PDA

View Full Version : Vu+ solo clona



zappa
17-06-12, 14:34
Am primit de la cineva un vu+ solo clona. Nu am mai "butonat" receptoare din familia vu+, dar nu m-a entuziasmat in asa fel incat sa renunt la dream.
Receptorul cred ca e identic cu un original (am comparat pozele de pe internet) si se misca mai bine decat un dm800HD.
Am testat mai multe imagini; DE-OpenBlackHole_1.4_v2_VuPlusSolo_Ferrari_USB, sifteam-enigma2-koala-vusolo-20120305012809_usb, BlackHole-1.7.5-vusolo_usb si am ramas la ViX-2.4.96-vusolo_usb (kernel 3.1.1, drivere: 28 feb 2012, vix 2.4, build 96, 2012-05-13). Am facut update la imagine prin internet (wireless) si acum imi afiseaza la info: kernel 3.1.1, drivere: 28 feb 2012, vix 2.4, build 151, 2012-06-11. Imaginea instalata acum este originala (ViX).
Nu imi place ca nu are display, iar telecomanda (neagra) are o amplasare a butoanelor total aiurea. In schimb are un CI, pe langa cititorul de card obisnuit. Nu se poate atasa hdd decat extern prin usb. Faptul ca are sursa interna mi se pare un dezavantaj (dimensiuni mai mari si o sursa de incalzire in plus).
Mi-a placut faptul ca exista un buton de reset.
Nu am testat cititorul de card. Poate saptamana viitoare voi testa cardul conax de la focusat si multifeed cu vreo 14 sateliti (parca atatia am).
Eventual daca doreste cineva poze o sa fac.

cosmyn13
19-06-12, 09:28
ceva noutati legat de clona? se blocheaza? se incalzeste excesiv? cum este tunerul comparativ cu cel de la dm 800 se ?

Snow
19-06-12, 10:08
Exista o diferenta destul de mare intre sursele interne si cele externe. Le poti desface pentru comparatie. E valabil si la dream si la vu.

zappa
19-06-12, 15:25
Eu prefer o sursa externa din 2 motive; se elimina o sursa de caldura si e mai usor de depanat/inlocuit. E suficient orice sursa de curent stabilizat 12V peste 2A.

De blocat nu se blocheaza, iar de incalzit se incalzeste in limite normale; mai putin decat un dm800HD, dar mai mult decat un dm800SE (datorita coolerului intern).

mario08
19-06-12, 17:36
.....................mai putin decat un dm800HD, dar mai mult decat un dm800SE (datorita coolerului intern) - Pai coolerul in cauza nu scoate aerul cald din interior spre exterior ?
Incearca si inverseaza polaritatile la alimentare in caz ca coolerul baga aer din exterior in interior
Poate poti sa pui niste poze ( te rog frumos ) ca sa vedem si noi cam cat se aseamana cu un dm800/se

zappa
21-06-12, 14:17
I-am incarcat lista cu sateliti de la dm800se si configuratia multifeed (un diseq 8+1 si 2 diseq-uri 4+1) si comuta fara probleme de pe un satelit pe altul. Cardul de focusat merge si el fara probleme cu mentiunea ca e un pic mai lent fata de dm800se - 319 ms fara de 236 ms.
Tunerul mi s-a parut identic la semnal ca si cel de la dm800se (clona).

zappa
02-07-12, 10:49
Ce este interesant la aceasta clona e ca odata patchuita se poate instala imagine originala si se poate face update prin internet la imagine fara nicio problema.
Am testat black hole, black pole, vix, italysat.

mario08
02-07-12, 12:34
Au ajuns clonele sa fie mai bune/dotate decat originalele !
Dupa cum a scris Zappa odata patchuita , aceasta clona este pe partea software 99% cu originalul ( vezi posibilitatea de a instala imaginii originale pe ea - clona )
Acum doar Zappa ne poate raspunde daca se pot instala toate imaginile originale existente in prezent pt. VU+ Solo Original
In plus vad ca aceasta clona mai dispune si de niste iesiri/conectori rca in partea stanga ( privita de sus si cu fata spre voi ) , asta dupa cum arata imaginile de atentionare de aici - http://www2.vuplus.com/14-vuplus-articles/100-caution-vu-clone
Cel putin pe exterior se poate vedea/sesiza atentionarea facuta de pe site-ul de mai sus ?
Cred ca doar dupa acei conectori rca adaugati la clona poti sa iti dai seama fara sa privesti interiorul/desfaci ca ai de a face cu o clona
Zappa ce semnale sant scoase pe acei conectori rca ca in imaginile de pe site-ul de mai sus ?

zappa
02-07-12, 13:10
Nu am timp sa instalez toate imaginile originale. Am testat blach hole, black pole,vix si italysat (toate sunt imagini originale). De fapt nici nu o sa prea gasiti imagini facute special ptr clone. Doar cei de la ferrari au scos ceva.
In acele poze doar culorile difera. In rest sunt la fel. Are vreo importanta ca mufele de la rca-uri sunt rosii si nu negre ca la originale? Sunt 6 iesiri pe rca: cele 3 de sus scot imagine pe component, iar cele de jos - una ptr imagine pe compozit si 2 ptr sunet. Probabil asa este si la original.