PDA

View Full Version : Intrebare



pestik
12-02-12, 20:39
un ajutor va rog,unde se instaleaza ts panel,si tunisia sat manager la un dm 800 pvr cu imagine nemesis.
Thanks!

niscu
12-02-12, 20:55
in temp. dai atribut 755 apoi restart la dm .
instalarea ; cu dcc in telnet , comanda : ipkg install /tmp/enigma2-plugin-tspanel_2.4_mipsel.ipk. Atentie ce versiune pui in dream si ce comanda dai.
Apoi faci update la ts panel ........ ultima versiune este 4.8.
Atentie la ce downloadezi de pe servere. poti omora repede imaginea la dream.

pestik
12-02-12, 21:12
multumesc de raspuns,tunisia sat sti unde se pune?

niscu
13-02-12, 19:20
In P.... rotzap. ! Esti incepator ? TSpanel are tunisia sat incorporat
.

djczefre
13-02-12, 22:50
TsPanel= Tunisia Sat Panel
Este in image care o ai un addons, daca al gasesti ,de obicei cu telcomanda /albastu buton / si pe acolo cauta undeva, cand ai gasit-o intri in addons/ cauti install manual (s-au ceva de genu asta). Dai jos de pe internet de undeva un '' Ts_Panel_xxy.tar.gz '' il copiezi cu total comander in Box via Ftp, in directorul /temp/ si cand ai copiat Ts_Panel_xxy.tar.gz in /temp, mergi acolo cu telecomanda ce am scris la inceput si dai ok pe install manual, si boxul isi face treaba singur, nu mai trebuie sa faci nimica altceva. Cand a instalat , /telcomanda /exit ,/ exit /, exit /si meniu/ shut down s-au un restart.
Ftp daca nu stii cu total comander mergi vu dcc+ programul cel cre este special pt dreambox, dai ip de la dreambox , user = root, pasword tu trebuie sa stii! in cazul in care paswordul = cu dreambox ( in cazul asta imi pare foarte bine ca nu suntem parteneri) sa schimbi neaparat parola. Dupa ce ai dat aceste date , apesi un connect, si jos in 2 ferestre trebuie sa fie cu verde , daca numai una este atunci , nu e in regula cum ai configurat pagina de start.
Sa zicem te-ai logat la box , cauti in stanga buton cu ftp dai click pe el si acolo cauti pe o parte directorul /temp / iar pe partea cealta cauti ts panel tar.gz in calculator unde ai salvat fisierul ts panel. Din calculator copiez pe box cu o sageata ce apare acolo. cand ai copiat mergi, si ce am scris la inceput cu telcomanda.
Sa zicem ca esti destept si ai reusit , si ai dat restart la box , dupa ce si-a revnit intri cu telcomanda in /meniu si acolo apare ts panel. intri pe unde vrei tu si descarci cea ce ti se potriveste , daca ai clone sa cauti serwerele pt sim-ul clonului tau. De ex daca ai sim 2.1.0 -sau 2.0.1 s-au 3.0 etc sa cauti serwere pt simului tau ,atentie! parca la mine este si serwere pt Vu .
Suckcess! Mai mult de atat cred ca nu se poate, daca ma bag eu s-au ori cine altul , poate sa-ti faca multe necazuri, asa ca invata si tu! Ai intrebat ai si primit raspuns! daca e neclar ceva mai iti raspund odata. Daca ai lasat deja pe careva sa inte la tine , neaparat sa verifici de toate , pote ramai fara randuri, si cu niste poturi deschise,....etc

pestik
14-02-12, 21:43
Va multumesc tuturor pentru ajutor!
PS. -recunosc ca sunt praf, dar prefer sa fiu praf si sa incerc sa fac niste setari singur ,asa mai invat cate ceva.

gabrield
14-02-12, 22:45
Atunci de ce ai mai intrebat ?

Dupa atitea raspunsuri, alegi sa te descurci singur ?

Diablo1
15-02-12, 08:50
Va multumesc tuturor pentru ajutor!
PS. -recunosc ca sunt praf, dar prefer sa fiu praf si sa incerc sa fac niste setari singur ,asa mai invat cate ceva.

Nu conteaza ca esti praf , de aia e forum sa intrebi , cine stie raspunde :)


Baieti nul luati asa tare
stiti zicala aia

Nu fi rau lasama sa invat si eu :clap:

zmeura
15-02-12, 08:53
Atunci de ce ai mai intrebat ?

Dupa atitea raspunsuri, alegi sa te descurci singur ?
Pai omul a fost sfatuit sa invete sa isi seteze receptorul singur,nu sa ii intre altii cu teamviewer si sa ii mai faca si "curat" prin receptor.El recunoaste ca nu se pricepe dar nu se lasa si incearca,in felul acesta invantand.