necrezut


`cei de la Cotroceni consideră că o demisie din funcţia de preşedinte i-ar da şansa lui Băsescu să mai candideze pentru incă un mandat la funcţia supremă.

Mai mult: LOVITURA NIMICITOARE cu care BĂSESCU vrea să ZDROBEASCĂ USL - Ştiri interne | Libertatea.ro (http://www.libertatea.ro/detalii/articol/basescu-demisie-mutare-soc-402287.html#ixzz1zkoui5Bt)

007
05-07-12, 16:33
Cine de la Cotroceni anume spune asa ceva, sa-l invit la o cafea?!
Pahontzu?

Toti umbla sa-si puna merele in alt cos acum!

Cat despre lovitura nimcitoare ....depinde pe cine nimiceste!
De zdrobit poate niste cuburi de gheata cand arunca de nervi paharul de whiskey pe pereti!
Umbla vorba ca a devenit excesiv de paranoic.

Iar de candidat la toamna, sigur candideaza pt. un loc la Rahova!

http://baselandia.files.wordpress.com/2012/05/sef-la-inchisoare.jpg

:)

startrek1
05-07-12, 16:42
cei de la Cotroceni consideră că o demisie din funcţia de preşedinte i-ar da şansa lui Băsescu să mai candideze pentru incă un mandat la funcţia supremă.
si va fi țarul Putin si țarul Basescu :)

007
05-07-12, 16:53
El e pe mana cu CIA cum sa fie tzar?


http://www.youtube.com/watch?v=AADf-8h04ng&feature=player_embedded

Daca ati avea habar in cate afaceri murdare e bagata canalia, inca de pe vremea lui Ceausescu v-ati cruci si ati iesi la miting spontan.

Va mai aduceti aminte si de inscenarea cu jurnalistii rapiti in Irak?

Tot pe mana cu CIA.

De niste bani sterpeliti din banul public pt. asa zise rascumparari mai stiti cum si unde au ajuns?

Coldea, va spune ceva numele?

Stati pe faza!

Urmeaza dezvaluiri interesante.

Individul este un infractor international periculos.

Cei care spun ca e terorist nu gresesc.

Serviciile au inceput sa dea pe piata produse de desert!

tutri
05-07-12, 16:58
007 pentru ce demostrezi? Dupa cate am inteles nu se demostreaza pentru suspendarea lui Basescu, se demonstreaza impotriva claesi politice, deci esti off-topic.
Sau esti unul dintre aceia care merg de dragul sa dea un pumn, sa sparga un geam si/sau sa apara la TV?

007
05-07-12, 17:50
E un meeting restrans, ezoteric, nu o demonstratie.
Nu e pentru profani.
:)

Mardeiasii, provocatorii si spargatorii de proteste sunt specialitatea lu'
Chioru', cel care da " smetia " golaneste in copii ( ala cu pixelu' )

Dar unii au memoria scurta.

http://media.rtv.net/image/201201/w500/protest_bucuresti_61732200.jpg

:)

---------- Post added at 17:50 ---------- Previous post was at 17:22 ----------

Ia sa vedeti ce petarde au inceput sa arunce PDL-istii


S-ar putea sa vedem 'Revolutia in Direct' iar in Romania. Si atunci , pe langa romani, vom vedea sigur si ungurii luptand pentru drepturi. De altfel, Videanu striga la toate minoritatile din tara noastra sa ia pozitie in fata furtului de democratie.

USL a actionat si actioneaza atat de barbar incat se numara zile pana cand vor erupe in strada si in plina vara nervii romanilor satui de spectacolul de la TV si de saracia lucie in care au ramas dupa promisiunile lui Ponta.

Minoritatile maghiare au suferit si ele teribil din schimbarea de putere in Guvern si Parlament, Laszlo Tokes stie asta, a vazut intelegeri cu fosta coalitie care acum s-au pierdut iremediabil. Considera ca a fost o razbunare a USL pe maghiari doar pentru ca UDMR a facut parte din alianta PDL-ului.

Asa ca e nemultumit ca Ponta se razbuna pe maghiari si ca in acelasi timp acapareaza puterea si doreste instaurarea partidului unic, exact cum a facut Adolf Hitler.

'Victor Ponta si tovarasii sau nu au dreptul, ca in cateva zile, sa distruga principiile pentru care, in decembrie 1989, sute de oameni si-au dat viata. In Europa secolului XXI, aceste practici totalitare sunt intolerabile', a declarat Laszlo Tokes.

'Nimeni nu are dreptul sa ii implice pe maghiarii din Romania in aceasta lupta pentru putere. Principiul de baza al romanilor si maghiarilor in acest caz trebuie sa fie in concordanta cu interesele si valorile europene. Spiritul Timisoarei ne obliga sa ne opunem acestei incercari anti-democratice', a subliniat Tokes, unul dintre atorii de la Revolutia din Timisoara din decembrie 1989.

SURSA (http://www.newz.ro/stire/139353/tokes-revine%21-e-vremea-unei-revolutii-ca-in-%2789%3F.html)

delsat
05-07-12, 18:00
La ieșirea din Parlament, președintele Băsescu a declarat că, pe langă plagiatul și masteratul lui Ponta, il mai preocupă un lucru: Daniel Funeriu a descoperit că Particula lui Dumnezeu a fost plagiată după Particula lui Zeus. E o chestiune de ore pană cand informația va fi preluată de Nature, FAZ, The Economist și Gardianul Botoșanilor.

nirolf
05-07-12, 18:16
basescu urmeaza sa cada, somnorila antonescu ca presedinte interimar il gratiaza pe bombonel, in virtutea inertiei hgotii din parlament fura infratiti in timp ce leul o ia vertiginos la vale fara ca isarescu sa-l mai poate sprijini. grecia incepatori fata de ce urmeaza sa se intimple la noi. cum va place scenariul ?

007
05-07-12, 18:24
La ieșirea din Parlament, președintele Băsescu a declarat că, pe langă plagiatul și masteratul lui Ponta, il mai preocupă un lucru: Daniel Funeriu a descoperit că Particula lui Dumnezeu a fost plagiată după Particula lui Zeus. E o chestiune de ore pană cand informația va fi preluată de Nature, FAZ, The Economist și Gardianul Botoșanilor.


Iti apartine stirea?

:)

zildan
05-07-12, 18:29
Doar nu credeti ca Voiculescu se zbate sa ia puterea cu scopul sincer de a face donatii publice ?

007
05-07-12, 18:55
De ce zice Base ca ceilalti vor sa isi subordoneze justitia schimbandu-l pe el?Sa inteleg ca justitia este subordonata presedintelui,adica in acest moment lui?
Azi nu a fost deloc in forma,parea "obosit".:)

Pai gura pacatosului adevar graieste!

S-a scapat Matrozul.

Mai sunt si alte perle acolo, tocmai bune de adaugat la rechizitoriu'.

Nu s-a substituit guvernului, nu a taiat pensii, dar cheama sa-l voteze la refendum pe pensionarii la care le-a marit el pensiile!

Acum se bazeaza pe fostii CAP-isti .

Foarte tare.

De ce nu se bazeaza pe pensionarii aia ai lui col. Dogaru?!

:)

Incep sa apara primele " fantome " din microfilmele comandantului?

---------- Post added at 18:50 ---------- Previous post was at 18:37 ----------

Ce am anticipat incepe sa se adevereasca.


Biografia lui Traian Băsescu



TRAIAN BASESCU a fost racolat de Securitate in 1973, pe cand era elev al Institutului de Marina intocmindu-i-se dosarul personal nr. 3990/09-11-1973
Pana la terminarea studiilor in 1976 a fost colaborator al lucratorilor din Directia a IV- a de Contrainformatii Militare. (A nu se confunda cu Directia a III-a de Contraspionaj!)
In aceasta calitate elevul militar BASESCU TRAIAN avea obligatia sa informeze organele de Securitate despre modul in care se desfasurau activitatile specifice in Institut, despre comportamentul si atitudinea colegilor si ale cadrelor didactice atat in cadrul activitatilor specifice, cat si in particular.
La terminarea studiilor, Directia a IV- a de Contrainformatii Militare a incetat legatura cu colaboratorul BASESCU TRAIAN , dosarul personal al acestuia fiind transferat la Inspectoratul Judetean Constanta al Ministerului de Interne, Departamentul Securitatii Statului, cu adresa nr. 00151392/29-09-1976.
Dupa absolvirea Institutului de Marina, TRAIAN BASESCU este incadrat ca ofiter la Intreprinderea de Exploatare a Flotei Maritime NAVROM Constanta.
In aceasta calitate TRAIAN BASESCU este preluat ca informator – sursa de catre lucratorii Biroului de Securitate Port Constanta condus la acea vreme de ofiterul Dumitru Nicusor.
De folosirea ofiterului de marina TRAIAN BASESCU s-a ocupat direct locotenentul major de Securitate Mihai Avramides care organiza contacte cu acesta inainte de plecarea in cursa si la intoarcere. La aceste intalniri participa de regula si seful lui Avramides, Dumitru Nicusor, care insa se intalniea si separat cu TRAIAN BASESCU.
In calitatea sa de ofiter de marina, TRAIAN BASESCU dadea informatii cu privire la starea de spirit a echipajului, temele de discutie abordate de membrii echipajului, activitatile si contactele pe care membrii echipajului le aveau in porturi, in timpul escalelor, activitati de contrabanda si specula, dar si despre eventuale aprecieri sau comentarii facute de membrii echipajului cu privire la conducerea superioara de partid si de stat.
De mentionat faptul ca desi in acea perioada era valabil ordinul conform caruia membrilor PCR nu li se puteau lua informatii scrise, locotenentul major Avramides, care avea o experienta redusa in munca de Securitate, el provenind din sistemul penitenciarelor, a cerut si a obtinut de la informatorul TRAIAN BASESCU mai multe note scrise pe care le-a depus la dosarul acestuia, nr 3990/1973.
In jurul anului 1980, Mihai Avramides s-a intors, la cerere, la Directia Penitenciarelor.
Dupa plecarea lui Avramides din cadrul Biroului de Securitate Port Constanta , TRAIAN BASESCU a continuat sa fie prelucrat informativ de ofiterii Rosioru Ioan si Deacu Constantin, tot sub coordonarea sefului biroului, Dumitru Nicusor.
Dumitru Nicusor a trecut dupa 1989 in SRI, ajungand General, sef al Sectiei SRI – Constanta si apoi seful Centrului Operativ Zonal Dobrogea.
TRAIAN BASESCU a sustinut in 1981 examenul de Comandant, care a fost o simpla formalitate, a durat numai 5 minute, dupa care a primit comanda navei Arges.
In acea perioada era de notorietate in randul colegilor sai sustinerea de care acesta se bucura.
In jurul anului 1984 informatorul TRAIAN BASESCU a fost trecut in reteaua Centrului de Informatii Externe din Departamentul Securitatii Statului unde a lucrat cu ofiterul Silvian Ionescu din cadrul Directiei I.
In 1987 TRAIAN BASESCU este numit sef al Agentiei Economice NAVROM din Anvers, Belgia, unde isi desfasoara activitatea sub directa coordonare a lui Silvian Ionescu care conducea la acea data Serviciul I (Belgia-Olanda-Luxemburg) din Directia I a CIE.
In aceasta perioada TRAIAN BASESCU a transmis preponderent informatii de inters economic cu privire la activitatile din porturile maritime Anvers si Roterdam,
dar si informatii cu privire la echipajele navelor care acostau in aceste porturi, precum si informatii despre membrii personalului diplomatic roman din tarile respective.
In vara anului 1988, TRAIAN BASESCU a fost retras temporar de la Anvers pentru a participa la un instructaj care a durat doua luni si s-a desfasurat la Scoala de ofiteri MI de la Baneasa.
In 22 decembrie 1989, ofiterul de Securitate Silvian Ionescu, cel care l-a avut in subordine pe TRAIAN BASESCU, s-a infiltrat printre revolutionarii din fata Comitetului Central, a intrat in anturajul lui Dan Iosif si ulterior al lui Gelu Voican Voiculescu si in ianuarie 1990 a fost numit Secretar Executiv al FSN.
La inceputul anului 1989 in ascensiunea profesionala a lui TRAIAN BASESCU intervine o sincopa.
Pe 8-03-1989 este rechemat in tara , fiind acuzat de nereguli grave in administrarea fondurilor NAVROM.
TRAIAN BASESCU a fost sanctionat pentru ca a autorizat, fara aprobarea NAVROM Constanta, o plata suplimentara de 300.000 de franci belgieni pentru lucrarile de reparatii efectuate la nava Zimnicea in ianuarie 1989. Sanctiunea primita s-a datorat, mai ales, faptului ca TRAIAN BASESCU a decis ca lucrarile de reparatii sa fie executate de Santierul Naval Belliard din portul Anvers, desi existau oferte de executie a lucrarilor, mult mai ieftine, din partea altor santiere navale din acelasi port.
In perioada ianuarie-martie 1989 TRAIAN BASESCU a trimis numeroase note informative si rapoarte in tara incercand sa-si justifice deciziile, dar si lansand acuze grave si neintemeiate la adresa Comandantului navei Zimnicea.
Datorita gravitatii exceptionale a faptelor de care a fost acuzat, tinand cont de legislatia din acea vreme, numai sustinerea din partea Securitatii poate explica faptul ca TRAIAN BASESCU a fost sanctionat doar administrativ, si nu a suportat si rigorile legii. El a fost chiar mentinut ca angajat al NAVROM Constanta, fara sa mai primeasca insa nici o insarcinare pana la Revolutie.
Imedi at dupa Revolutie, TRAIAN BASESCU a fost numit Director General al Inspectoratului de Stat al Navigatiei Civile din Ministerul Transporturilor.
Pentru a obtine aceasta functie foarte importanta, TRAIAN BASESCU s-a bucurat de recomandarea si sustinerea secretarului executiv al FSN Silvian Ionescu, dar si ale vechiului sau prieten, Calin Marinescu, zis Shogunul, pe atunci Presedinte al CFSN Constanta.

SURSA (http://www.cotidianul.ro/dbzframe.php?bd=31)

---------- Post added at 18:55 ---------- Previous post was at 18:50 ----------

Traian Basescu vs. Flota






a) scurt istoric
- in 1990 intreaga flota maritima a romaniei era grupata la iefm navrom : Flota de pescuit oceanic la tulcea , flota de pescuit fluvial la galati ;
- flota maritima cuprindea 390 de nave, de la cargouri de 3000 de tdw pana la mineraliere de 165 000 tdw;
- ca tonaj, flota avea in jur de 17 milioane tdw, ocupand locul 7 in lume (depasind flotele unor tari precum franta si germania); valoarea de piata a flotei era de 4-6 miliarde de dolari;
- c.l.c.: In terminologia maritima internationala reprezinta titulatura "capitan/commandant de cursa lunga"; in perioada 1975-1987 promotiile sectiei civile a institutului superior de marina nu au mai facut fata la cresterea exploziva a numarului de nave;
- se va apela fie la ofiteri de marina militara, fie la avansarea rapida a unor ofiteri tineri, eludand gradele pe care acestia trebuiau sa le obtina in prealabil;
- in aceste conditii ajunge traian basescu comandant de nava;
atributiile comandantului:
- este singurul inarmat cu arme de foc la bordul navei;
- poate sa hotarasca in orice problema, fara a se consulta cu nimeni;
- poate oficia casatorii;
- poate aresta si incarcera;
- poate decide esuarea sau chiar scufundarea navei;
- la iefm navrom constanta, dupa revenirea din cursa, fiecare comandant trebuia sa prezinte un raport de activitate (in afara jurnalului de bord), dupa care se intalnea cu ofiterii de securitate care raspundeau de intreprinderi;
- intrevederea nu era consemnata in scris, note scrise dand doar informatorii de la bordul navei;
b) basescu a facut avere prin urmatoarele metode:
- achizitionarea de alimente in porturi straine, de calitate inferioara, pentru care platea preturi pentru calitate superioara (acest lucru se facea in colaborare cu agentul navrom din portul respectiv – ship-shandler);
- tot in intelegere cu agentul, se aprovizionau cu cantitati de motorina si ulei mult mai mici, pentru care plateau preturi mai mari;
- o alta sursa de venituri ilicite era incarcarea devizelor la lucrarile de reparatii ale navelor romanesti din marea nordului, unde basescu era reprezentant navrom (ofiter acoperit). Basescu a fost in legatura cu colonelul vasile stanciu (acum seful unitatii de ofiteri acoperiti din sri); lista ce urmeaza a fi publicata, fiind planificata de serviciile nato.
- una dintre aceste manevre i-a fost fatala lui basescu, care la sugestia securitatii va fi retras in 1989 (ordin semnat de contraamiralul anghelescu);
- dupa unele marturii demne de crezare, in 1989, dupa sinuciderea g-l milea, in biroul acestuia s-ar fi gasit o nota prin care se solicita pentru ofiterul acoperit (gradul de capitan) mapn, basescu traian, aprobarea de trecere in structurile securitatii (actualul sie),
- in februarie 1990, nicolae vacaroiu aproba vanzarea ca fier vechi a 26 de nave; durata de viata, general acceptata a unei nave este de 25 de ani;
- dupa acest termen ea mai poate naviga daca indeplineste cerintele registrului naval;
- lansata sub "pavilion de complezenta" (panama, liberia), nava vanduta initial ca fier vechi mai poate circula ani buni si aduce profituri substantiale;
- in 1991, fratele lui traian basescu, mircea basescu (tot clc) pleaca in japonia (port yokohama) cu un mineralier de 165 000 tdw; de la yokohama , mircea basescu trimite o telegrama anuntand ca nava s-a stricat si necesita reparatii capitale;
- ministrul traian basescu aproba, reparatia costand 1 200 000 de dolari; justificarea banilor s-a facut cu acte dubioase, iar la revenirea in tara nava a intrat in alte "reparatii capitale";
c) contractele de bare-boat:
- alaturi de contractile petro-klav si ermis, contractele bare-boat, aprobate in perioada cat basescu a fost secretar de stat si ministru (guvernele roman si stolojan), s-au dovedit un esec;
- navrom (respectiv cele trei companii rezultate din fragmentarea acestuia) pune la dispozitia unei persoane (fizice sau juridice) una sau mai multe nave;
- persoana respectiva asigura managementul acestora (contracte de carausie marfa, plata echipajului, aprovizionarea cu combustibil); reparatiile se fac pe socoteala proprietarului, iar profitul se imparte in doua; in urma acestor contracte toate navele au fost pierdute;
- metode au fost urmatoarele:
A) reparatii fictive sau devize incarcate;
b) managerii au indatorat navele (neplatind achizitiile);
c) managerii, uzand de fals, au pus gaj navele (desi nu le apartineau) si au luat imprumuturi enorme de la banci;
- contractele de bare-boat, incepute de traian basescu si calin marinescu (secretar de stat in perioada cat basescu a fost ministru) au continuat si sub mandatele ministrilor paul teodoru si aurelnovac;
- printre cei care s-au imbogatit din contractele de bare-boat se numara si adolf bidea si gheorghe bosanceanu.
- calin marinescu si gheorghe bosanceanu au fost comandanti de nave si apropiati ai lui basescu;
d) dosarul flota:
- dosarul "flota" instrumentat de pna nu cerceteaza decat cazul a 16 nave navrom; petromin sa cuprindea flota strategica si a rezultat in urma divizarii
navrom; printer vasele strategice se numarau petrolierele si mineralierele;
- navele au fost ipotecate de christiana bank - oslo (norvegia), in favoarea societatii torvald-klavenes - oslo, cu care petromin formase o societate mixta
(joint-venture), petro-klav;
- grupul klavenes a incasat de la christiana bank (in contul celor 16 nave romanesti) circa 150 de milioane de dolari; neachitandu-si ratele, navele au
fost vandute de banca;
- banca a dat doar 50% din valoarea navelor, prejudiciul adus statului roman fiind de peste 300 milioane de dolari (doar pentru 16 nave!);
- basescu a fost acuzat de abuz in serviciu, fals intelectual, uz de fals, bancruta frauduloasa, spalare de bani, inselaciune si delapidare;
- au mai fost acuzati paul teodoru, radu sarbu si aurel novac; s-au sesizat nereguli la toate cele trei companii: Romline, navrom, petromin;
- basescu in calitate de subsecretar de stat la subsecretariatul pentru navigatie civila, a trimis o ordonanta catre petre roman prin care solicita
acordarea sumei de 683 000 de dolari din fondul valutar al statului, pentru eliberarea remorcherului romanesc "hercule", arestat in suez;
- ulterior, compania romline condusa de gheorghe serescu inchiriaza navele "mangalia", "tutova" si "tuzla" firmei americane king shipping management;
- basescu aproba schimbarea pavilionului pentru care navele sa poata circula sub pavilion cipriot (incalca flagrant legea!);
- partenerul american infiinteaza o firma in cipru, la care inregistreaza cele trei nave inchiriate, desi nu avea nici o legatura cu societatea
constanteana romline;
- basescu a fost acuzat de implicare in fraudarea cu 100,5 milioane de dolari a petromin, prin intermediul firmei mixte "minerva shipping company"
cu sediul in malta;
- cota de participare a fost de 50% petromin si 50% ermis maritime cu sediul in liberia; contributia partii romane consta in 7 nave si a firmei straine
in participare cu contravaloarea reparatiilor si retehnologizarii acestora;
- in calitate de ministru al transporturilor, basescu ii transmite primului ministru un memoriu de fundamentare pentru aprobarea prin hotarare de
guvern a participarii petromin la constituirea societatii mixte (care urma sa aiba profit de 16,2 milioane de dolari, din care 50% ar fi revenit
partii romane);
- navele au fost transferate in baza unor documente ilegale (nu au existat procese de predare primire a gestiunii; valoarea din actul de vanzare a unor nave
a fost derizorie) si a avut drept consecinta pierderea profitului de peste 6 milioane de dolari; toate cele 7 nave au fost pierdute;
- in cazul torvald klavenes (debuteaza in 1990), grupul de firme norvegian face o vizita in portul constanta; un an mai tarziu (1991), conducerea cnm
petromin ii inainteaza ministrului traian basescu un material din care reiesea starea tehnica proasta a navelor companiei;
- solutia avansata era acordarea unui imprumut de 45 de milioane de dolari pentru retehnologizarea a 15 nave; finantarea urma sa fie oferita de grupul de
firme torvald klavenes;
- la 14 mai 1991 s-a inregistrat contractul de societate mixta intre as klavenes chartering norvegia si petromin, cu participarea in parti
egale;
- in urma unei vizite la oslo a lui traian basescu, in calitate de ministru, ia fiinta firma petromin overseas inc, inregistrata in liberia; prin ordinul
lui basescu, in 1992, navele carbunesti, comanesti, bobalna si borzesti au fost trecute sub pavilion liberian;
- concernul norvegian era interesat de asigurarea intereselor sale in zona golfului arabiei, compania dezvoltand transport cargo in "saadyat free zone -
abu dhabi";
- in zona golfului persic se joaca interese de rang mondial: "giat industries", grup industrial de armament din franta dorea sa evite falimentul, rusia
cu santierele navale baltiisky zavod dorea sa se reintegreze in arena mondiala;
- concernul norvegian a apelat la aparenta retehnologizare a flotei romanesti pentru a o vinde in alta parte; vanzarea navelor romanesti s-a facut
pe sume derizorii: Vrachierul bals a devenit "mounth parnitha" (158 158 tdw, construit la mangalia in 1982); a fost vandut unei firme grecesti pentru suma
de 2 100 000 de dolari; nava borzesti (64 854 tdw) a fost vanduta pentru 3 500 000 dolari;
- prejudiciul in dosarul flota este de 324 514 689 usd ( peste 11 miliarde de lei);
- afacerea a fost condusa de basescu prin asumarea ilegala a functiei de presedinte/director al societatii mixte petroklav inc. Bahamas (rezultata
din asocierea cnm petromin cu torvald klavenes);
- basescu avea drept de dispozitie si operare in contul bancar al societatii mixte petroklav, permitand alimentarea nejustificata a acestuia cu
suma de 500 000 dolari din creditul petromin overseas inc. Liberia, cu care nu se afla in nici o relatie comerciala;
- suma a fost evidentiata in city bank londra, ca un transfer intern cu titlu de plata a unei prime de asigurare catre petroklav inc. Bahamas pentru nava
baicesti;
- prima de asigurare era in realitate datorata de alta firma: Borom shipping londra; nava baicesti a fost ipotecata in favoarea christiana bank oslo,
obtinandu-se un credit de 4 milioane de dolari; se pare ca banii au fost folositi astfel:
A 3 250 000 $ virate companiei united dutsch (care nu a existat niciodata);
b 250 000 $ virati firmei de avocatura sinclaire roche & temperley;
c 500 000 $ in contul firmei petroklav inc. Bahamas, unde director era basescu;
- au mai fost urmariti penal marin lupu si helmut bogdan, reprezentanti cnm petromin la oslo ;
- alt actor important in afacerea flota, neurmarit inca penal, la fel de abil in jongleri, este serban mihailescu, cainele "acoperit" (ofiter) al lui tudor
postelnicu la paza cabinetului constantin dascalescu, care in toata perioada "scufundarii flotei" avea demnitati de reprezentare a fps (deci a
statului) si de care pna si chiar presa nu face referire; personaje ca petre roman, teodor stolojan, nicolae vacaroiu sunt implicate direct in acest jaf
asupra grelei mosteniri ceausiste "ce plutea pe apa", in prezent fixata in conturi personale.

http://www.cotidianul.ro/images/registru.jpg

http://www.cotidianul.ro/images/registru1.jpg

http://www.cotidianul.ro/images/02.registrul_jurnal_retea_informativa_securitate_constanta_basescu.jpg







***







http://www.cotidianul.ro/images/adresemapn.jpg







http://www.cotidianul.ro/images/adresemapn1.jpg







http://www.cotidianul.ro/images/adresemapn2.jpg







***







http://www.cotidianul.ro/images/decizia_0000.jpg







http://www.cotidianul.ro/images/decizia_0001.jpg







http://www.cotidianul.ro/images/decizia_0002.jpg









Nu a facut politie politica.
Face acum!

Asta e un preambul...

:)

cartof2
05-07-12, 19:00
da destept a fost base
si-a pus pun fraier pm si acum il calca in picioare

startrek1
05-07-12, 19:17
nu Base a fost destept ca si-a pus fraier Premier - ca nu el la nominalizat... fraieri au fost USL-isti ca si-au pus premier un plagiator ...
faptu ca Base are pe cine sa traga e partea a doua :)

007
05-07-12, 19:27
Stelian Tănase pe blogul personal.



Una din mirările mele văzind asaltul de proporții prin care USL a demis pe Vasile Blaga, Roberta Anastase și Avocatul Poporului, a fost că PDL nu a fost pregătit, nu a știut ce il așteaptă in aceasta sesiune extraordinară. Au fost luați total prin surprindere. Nici Băsescu nu a fost informat. Și pentru el toată mișcarea a fost o mare și neplăcută surpriză. Dacă ar fi mirosit ceva l-ar fi pus in gardă pe Blaga proaspăt ales șef PDL. Daca știa, l-ar fi prevenit ce se intimplă, nu de dragul lui, nu il agrează pe Blaga, dar ca să iși ia măsuri. Liderii USL s-au intilnit de două ori in weekend. Ciți au fost initiați in complot ? Decizia s-a luat numai in doi, intre Ponta si Antonescu. Au cerut oamenilor lor să nu vorbească la telefon, știind că sunt ascultate. A fost totul organizat ca o conspirație, luind măsuri severe de siguranță și de păstrare a secretului.

In grupurile parlamentare nu s-a știut printre deputații și senatorii liberali nici printre social-democrați ce se va intimpla. Numai șefii de grup au fost la curent. Secretul a fost total. Cind au inceput procedurile, desfășurarea de forțe, abia atunci și-au dat seama ce au de făcut. Și parlamentarii USL și cei ai PDL. A fost o lovitură de forță, secretul păstrat pină la final, și de aici a rezultat și succesul operațiuni.

Cu toate zbaterile PDL, treaba s-a făcut cum așa cum a fost planificată. Dacă ne tot plingem că telefoanele sunt ascultate, că Băsescu supraveghează prin servicii mișcările Opoziției, cum de a fost luat prin surprindere. Ori serviciile sunt neprofesioniste, ori nu mai sunt atit de fidele lui Băsescu. Și ele doresc o schimbare, vor depolitizarea lor, nu mai vor să fie slugile Cotroceni. Serviciile schjmbă tabăra? Vom vedea niște demisii !?”,

Sursa >>> scrie Stelian Tănase pe blogul personal.

---------- Post added at 19:27 ---------- Previous post was at 19:23 ----------

Precisazione Università di Catania


Dupa faza cu doctoratul primul ministru s-a confruntat ieri cu un atac si la alte studii. Cotidianul "Adevarul" publica ieri, pe platforma online, o informatie in exclusivitate, potrivit căreia, premierul şi-a falsificat CV-ul, adică nu a făcut niciun master la Universitatea Catania. Ponta a explicat presei că a şters masterul din Catania din CV, deoarece a dorit să păstreze doar ceea ce ii "cere legea pentru a fi prim-ministru". Pentru ca acuzatiile au fost spuse azi si de presedinte in Parlament, premierul a venit cu DOVEZILE prin care demonteaza acuzatiile - VEZI MAI JOS CARE SUNT ACESTEA:
Catania, 04/07/2012

Precisazione Università di Catania

Facendo seguito a quanto in precedenza comunicato, dopo una successiva verifica, effettuata anche a seguito del clamore che tali notizie hanno suscitato in Romania, l’Università di Catania ha accertato che il dottor Victor Ponta ha partecipato nell’anno 2000, presso il nostro ateneo, ad un “corso di perfezionamento” post-laurea organizzato dalla facoltà di Giurisprudenza, con il coordinamento del prof. Antonino Galati, all’epoca ordinario in Diritto processuale penale.
Il relativo attestato di partecipazione è stato firmato dal precedente rettore prof. Ferdinando Latteri.

Con preghiera di pubblicazione

L’Ufficio stampa

Iata documentul:
http://users.heeloo.ro/4/gallery/134148496517404245174_precisazione-victor-ponta.png


http://users.heeloo.ro/4/gallery/134148506497504424975_institutul-superior-catania.png

zildan
05-07-12, 19:27
Din pozele de mai sus (#109) nu reiese ca Basescu nu si-a iubit tzara, dimpotriva.

startrek1
05-07-12, 19:33
Vezi ce a scris Băsescu pe contul său de Twitter :clap:
Contul de Twitter al Președintelui este din nou activ! Vezi ce-l frămantă pe Băsescu și cui sunt adresate mesajele sale. sursa (http://www.timesnewroman.ro/monden/7511-vezi-ce-a-scris-basescu-pe-contul-sau-de-twitter)
http://www.timesnewroman.ro/images/stories/basescu_pe_twitter.jpg

mar1us
05-07-12, 19:38
Pai si ce vrei sa demonstrezi ? base a recunoscut cind era in turul doi cu adrian nastase cind a zis cam asa,(nu-mi amintesc exact) : cine a blestemat Romania ca in cursa pt prezidentiale sa se intilneasca doi fosti comunisti !

gladix
05-07-12, 19:45
si-a iubit tara/bine spus cindva poate/acum uraste toto dar mai ales pe romani/cel mai mult iubeste banul si apa tulbure si asta se vede de pe luna

startrek1
05-07-12, 20:01
@007

il dottor Victor Ponta ha partecipato nell’anno 2000, presso il nostro ateneo, ad un “corso di perfezionamento” post-laurea organizzato dalla facoltà di Giurisprudenzade la - un curs de perfectionare (un fel de scoala de vara ) pana la masterat (http://ro.wikipedia.org/wiki/Studii_universitare_de_masterat) e diferenta de cel putin un an de studiu...

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20120704_0233/1.jpg

Un_Q_
05-07-12, 21:54
Non pdl-istii nu sunt buni, ok, atunci, cine ne scoate din criza ? cine scade tva-ul ? cine recupereaza terenul pierdut de leu ? cine da banii taiati inapoi ? cum vom plati dataoria din ce in ce mai mare ? Sunt pdl-istii vinovati de aceste situatii ? DA SUNT.
De ce, daca sunt anti-pdl & basinescu, vin unii si imi spun ca ponta e un plagiator ? credeti ca sunt pro usl, nu sunt, doar m-am saturat de gasca pdl & basinescu.
basinescu mai merita sa fie presidente ? nu, cel putin nu al meu.
de ce tot argumentam atata ? ei se cearta intre ei, noi suportam efectele, de ce sa nu militam pt o tara curata, corecta, prospera indiferent cine conduce ? pina atunci imi este scarba de ei, dar cel mai mult de pdl & basinescu.

catalinn
05-07-12, 22:08
@007
de la - un curs de perfectionare (un fel de scoala de vara ) pana la masterat (http://ro.wikipedia.org/wiki/Studii_universitare_de_masterat) e diferenta de cel putin un an de studiu...


Asta am spus si eu ieri, aceste cursuri de perfectionare sunt ceva obisnuit, sunt contra cost, 300.000 lire italiene era pretul prin '98, si nu trebuia sa demonstrezi ca ai studii superioare. Practic orice "gogu", poa' sa mearga la aceste cursuri, daca vrea sa ....faca plaja in sudul italiei. Bani sa ai

parpaneata
05-07-12, 23:28
De ce s-au adunat frustrarile si frustratii rdi aici ? Ce dracului aveti ? Ati umplut forumul de porcarii !!! Faceti-va alt rdi si scrieti toate rahaturile si filosofiile de doi bani acolo.
Peste ceva timp or sa va domine astia. :)

hgfdgfui
05-07-12, 23:40
Din pozele de mai sus (#109) nu reiese ca Basescu nu si-a iubit tzara, dimpotriva.
Nimeni n-o sa-l acuze pe Basescu pe criteriul iubirii de tara. Unde mai pui ca elementul respectiv nici n-are acoperire in legislatie. Poti foarte bine sa devii si parlamentar si presedinte fara sa-ti iubesti tara nici un pic. Nu e obligatoriu.

Acuzatiile sint altele, dar sint formulate atit de general, incit intr-adevar dau impresia ca nu au decit suport ideologic. Ori ele trebuiau sa fie precise, cu fapte, date si ore cind s-au petrecut incalcarile care s-au petrecut. Nu sint foarte precise, numai antipatia e precisa. Si intinsa.

Mie conflictul actual imi ilustreaza, a suta oara, caracterul romanesc. E tragicomic. Imi dau seama ca asa sintem si noi. Alegem o chestie si, aproape imediat, nu ne mai convine ce-am ales. Istoria e plina de intrigi care nu subliniaza, in cele din urma, decit lipsa de continuitate a protagonistilor. Liderii de minut au fost la moda mereu. Cine rezista la conducere nu rezista prin vointa populara ci prin subterfugii. De asemenea, nu stim raspunde la intrebari. In tara asta, la fiecare intrebare ti se raspunde contraofensiv. Exemplu: au facut cutare lucrul ala? Raspuns: da' cutare n-a facut aia? Acolo unde nu exista dialog, nu poa' sa existe comunicare si nici continuitate. Si in ultimul rind, n-avem tact. Toate ofensivele politice sfirsesc in derizoriu. Orice mare demers (luptam pentru reinvierea democratiei si pentru libertatea maselor) sfirseste in derizoriu si parodie (a lovit copilul!, a copiat lucrarea, s-a imbatat, a luat mita, n-a pus virgula).

De ce s-au adunat frustrarile si frustratii rdi aici ? Ce dracului aveti ?
Care-i problema, nenea Macovei? Unde e durerea?
:D

cartof2
05-07-12, 23:43
De ce s-au adunat frustrarile si frustratii rdi aici ? Ce dracului aveti ? Ati umplut forumul de porcarii !!! Faceti-va alt rdi si scrieti toate rahaturile si filosofiile de doi bani acolo.
Peste ceva timp or sa va domine astia. :)
iesti si tu cumva un copy/paste ?

zmeura
06-07-12, 00:28
Propaganda şi-a scos din scorburi cintezoii. E ordin de zi pe unitate. De la Andrei Gheorghe şi colonelul PD-L Robert Nicolae Turcescu, la Andrei Pleşu şi Mircea Cărtărescu. MRU a atins apogeul ridicolului, Jack Cristoiu l-a depăşit. Au ajuns filosofii să militeze cot la cot cu Eba. Toţi urlă ca apucaţii, se tăvălesc că-i democraţia-n pericol. Opt ani n-au scos un sunet. Au fost complici la talhărirea poporului pe care-l plang ipocriţi. Au fost părtaşi la marea sfidare portocalie. Au fost beneficiarii celui mai autocratic regim din Europa cu apă caldă la robinet. Acum sunt disperaţi. Simt că le fuge pămantul de sub picioare. Un sistem e pe cale de a se nărui. E sistemul lor. I-a ţinut pe bani, le-a oferit privilegii, i-a făcut oameni. A cam venit vremea să-şi achite leasingul. Nu poţi să iei toată viaţa. Trebuie să mai şi dai.
. .

mar1us
06-07-12, 03:33
basescu urmeaza sa cada, somnorila antonescu ca presedinte interimar il gratiaza pe bombonel, in virtutea inertiei hgotii din parlament fura infratiti in timp ce leul o ia vertiginos la vale fara ca isarescu sa-l mai poate sprijini. grecia incepatori fata de ce urmeaza sa se intimple la noi. cum va place scenariul ?

Nu știu zău dacă mai trebuie grațiat după ce somnorilă preia friiele,eventual o dă in aia cu eroul,deținut politic,fabrică ei ceva acte și-l scoate basma curată,problema mai mare și care ne afectează direct,cum ziceai și tu e LEUL !
Ne intoarcem inapoi in anii 90 cind cresteau prețurile pe zi ce trece,să sperăm că,așa cum ziceau azi analiști că-i doar ceva trecător ...

outcast
06-07-12, 08:41
@007
de la - un curs de perfectionare (un fel de scoala de vara ) pana la masterat (http://ro.wikipedia.org/wiki/Studii_universitare_de_masterat) e diferenta de cel putin un an de studiu...

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20120704_0233/1.jpg
propaganda ieftina...pentru neosclavi:clap:

cind aperi si apreciezi un borfash de 2 bani ca ponta oare ce fel de persoana poti fi?

Diablo1
06-07-12, 09:03
Si pän la urmä intrebarea este :
Este suspendat sau nu Basescu , ca eu nu mai inteleg nimic !
Nu de alta da sa stiu mai vin in Tara sau mai astept ? :)

zmeura
06-07-12, 09:50
Lasa frate,stai acolo linistit,Base nu a patit nimic.Ne ocupam noi de el,ca sa "traiasca bine".:)
Vroiam sa ma laud ca ma duc si il "umplu" de stampile,fara sa imi dau seama ca de fapt asta chiar se poate:

Daca stampilele se incadreaza in spatiul corespunzator, astfel incat intentia de vot sa fie clara, puteti pune si 100, votul este valabil.
Multe,multe ca sa se vada bine.:D

startrek1
06-07-12, 10:53
Presa din spatiul german a explodat inainte de votul de vineri al Parlamentului roman: "Puciul lui Ponta", "Puci prin decret", "Un parlament submineaza democratia", "Romania in fata suspendarii din Consiliul European"

Dupa declansarea de catre USL a procedurii de suspendare impotriva presedintelui Traian Basescu, presa din Germania, Austria si Elvetia a explodat. Editiile de vineri ale celor mai mari cotidiene din spatiul german titreaza despre "Puciul lui Ponta" (Die Presse, Austria), "Puci prin decret" (Kurier, Austria), "Parlamentul care submineaza democratia" (Frankfurter Rundschau, Germania) si "Manevra josnica la Bucuresti" (Neue Zurcher Zeitung, Elvetia). "Die Presse" relateaza despre premierul roman ajuns la putere nu prin vot, ci in baza traseismului politic al unor membri ai fostului partid de guvernamant PDL.
Acum, Victor Ponta pare determinat "sa isi consolideze puterea prin epurari in stil bolsevic", fiind complet "netulburat" de avertismentele constitutionalistilor si societatii civile cu privire la "torpilarea separatiei puterilor in stat", scrie "Die Presse". Potrivit analistilor austrieci, Ponta se poate astepta de-acum sa fie pus la zid de catre conservatorii europeni - asa cum au facut-o socialistii in ultimele luni in cazul premierului ungar Viktor Orban. Intr-un articol separat, "Die Presse" mai informeaza ca membrii crestin-democrati ai Bundestag-ului au sezitat joi oficial guvernul federal de la Berlin in vederea declansarii procedurii de suspendare a dreptului de vot al Romaniei in cadrul Consiliului European.
Wiener Zeitung comenteaza "samavolnicia si graba" lui Ponta in vederea "monopolizarii puterii" si "puciul dur" al acestuia care "culmineaza, acum, cu declansarea procedurii de supendare a presedintelui Romaniei si votul de vineri" al legislativului de la Bucuresti. Acuzele despre "repetatele incalcari ale Constitutiei tarii" aduse de USL joi sefului de stat sunt "fara fond" dar asta nu conteaza atunci cand vine vorba de inamicul politic nr. 1 al premierului. mai noteaza "Wiener Zeitung" in articolul intitulat "Puci prin decret".

Prestigiosul cotidian elvetian "Neue Zurcher Zeitung" catalogheaza "conceptia despre drept" a premierului Ponta drept "comunistoida", relatand atat despre intrarea pe care acesta si-a facut-o la recentul Consiliu European in baza ignorarii unei hotarari a Curtii Constitutionale, cat si despre atacurile fara precedent ale USL la independenta justitiei din Romania - de la demiterea Avocatului Poporului si ingradirea atributiilor Curtii Constitutionale pana la decapitarea nestatutara a presedintelor ambelor Camere ale Parlamentului. Viteza cu care Ponta "da reglementari pentru a putea controla justitia depaseste pana si zelul presedintelui Ucrainei Ianucovici", conchide NZZ.

In Germania, Frankfurter Allgemeine Zeitung informeaza despre "Atacul din Parlament" si "contraatacul presedintului Basescu" dupa citirea cererii de suspendare. FAZ mai noteaza ca in eventualitatea suspendarii presedintelui in exercitiu, cea mai inalta functie din stat i-ar reveni co-liderului USL Crin Antonescu, proaspat uns sef al Senatului in baza "incalcarii reglementarilor in vigoare ale Parlamentului Romaniei". Prestigiosul cotidian german mentioneaza si pozitia din ultimul timp a UDMR si minoritatilor nationale, apreciind ca va fi "interesant" de urmarit cum se vor pozitiona acestea vineri. La randul sau, ziarul "Frankfurter Rundschau" titreaza "Un Parlament submineaza democratia", considerand ca romanii se afla acum in fata unei veritabile "probe de foc", dat fiind ca majoritatea socialist-liberala a scos din joc unicul "arbitru neutru" al hotararilor sale - anume Curtea Constitutionala. sursa (http://www.hotnews.ro/stiri-international-12715288-presa-din-spatiul-german-explodat-inainte-votul-vineri-parlamentului-roman-puciul-lui-ponta-puci-prin-decret-parlament-submineaza-democratia-romania-fata-suspendarii-din-consiliul-european.htm)
oare se bucura Ponta cand o citi astea!?
ps. euro a ajuns la 4.5 lei :not_i:

zmeura
06-07-12, 12:32
Asta e,nu are cine sa le spuna ca de fapt conditiile legate de suspendare si referendum sunt identice cu cele din 2007.Daca atunci a fost in regula nu vad de ce acum nu poate fi la fel,avand exact aceleasi reguli ale jocului: aviz doar consultativ al CCR si votul a jumatate plus unu din cei prezenti la vot.
Altfel uite cum functioneaza propaganda:

Carmen Valică a fost cea care - in calitate de corespondent al RRA, in data de 3 iulie a aranjat o intrevedere cu Mina Andreevna, purtătoarea de cuvant a Comisarului pe Justiție, Viviane Reding. In timpul acestei intrevederi, purtătoarei de cuvant Andreevna i-a fost adresată o singură intrebare: ” Cum comentează Comisarul Viviane Reding previzibila arestare a judecătorilor de la Curtea Constituțională din Romania și intenția Guvernului Victor Ponta de a desființa CCR? ”. Ei bine, de aici, de la o jurnalistă din Romania, a inceput avalanșa de comentarii și lamentări internaționale cu privire la ”soarta crudă” a ”bieților” judecători de la CCR.
http://www.cotidianul.ro/carmen-valica-a-lansat-la-bruxelles-bomba-cu-arestarea-judecatorilor-de-la-curtea-constitutionala-a-romaniei-187923/
Dupa o chestie dinasta poti sa te dai cu capul de pereti ca nu te mai crede nimeni,mai ales ca nu a fost singura soparla bagata pe la UE.
Sa vezi cum vor lauda hotararea poporului,indiferent care e ea,nu cred ca isi vor mai permite sa scrie ca e un puci al poporului,ar fi culmea spamului politic.:)

---------- Post added at 11:08 ---------- Previous post was at 11:01 ----------

PS: Dar domnu Dan,domnu Dan cu cine trage la rame?Am auzit ca "viitorul presedinte" e (ca intotdeauna) in barca marinarului.:D

---------- Post added at 12:32 ---------- Previous post was at 11:08 ----------

Monica Macovei declara pe la parlamentul european:

E o lovitură de stat, se incalcă legea, instituțiile democratice se desființează. Ințeleg că se planifică noi ordonanțe de urgență ca să nu mai ajungă nimic la Curtea Constituțională
Pentru cele doua minciuni foarte grave ar trebui sa dispara.Nu mai zic de faptul ca ea acum pune piedici propriului stat.

Monica Macovei a declarat aseară, la Tvr Info, că va sesiza Parlamentul European cu privire la situaţia politică din Romania. In acest context, europarlamentarul PDL a amintit că articolul 7 din tratatul privind Uniunea Europeană prevede că dreptul de vot in Consiliu al unui stat membru poate fi suspendat, dacă se constată nerespectarea legii şi democraţiei.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/macovei-voi-sesiza-pe-si-comisia-europeana-pentru-incalcarea-statului-de-drept-990289.html#ixzz1zpfJNG4Q

Din greseala se afla ca ziaristul de la El Pais era bursier ICR!(nu ca asta are legatura cu demisia lui Ponta,doar ce facea de fapt ICR)

Raul Sanchez Costa poate fi găsit in “Raportul de activitate 2005-2008 al ICR”, mai exact la Capitolul referitor la anul 2006. La pagina 201, la secţiunea “Burse pentru jurnalişti culturali”, se precizează că un număr de 10 burse au fost acordate pentru “atragerea jurnaliştilor culturali din presa străină pentru a le facilita contactul cu fenomenul cultural romanesc şi cu jurnaliştii de profil din Romania. Se mizează pe o sensibilizare a acestora la producţia culturală romanească şi pe transformarea lor in mediatori intre creatorii autohtoni şi piaţa cultural mondială”.

La momentul racolării, Raul Sanchez Costa a primit o bursă in valoare de 1.000 de euro pe lună, plus 500 de euro pentru transport.
....
Cine va cerceta Raportul ICR va observa că, pe bani publici, s-au acordat mii de burse unor ziarişti sau traducători, care, ulterior, erau folosiţi in campaniile regizate de Puterea pedelistă de la Bucureşti.


http://www.cotidianul.ro/ziaristul-de-la-el-pais-este-bursier-icr-187907/
Adica noi dam burse ziaristilor straini,apoi taiem pensii si salarii?Vreau si eu 1500 euro/luna asa din cer.Pe cine suna ziaristii aia cand vor sa scrie ei ceva despre Romania?Sau e invers si sunt sunati de cineva?;)
Asta pe langa "ziaristii" nostrii care stateau pe bani grei la TVR,altii primeau grade,acum ies la proteste si scriu in ziarele aservite,pe net,pe bloguri,facebook,etc.

Deputatul PDL Cristian Boureanu a recunoscut, joi seara, la Antena (http://www.antena3.ro)3 (http://www.antena3.ro), că deține gradul de locotenent-colonel. "Sunt locotenent-colonel, este o chestiune firească, nu e nimic anormal, cei care sunt demnitari primesc la un moment dat astfel de grade pentru servicii aduse țării ", a declarat deputatul PDL, Cristian Boureanu
Incredibil cat tupeu,mai iese si la proteste.:)

Nistorescu zice ca treaba asta cu gradele,ziaristii bursieri si aservitii urmeaza modelul serviciilor secrete http://www.cotidianul.ro/regim-de-unitati-secrete-ofiteri-acoperiti-si-agenti-de-influenta-187922/ de aici si eficienta cu care apar stiri prapastioase in presa straina.Dar eu nu il cred,n-are cum.:)

Diablo1
06-07-12, 16:07
Lasa frate,stai acolo linistit,Base nu a patit nimic.Ne ocupam noi de el,ca sa "traiasca bine".:)

Asa da acum m-am linistit , mersi

gelu_dh
06-07-12, 16:22
Bucurati-va carcotasilor ca ramaneti cu Voiculescu...oricum Antonescu nu iese in toamna ci Ungureanu ....asa ca bucuria voastra se transforma in scarba.

luky
06-07-12, 16:31
Referendumul pentru SUSPENDAREA lui Băsescu

Cum vor arata buletinele de vot pentru referendum, stiind ca vorba romanească are mai multe inţelesuri ?

zmeura
06-07-12, 16:33
Bucurati-va carcotasilor ca ramaneti cu Voiculescu...oricum Antonescu nu iese in toamna ci Ungureanu ....asa ca bucuria voastra se transforma in scarba.
Adica vrei sa spui ca Base va fi demis de catre popor?Saracu. :)

Un_Q_
06-07-12, 16:40
Bucurati-va carcotasilor ca ramaneti cu Voiculescu...oricum Antonescu nu iese in toamna ci Ungureanu ....asa ca bucuria voastra se transforma in scarba.

dl base va fi primul consilier al presedintelui MRU ?

gelu_dh
06-07-12, 16:49
Adica vrei sa spui ca Base va fi demis de catre popor?Saracu. :)

Ce naiv mai esti...tu chiar crezi ca Ponta tine cont de popor? Pana acu a calcat toate institutiile in picioare....sigur votul il matraseste caci doar e un PLAGIATOR....RAMANETI CU EL....EU VA ZIC PA !!!!!

zmeura
06-07-12, 17:12
Pai chiar tu vorbesti de alegeri prezidentiale la toamna,deci esti convins ca poporul il demite pe Base.Vor vota oamenii,pana si voi care il sustineti stiti foarte bine ca nu il mai suporta lumea.Nu va mai fi vorba de unii sau de altii (cum eronat se va incerca induce in mintea populatie) ci mult mai simplu: Base da sau ba.Ce voteaza lumea apoi in locul lui sunt sigur ca va genera alte zeci de topicuri legate de felixi,iliesci,comunisti si mineri.
Oricum dupa ce Base a stat toata noaptea cu consilierii lui,cei de la UNPR,care aseara spuneau ca asteapta raspunsul CCR,de dimineata au anuntat prin Lavinia Sandru ca ei nu voteaza.UDMR a participat la mazilirea Anastasei si a lui Blaga dar fara sa voteze,azi spuneau ca vor face la fel,deci sa vedem cata putere mai are asupra generalilor de carton.:)

PS: Ponta si-a incalcat doar promisiunea ca demisioneaza,USL a calcat pe gat oameni nu institutii.

horatyu
06-07-12, 17:36
@zmeura o sa ai o surpriza sa vezi cati o sa il voteze pe piratu, chiar daca le-a taiat din banii cuveniti , inca pot fi condusi prin manipulare si daca mai baga carmaciul niste lacrimi la momentul oportun( ca servicile l-au facut pe la spate ca si pe Constantinescu) o sa mai convinga inca 1-2 milioane de babe.

gabrield
06-07-12, 17:49
Eu as face pariu ca nu il voteaza multi, dar n-am cu cine, trebuie unu cu oua si din cite stim, ouale au plecat la Nastase...

laleauaneagra
06-07-12, 18:20
VICTORIE BASESCU

chiar mi as dori

tutri
06-07-12, 18:21
Crin incepe şedinţa rugand colegii să se menţină un limbaj decent in şedinţă, şi el incepe direct cu miştouri.
Ţăran.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

zmeura
06-07-12, 18:37
Eu as face pariu ca nu il voteaza multi, dar n-am cu cine, trebuie unu cu oua si din cite stim, ouale au plecat la Nastase...
Pff,daca tu asa pariezi atunci e naspa,stii ca de obicei iese invers.:)

Pentru basisti: de ce daca nu il suport pe Base sariti in sus ca asta inseamna ca il vreau pe Voiculescu?De ce nu mergeti voi cu toti "ungurenii" sa va legati de cei care l-au votat pe Felix in circumscriptia in care tot iese parlamentar?Presedintele poate fi votat (sau nu) de catre toti oamenii din tara asta,pe cand Felicsii,Igasii,Udrele sunt reprezentantii unor circumscriptii,nu am eu cum sa raspund pentru nataraii aia care ii voteaza.Nu e vina mea ca din intamplare fostul prieten a lui Base (adica Felix) nu il mai suporta acum,e treaba lui personala,nu trebuie sa imi schimb eu parerea ca sa nu cumva sa corespunda cu a lui.
Daca nici asa nu intelegeti incerc sa va fac un desen.:)

PS: loplo mistoul e limbaj indecent?

gelu_dh
06-07-12, 18:44
Uitati-va la el caci v-a orbit el cu posturile lui de televiziune...eventual pune-ti poza lui in tablouri in casele voastre

http://i273.photobucket.com/albums/jj205/gelu_dh/un-ceai-banal-si-o-greseala-nepermisa-au-dus-la-moartea-nepoatei-unui-celebru-neuro-chirurg-roman_7_size11.jpg

badeaghio
06-07-12, 18:44
Ma bucur sa vad ca unii romani sunt linistiti stiind ca primul nostru ministru este responsabil de furt intelectual, si nu au o problema cu asta.
Personal, nu ma mir ca asta a fost trecuta cu vederea si probabil nu va fi afectat actualul PM, DAR, furtul ramane.

zmeura
06-07-12, 18:48
Asta e doar spam,nu are legatura cu faptul ca populatia nu il vrea pe Base.Specific propagandei portocalii.:)

Si eu pot afirma ca pe voi v-a orbit Dan Diaconescu cu televiziunea lui:

Azi-noapte, televiziunea mea preferată pusese de-un sondaj de opinie: „V-a plăcut lovitura de stat dată azi de USL? ” O, TV
Dar nu e frumos sa fac aceeasi greseala ca voi.Sau e? :D

laleauaneagra
06-07-12, 18:51
VICTORIE BASESCU

ca sa ma scot din anturajul pro base...mi as dori sa castige base datorita acestui.....nu am cuvinte

sa va fie rusine voua romanilor ca in atatia ani nu ati fost in stare sa va castigati o democratie,un stat stabil etc si ati lasat mereu sa fie circ in tara

dar sa nu uitam ca roamanii sant lasi,sant usor manipulati(nu conteaza de catre cine)

si sa nu uitam cel mai important lucru.......nici macar revolutia nu a facut o poporul roman.....doar a terminat o din pacate cu multe victime

stati acum si discutati pe forumuri,faceboock........si va uitati cu multa placere unii la ce se intampla si asteptati....JOS BASE....acel jos base care voi romanii nu ati reusit sa l schimbati prin votu vostru

nu ati fost in stare sa va strangeti in strada de la 89 incoace niciodata,indiferent de motiv,cauzele ar fi multe ptr acest motiv.....dar ma repet nici in 89 nu ati reusit voi,poporul roman

dar na santem uniti pe forumuri si faceboock.....acolo unde avem putere si scuipam pe toti ce nu au aceasi parere cu turma

VICTORIE BASESCU si asta numa ptr ce se intampla in tara asta

e singurul presedinte ce a dat la cur multora si a ramas in picioare

badeaghio
06-07-12, 18:55
Pai bine ca ati inchis thread-ul lui Ponta si acum acuzati de spam. :clap:

cartof2
06-07-12, 18:55
stie cineva ce a zis Baroso azi ?
mersi

zmeura
06-07-12, 19:02
Pai bine ca ati inchis thread-ul lui Ponta si acum acuzati de spam. :clap:
Nu iti ajunge un singur topic sa il injuri?Crezi ca daca il injuri in 5 topicuri ai mai multa dreptate? http://sateliti.info/showthread.php?25770-Guvernul-Ponta-bun-sau-r%26%23259%3Bu
(http://sateliti.info/showthread.php?25770-Guvernul-Ponta-bun-sau-r%26%23259%3Bu)

delsat
06-07-12, 19:03
bărsoso o zis ...
http://i184.photobucket.com/albums/x119/delsat/399235_398645816839379_1509266286_n.jpg

zildan
06-07-12, 19:07
Va rog sa nu va jigniti reciproc. Cine trece la jigniri personale ia BAN direct.

franta
06-07-12, 19:25
baroso a zis ca sa facem ce vrem doar sa fie legal.
deci hai cu suspendarea :)

tutri
06-07-12, 19:27
Aici din păcate trebuie să ai grilă ce spui, pentru a nu te pune rău cu unii moderatori. Eu vă spun de acum că il voi revota pe Băsescu. Nu zic că a făcut numai bune, dar din păcate este răul mai bun. Da, fac parte din acel grup care trăieşte in străinătate şi care a fost mituit pentru a vota cu Băsescu.

Imi pare rău că pe un forum de specialitate se postează mai multe mesaje pe temă politică, decat in domeniul pe care se axează. Eu aş interzice discuţiile politice prin regulament.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Diablo1
06-07-12, 19:35
Aici din păcate trebuie să ai grilă ce spui, pentru a nu te pune rău cu unii moderatori.

Acum ai spuso si tu numai sa nu taci
Fiecare cu ideile si parerile lui in limita bunului simt
Oricum nu ai de invatat nimic si cum pe caldura asta nu e altceva , e bun si asta
Asta a atras atentia si @zildan

tutri
06-07-12, 20:14
Diablo1 nu m—am referit la mesajul lui zildan.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

gelu_dh
06-07-12, 20:17
Iata sponsorul lui Ponta....de unde cumparam noi curent

http://www.evz.ro/detalii/stiri/statul-cumpara-curent-de-la-dan-voiculescu-990744.html

gabrield
06-07-12, 20:18
Din ce vad eu pe feedul de la Senat, cam toti au pus biluta alba la urna alba si biluta neagra la neagra.

Nu se vede la toti ce au pus, dar cam asa e...

Nu mai spun ca le cadeau bilutele din mina...

Curiozitatea mea e daca vine unu cu mai multe bilute si le pune, ce iese ?

zmeura
06-07-12, 20:20
Gelu vezi ca iar ai incurcat topicul,este unul despre Ponta si guvernul lui,baga acolo ca nu te opreste nimeni.
Legat de Base ma bucur ca a ajuns sa regrete public unele afirmatii si actiuni ale lui.Asta i-a lipsit lui iar aroganta si incapatanarea l-au dus la doua suspendari.Nu a stiut sa fie diplomat,mediator,etc (se stiu astea deja nu le mai reiau).

luky
06-07-12, 20:22
daca vine unu cu mai multe bilute si le pune, ce iese ?

este si curiozitatea mea, probabil ca apar voturi in plus

Un_Q_
06-07-12, 20:26
Iata sponsorul lui Ponta....de unde cumparam noi curent

http://www.evz.ro/detalii/stiri/statul-cumpara-curent-de-la-dan-voiculescu-990744.html

Stii de cine sunt controlate termocentralele & hidrocentralele ? de DIRECTORII pusi de PDL.
De ce pdl-istii au reinnoit contractele baietilor destepti pina in 2017 ?
Ei fac afaceri intre ei, noi platim ca slugile.

zmeura
06-07-12, 20:30
Hai sa ne intoarcem la Base,legat de astea nu a rezolvat nici el nimic si nici nu mai are legatura.

Diablo1
06-07-12, 20:42
Legat de Base ma bucur ca a ajuns sa regrete public unele afirmatii si actiuni ale lui.

Da
DA
Ma emotionat foarte mult
Era cät pe ce sa-mi dea si o lacrimä
Frumos discurs

zmeura
06-07-12, 20:47
"Nu eu si nu zdrobitoarea majoritate parlamentara avem dosare inchise sau suspendate de justitia romana, ci presedintele Traian Basescu", a afirmat Crin Antonescu.
Deci cum e cu controlul justitiei?:)

franta
06-07-12, 20:54
gata sa infaptuit suspendarea :clap:

gabrield
06-07-12, 21:00
Ok, nu mai avem presedinte.

Acum, cu Antonescu, daca vine acordul ca Romania sa intre in Shengen cine ia meritele ?

Ca eu numai asa imi explic graba de a-l detrona pe Base.
Ce mai erau 3-4 luni ?
Au ei un motiv de s-au grabit asa, sa vedem ce iese la iveala in perioada urmatoare.

catalinn
06-07-12, 21:02
gata sa infaptuit suspendarea :clap:

masa, dansul si darul in fata la .....Antena 3....fara numar !!!!!....soloooooo!:band:

barghy
06-07-12, 21:02
...Si cu asta ce-am facut ??
Foarte bine, e suspendat, duca-se! Dar ce se intimpla cu problemele reale ale Romaniei, nu acest colac de salvare aruncat jigodiilor din ambele tabere, pentru a scapa de bulau. Haideti, am pretentii de la cei care au astfel de pasiuni.

zmeura
06-07-12, 21:05
Intreaba si tu in topicul despre guvern,din ce stiu nu presedintele are atributii in deciziile economice.:)
Eventual vezi ce au facut sau nu ai lui Ponta,scrie prin ziare chiar daca in planul doi.

horatyu
06-07-12, 21:08
256 pro suspendare , 2 voturi anulate, 114 contra

urmeaza referendumul pe 29 iulie , cei care pleaca in concediu sa nu isi strice concediu pentru atat lucru( sfatul meu )



masa, dansul si darul in fata la .....Antena 3....fara numar !!!!!....soloooooo!:band:

asta doar dupa spectacolul referendumului , nu se stie daca nu apare o surpriza si atunci sa vezi dans si bucurie in fata "labe unu tv"

gelu_dh
06-07-12, 21:17
Gata Antonescu l-a gratiat pe Nastase si pleaca spre CCR sa distruga dosarele
incomode.

startrek1
06-07-12, 21:20
LIVETEXT: Suspendarea preşedintelui Traian Băsescu

• Băsescu a spus că o suspendare merge cu un vin bun.
• Geoană i-a spus Mihaelei: “Uite ce bine că n-am ieşit preşedinte, că acum pe mine mă suspendau!”
• La fel ca şi precedentul preşedinte interimar, Nicolae Văcăroiu, şi Crin umblă cheaun, dar din motive diferite.
• Mii de tineri au ieşit in Piaţa Universităţii pentru a protesta impotriva faptului că au trecut deja zile bune de cand nu ştiu impotriva a ce protestează
• Crin Antonescu a profitat de ocazie pentru a sărbători faptul că e prima dată cand vine trei zile consecutiv la Parlament.
• Parlamentul trebuie să decidă azi şi cine va avea grijă de EBA după suspendare
• In timpul şedinţei, profitand de neatenţia presei, Victor Ponta şi-a mai trecut cateva titluri universitare in CV
• Crin Antonescu a cerut de cateva ori plenului să facă linişte, că e obosit
• Deşi se află de doar cateva minute la Parlament, Băsescu a reuşit să incalce Constituţia de incă trei ori.
• Vorbeşte Eugen Nicolăescu. Tot ce am reţinut din discursul lui este faptul că omul e rarait.
• Csibi Barna a suspendat in faţa Palatului Parlamentului o păpuşă cu chipul lui Traian Băsescu
• Parlamentarii USL au cerut pedeapsa maximă pentru Băsescu, suspendarea cu executare
• Dacă nu reuşeşte să il suspende, Ponta a spus că va cere concedierea lui Băsescu pentru că vine beat la locul de muncă
• Crin Antonescu il acuză pe preşedinte că işi prelungeşte intenţionat discursul ca să ajungă la ora lui de culcare
• Udrea tastează pe telefon: "Crin, tu ştii că eu intotdeauna am avut o slăbiciune pentru tine"
• Ponta aşteaptă să se termine toate discursurile, ca să aibă de unde să se inspire pentru luarea lui de cuvant
• Simţind că se apropie finalul şedinţei, Crin işi pregăteşte pijamaua
• Vasile Blaga vorbeşte ca un adevărat secretar de partid, liderii PSD regretă acum că nu au reuşit să-l aducă la ei
• Crin rade, inseamnă că au inceput desenele animate de seară şi după aia nani
• Uluitor! Un parlamentar a adormit in timpul şedinţei inaintea lui Crin!
• Băsescu a plecat din sală in timpul discursului lui Crin ca să mai fie tiran cateva minute
• Crin e supărat că Băsescu a ieşit fără să-l intrebe şi pe el dacă vrea o cafea
• Crin a folosit de 2 ori cuvantul "camarilă" in discursul său, site-ul DEX Online a picat deja din cauza traficului
• Crin a atacat in discursul său "partidul lui Iliescu", Ponta aruncă disperat cu ghemotoace de hartie in el
• Elenei Băsescu i se traduc discursurile in cască
• Parlamentarii UDMR vor vota cum le cere conştiinţa şi obligaţia morală de a avea măcar un ministru in Guvern
• Vorbeşte Dan Şova. Parlamentarii PDL ii sugerează să zică ceva şi de Holocaust, ca de obicei
• Băsescu s-a intors, bine dispus. Se pare că Elena a luat, in fine, Bac-ul
• Vorbeşte Mircea Geoană. Eşti mulţumit, Traian Băsescu?
• Miting impotriva preşedintelui in Piaţa Universităţii. Dacă mai stau un pic, o să fie un miting impotriva a doi preşedinţi.
• Tăriceanu a ţinut un discurs fotomodel
• S-a intors Băsescu in sală - analiştii politici spun că acesta ar fi un semn clar că nu mai are ţigări
• Băsescu a fost suspendat. Spre sediul Antena 3 se indreaptă mai multe camioane cu confeti, pentru a se sărbători cum se cuvine suspendarea lui Băsescu.
• După suspendare, premierul Ponta a anunţat că nu va mai ţine şedinţe de Guvern, pentru că nu mai au ce discuta
• La final, Băsescu a mai cerut un rand de voturi sursa (http://www.timesnewroman.ro/politic/7521-livetext-suspendarea-presedintelui-traian-basescu)

zmeura
06-07-12, 21:38
Saracu,nu se lasa adus in fata poporului,face o noua sesizare la CCR.Lipsa de oo,lumea il asteapta in piata unde zicea ca va fi prezent la fiecare 3 luni si el sta la Cotroceni sa mangaie cucuveaua lui Ilici.:D

horatyu
06-07-12, 21:47
eu cred ca o sa demisioneze inainte de a se da rezultatele referendumului

pentru al face pe Crin Antonescu sa plece din politica ===> vezi faza cu foaie alba intinsa lui Crin inainte sa plece din parlament inainte de a se vota ( Crin Antonescu declarand ca " pleaca din politica daca basescu nu este demis la referendum " )


la cata siretenie are in el piratu il cred sa se fi gandit la un astfel de scenariu
( astia din PDL au mai marsat la pariuri facute de oameni cu demnitate==> vezi cazul Mircea Badea cu autostrada dintre Turda si Gilau )

zmeura
06-07-12, 21:54
Asta ar fi copilarism.Nu demisia ci presupusa prosteala.
Mai bine ar fi fost referendumul ala maine,scapam de discutiile inutile care banuiesc ca vor urma si in urmatoarele 3 saptamani.Sigur discutii care nu vor avea legatura cu ce a facut (bine sau rau) Base ci despre Voiculescu,Iliescu,comunisti si mineri.

hgfdgfui
06-07-12, 22:07
este si curiozitatea mea, probabil ca apar voturi in plus
Da, si la numaratoarea finala iese exact numarul celor prezenti. Pe principiul: multi am fost, putini am ramas.

Aici din păcate trebuie să ai grilă ce spui, pentru a nu te pune rău cu unii moderatori. Eu vă spun de acum că il voi revota pe Băsescu. Nu zic că a făcut numai bune, dar din păcate este răul mai bun.
Si eu voi vota cu Basescu, am fost impresionat puternic de prestatia lui. Eu nu mi-am dat seama, dar in ultimii ani omul asta n-a fost lasat sa faca nimic de opozitie si de moguli. Am ferma convingere ca, odata reales, va putea sa faca treaba mai ales ca are guvernul cu care conlucreaza cel mai bine.

Imediat dupa ce-l votez o sa fac o tura cu Alice, prin Wonderland, vreau sa vad cum stau aia pe-acolo cu reformele.

mar1us
06-07-12, 22:27
Ok, nu mai avem presedinte.

Acum, cu Antonescu, daca vine acordul ca Romania sa intre in Shengen cine ia meritele ?

Ca eu numai asa imi explic graba de a-l detrona pe Base.
Ce mai erau 3-4 luni ?
Au ei un motiv de s-au grabit asa, sa vedem ce iese la iveala in perioada urmatoare.

Sigur ca au, useleu o sa-si dea cu "firma-n cap" mai vorbim dupa vot ...

hgfdgfui
06-07-12, 22:34
Cu toate ca normal n-ar fi ca fie si 10 la suta din populatie sa-i mai dea votul marinarului, sa nu va indoiti ca vor exista destui care o vor face. Motive: USL-ul s-a autodiscreditat puternic prin citeva miscari recente, si multi oameni pleaca urechea la textele marinaresti consacrate (ma lupt cu mogulii, ma lupt cu comunistii, ma lupt cu minerii). In mod normal, treburile ar fi trebuit sa fie destul de simple: referendum rapid si, in caz de demisie, alegeri anticipate comune, pentru presedinte si parlament. La astfel de alegeri am convingerea ca vom vedea mai mult electorat decit pina acum, pentru ca va exista cel putin senzatia ca se poate schimba clasa politica. Fireste, din temelii n-o sa se schimbe, dar jucatorii sint altii: Antonescu, MRU si Diaconescu. Intre astia trei cred ca va fi batalia reala, si daca se practica uninominalul pur, s-ar putea sa fie surprize.

zmeura
06-07-12, 22:35
Moo,ce e cu fata aia la Base,o fi tras o cinzeaca?E si incoerent.:)

mar1us
06-07-12, 22:39
Doar o cinzeaca? aia nici pe masea nu-i ajunge :)

startrek1
06-07-12, 22:41
acu depinde si a cata cinzeaca e... :)

horatyu
06-07-12, 22:46
Moo,ce e cu fata aia la Base,o fi tras o cinzeaca?E si incoerent.:)

sa va uitati inca odata la reluari ce ochi face cand spune ca nu a mintit niciodata :lol:

zmeura
06-07-12, 22:53
Are nasul rosu si transpira tare.O fi obosit.:)

outcast
06-07-12, 23:55
Ok, nu mai avem presedinte.

Acum, cu Antonescu, daca vine acordul ca Romania sa intre in Shengen cine ia meritele ?

Ca eu numai asa imi explic graba de a-l detrona pe Base.
Ce mai erau 3-4 luni ?
Au ei un motiv de s-au grabit asa, sa vedem ce iese la iveala in perioada urmatoare.

pai deja efectele se vad...

tutri
08-07-12, 01:04
fail
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/602445_433491286695188_2030944936_n.jpg

skycleaner
08-07-12, 08:46
Am fost antibasescu insa cand vad fata lui Antonescu ranjind a satisfactie ma indoiesc de tot ce vor sa faca USListii. Se ingroasa gluma si nimeni nu are de suferit decat omul de rand...

Diablo1
08-07-12, 08:50
Ok , il dädurä jos pe Bäsescu
Acum intrebarea este : cine ar fi mai bun in locul lui ?

stargate
08-07-12, 08:51
O intrebare interesanta pusa pe facebook

In conditiile in care Crin poate adormi la volan iar Ponta este doar copilot...cine naiba conduce "masina"?

dic_star79
08-07-12, 09:10
Noi ..poporu...

zmeura
08-07-12, 09:11
Unde va grabiti?Inca nu e nici macar suspendat oficial,ca sa pice trebuie sa voteze lumea.Daca pica eu il vreau pe regele Cioaba,oricum e mai prezentabil decat actualul (fostul?).
Pana una alta mai bine luati notite de la Macovei:
-a avut loc o lovitura de stat
-judecatorii CCR au fost amenintati public
-domn'le e ca la mineriada din 1990

http://www.ciutacu.ro/wp-content/uploads/2012/07/scrisoare.macovei.jpg


PS: Pe Muma Padurii asta a tuns-o cumva Becali la el la stana?Urata femeie,daca ii pot spune asa.:)

stargate
08-07-12, 09:19
O dai de gard maestre :) urata urata dar iti face forward la mailurile ce le trimite oficialilor UE :clap:

zmeura
08-07-12, 10:50
Nu stiu cine a facut forward la mesaj,dar ai aceleasi declaratii spuse cu guroiul (gurita nu ai cum sa ii spui) ei pe la TVR si pe unde a apucat.Nu poti zice ca e fake daca nici pe ea nu o auzi sa zica asa ceva.

---------- Post added at 10:50 ---------- Previous post was at 09:27 ----------

Sa nu mai ziceti ca nu va place suspendarea presedintelui.:D

http://www.dcnews.ro/wp-content/uploads/2012/07/blonda_parlament.jpg

delsat
08-07-12, 11:24
In Ilfov au picat Bacul 85% dintre elevi. Reamintim că era suficient ca 50% + 1 să fi picat Bacul pentru ca Băsescu să fie demis.:)

dic_star79
08-07-12, 12:01
Sa nu mai ziceti ca nu va place suspendarea presedintelui.:D

http://www.dcnews.ro/wp-content/uploads/2012/07/blonda_parlament.jpg

Cat o da la o mulsoare? Oare cum ii place mulsoare, manual sau cu echipamentul adecvat ?

sizan
08-07-12, 12:12
somnorila e presedinte interimar. poate acum o sa fie mai des prezent in viata politica, bineinteles, sa speram ca treaz.


orium de abea astept referendumul. btw: ponta si somnorila sucks. mama lui de euro.. :) tre sa castige si ei un ban.

hgfdgfui
08-07-12, 12:18
Am fost antibasescu insa cand vad fata lui Antonescu ranjind a satisfactie ma indoiesc de tot ce vor sa faca USListii.
Dom'ne, cine e antibasist, e antibasist pentru ca e convins ca tre' sa zboare marinarul, nu pentru ca asa i-a iesit lui analiza psiho-somatica a alorlalti. Pai cine e anti-basist pentru ca il place pe Crin? Cred ca dintr-astia sint maxim unu la suta. Cine e anti-basist pentru ca e indragostit de Ponta? Tot unu-doi la suta. Nu domnule, nu asta e criteriul anti-basismului. Criteriul anti-basismului e Basescu si cei opt ani de sabotaj al Romaniei pe care-i are la activ.

Cit despre intrebarea: "pe cine punem in loc"? - sa fim seriosi! Odata ca noi nu punem pe nimeni, sau in orice caz nu punem pe nici unul dintre aia pe care i-am vrea noi. Avem de ales intre citiva ciumeti care s-au auto-selectat in virtutea unui proces complicat, din care competenta politica sau intelectuala e ultimul criteriu de selectie. Pina la urma o sa-l pui in loc pe cel in care te regasesti cel mai bine, sau cel caruia-i apreciezi politica; sigur ca fiecare din optiunile noi vine la pachet si cu balastul aferent, n-ai ce sa-i faci. Te regasesti intr-unul, il votezi. Un singur lucru sa nu-mi spuneti: ca cel mai bine va regasiti in Basescu. Aia ar fi de domeniul Twilight Zone.

delsat
08-07-12, 12:23
hăhăilă şi piticu ne-au distrus....venitu`
n-am găsit altă rimă

michael86
08-07-12, 14:22
ce atata graba cu suspendarea ? nimeni nu vede sau se face ca nu vede realitatea din spatele circului prezent !
mogulu' one :
"Dan Voiculescu si-a anuntat luni demisia din functia de senator, intr-o miscare surprinzatoare pentru clasa politica. Voiculescu sustine ca a fost nemultumit ca Senatul a respins initiativa sa de dublare a pedepselor pentru evaziune fiscala. Motivul real este insa legat de faptul ca dosarul sau de coruptie se apropia de final la Inalta Curte, demisia din functia de senat facind ca dosarul se se intoarca la Tribunalul Bucuresti ".
un articol mai detaliat : http://www.revista22.ro/articol-15991.html

urma telenovela gen adrian :clap:.
.... to be continued !!!

barghy
08-07-12, 14:40
Adevarul este exact cel prezentat de @michael86 : batalia impotriva justitiei si salvarea celor a caror dosare incepe sa se apropie de finalizare. Jenanta miscarea lui Felix, nu mai vorbim de drama "sinuciderii" lui Bombo... Basescu e oricum la final de viata politica, deci duca-se, dar cu celelalte probleme cum ramine ? Ce draq, chiar ne cred pe toti tampiti ? In mod sigur vor plati politic pentru asta, pentru ca cei carora le era scirba de politica au inceput sa se mobilizeze impotriva acestor nedrepati, sub diferite forme...
Mai lasati-l pe Basescu care sigur va fi suspendat, problemele reale se vor vedea dupa asta...

zmeura
08-07-12, 14:50
Nu e nimeni scarbit de politica,la locale a fost prezenta record.
Nu Base reprezinta justitia,de fapt nu el ar trebui sa o reprezinte,ci ea sa functioneze independent.Daca voi ziceti ca prin caderea lui Base se duce naibii justitia inseamna ca el o controla,deci nu va iese treaba aia cu democratia si independenta institutiilor statului (despre care toti stiti ca nu exista,totul era pe mana lui).
Pica pentru ca a mintit si s-a comportat ca un dictator.

PS:Nu am mai auzit nimic despre mogulul Patriciu,cel cu pixelul si papusarul lui Crin.Sa inteleg ca e re-evaluat?Ziarul lui trage la greu pentru cel care plangea la TV.Rusine Dinu Patriciu! :)

horatyu
08-07-12, 15:04
ce atata graba cu suspendarea ? nimeni nu vede sau se face ca nu vede realitatea din spatele circului prezent !
mogulu' one :
"Dan Voiculescu si-a anuntat luni demisia din functia de senator, intr-o miscare surprinzatoare pentru clasa politica. Voiculescu sustine ca a fost nemultumit ca Senatul a respins initiativa sa de dublare a pedepselor pentru evaziune fiscala. Motivul real este insa legat de faptul ca dosarul sau de coruptie se apropia de final la Inalta Curte, demisia din functia de senat facind ca dosarul se se intoarca la Tribunalul Bucuresti ".
un articol mai detaliat : http://www.revista22.ro/articol-15991.html

urma telenovela gen adrian http://sateliti.info/images/smilies/clap.gif.
.... to be continued !!!


pai se poate rezolva intr-un mod mai "elegant"
uite ultimul medicament aparut pe piata

michael86
08-07-12, 15:19
...Daca voi ziceti ca prin caderea lui Base se duce naibii justitia inseamna ca el o controla....Rusine Dinu Patriciu! :)
ca sa vezi ce o controla si procurorii nu se lua de aliatii lui de la guvernare , continuam :
mogulu' 2 :
"Dupa o perioada de acalmie, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie urmeaza sa revina in prim plan cu un nou caz, care va tine capul de afis al ziarelor si care va fi dezbatut pe larg de catre televiziuni. Si de aceasta data, cel vizat de catre anchetatorii DNA este un politician. Surpriza este ca acesta nu face parte din opozitie, ci dintr-un partid aflat la guvernare. Politicianul care urmeaza sa fie chemat la DNA, in viitorul apropiat, este eminenta cenusie a UDMR, Attila Verestoy."

un articol mai detaliat : http://www.gazetadebistrita.ro/citeste/2818-attila-verestoy-ultima-tinta-a-dna-

ps; : aia cu " rusine tovarasu ... " am lasat'o in contecst ca prea imi place cum suna !

.... to be continued !!!

horatyu
08-07-12, 15:31
Inceperea anchetei nu duce inevitabil la inchisoare.
Attila Verestoy este cel mai bogat om din Romania cred sau printre primii, este supranumit "Drujba lui Dumnezeu" pentru ca a taiat toate padurile din judetele Harghita si Covasna devenind peste masura de bogat in cativa ani.

Sunt sute sau mii de anchete facute doar pentru a da bine pe sticla , pentru a ne deturna pe noi de la alte probleme==>vezi cazurile Becali si Dan Diaconescu care au fost doar apa deploaie ca sa acopera ei ( politicienii puterii) alte magarii facute in tarisoara noastra sau sa nu fim ingrijorati de cresterea pretului la benzina sau la alimente sau al monedei euro si cate si mai cate....

manipulare de mare clasa, perfectionata cu multa atentie in cei 22 de ani de dupa '89

zmeura
08-07-12, 15:33
Sondaj IMAS: 64,3% pentru suspendare,deci cam doua treimi.
Justitia "independenta" a suspendat dosarul Flota de ani de zile.Aceeasi justitie nu a judecat niciodata cum un primar si-a donat casa ficei lui ca apoi sa isi dea singur casa de la primarie,dar nici cum a cumparat un teren cu 1 miliard ca sa il vanda cu 12 miliarde dupa putin timp.Dar banuiesc ca de vina e Felix,minerii,Patriciu .... stai ca Patriciu nu,e re-evaluat.:)

horatyu
08-07-12, 15:54
Rusine Dinu Patriciu, se vede pixelul albastru...

pai fica sa cea mare si-a luat casa (dupa 3 ani de la terminarea facultatii) ca avea banii din vanzari anterioare:lol:
q.e.d :D

PS: sondajul suna periculos...in 3 saptamani poate scadea 10-15 la suta datorita campaniei electorale

michael86
08-07-12, 16:14
Sondaj IMAS: 64,3% pentru suspendare,deci cam doua treimi .....
@tovarasii am citit asta pe undeva : """Inchide dracu televizoru ca esti spalata pe creier Esmeraldo""" si despre sondaj bine ca nu e facut de INSOMAR (
Compania Insomar a fost fondata de omul de afaceri Sorin Ovidiu Vintu in 1993 si a inregistrat, in 2010, o pierdere de 1,2 milioane de lei, la o cifra de afaceri de doar 4.179 de lei, avand doar 3 salariati ) acest sondaj :gathering: .

in contecstul dat incerc sa dau o definitie cat mai exacta si comparata la subiect a cuvantului "mogul" , sa nu se inteleaga ca as avea ceva cu cei care au facut bani adevarati :
Compari pe Bill Gates cu Patriciu sau Vantu ?
Bill Gates e fondatorul Microsoft !
ce a fondat sau inventat Patriciu , Voiculescu , Vantu ?
ai nostri au furat de la stat ...
Bill Gates nu a cumparat Microsoft de la statul american ..."

mogulu' 3 :

"""Asadar fratiori si surioare intru plata taxelor si impozitelor catre statul roman...aflam bunaoara astazi din Romania Libera cum se aseamana mogulii intre ei intrucat cam toti s-au imbogatit intrucat, spre deosebire de noi plebeii, ei nu platesc taxele si impozitele ori TVA-urile datorate statului roman.
Astfel incat aflam acum ca firma Rompetrol are datorii de peste 570 de milioane de euro catre statul roman inca de pe vremea cand dl. Patriciu ne anunta ca a realizat tranzactia mileniului in Romania, vanzand-o catre dubiosii de la KazMunaiGaz...."""
un articol mai detaliat : http://www.zf.ro/politica/tariceanu-am-cumparat-actiuni-rompetrol-dar-a-fost-o-tranzactie-modesta-marunta-9348749

... to be continued !!!

outcast
08-07-12, 16:44
@michael86

astea sint povesti ieftine.
adevarul e ca patriciu,vintu si voiculescu au mostenit miliarde de dolari din strabuni....ei vor doar binele natiunii...
cum poti sa-l compari pe costache patriciu cu un borfash ca Bil Gates? ce mare cacat a inventat Gates? ha? windows? cine foloseste asa ceva? mai nimeni...tu nu vezi lucrurile bune facute pentru umanitate si pentru natiunea romana de catre voiculescu patriciu si ceilalti.
te rog frumos sa numai jignesti adevaratele valori autohtone.
sint persoane care vor ramine in istorie...bil gates e deja uitat.

vei vedea acum cum mintuitorul neamului, ponta, va face din Romania o tara in care vor emigra nemtii,japonezi si americanii( la astia le va cere viza).se va trai in romania ca in povesti.

dixit.

hgfdgfui
08-07-12, 16:55
[...]Compania Insomar a fost fondata de omul de afaceri Sorin Ovidiu Vintu in 1993[...]ce a fondat sau inventat Patriciu , Voiculescu , Vantu ?
ai nostri au furat de la stat ...[...]mogulu' 3
Deja a demarat campania impotriva mogulilor. Punctele de referinta: Basescu se lupta cu mogulii, cu comunistii, cu minerii, cu Ion Iliescu si cu aia 322 de parlamentari care nu vor Unicameral. In urmatoarele saptamini nu se va mai vorbi despre Base, fiica-sa, frate-sau, flota, armament, reduceri salariale, politie politica, Cuprumin, numiri la DNA, numiri la Parchet, numiri la CCR, numiri la BEC, legi pe raspundere, voturi scoase din burta, alea sint diversiuni, cioace, vax vobiscum. Cine aduce asa ceva in discutie e indoctrinat, brainwashed, tembel ori criptocomunist. Basescu a fost suspendat pentru ca in ultima saptamina era cit p-aci sa-i trimita pe toti magnatii Romaniei dupa gratii, in procese cistigate pe bune, cu dovezi si cu probe. Marile adevaruri erau cit p-aci sa iasa la iveala, dar mafia a tras sforile si a cistigat o runda, da' nu-i nici o problema, ca boboru' nu doarme. La arme, fratilor, sa nu-i lasam sa isi bata joc, cum zicea MRU, de "legile noastre"... Sa mai traga Gutza o manea electorala, sa mai apara niste emisiuni de campanie pe Etno, sa vada Europa ca nu-i lasam, dom'ne, sa ne ia tara...

Si da-i, si lupta! :clap:

zmeura
08-07-12, 17:06
Deci, Patriciu acum e bun sau rau?Se mai judeca cineva cu el pentru picseli?
Justitia e independenta sau depinde de cine ocupa functia de presedinte,deci dependenta?

startrek1
08-07-12, 17:21
http://youtu.be/zHQcdBgo8Dk

stargate
08-07-12, 18:12
Cine aduce asa ceva in discutie e indoctrinat, brainwashed, tembel ori criptocomunist.

Ehe ... ailalti care nu sunt de acord cu pontacu si mai au curajul sa-si exprime ideile sunt basisti , postaci , milogi, hoti , portocalii, etc .

horatyu
08-07-12, 18:18
Ultima gaselnita de campanie este culoare care doresc sa o poarte PDL-isti care il sustin pe pirat===>albu si nu portocaliu sau verdele deschis folosit in ultimile 6 luni in campania pentru localele din 10 iunie.

Smecheria e ca fiind vara mai multi oameni se imbraca in alb ca reflecta lumina soarelui si nu le este chiar asa de cald.

Adoptarea acestei culori ( si chiar a verdelui deschis din ultimile luni ca sa participe la alegerile locale din 10 iunie ) e ca in vorba pupulara: "lupul isi schimba parul dar naravu ba" sau " aceiasi Marie cu alta palarie", defapt ei vor sa induca ideea acum ca sunt multi sustinatori ai piratului ca vedeti cati se imbraca in alb, ca ma gandesc ca nu vor sa arate ca sunt puri si imaculati precum ingerasii:lol: ca atunci sunt de tot rasul.

zmeura
08-07-12, 18:21
Pai Ponta nu a postat pe aici ca sa nu fie cineva de acord cu el.A scris prin alte parti ca cine il contrazice sunt asa?

barghy
08-07-12, 18:46
@Horatiu: tu poti sa accepti ca cineva poate sa mearga la referendum si sa voteze impotriva suspendarii lui Basescu, fara sa fie "pro-Basescu" , pentru motivul ca procedurile folosite de actuala putere nu i se par corecte si democratice, si mai ales pentru ca argumentele suspendari nu i se par sustenabile ?

delsat
08-07-12, 19:45
Traian Băsescu a ţinut să-i consoleze pe elevii care au luat bacul spunindu-le că, deşi e o situaţie jenantă, incă mai pot deveni căpitani de navă.
http://i184.photobucket.com/albums/x119/delsat/577178_415474758504947_332014912_n.jpg

barghy
08-07-12, 20:28
@delsat : numai sa stie sa "innoate" ca altfel sa dau la fund... da si acolo mai sunt "epave" care sa prezinte interes...

hgfdgfui
08-07-12, 20:54
Nenea Barghy, de cin' nu te-am vazut, te-ai dat cu noua dreapta. Care e de fapt vechea stinga. :D Asa e Romania: avind doua miini stingi, a trebuit s-o boteze pe una dreapta.
:clap:

wambertos
08-07-12, 22:04
Pai Bogdane, pe nea`Barghy nu l-am vazut de cind nu te-am mai vazut nici pe tine , desi el mai dadea pe aici de hobby, tu dai ca nu mai ai platforma si blogul nu merge.
Este ori ba?? :D

Din ce citesc pe aici retin ca se schimba culoarea blanei dar nu si naravul.
Ca bugetarii au fost singurii ce au suferit si va rog nu mi-o luati in nume de rau daca este careva printre voi.
Am si eu caz in familie, dar mi-a zis pe fata ca atita le-a dat psd-ul inainte de criza ca trec lejer prin ea chiar cu salarile reduse.
Cica daca nu venea marinaru`la cirma, astazi Romania era cel putin ca Grecia, toti traiau in lux fara sa munceasca nimic.
Deh, plateste neamtu si restul boilor.

Acu` important e sa nu dispara urna la referendumul asta .Cica au mai fost cazuri.
Am inteles ca diaspora este invitata in mod expres la vot si chiar la Chicago se organizeaza lumea sa navaleasca la consulat cu votul pt. marinar.

Eu personal, am intrebat o firma de "Reisen" daca imi pot pune la dispozitie si pt. ce suma, 3-4 autobuze duble, ca sa duc capsunarii din zona la Munchen la vot.
E plin de ei si duminica tot nu au ce face, asa ca le dau o bere la Munchen ca sa aveti de ce ne injura, ca data trecuta m-ati injurat degeaba.
Pt. actiunea asta renunt la concediu anul acesta, bag toti banii de concediu si dividente pt. binele tarii.
Mai bine asa decit sa aud cum se vorbeste de Romania comparind-o cu Bielorusia si cu Ucraina.

Zildan edit:
Am vrut sa dau like si am dat dislike din greseala. :((

barghy
08-07-12, 22:32
Prietene hgfdgfui, ce-ai vrea sa stau cu "miinile" in buzunare ? S-a mers prea adeparte, crede-ma. M-am saturat sa fiu obligat sa pierd pe "mana " mea si sa iau barca sa trec apa si sa critic din balon ce se intimpla in tara ... Interesant este ca daca "mana stanga" rebotezata, lucreaza ca o "mana dreapta" veritabila si "scrie" corect ( ca banuiesc ca asta a fost cea mai directa aluzie la "mana dreapta" ) este folositoare, nu ?

cartof2
08-07-12, 23:03
iar trebuie sa-i dau $200 lui cumnatamea sa voteze cu base

barghy
08-07-12, 23:35
Nu-i da, frate. La munca. Ea nu vede ce trebe sa faca ?

---------- Post added at 20:35 ---------- Previous post was at 20:14 ----------

Mie imi "place" imaginea asta:
http://imageshack.us/photo/my-images/29/catalinvoiculiberare.jpg/
De asta sunt asa revoltat, si cei care ma cunoasteti nu mi-o luati in nume de rau pentru partizanat, chiar nu e cazul, dar asa de timpit chiar nu pot fi sa fiu de acord cu mijloacele si cu argumentele folosite pentru suspendare. Nu am nimic impotriva suspendarii, care chiar poate fi justificata de unele conjuncturi. Si Curtea Suprema, aia care e tot al lui Basescu, a dat-o la intors: e gri, adica nici alba nici neagra. Dar asta e Romania, suntem obisnuiti cu pasii mici.

parpaneata
09-07-12, 00:18
Parerea mea este ca cei de afara se uita prea mult la stirile din Romania. Sau exprina pesimismul transmis de romanul cu care comunica !! :)) Realitatea cred ca este mai bine simtita de noi. Nu spun ca cel mai bine. Puscariasii si viitorii puscariasi doresc schimbarea. La fel ca ceilalti, nu spun ca Basescu e cel mai bun, dar ma bucur cand le-o trage astora. Cati au fost trasi la raspundere pe vremea Psd-Pnl ? Va aduceti aminte de aliantele Iliescu-Campeanu ? He he he !

zappa
09-07-12, 07:41
Nu e nimeni scarbit de politica,la locale a fost prezenta record.
Nu Base reprezinta justitia,de fapt nu el ar trebui sa o reprezinte,ci ea sa functioneze independent.Daca voi ziceti ca prin caderea lui Base se duce naibii justitia inseamna ca el o controla,deci nu va iese treaba aia cu democratia si independenta institutiilor statului (despre care toti stiti ca nu exista,totul era pe mana lui).
Pica pentru ca a mintit si s-a comportat ca un dictator.


Te uiti prea mult la antena 3.

hgfdgfui
09-07-12, 08:37
tu dai ca nu mai ai platforma si blogul nu merge.
Dragule, eu ma refer la ultima data cind l-am vazut pe nenea barghy in viata reala. Din discutiile avute cu el, stiu ca daca a devenit portocaliu a facut-o din dezamagirea provocata de astialalti, si in legatura cu asta vreau sa-i zic unele lucruri. In ceea ce priveste blogul, el merge atita vreme cit am eu pofta de scris. Caci, fie crezi fie nu, eu scriu pentru mine. Daca as scrie pentru altii, as cadea in capcana desertaciunilor, m-as intreba in fiecare zi: dom'ne, eu pentru citi scriu? 100? 200? Hai sa scriu pentru 400. Cum ar fi sa scriu pentru o mie? Dar pentru zece mii? Hai sa fim seriosi (asa cum te credeam eu).

Prietene hgfdgfui, ce-ai vrea sa stau cu "miinile" in buzunare ? S-a mers prea adeparte, crede-ma. M-am saturat sa fiu obligat sa pierd pe "mana " mea si sa iau barca sa trec apa si sa critic din balon ce se intimpla in tara ... Interesant este ca daca "mana stanga" rebotezata, lucreaza ca o "mana dreapta" veritabila si "scrie" corect ( ca banuiesc ca asta a fost cea mai directa aluzie la "mana dreapta" ) este folositoare, nu ?
Eu nu va iau nici unuia in nume de rau ca dupa 20 de ani in care n-ati vazut citusi de putin justitie in Romania, in care nici unul n-a intrat dupa gratii, aveti acum bucuria de a-i vedea pe unii ca fac si inchisoare. Nu v-o iau in nume de rau nici ca asociati aceasta justitie cu persoana lui Basescu (ca, vorba aia, in timpul lui au intrat astia la "mititica"), insa parerea mea e ca va ghidati prost. Odata va lasati cuprinsi de violenta (sa sufere "mogulii", sa-i vad morti, inchisi, executati) si in al doilea rind ca violenta si razbunarea e unidirectionala (mogulii basescieni gen Casuneanu, Videanu, Cocos nu trebuie sa sufere). Ori asta nu e justitie; amintiti-va ca majoritatea astora au furat legal - adica au fost atit de puternici la un moment dat incit au modificat legile in favoarea lor, ca sa poata fura. Insa legile respective n-au fost modificate inapoi - cu alte cuvinte sistemul asta pe care-l iubiti nu este, totusi, unul onest. Ceea ce le-a permis PSD-istilor sa fure a ramas nemodificat si pe vremea PDL-ului, pentru ca o metoda consacrata de a fura nu se distruge ci se pastreaza.

Atita vreme cit legile si temelia statului de drept e strimba si Basescu n-a facut, in opt ani, nimic pentru a le modifica, felul in care el pune problema este fals. Iar condamnatii regimului sau (aia bagati la inchisoare) sint inchisi pe baza unor sentinte inventate. Sistemul s-a pastrat ticalos iar citiva au fost inchisi pentru niste chichitze tehnice pe care legea nu le-a mai acoperit. E adevarat, ca atare? Vreti ca pina la sfirsitul zilelor voastre sa se faca pseudo-dreptate, adica sa ramina in picioare niste legi pline de goluri si singurul tip de justitie sa fie hartuiala si umilinta?

Nu spun ca opozantii lui Basescu sint garantul schimbarii sistemului, ci doar ca e limpede ca Basescu n-a fost acest garant. Si mai spun ca eu, nu pe criterii sentimentale, caci nu iubesc politicienii, ci numai pe logica pura, mi-e cu neputinta sa-l mai accept ca si conducator.

stargate
09-07-12, 10:45
Marele jucator in ultimul joc :clap:

http://i172.photobucket.com/albums/w27/stargate13ro/base.jpg

sizan
09-07-12, 11:24
http://i.imgur.com/j71a5.jpg

dic_star79
09-07-12, 11:57
Asa cum in 2004 am votat un "presedinte jucator" si l.am votat pe Traian Basescu(dar in turul 2, in primul tur am votat cu Vadim Tudor), in 2009 am vota in primul tur cu Crin Antonescu(in al doilea tur cu "prostanacul" de Mircea Geoana), asa si acum votez pentru schimbare, ca si atunci schimbarea va fi de cadre de partid, va fi pentru bunastarea lor si a familiilor lor , nu si pentru noi, indiferent de cine va fi la putere, parerea mea !

laleauaneagra
09-07-12, 12:57
Te uiti prea mult la antena 3.

pai am vrut sa i spun si eu de multe ori:)...are exact dialogul lui badea:)

acuma pe mine ma ingrijoreaza anumite televiziuni si anumiti jurnalisti

anumite tv nu o sa mai aibe obiectu munci,ca de base vb de seara pana dimineata,ce dracu o sa faca de acum inainte??aaa o sa zica si de astia cate ceva ca na da bine pe sticla

cu unii jurnalisti ce facem?au facut cariera domne pe spatele lui base...astia ce dracu fac?aaaa trec la sport sau la comemorari

ce naiba e loc ptr fiecare si toti se adapteaza situatie.....asa cum face udmr

iar poporu ce sa zici de astia?unii habar nu aveau ca base e suspendat......uite domne cine merge la referendum,iara habar nu au unii din ce motiv merg sa puna stampila si unde sa o puna.....ar fi un mic ex:)

zappa
09-07-12, 13:24
base vb de seara pana dimineata,ce dracu o sa faca de acum inainte??
Vor incepe turnarea unei serii de n-spe mii de seriale (cum a fost cu ceausescu) despre dictatorul basescu - avere, flota, ce bea si ce f**ea, etc.


iar poporu ce sa zici de astia?
Poporu' plateste rate mai mari la banci ( vezi cursul euro/leu). Da' si dupa alegeri cand copylotul va face un leu = un euro. Sa vezi atunci nivel de trai. Aaaa...si se va mai organiza inca o sesiune de bac in iarna de mos Craciun ca din cauza dictatorului nu au putut liceenii sa ia bacul.

hgfdgfui
09-07-12, 13:42
O sa-i vad io pe poporenii astia ce-o sa faca daca il demit pe Basescu. Cursul leu-euro o sa fie tulburat pe veci, justitia o sa fie la pamint, nu mai e nimeni care sa ii sparga pe mafioti, unde mai pui ca pe TVR n-o sa mai prinzi nici un discurs ca lumea in care sa afli cum se roteste timona. Poate se instaureaza si-o eclipsa permanenta de soare, si atunci chiar c-am pus-o cu totii. Asa e de cind istoria: nu-l apreciezi pe salvatorul neamului decit atunci cind nu-l mai ai. Ntz, ntz, ntz.
:D

startrek1
09-07-12, 13:49
hgfdgfui - Scrisoare de protest trimisă tuturor şefilor de guverne din UE: „Gestul domnului Ponta reprezintă o pată rușinoasă pe obrazul Romaniei“ sursa (http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/timisoara-adevarul-victor_ponta-plagiat-basescu-scrisoare_de_protest_0_733726794.html)

---------------------------------------

anumite tv nu o sa mai aibe obiectu munci,ca de base vb de seara pana dimineata,ce dracu o sa faca de acum inainte??
cum dom'le ce face!? hai mai laleauaneagra ca aveam pretentii de la tine ... :haha1:

http://www.youtube.com/watch?v=Q51M4SCDsqg

parpaneata
09-07-12, 14:00
:D
Antena 3 Korea !
Prea se răstește aia ca Ciuvică si Badea. :lol:

hgfdgfui
09-07-12, 14:11
hgfdgfui - Scrisoare de protest
Treaba e asa: un capitan de vas iese, seara, de la bufetul portului, si e atacat miseleste de-un avocat cu un teanc de copii xerox in buzunar si de-un profesor de istorie pe jumatate adormit. Au sarit pe el la adapostul intunericului, i-au carat pumni, picioare si citeva discursuri care, probabil, au durut cel mai tare. Ei, un grup de scriitori care treceau prin zona au vazut faza si au sarit sa intervina, dar pentru ca n-au putut sa-i rapuna pe misei, s-au gindit sa scrie o scrisoare la ONU. Eu astept sa vad ce au de zis Barack Obama, tribunalul de la Haga si corul barbatesc al Armatei a Paispea in privinta asta.
:clap:

stargate
09-07-12, 14:13
Am ras cu lacrimi ... esti tare la scris :drinks:

laleauaneagra
09-07-12, 14:56
acuma dupa tot balamucu,circu,incalcare de legi de ce mama masi or mai fi...apropo si eu ma calcat pe o rama adineauri..no asa e cand esti mare si aia mica:)

acuma ca unii va ti ingrasat 10 de kg de la bucurie,ce ati rezolvat?ce va fi dupa?ve ti trai mai bine?aceasi clasa politica ati schimbat o din 89 incoace...doar denumirile se schimba.......in rest?

ce ati rezolvat cu aceasta suspendare???????inafara de visu asta psihopat al unora

---------- Post added at 13:56 ---------- Previous post was at 13:25 ----------

hai ca raspund tot eu:)...uite mai mananc un cartof mai vine cate o idee:)

aici dragi mei intervine nenea guta.....ala cu manele ptr ce i care nu stiti sau va faceti ca nu stiti:clap:

cica are o manea.......da e adevarat am ascultat o,asta ptr ce i care vor sari ca...eu manelistu:)

suna asa:

Cu ce m am ales in viata
Cu ce m am ales in viata
Ce am baut,ce am mancat si
Cu ce am strans in brate

hgfdgfui
09-07-12, 14:57
ce ati rezolvat cu aceasta suspendare???????inafara de visu asta psihopat al unora
Deci cu aceasta suspendare se rezolva, odata, ca Antonescu vede si el cum e inauntru la Cotroceni, ca pina acuma l-a vazut numai pe dinafara. Acuma are prilejul sa cerceteze cum sint amplasate camerele, daca sint scaune confortabile, daca se poate muta pat inauntru, etc. In al doilea rind se rezolva faptul ca mai auzi odata niste slagare clasice, pe care nu le vezi tot timpul in reluare: moguliada, unicameralul. In al treilea rind, poate cel mai important, suspendarea e buna daca comuti pe B1TV si il vezi pe Cristoiu si pe colonelu' care au adoptat culoarea verde-galben, ceea ce e chiar de mare divertisment. In rest suspendarea e aiurea, n-ai nici presedinte, nici inlocuitor, nici figura europeana buna nu faci, dar nici mare lucru n-ar rezolvat in plan intern. Poate cea mai utila chestie, daca exista una, e ca se simte si poporul important. Nu e mare lucru, dar dupa anii in care-a fost uitat de tot de lideri, parca-i mai revine singele in obraz...

laleauaneagra
09-07-12, 15:06
poporu sar fi simtit poate important daca ar fi reusit ei aceasta suspendare.....cum?stim destul de bine,poatenu cu reusita totala dar ceva ar fi putut schimba....dar e lipsa aia de cum ii zice,unitate parca,care nu mai exista in poporu roman

asa l au suspendat niste mafioti,vin niste mafioti...care culmea al dracu au stat multi ani pe la conducere,aici ai dreptate,crin saracu nu a fost,incearca si el si sper sa sfarseasca la fel si pe urma arunca un referendum in bratele poporului sa i hotarasca soarta

deci ne spalam pe maini,poporu a hotarat

insa pe langa intrebarea ce ati rezovalt mai vine una(ooo si cate mai sant)de ce aceasta graba?care ne a intors cu vreo 10 ani in urma...sa fiu modest

startrek1
09-07-12, 16:49
doar la Antena3 poti sa vezi asa ceva...:)
ODĂ pentru SUSPENDAREA lui BĂSESCU. Modul INEDIT al romanilor de a sărbători evenimentul (http://www.antena3.ro/life-show/fun/oda-pentru-suspendarea-lui-basescu-modul-inedit-al-romanilor-de-a-sarbatori-evenimentul-174771.html)


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fUXBwhTb634#!

laleauaneagra
09-07-12, 16:58
si astia merg la referendum:)...vai mama ei de tarisoara

sizan
09-07-12, 17:22
Anyway, we're f***ed.

neutrin
09-07-12, 18:29
Nu-mi place Base si cred ca trebuie sa plece, insa nu prin tertipuri legislative asa cum vor sa o faca tinerii infometati veniti la putere, asa ca la referendum voi vota impotriva demiterii. Cu cat clasa politica e mai ocupata cu cearta pe ciolan, cu atat avem noi mai mult de castigat, chiar si prin simplul fapt ca nu se pot intelege care cat sa fure!

val2032
09-07-12, 18:59
Cu cat clasa politica e mai ocupata cu cearta pe ciolan, cu atat avem noi mai mult de castigat, chiar si prin simplul fapt ca nu se pot intelege care cat sa fure!

ha, ha...ia uita-te cit e euro! numai de cistigat nu avem!

hgfdgfui
09-07-12, 19:01
Domnule, de ce va cramponati totusi de Base? Acuma, obiectiv si fara gluma, situatia e urmatoarea: daca ramine, va fi haos. Aceleasi neintelegeri si sabotaje in relatia presedintie-guvern. Daca pleaca, macar se organizeaza alegeri anticipate. Se va vota, simultan, pentru guvern si pentru presedinte. E singurul mod plauzibil in care cineva va putea imperechea un guvern cu un presedinte, pe baza votului propriu.

Nu zice nimeni sa nu votati cu Noua Dreapta, cu Noua Stinga, cu Forta Delta daca e cazul. :D Numai sa nu se mai prelungeasca agonia.

delsat
09-07-12, 19:42
Conducerea PDL ii roagă pe toți romanii care nu doresc demiterea lui Traian Băsescu să poarte in această vară manecă scurtă, pentru a-și arăta susținerea față de președinte. ”O să avem surpriza că nu suntem deloc puțini. Veți vedea că există o grămadă de oameni care il vor pe Traian Băsescu la Cotroceni”, a explicat vicepreședintele liberal-democrat Cristian Boureanu, el insuși intr-o ținută lejeră, de vară, cu maneca scurtă.
”Dacă aveți prin casă ceva cu manecă scurtă - și e imposibil să nu aveți – luați acea bluză pe dumneavoastră”, i-a indemnat Andreea Paul pe romani. ”Trebuie ca USL-iștii lui Ponta și Antonescu să vadă că mai sunt și oameni cu capul pe umeri in țara asta. Sunt siguri că vor avea fiori atunci cand vor vedea pe străzile Bucureștiului, de-a lungul lunii iulie, sute de mii de oameni care poartă manecă scurtă.”
http://i184.photobucket.com/albums/x119/delsat/599327_415766941809062_1848694173_n.jpg

franta
09-07-12, 20:12
ma duc sa arunc toate tricourile albe :)

horatyu
09-07-12, 20:24
ha, ha...ia uita-te cit e euro! numai de cistigat nu avem!

Cat era euro cand a venit piratul la putere :D , deci clar ca avem de castigat.

Daca erau buni in opt ani duceau euro la 3 lei cel putin , mai ales de cand am intrat in UE se puteau atrage acele sume din fondurile UE si Romania inflorea cum a facut Polonia care nici macar nu a simtit criza pentru si acolo este mult de lucru pentru modernizarea tarii lor ca si in orice tara fosta comunista.
In Romania nu trebuia sa fie criza pentru ca este atat de mult de construit incat mergeam fluierand prin criza , erau suficiente locuri de munca sau poate ca mai trebuia sa si importam si precis nu aveam somajul actual si nici cursul euro nu era atat.
Criza in Romania a fost un scut pentru incompetenta si furturile celor de la putere, se ascund in spatele crizei mondiale pentru dezastru in care a ajuns tara.
E clar ca piratul a facut sa esueze vaporul numit Romania si daca mai ramanea inca doi ani probabi o scufunda cu totul si atunci pdl-sti si sustinatorii piratului, care se fac ca au orbul gainii, dadeau vina pe aisbergul numit criza mondiala .

PS: nu tin cu psd-ul si nici cu liberalii, deci nu vreau sa aud reprosuri ca as fi USL-ist, ci putina demnitate in a recunoaste ca piratul a mintit cu acel "SA TRAITI BINE " si in principiul ca este un tip care nu a dovedit ca stie sa conduca o tara spre progres, cred ca 8 ani sunt destui ca sa dovedesti ca te pricepi.
Nu ai cum sa progresezi cand pui o marioneta ca "boc" pe post de prim ministru.

Mergeti la referendum sa putem scapa de piratul cel hahait si sa putem alege un alt presedinte mai bun la alegerile anticipate peste 4 luni

Parca suntem in povestea PROSTIEI OMENESTI cu acel drob de sare care omoara copilu daca o sa cada peste copilul aflat sub acel drob de sare si ne tot vaitam ca moare copilu si iar ca moare copilu , dar nu mergem sa luam copilu sau drobul de acolo.
Cam asa si aici , murim daca pleaca piratu, vine antonescu si e vai de noi, dar cine va opreste sa votati cu 4 maini pe altul la 3 luni diferenta dupa ce vine antonescu la Cotroceni prin aceasta procedura democratica?

barghy
09-07-12, 21:04
@delsat: Cam rasu'plinsu replica asta dar apreciez spiritul de gluma... Insa poza lui Catalin Voicu votand cu ambele maini suspendarea lui Basescu nu e matrasita, e imaginea Parlamentului si celor ce ne reprezinta... J E N A N T ! Eu nu pot fi de acord cu asta....

zappa
09-07-12, 21:15
Guvernul ponta repara nedreptatile facute de fostul guvern ..... http://www.revista22.ro/guvernul-reia-plata-indemnizatiilor-pentru-revolutionari-16174.html
Asta e rasplata pentru protestele din iarna si de saptamana trecuta. uSL-ul isi rasplateste aplaudacii.

Iar de vom aveam alegeri anticipate va fi iarasi de ales intre un rau mai mic si somnoros si domnu' dan. Adica 2 guristi. Dar important e ca vom scapa de pirat si vom da peste "tacsu", dar deghizat (ce place la popor).
Romanului ii place sa fie bagat in seama. Si cel mai mult ii plac micii si berea. Musai gratis. Daca e si un kil de ulei si de zahar + o galeata, umbrela, chiar si un pix e super. E anormal ca unu' care nu a muncit in viata lui sa fie asitat social si sa primeasca ajutoare de la stat. E anormal ca unii apevisti sa iasa la pensie anticipat (pe la 40 si ceva de ani) si sa ia si n salarii compensatorii + pensie mai mare decat salariul unui profesor. Nimeni n-a protestat pentru crearea de locuri de munca. Toti au sarit ca arsi ca le-au taiat lefurile si sporurile. Cunosc un bugetar cu salariu baban la stat care a incercat sa munceasca in sectorul privat; si-a luat concediu la stat si a testat piata muncii la privat, dar n-a rezistat o saptamana. Era prea mult de munca. Stresul era prea mare, el fiind obisnuit cu program de la 8-16, iar vineri pe la pranz pleca in weekend. Si piratul a deranjat pe multi din astfel de locuri caldute care primeau si salarii si sporuri peste sporuri. Normal ca vor vota pentru recuperarea fostelor privilegii. Unde mai gasesti locuri de munca asa de bune?!
Hahaha! Sa dam piratul jos! Vechile privilegii trebuie recuperate cu orice pret! Traiasca RPR - republica parlamentara Romania!

P.S.: poate la anu' parlamentul va dori din nou sa schimbe presedintele. Pentru ca poate. Iar parlamentul este ales sa schimbe presedinti si nu sa faca naibii legi bune. Si sa-si voteze privilegii. Eventual sa se mareasca nr. de parlamentari....cred ca 1000 ar fi ok. Schimbam constitutia? Dar peste un an - sa fie si la anu o paranghelie (sau "varanghelie").

Un_Q_
09-07-12, 21:45
sau chinuit sa voteze legea pensiilor si nici macar nu au respectat-o
presedintele anunta masurile inaintea pm
tva-ul crescut
pretul la combustibili a crescut
leul s-a depreciat
aproape s-a dublat nr-ul de agajati la stat
datoria externa a crescut.
o gramada de oportunisti angajati la stat
chiar si in cele mai mici posturi de conducere au fost pusi portocalii

nu este suficient ?

daca tot promitea ca se lupta cu mogulii, de ce nu sunt la inchisoare ?
de ce nu s-au luat la tranta cu baietii destepti, de ce le-au prelungit contractele pina in 2017 ?
nu se putea gasi o sigla mai ieftina decat cea a madamei udrea ?
contrabanda cu tigari, fructe-legume, cereale a oprit-o cineva ?
de baietii destepti de la firmele de transport medicamente a spus cineva ?

chiar nu este suficient ?

astept un raspun de genul :
da de nastase ce zici, de voiculescu, de voicu, de somnorila, de copy paste s.a.m.d. adica nimic despre cele de mai sus, doar atacuri, iar ei( pdl & basinescu ) sunt albi si imaculati .
succesuri la voturi

roderttam
09-07-12, 21:53
Pai asta-i democratia-faci ce vrei daca poti.La noi chiar e originala vorba lu nea Nelu.Cand dreq o sa vad un guvern interesat de treburile tarii?Nu trebuie efort mare,doar vointa.

laleauaneagra
09-07-12, 22:29
Domnule, de ce va cramponati totusi de Base? Acuma, obiectiv si fara gluma, situatia e urmatoarea: daca ramine, va fi haos. Aceleasi neintelegeri si sabotaje in relatia presedintie-guvern. Daca pleaca, macar se organizeaza alegeri anticipate. Se va vota, simultan, pentru guvern si pentru presedinte. E singurul mod plauzibil in care cineva va putea imperechea un guvern cu un presedinte, pe baza votului propriu.

Nu zice nimeni sa nu votati cu Noua Dreapta, cu Noua Stinga, cu Forta Delta daca e cazul. :D Numai sa nu se mai prelungeasca agonia.

daca toate astea....atunci ma repet din nou

DE CE ATATA GRABA?

ptr suspendare ma refer,mai era un pic veneau alegeriile,base nu mai avea drept de candidare....si totu era bine mersi

acum cum santeti??da bine la omagine???si da o dracu de imagine,dar in rest....?

eeee de aia nu are ursu coada...si totusi sant uimit ca multi dintre voi accepta cu mare placere cele intamplate...ca daca,ca parca.....

NU....asta trebuia spus,facut..naiba mai stie,nu trebuia permis asa ceva

startrek1
09-07-12, 22:37
http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/Curtea_Constitutionala_judeca_revocarea_lui_Blaga_si_suspendarea_lui_Basescu_la_pachet_0_733726815.h tml
Curtea Constituţională a validat suspendarea lui Traian Băsescu. Crin Antonescu este preşedintele interimar al Romaniei!