PDA

View Full Version : Dreambox pe net cu mobilul!



1Qggecko
04-02-08, 14:29
M-am hotarat sa deschid acest topic deoarece,am cerut mai intai ajutor in privat la unul din moderatori(PM Si MSN) si nu am primit raspuns pozitiv din partea lui(ii respect dorinta pentru ca nu te poti baga in privacy-ul cuiva fara acordul sau!)
Era mai simplu de discutat MSN decat pm sau thread!
Problema:
1. 1 DM500 si 1 PC
2. 1 Telefon mobil conectat UMTS/HSDPA(in Ro exista?....aici DA!!!)flat!!!
3. Cont no-ip....
4. Conexiune DM500>PC>mobil pentru NET
5.Client No-ip activ 24/7
6.Porti "larg deschise" pentru comunicare cu eventuali peers!!!
7.Lipsa unei conexiuni Adsl....

Intrbari de 1000 puncte:
1.Folosind No-ip si conexiune in acest mod poti obtine D-line?
2.Nu se foloseste router pentru ca nu-si are rostul in aceasta configuratie....
3.Pot exista probleme de G-box ?

Snow
04-02-08, 15:48
din start iti spun ca nu sunt expert in astfel de conexiune. insa din ce-am inteles ai putea sa dai drumul la porturi din pc, ceea ce teoretic ar trebui sa ai o configurarea a gboxului asemanatoare cu cea de pe ss2. practic trebuie sa-ti deschizi doar portul tau de comunicare pe care il alegi (ex 5555, 5566etc). nu vad care e problema sa obtii o linie atata timp cat esti online 24/24. cam asta e una din conditiile principale si evident pe urma cardul, insa gasesti sa-ti faci loc si fara card.

paulino
04-02-08, 16:15
M-am hotarat sa deschid acest topic deoarece,am cerut mai intai ajutor in privat la unul din moderatori(PM Si MSN) si nu am primit raspuns pozitiv din partea lui(ii respect dorinta pentru ca nu te poti baga in privacy-ul cuiva fara acordul sau!)
Era mai simplu de discutat MSN decat pm sau thread!
Problema:
1. 1 DM500 si 1 PC
2. 1 Telefon mobil conectat UMTS/HSDPA(in Ro exista?....aici DA!!!)flat!!!
3. Cont no-ip....
4. Conexiune DM500>PC>mobil pentru NET
5.Client No-ip activ 24/7
6.Porti "larg deschise" pentru comunicare cu eventuali peers!!!
7.Lipsa unei conexiuni Adsl....

Intrbari de 1000 puncte:
1.Folosind No-ip si conexiune in acest mod poti obtine D-line?
2.Nu se foloseste router pentru ca nu-si are rostul in aceasta configuratie....
3.Pot exista probleme de G-box ?

nu exista nici un flat (24/7) mobil in italia poate la consum in rest nu stiu cum stai cu uploadul si downloadul dar nu ramane decat sa incerci

1Qggecko
04-02-08, 16:35
Merçi snow ,nu e pt mine ci pentru un amic care practic locuieste sub munte la vo 2km de mine si chiar daca suntem in Italia nu are ADSL ,dar are HSDPA si merge la 1,8....
Probat si testat de mine!!!
De conectat la net l-am conectat pentru a descarca addons si pluggin am facut sharing de conexiune cu pc-ul
Eu am CCcam si el vrea Gbox asta e problema ca eu nu pot sa-i ofer linie...si nici nu stric cofiguratia mea sa pun g box si dupa aia iar cccam...
Problema e ca el acum card nu are si pana la un "cer" pe gbox mai e ca asa vre el sa puna...
Eu intreb asa:
DM500 are ip constant, eu configurez gbox pe baza de no-ip, acum propriu ce se intampa?
I-mi trebuie No-ip pe pc si no-ip pe Gbox, dream?sau e destul ala de pe pc in modul ca dream face accesul pe net prin conexiunea PC-ului?

1Qggecko
04-02-08, 16:48
nu exista nici un flat (24/7) mobil in italia poate la consum in rest nu stiu cum stai cu uploadul si downloadul dar nu ramane decat sa incerci
Wind 15000, despre el poti spune ca e "flat"cand vrei sa-l uzezi doar pentru Dream...merge bine si "Mega no limits" pentru ca nu cred ca generezi 4-8 GB de trafic cu dreamul....sau ma insel...?
E un p2p bazat mai mult pe ping, nu?
Sau ma insel eu?

Snow
04-02-08, 17:07
pai hostul la no-ip il faci pe ip-ul care il primeste el la ce se conecteaza. vezi ca din cate imi aduc eu aminte scrie cum se conecteaza dreamul la pc si ce satari trebuiesc facute. in primul rand o sa-ti trebuiasca un cablu crossover.

pacala68
04-02-08, 17:24
In comand-promt :
ping w*w.siteDynDNS.terminatie si verifici ,,lagul" ( intirzierea in ms < 200 ms ) cica aici s-ar poticnii neturile si nu la banda de up/down .

Si ai vedere dualitatea
IP fix = IP prin DynDNS

La PC depinde de programele instalate ( ServicePak sau firewall ) ce porturi ai deschise ( desi aici o spun cam dupa ureche )

Aha , ICS ( internet Conection Sharing din win ) ; ai o conexiune spre net prin telefon si o conexiune spre DM

1Qggecko
04-02-08, 17:32
Da dreamul l-am conectat prin crossover,la no-ip am facut cont pentru ip de pc care se schimba de fiecare data cand conectezi mobilul la net!
Am facut asa :
start>run>cmd>ipconfig/all
Scheda PPP internet.wind:

Suffisso DNS specifico per connessione:
Descrizione . . . . . . . . . . . . . : WAN (PPP/SLIP) Interface
Indirizzo fisico. . . . . . . . . . . : xxxxxx
DHCP abilitato. . . . . . . . . . . . : No
Indirizzo IP. . . . . . . . . . . . . : 151.xxxx
Subnet mask . . . . . . . . . . . . . : 255.255.255.255
Gateway predefinito . . . . . . . . . : 151.xxxxx
Server DNS . . . . . . . . . . . . . : 193.70.152.25
193.70.192.25
Am folosit adresele de dns si subnet in advanced si Ip l-am pus la no-ip sa faca update la o noua accesare de net.

1Qggecko
04-02-08, 17:40
Propriu ala 151.xxx.se modifica la accesare devenind 151.yyyy,
Folosesc firewall prin bit defender dar pot deschide orice am nevoie.
Lagul e intre 60-125ms depinde de cat e de incarccat netu....
Cand e mai rau e 235ms,
Se foloseste service pack 2 cu uppgrade-urile la zi !
@smv167
"Aha , ICS ( internet Conection Sharing din win ) ; ai o conexiune spre net prin telefon si o conexiune spre DM"
da asa am facut...
Propriu din advanced am configurat accesul dreamului la net prin conexiunea lan dream>pc>mobil
Normal dreamul iese pe net doar daca e activa conexiunea pc>mobil
Pot sa am lan activ dream >pc dar fara conexiune net dreamul "nu poate" comanda modemul....

1Qggecko
07-02-08, 16:14
Facem probe!!!
Cred ca o sa mearga bine!!!
Nu se cofirma regula cu lagg-ul ,depinde in special de cate carduri de acelasi fel i-ti intra....
Am avut frame-uri si la 180ms dar si la 235 ,300..de ca asa e linia "incarcata"