PDA

View Full Version : DDNS update



vic5
21-06-12, 14:59
Am Host de forma xxxxx.sytes.net de la No-Ip.com. Se poate face cu Alien update-ul sau numai dacă e de la DynDns.org? A incercat cineva cu Host de la No-Ip? Dacă da, cum să complectez liniile (la user se scrie username sau adresa Email?)?

Tody
21-06-12, 18:44
Aceasi date trebuie sa folosesti ca si la logarea in contul tau la situl respectiv.
Detalii pe pagina 55.
Un lucru important: dupa setare trebuie oprit receptorul din butonul rosu, apoi chiar si din spate sa-l opresti de butonul de power. Nu este de ajuns un restart simplu!!! - dupa cum am observat eu. Succes!

vic5
22-06-12, 14:46
Am deschis acest thread pentru următorul motiv: DynDNS nu mai oferă host free, ci numai dacă ai card Pay Pal; setările din routerul meu pentru DynDNS pe care mă bazam erau OK dar totuşi m-am trezit cu hostul inactiv, cum se vor trezi şi alţii; clicknet schimbă IP-ul foarte des chiar dacă nu restartez routerul ADSL.
@Tody, nu sunt convins că dacă fac cum zici tu username-ul şi passw.-ul meu nu vor fi trimise la DynDNS.org in loc de No-Ip.com; să cred că tu ai cont la No-Ip şi-ţi face update?
Voi incerca să instalez un plugin pentru No-IP (DUC pe Linux) pentru a-mi rezolva problema (Pay Pal sub nici o formă)!!!

Tody
22-06-12, 17:46
Am avut cont la No-IP, dar acum folosesc DNSExit IP updater. Este free si functioneaza fara probleme in boxul Alien. Si nu este nevoie de PayPal. Incearca si tu daca vrei - dar nu fac reclama...

cioaca
23-06-12, 20:08
salut Tody, am incercat dar nu a mers. Apreciez daca ai da detalii.

Tody
23-06-12, 21:07
Am dat toate detaliile, altceva nu mai pot spune. Nu uita oprirea completa a boxului dupa instalare. Mie functioneaza, lui Alexis la fel. Si cred ca mai suntem cativa la care da...

Pentru accesarea pluginului inadyn procedezi astfel :

Meniu / System / Net Setting / IP Config

in ultima fereastra , cea in care setezi reteaua , apesi tasta verde si o sa apara o noua fereastra


in prima linie introduci userul contului dyndns a doua linie introduci parola contului dyndns a treia linie introduci numele hostului pe care il ai la dyndns a patra linie introduci perioada in care face verificarea ip-ului , este in secunde