PDA

View Full Version : Intrebari despre Elevatie si Declinatie



cronaldo
21-04-12, 17:57
Salutare!
Fiind incepator am chemat un asa zis "instalator" pentru a-mi regla antena. Toate bune din punctul meu de vedere nestiind despre ce este vorba.
Problema este ca am semnal foarte prost si pe vest imi merge doar pe 1 grad.
Locatia mea este Oras: Turnu Magurele, Jud: Teleorman (latitudine: 43.75, longitudinea: 24.87) aflata cu siteul dishpointer.
Din Satlex cel mai apropiat satelit este 25.5E - link satlex (http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html?satlo=25.5&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=&la=43.75&lo=24.87&country_code=ro&diam_w=90&diam_h=98) cu calculul pentru orasul meu.

http://imageshack.us/photo/my-images/268/188hs.jpg/ - poza cu gradatia pe motor. pe satlex imi spune unghiul de elevatie 39.60 si eu il am setat la 46 ceea ce ar fi corect daca ne am lua dupa forumula pentru aflat elevatia 90-43.75= 46.25
http://imageshack.us/photo/my-images/191/189zx.jpg/ - poza cu gradatia la antena. aici am 85 si 90 habar nu am despre ce este vb.

La ce gradatie trebuie sa pun motorul? tinand cont ca pe satlex imi zice unghiul de elevatie 39.60 si din formula rezulta 46.25
La ce gradatie trebuie sa pun antena? tinand cont de ce gradatii am eu pe acel suport.

Am citit tot despre montarea unei antene pe acest forum dar fiind mai greu de cap nu prea am reusit sa pun in practica. Daca inainte vedeam cate ceva acum dupa ce am umblat eu la antena numai vad nimic :( .
Va multumesc!

horatyu
21-04-12, 19:22
hai sa iti explic mai clar putin : nu te poti lua dupa acea gradatie decat daca antena pe suport este montala la 90 de grade fata de sol ( deci suportul antenei se pune exact perpendicular pe sol cu bolobocul)
la antena de satelit 1 mm este suficient sa nu mai prinzi semnal deloc
daca misti antena cat de putin , sa spunem 1 mm , distanta pana la satelit se mareste poate cu cativa km

antena cu motor de tip h-h se regleza la "punctul zero"( cel mai sudic punct la locatia ta==> longitudine si latitudine )

de exemplu centrul Bucurestiului Latitudine 44.4226, Longitudine 26.1237 (http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCMQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.strazibucuresti.ro%2F%3Flat%3D44.4226%26lon%3D26.1237&ei=BM6ST73EJY2PswaW5snUBA&usg=AFQjCNFIhzHzp7UagLZ1oaE7DK2JKXN3fA)

si atunci cauti cel mai apropiat satelit ===> arabsat 26 est

in cazul tau antena trebuie reglata pe satelitul de la 25 ,5 est http://flysat.com/e25a.php

dupa ce reglezi aici antena se duce unde trebuie singura daca setezi in receptor optiunea go to x sau USALS



PS:nu ai speficicat exact unde ai semnal prost pe ce satelit si ce marime are antena ta
sunt sateliti care au semnal mai slab , dar tine si de modul in care ai reglat antena

cronaldo
21-04-12, 19:55
Antena este de 1m. Vecinu de la 3 blocuri are antena de 85cm si are semnal cacalau pe vest. eu am semnal pe 1 grad vest foarte slab pe rcs. si mai incolo pe 5w si restul nu am deloc.

Intrebarile raman aceleasi:

La ce gradatie trebuie sa pun motorul? tinand cont ca pe satlex imi zice unghiul de elevatie 39.60 si din formula rezulta 46.25
La ce gradatie trebuie sa pun antena? tinand cont de ce gradatii am eu pe acel suport.

sorin8m
21-04-12, 20:08
Teava pe care sta motorul cu antena trebuie sa fie perfect sub boloboc, cum a zis si horatyu mai sus.
Vad ca ai un morot H-H, nu te intereseaza elevatia, pe partea cealalta ai latitudinea care in cazul tau este 43.75, deci pui la 44 de grade aproximativ.
Nu ai zis ce receptor ai, dar daca are functia gotox (USUAL) pune in functie aceasta optine, pui longitudinea si latitudina ta unde trebuie si dupa aceea cand alegi satelitul motorul se va duce automat in pozitia care trebuie. In acest fel poti regla antena pe orice satelit vrei tu si restul vor merge de la sine, daca totul este facut bine. Cel mai bine este sa cauti unul cat mai aproape de longitudinea ta.
De exemplu la mine nu am acces la astra in timisoara din cauza satelitului vecin, si reglajul acuma buni ani cand lam facut prima data lam facut pe hotbird.
In fine, incearca sa faci cum tiam zis eu, dar cel mai important este ca teava pe care vine motorul cu antena trebuie sa fie perfect sub boloboc, altfel nu va urmari motorul curba ideala si nu vei prinde toti sateliti.

Recomandare:
1. Teava perfect sub boloboc.
2. Antena se pune pozitionata paralela cu motorul si se strange bine pe tija (teava) motorului si nu se mai unbla la ea.
4. Intrebuinteaza optiunea USUAL (GotoX)
5. Cand pui motorul cu antena pe teava, din prinderea motorului pe teava faci reglajul stanga dreapta, iar din antena faci reglajul sus jos.
6. Dupa ce ai gasit semnalul maxim strangi incet pe rand suruburile si vezi sa nu scade semnalul.
7. Dupa ce ai gasit semnalul maxim si ai strans bine motorul si antena, tragi/inpingi antena din puctul cel mai din dreapta si stanga a antenei, daca semnalul scade cand tragi si inpingi inseamna ca e bine. Repeti asa si din partea de sus si jos al antenei la fel. Daca in cele 4 puncte cand inpingi si cand tragi selmnalul sca de atunci inseamna ca antena este foarte bine reglata si ai gasit punctul maxim al semnalului.
8. Te duci in fata antenei (in fata sub ea) si invarti lnb-ul stanga si dreapta pana nu obtii maximum la calitate si strangi si lnb-ul
9. Acuma poti zice ca antena este bine reglata.
10. Daca te plimbi pe mai multi sateliti si prinzi toata plaja de sateliti inseamna ca totul e ok si stai beton :)

horatyu
22-04-12, 10:35
Antena este de 1m. Vecinu de la 3 blocuri are antena de 85cm si are semnal cacalau pe vest. eu am semnal pe 1 grad vest foarte slab pe rcs. si mai incolo pe 5w si restul nu am deloc.

Intrebarile raman aceleasi:

La ce gradatie trebuie sa pun motorul? tinand cont ca pe satlex imi zice unghiul de elevatie 39.60 si din formula rezulta 46.25
La ce gradatie trebuie sa pun antena? tinand cont de ce gradatii am eu pe acel suport.

nu te poti lua dupa satlex cand e vorba de o antena cu un motor H-H , daca era doar antena simpla era ok dupa datele de acolo

Ti-am explicat si eu si Sorin ce trebuie sa faci , insa nu stiu exact daca tu prinzi satelitul de la 25.5 est pentru ca nu ai specificat , daca nu prinzi acest satelit se complica putin problema dar se poate rezolva pana la urma .
Cauta eventual o busola sa vezi exact unde este sudul si acolo in zona aia cauta sa prinzi satelitul de la 25,5 est si daca prinzi semnal reglezi acolo sa prinzi semnal maxim si calitatea cea mai buna.
Dupa ce ai prins semnal maxim acolo trebuie dat un reset la motorul H-H .

Am impresia ca tu vrei sa reglezi antena doar pe 1 west si nu pentru toti sateliti
Motorul h- h este facut sa prina toata plaja de sateliti la care ai vedere daca este reglat la "punctul zero"(cel mai sudic punct=longitudinea locatiei tale) dupa care motorul va urma curba satelitilor stanga dreapta(est-vest) fara nici o problema , trebuie facuta setarea in receptor ===> go to X sau USALS
La acest punct zero LNB-ul trebuie sa fie exact la mijloc--->(vezi ca exista si o gradatie pe el ) sau perpendicular pe sol daca este sub forma de L

Succes.

cronaldo
23-04-12, 17:44
Am reusit. Era din cauza LNB ului nu era orientat bine si am mai bibilit la montura de la antena sus jos :) si am reusit. Va multumesc!

horatyu
23-04-12, 23:17
unde ai bibilit la montura? pe 1 west? daca ai facut asta nu e bine pentru ca daca pui pe alt satelit nu o sa mai urmareasca exact curba satelitilor altfel o sa prinzi semnal doar la cateva grade distanta est-vest dupa care motorul h-h nu mai urmareste bine curba pe care se gasesc satelitii

unde ai facut aceste bibileli? pe 25,5 est? pentru ca aici pe 25,5 est se fac reglarile care te ajuta cel mai bine