PDA

View Full Version : Ce ar trebui sa ne dorim ?



danilo
07-02-08, 23:46
Bun . Acum cateva zile m-a lovit virusul.Am prins momentul si am luat Echo 791 , un Inverto quad 0.3dB si oala 1,1m Echosmart , am proptit instalatia intre 2 pietroaie pe la 10 seara , am cautat si am gasit si am exersat gigel Punct . Entuziasm mare. Bravo mie !
Mai departe , se nasc noi intrebari :
-dupa ce fixez cum trebuie antena , vazand ce stie gigi as incerca si alte orizonturi ( sateliti , sau pe Intelsatu lui gigi mai sunt si alte posibilitati peste cele 200 canale prinse cu 60% semnal si 40%calitate )
-poate ar trebui sa incercam o montura H-H pentru largirea orizontului
-poate pentru comoditate un sistem fix cu 3 lnb-uri
Cat ar fi de greu sa incerc sa merg mai departe ?
Primul pas a fost facut (norocul incepatorului)

yky
07-02-08, 23:55
Bravo tie! :clap:
Eu in locul tau m-as orienta spre montura H-H. Pentru ca daca pui o montura fixa cu mai multe lnb-uri ...cu alea ramai.Nimic de zis sunt foarte bune si comode dar ce te faci cu ''monstruletul'' din tine care te roade sa sti mai multe si sa vezi mai multe.....? Plus ca asa frumos se invarte antena ...acolo sus pe stalp...o minunatie. Zau nu o sa-ti para rau.
Inca o data BRAVO
:band:

danilo
08-02-08, 00:11
Multumesc , chiar e una din acele satisfactii de tinut minte toata viata ( sa-mi notez data )
Apropo , ce inseamna softcam , cccam , cum se procedeaza cu cardurile ( de unde se cumpara /mai ales Premiere / si daca marg in 791 ) , ce programe mai inteligente/inteligibile(engleza , franceza) si unde putem gasi , ce cuprinde pachetul Premiere , D+ , TPS etc... ( orice sugestii in afara de cele ce contin fotbal dar cat mai multe motoare , stiinta , filme , mancare , amenajari interioare )

Inteleg ca daca ne bucuram ( bineinteles cu titlu de experiment ) de gigi exista key de Nagra2
Mai exista si altceva ?

Si ce diferenta este intre montura H-H si cea cu actuator si pozitioner

yky
08-02-08, 00:29
Ohohooooo......ai de citit nu gluma...:D
Totul e sa vrei. Ai la dispozitie un vast forum unde, daca citesti cu atentie vei gasi o gramada de raspunsuri la intrebarile tale.

danilo
08-02-08, 00:42
Tocmai ca am citit , altfel de unde aflam asa termeni frumosi ?
Doar ca multele slujbe ma impiedica sa redescopar roata pe forumuri 100% din timp asa cum mi-as dori...
Multumesc anticipat de raspunsuri ( si rabdare)

zmeura
11-02-08, 00:38
Din cate am inteles ai un Echolite.Pune un motor la antena si incearca sa vezi Hotbird-urile de la 13 grade Est,Astra de la 19 si Eurobird+altAstra la 28,2 Est http://www.lyngsat.com/28east.html ,doar ca la ultimul nu vei vedea toate programele.Daca mai incerci si turcii de la 42 Est http://www.lyngsat.com/turk42.html vei descoperi adevarata lume a satelitilor.Doar dupa asta merita sa treci la programele codate.Nu spun ca cele codate nu sunt bune,dimpotriva,dar pur si simplu vei gasi programe FTA fascinante,dintr-o cultura diferita de a noastra si asta te va "fermeca".
Softam inseamna un fisier care contine key.Daca cauti un asemenea fisier pe google si il deschizi cu Notepad vei vedea ce key contine si pentru ce pachete.
Pachete si programe?Mergem aici:http://lyngsat.com/ unde in tabelul de pe mijlocul paginii putem alege pe randul "Packages" de pe coloanele "Europe" si Antlantic",(deoarece din tara noastra doar aceste pachete le putem receptiona,nici pe acestea toate) si putem vedea ce programe contin aceste pachete numite Premiere,Digital+,Sky Italy,JijiTv.Focusat,Dolce,etc.

Si ce diferenta este intre montura H-H si cea cu actuator si pozitioner
Montura H-H este o componenta special creata pentru antenele offset,care primeste comenzile si alimentarea direct din receptor si montata pe o teava perfect verticala reuseste urmarirea curbei satelitilor.Varianta cu actuator necesita un pozitioner care alimenteaza si comanda acest actuator,dar si o montura polara (o constructie mecanica) care ajuta actuatorul sa urmareasca curba satelitilor.Aceasta varianta este folosita atat in cazul antenelor parabolice cat si in cazul antenelor offset.In ultimul timp datorita raspidirii mari a monturi H-H,montura polara+actuator si pozitioner este folosita numai la antene offset mai mari de 1,2-1,4m.Antenele parabolice sunt comandate in continuare cu ajutor acestor sisteme.

danilo
11-02-08, 21:56
Se pare ca pasul urmator e H-H
Ne pregatim temeinic (pilon , bani , meseriasi care sa regleze )
Apropo , imi poate spune cineva cum decodez Motors TV ( sau AB Moteurs ) ?
AB Moteurs e prin TPS , ceea ce Echosmart 791 cu sw 3.13 stie , nu ?

comerciantul
20-02-08, 10:41
continua cu HH, iti recomand HH dm2800, e cel mai bun;
cu 791 vei vedea tot ce este codat cu nagra2, respectiv digi, premiree, tps, polsat, si parca mai era ceva...
dupa ce te saturi de 791, si vrei sa vezi mai mult, vei face pasul urmator care inseamna sharing cu dreambox; atunci deja intri intr-o alta lumea sharingului, cu posibilitati de vizionare nelimitate;
nu uita sa ne tii la curent cu ce se inampla pe acolo.

danilo
20-02-08, 11:39
Se pare ca la dealerul de unde am luat toate cele are DM 2400 . O fi bun ?

comerciantul
20-02-08, 12:29
Se pare ca la dealerul de unde am luat toate cele are DM 2400 . O fi bun ?

eu zic sa iei din alta parte dm2800, are rulment metal, si tine oala mai mare; faci cum crezi, dar mai bine iei dm2800.