PDA

View Full Version : Sunray 4 Hd Se (DM 800 Hd SE WiFi) - notiuni subelementare



deocamdata
24-06-12, 19:40
Cu scuzele de rigoare pentru potentialele aberatii continute in acest post sau pt o eventuala incalcare a regulamentului ...

In urma cu ceva timp am achizitionat echipamentul sus mentionat.
Dupa un timp de testare am o cateva intrebari la care prin "search" nu am gasit raspuns (sau nu am cautat suficient)
1. Vanzatorul mi l-a si configurat cu lista de programe continute de satelitul Int707/Thor2,3(0.9W)Services - lista ce nu contine anumite canale care ma intereseaza si care probabil se regasesc pe un al satelit. Intrebare: exista posibilitatea ca in lista de canale sa pot seta mai multi sateliti ? Cum ?
2. Echipamentul este relativ instabil ... aleatoriu isi pierde "memoria"si trebuie un nou search ... este o problema comuna pt acest device ?
3. Exista posibilitatea stergerii din lista de programe a unor canale neinteresante (de fapt crearea unei liste cu favorites) ?
4. Probabil in pretul echipamentului am avut si valoarea share-ului ... se poate schimba ? Sunt servicii dedicate pt acest tip de echipament ?


Multumesc anticipat.

oldmax
24-06-12, 20:04
salut,si eu am avut probleme cu lista de canale.
Exista un program Dreamboxedit cu care poti sa iti incari ce lista de canale vrei.Eu folosesc lista vhannibal
Google: dreamboxedit si vhanniball . net de aici iei ce lista te intereseaza pe tine.Eu asa am facut la mine
Toate cele bune

deocamdata
24-06-12, 20:23
Multumesc frumos.
Am cautat ... sunt in curs de a intelege cum functioneaza dreamboxedit :)
:drinks:

oldmax
24-06-12, 20:27
trebuie sa iei lista de canale..o dezarhivezi intr-un director
in dreambox edit intri la setari alegi acel director
la ftp settings pui datele de la tine de la dreambox
verifici daca tot e ok
si dai send *** to dreambox. sa bifezi si aia cu remove unused bouchets...
programul urca lista si ii da un restart la sunray
Bafta

zmeura
24-06-12, 22:09
E posibil sa ai o imagine care face update de pe net la lista de canale si descarca automat din cand in cand lista cu Astra/Hotbird,stergandu-ti in rest tot ce ai.Am patit odata cu o imagine si nu mai stiu de ce user de pe sat-universe era modificata pentru clone,oricum ceva italian.Schimba imaginea si se rezolva,salveaza cccam.cfg inainte.
Alta varianta de share ar fi sa ai card local si faci schimb de linii.In loc sa ii platesti unuia lunar ca sa ai ceva nesigur (nu numai in relatia cu el,dar cand iti pica netul ramai in bezna fara local) mai bine ai localul tau,faci schimb si ai mai multe linii din care primesti,share-ul functioneaza mult mai bine daca nu depinzi de o singura linie.Nu mai zic de localul care va merge intotdeauna impecabil.

PS: zappa lasa lumea sa intrebe,stii ca nu se accepta offtopic in sectiunile astea.Mai bine le explicam ca nu ajung nicaieri cumparand linii.

deocamdata
24-06-12, 22:20
In primul rand multumesc pentru sfaturi ... chiar daca sunt mult peste nivelul meu actual de cunostinte macar ma ajuta sa gasesc un punct de start pentru cautari.
Apoi ... acest device mi-a fost vandut de o persoana angajata a unui provider de cablu local care l-a si instalat. Habar nu am avut pana asta seara de sharing inclus sau de alte notiuni de acet gen
Am 3 receptoare si pe un abonament nu sunt admise decat doua de acolo si solutia cu DB data de "cable guy".
Nu inteleg aceasta inversunare impotriva intrebarilor mele ... sunt complet afon si am recunoscut asta de la inceput si pt acest Sunray nu exista niciunde un manual sau ceva de genul.
La un search pe google am dat de forum ...
Cam atat.

Inca odata multumesc de suport.

oldmax
24-06-12, 23:06
Daca vrei te ajut eu sa iti pui listele de canale si iti arat si cum se pun sa sti si singur de acum incolo.


De ce faceti si voi cum faceau ceilalti?
Conteaza de unde a luat omul recieverul?Clona sau nu eu zic ca nu e asa greu sa dati un reply daca aveti timp.
Si eu mi-am luat toate 3 rec de pe okazii(DM800CLONA DM8000 VU duo) pentru simplul motiv ca erau mai ieftine decat in magazine.
Cat despre partea de share..omul a intrebat de lista de canale nu de linii.Nu ma intelegeti gresit,nu am nimic cu nimeni dar raspunsuri de genul de mai sus am primit si eu dincolo cand am avut nevoie de ajutor.Un coleg mi-a recomandat acest forum pt simplul motiv ca nu se compara cu celalalt..aici lumea chiar te ajuta.
Multumesc si scuze daca am jignit pe cineva

zmeura
25-06-12, 23:06
Topic curatat.