PDA

View Full Version : Hub USB



vic5
21-05-12, 18:05
Intrucat minitastatura Wireless a devenit mai utila de cand cu noul soft, am incercat s-o folosesc simultan cu flashdriver-ul, pe un Hub USB 2.0; esec total. A mai incercat cineva? Exista si Hub-uri care s-ar preta la Alien?

vic5
17-06-12, 13:44
Revin cu rezultatele cercetarii.
HUB-ul meu USB, un no-name generic functioneaza acum ireprosabil; problema a fost de alimentare. In esenta, circuitul lui consuma circa 100 mA si orice dispozitiv adaugat cam tot asa sau mai mult, curent tras din STB. L-am modificat un pic: am separat alimentarea (V+ doar, masa fiind pastrata) doar pe doua intrari, pe care le alimentez separat cu o sursa in comutatie de 5 V (un incarcator de telefon mobil ramas nefolosit).

Cine nu vrea complicatenii mai bine ia din start HUB alimentat extern! Doar ca la reboot nu-si reseteaza dispozitivele.

zmeura
17-06-12, 14:24
Solutia asta poate fi utila si altora,practic pe orice tip de receptor care nu furnizeaza un curent suficient pe 5V astfel incat sa duca mai multe dispozitive pe USB.

burleanu
18-06-12, 22:11
Foarte ciudat fenomenul.
La mine merge un HDD extern pe USB care e facut sa mearga numai cu 2 porturi (la 500 ma cat da un port normal nu merge) plus un stick wifi.
Au mers asa foarte mult timp si nu au fost niciodata probleme. Inclusiv am scris (cu un extra stick) enigma2 pe el, e drept ca nu am reusit a scrie corect intotdeauna dar de cateva ori a mers.
Hubul este un noname (atat de noname e ca nu scrie pe el chiar nimic). Are si mufa pt alimentare externa dar n-am folosit-o niciodata, ca nu a fost cazul.
Singul lucru bun la el este ca are cablul de conectare in portul USB nu mai lung de vre 3 cm. Cred ca si asta poate fi un dezavantaj/problema la al tau.
Avand cablul clasic de conectare cu miniusb (cam cum au toate) lung (de la 25 cm pana la 1m) se poate pierde curent pe cablu, mai ales daca la interior e facut cu fire de sectiune mica.
Cum ziceam adineauri HDD ala care il folosesc, cu un singur port la calc nu a mers niciodata, si acuma merge struna prin HUB cu un wifi in acelasi HUB. Il folosesc in retea ca pe un samba server pe langa clasicul time-shift sau record. Vechiul DM500 e si el conectat acolo pt record in caz de nevoie. (De cand cu samba serverul e drept ca am scos wifi dar a mers asa mult timp, pana mi-a venit ideia salvatoare.....si am pus LAN, asta doar pt viteza).

Daca tot ziceai ca te stii cu un pistol de lipit iti recomand sa scurtezi cablul care intra din Alien in HUB la minim posibil (asa vezi si cat de groase sunt firele ce intra in hub) si sa vezi asa ce se intampla, fara curent din exterior. Eu zic ca Alien da suficient de mult curent.


Referitor la ideia salvatoare cu LAN-ul, pt cine nu vrea sa traga extra fire daca mai are deja unul de retea tras la ceva device prin apropiere poate sa scape pe o buna parte din casa de un nou fir. Dupa cum stim un cablu de retea are 8 fire si pentru retelele de 100 M se folosesc doar 4 celelalte ramanand nefolosite. Doar retelele de 1G folosesc toate 8 fire. Asa ca pot fi folosite pt o alta legatura in retea (bine ca trebuie taiat cablul dar....). eu asa am acum. De la router pleaca o singura "magistrala" de retea dar la ambele capete sunt cate 2 mufe de retea de fiecare parte. Adica DM500 si Alien si in router 2 porturi ocupate.
Pt legare se folosesc doar pini 1 2 3 si 6, deci ceilalti vor fi folosit pt o alta leg. de retea.
Scuze de off-topicul cu reteaua dar ma gandeam ca poate va ajuta pe cineva.

Respecte!