PDA

View Full Version : Calitate, nivel semnal receptionat



Swerige
17-04-12, 23:55
Salutare tuturor, spuneti-mi si mie va rog daca calitatea si nivelului semnalului receptionat depind si de dimensiunea antenei. Ce reglaje se pot face LNB-ului
(rotire, miscare spre/ in fara centrului antenei) pentru a se obtine un semnal cat mai bun. Am nevoie sa reglez niste lnb-uri la care nu am acces (locuiesc la bloc si nu pot umbla in fata antenei). Multumesc pentru sfaturi!

sorin8m
18-04-12, 07:03
Cu cat antena este mai mare, cu atat semnalul e mai bun (nu in toate cazurile, depinde de acoperirea satelitului la care te uiti). Miscand antena sus.jos, stanga.dreapta reglezi semnalul de la satelit. Invartind supa aceea lnb-ul stanga sau dreapta reglezi calitatea semnalului.
Zi zina unde stai si ce satelit si ce programe vrei sa prinzi ca sa te ajutam mai precis.

Swerige
18-04-12, 10:19
Locuiesc in Pitesti, folosesc o antena offset de 0,9m si un suport pentru 4 lnb-uri:16° E Eutelsat W2;13° E Hotbird 2/3/6/7A;5° E Sirius 2/3; 1° V Intelsat 10-02, Thor 2/3. La satelitii 16E si 13E am reusit sa prind ceva semnal iar la ceilalti doi nu am semnal deloc. Ma gandeam daca exista vreo relatie matematica sa calculez coordonatele pentru satelitii 5E si 1W astfel incat sa pot pozitiona lnb-urile cu antena nefixata pe suport (altfel nu am acces la lnb-uri), Multumesc

mar1us
18-04-12, 12:16
Ai verificat setarile diseq in receptor ?

horatyu
18-04-12, 13:06
pai pe o antena asa de mica este mult de lucru ca sa prinzi 1 west daca ai in focar principal hotbird-ul, dar nu imposibil

oricum daca vrei sa ai semnal mai bun cauta si tu o antena de 120 cm si mai bine cumperi un motor h-h ca e destul de greu sa reglezi tu un multifeed cu 4 lnb-uri

Swerige
18-04-12, 18:11
Inteleg ca pe 0,8W e mai greu de prins semnal, aceeasi problema se pune si pentru 4,8E?

dm9
18-04-12, 18:28
0,8W

11900 H 28000
- aici ai Music Channel FTA

12643 H 27500
- aici ai U(Romania) tot FTA

12687 H 27500
tot FTA OTV Romania

4,8 E ASTRA 4A

12360 V 27500

Etno Tv
Taraf Tv

Nu incerca sa reglezi lnb-urile acum cand este innorat in mod sigur nu vei reusi si iti faci nervi aiurea.

sorin8m
19-04-12, 07:14
Configuratia care o ai tu nu cred ca merge la pitesti, cu antena de 90cm si presupun ca e ovala nu rotunda (offset), e foarte greu cum zici tu, aproape inposibil fara sa ai acces in fata antenei (adica la lnb)

delta2k2
19-04-12, 09:20
... antena ... e ovală nu rotundă (offset)

Aş zice că e invers ...

mar1us
19-04-12, 12:06
Inteleg ca pe 0,8W e mai greu de prins semnal, aceeasi problema se pune si pentru 4,8E?

Sirius are semnal bun,bineințeles depinde de locația ta ...

Swerige
19-04-12, 13:05
Pe vremea cand aveam un singur lnb am reusit sa pozitionez antena pe 0,8W. Acum insa cu 4 lnb-uri inteleg ca e mai greu deoarece nu se mai afla in focarul principal. Ma gandeam ca neavand acces la lnb-uri daca cumva se pot fixa celelalte lnb cu antena jos din suport calculand coordonatele polare functie de focarul principal tinand cont ca lnb se aseaza aproximaiv pe un cerc.Dar de la teorie la practica e diferenta..

horatyu
19-04-12, 13:57
pai faci atunci invers===> nu pui in focar principal hotbird-ul , ci thor 1west dar atunci iti iei adio de la 16 est ca are semnal mai slab si cu antena doar de 0,9 nu ai ce prinde pe multi feed cu focar principal 1 west
pune in focar principal 1 west si te limitezi la margine cu 13 est hotbird si in partea de west cu satelitii 4 west si 5 west(cele doua sunt foarte apropiate deci nu poti pune lnb ptentru fiecare, dar cu putin norc poti prinde semnalele mai puternice de pe 5 west si atunci vezi si cateva programe frantuzesti daca pui lnb-ul la 4 grade west)

PS: poti pune focar principal 4,8 est si atunci poate vezi totusi ceva semnal pe 16 est desi greu de crezut dar merita incercat daca ai rabdare si timp

fara aparat de masura e mai greu trebuie multa rabdare si eventual un televizor sport si un receptor langa antena

SUCCES

dic_star79
19-04-12, 15:00
Antena este cam mica pentru combinatia pe care o vrei tu, acum mai depinde si de ce suport ai tu pentru multifeedul mentionat de tine, este cumparat sau modificat de tine pentru a receptiona cei 4 sateliti? Eu am avut tot pe o antena de 0.9m cam aceiasi combinatie (5E focar), 13E, 1W si 4W. Te sfatuiesc sa pui focarul pe 5E pentru ca esti mai aproape de 1W care este foarte jalnic, ma refer la Intelsat, posibil sa receptionezi si 16E dar mai slab.

Swerige
19-04-12, 15:24
Tin sa va multumesc mult pentru sfaturile date. Suportul este cumparat si este pentru 3 pozitii: 16E, 13E,4.8E, iar cel de la care l-am cumparat mi-a zis ca se mai poate adauga langa 4.8E inca un lnb pentru 0.8W.Posibil sa nu pot obtine semnal in toate lnb, o sa incerc combinatiile sugerate.

Swerige
29-10-13, 10:26
Buna ziua si bine v-am gasit. Dupa o lunga perioada de timp m-am decis sa incerc reglarea suportului pentru 4 lnb-uri:16° E Eutelsat W2;13° E Hotbird 2/3/6/7A;5° E Sirius 2/3; 1° V Intelsat 10-02, Thor 2/3. Pozitia unde este amplasata antena nu-mi permite accesul la lnb-uri, asa ca m-am decis sa o mut provizoriu in alt loc unde imi permite sa fac reglaje. Dupa aceasta vreau sa revin cu antena la locul ei. Intrebarea mea este daca reglajele lnb-urilor trebuiesc modificate iar...sau numai pozitionarea antenei. Multumesc frumomos si imi cer scuze daca nu este clar ce am vrut sa spun.

dic_star79
29-10-13, 11:01
Nu trebuie modificat nimic la reglajul LNB.urilor , doar reglajul corespunzator la antena, sa nu uiti ce LNB il ai in focar pe satelitul corespunzator .

Swerige
29-10-13, 17:31
Multumesc foarte mult pentru raspuns. As dori sa va mai intreb care este parerea dumneavoastra, merge o asememea configuratie pe o antena de 90cm, in Pitesti:
16° E Eutelsat W2;
13° E Hotbird 2/3/6/7A ---focar principal
5° E Sirius 2/3;
1° V Intelsat 10-02, Thor 2/3.
sau daca nu cu 4 sateliti, daca e posibil cu 3.

dic_star79
29-10-13, 18:24
Asa cum am zis , si ma repet, antena de 90 cm este prea mica pentru ce vrei tu, cu una 1.20cm reuseai fara probleme, daca ai acel suport de la Akta nu merge decat Eutelsat-16Est, Hotbird 13Est si Astra4A 5Est, Intelsat nu cred ca o sa reusesti sa il receptionezi, poate ceva de pe Thor !

zildan
29-10-13, 23:26
Eu la resedinta secundara din Bucuresti, intentionez sa montez un offset de 115 cm din ala gen MaxTV da mai mare.
E cea mai focaizata si usoara antena ieftina la dimensiunea sa!

horatyu
30-10-13, 01:14
trebuie sa ai grija ca suportul antenei sa fie la 90 de grade ( si cel unde vrei sa pui antena si unde reglezi antena ) pentru a nu te mai chinuii si cu elevatia cand vrei sa pui la loc antena

Swerige
30-10-13, 08:37
Multumesc pentru sfat horatyu, sa inteleg ca elevatia nu se modifica?
(http://sateliti.eu/member.php/1589-horatyu)

claudiu
30-10-13, 09:48
ideea era cind o pui in suport sa nu mai fie nevoie sa faci corectii la elevatie.

@dic_star : nici cu antena de 120 nu e usor si pune aceeasi problema de alegere corecta a satelitului din focarul principal in asa fel sa ai semnal si pe ceilalti care vrei sa ii receptionezi. Chiar daca vorbim de antena triax cu suportul ei pentru 4 lnburi cu deschidere de 20grade, sateliti de la margine au semnal slab. Si cu suportul lor pentru mai multe lnburi pierzi focarul principal De obicei antena multifocus are diagonala orizontala mai mare decit cea verticala pentru o deschidere de 15-20 grade lucru care nu il vezi la antenele vindute in magazinele din Romania.Ce se vinde in Romania sint de fapt antene offset normale cu acei suporti pentru mai multe lnburi facuti pentru modelele respective.

horatyu
30-10-13, 12:44
Multumesc pentru sfat horatyu, sa inteleg ca elevatia nu se modifica?


daca in ambele cazuri ai un stalp(suport) perfect perpendicular atunci nu faci treaba de 2 ori, intelegi?
daca nu e acelasi unghi la suport, tu trebuie sa mai reglezi iar elevatia cand o pui in ultima locatie

Swerige
30-10-13, 14:31
Am inteles horatyu, explicatia ta este cat se poate de logica. Multumesc mult.

dic_star79
30-10-13, 16:49
Eu pe antena mea de 1.2m am pus 8 lnb, antena era pentru Akta, suportul de la Akta dar modificat de mine, receptionam de la 23.5Est la 1W, cei drept Intelsat pe timp de ploaie pica semnalul, dar in rest era Ok !

Swerige
30-10-13, 21:14
Mai adaug ca suportul meu nu este de la Akta, este pentru 3 sateliti.

Swerige
02-11-13, 09:03
Revin cu o alta intrebare. E posibil ca pe lnb-ul de pe 13E sa am semnal si pe 9E, eu asa observ in receiver, ori nu mai inteleg nimic. Multumesc frumos

dorinineu
02-11-13, 09:47
Nu,nu e posibil,ceea ce e posibil e ca unele frecvente de pe un satelit sa fie identice cu altele de pe alt satelit,dar sa ai semnal cu un lnb fixat pentru 13E pe un alt satelit aflat la 4 grade distanta nu prea cred.Daca distanta era mai mica sa zicem 1-2 grade,pe transponderi cu semnal puternic ar fi posibil,dar in cazul tau nu cred.

Swerige
02-11-13, 09:55
Multumesc mult, cred ca m-am mai luminat. Am scanat satelitul 9E pe lnb-ul de 13E si am vazut ca are ceva semnal, dar in acelasi timp am observat ca sunt cam aceleasi canale. Deci concluzia este ca unele frecvente corespund. Toate cele bune.

Swerige
08-02-14, 23:48
Buna seara, va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea dilema. Cum e posibil pe ca transponderul xxx de pe satelitul Hotbird sa nu am semnal dar in acelasi timp am semnal pe transponderul xxx de pe satelitul Eutelsat 9E. Mentionez ca antena este pozitionata pe Hotbird. Multumesc pentru amabilitate.

mariust5
09-02-14, 01:17
Poti sa scanezi 50 de sateliti , daca antena e fixa pe Hotbird nu ai sa prinzi nimic altceva decit Hotbird .

zildan
09-02-14, 01:23
Una e sa ai semnal si alta e sa gasesti canalele asteptate.
De multe ori coincid frecventele !

Swerige
09-02-14, 09:32
Mentionez ca pe transponderul xxx de pe satelitul Hotbird nu imi gaseste niciun canal. Trebuie sa inteleg si de ce.

claudiu
09-02-14, 10:19
si la scanare iti gaseste canalele de pe 9est? sau cele de pe 13est? probabil nu e fec-ul corect la transponderul din lista de 13est si e bun la transpoderul din lista de 9est.

mariust5
09-02-14, 11:30
Pune datele frecventei aici sa ne lamurim toti exact .

Swerige
09-02-14, 12:17
Cred ca trebuie sa fac un update cu lista de transponderi..dar din pacate nu stiu cum se procedeaza pentru receptorul meu (Alien 8900)