PDA

View Full Version : Probleme motor antena Optibox 3800



clau
18-01-12, 17:45
Am si eu o problema cu un motor Optibox 3800 . Il am de aproximativ 2 ani mi-a mers bine pana acum desi a prins un mic joc. De vreo 3 saptamani imi face belele si am dat la un moment dat vina chiar pe receptor . Se pare totusi ca motorul e cu probleme .

Ce se intampla ? Mut eu de pe un satelit pe altul , schimb canale totul ok . L-am oprit seara iar dimineata nu misca deloc de pe satelit pe altul . Am fost afara langa motor si am apasat pe butoanele est/vest . Cand era in regula tinanad apasat continuu s-ar fi mutat spre est/vest dar acum tinand apasat continuu spre est de exemplu imi muta doar un pas. Am pus pe cineva sa schimbe satelitul din receptor si eu sa ma uit ce face motorul afara si se comporta identic : se misca doar un pas , un dinte la motor si se opreste. Daca misc pas cu pas pot ajunge pe alti sateliti deci nu e problema de limite. Am demontat intr-o zi motorul si nu am observat nimic in neregula inafara de faptul ca ar fi cam multa vaselina pe un comutator ,pe o banda de plastic in miscare . Am curatat si la prima proba de jos cu el conectat la receptor s-a miscat bine . Evrikaaaa am zis . Am montat iar antena pe motor , am refacut reglajele totul in regula se misca bine . Seara iar nu s-a mai miscat a ramas incremenit. Are acelasi simptom. L-am demontat iar si dupa cateva ore de stat i-am facut proba de jos cu el conectat la receptor si se misca corect .

Nu prea am idee ce ar putea avea dar ma gandesc oare e posibil ca sa nu detecteze corect limitele ? O alta coincidenta e ca de obicei mi s-a blocat cand a fost mai frig afara dar nu aparea nici picatura de apa prin interior . Aveti vreo idee ? Ms

lao
18-01-12, 18:18
Verifica cabul coaxial, e uzat, ros, innadit? Se pare ca ai pierderi de curent pe cablu daca jos merge si sus nu

maximuss
18-01-12, 19:28
Si motorul meu a luat-o razna ... al meu se duce doar intr-un sens fara sa se opreasca . GO TO 0 tot asa ..se da peste cap.... Am desfacut dar nu vad nimic in neregula. Cand dau pe celalalt sens ..nu cupleaza nimic dar ledul se aprinde. Nu cred ca e de la releu....ca trebuia macar sa se opresca undeva in sensul ce merge. Se poate repara cumva ? Sper sa nu fie de soft prbl.

sorin8m
18-01-12, 19:54
releul poti verifica daca lai desfacut, dandui o tensiune de 12V de exemplu si vezi daca merge. Ai incercat sa resetezi memoria motorului?

maximuss
18-01-12, 19:57
Resetat dar degeaba . Am testat pe 2 receptoare diferite si acelasi lucru face . Daca e releul ...trebuie sa il scot si e cam incomod...

sorin8m
18-01-12, 20:02
scoate doat placa din motor si incearca cu doua fire sai dai 12V, ar trebui sa simti si sa auzi cand tacane. Eventual cand dai comanda vezi daca vine ceva tensiune, nu mai stiu la ce modele aveau dioda de protectie la fiecare releu.
Sar putea sa fie si controlerul de la motor. Daca e de la el atunci chiar ca nu mai ai ce sai faci, doar daca gasesti de la altcineva care are controler bun sau daca e in garantie dul la firma respectiva.

maximuss
18-01-12, 21:07
Al meu e modelul cu dioda in paralel pe bobina releului... Am masurat eu ceva acolo dar nu imi dau seama . Am scos montajul si am facut probe cu el in aer... Inainte de asta o lua razna ..uita sa se mai opresca si se ducea la capete la maxim in ultimele luni.

clau
18-01-12, 23:19
Eu am inlocuit motorul cu un Strong 2100 si merge totul perfect . Pe acelasi cablu . Partea ciudata e ca am conectat acum motorul optibox 3800 la alt receptor si imi roteste perfect stanga/dreapta deci nu prea am idee ce-l apuca cateodata. Nu stiu ce sa-i fac sa faca iar figuri cand e jos , e langa receptor pt ca de-al dracu ce e acum merge oricat l-as freca . L-am lasat momentan conectat la un receptor de ore bune si il voi mai lasa doar doar va incepe sa faca figuri .

Cablul coaxial e relativ vechi dar pare in regula , e din cel gros . Ce am observat dar nu pare sa aibe importanta ar fi un mic joc la bratul motorului. Pare joc din rulment. Partea de electronica pare in regula.

sorin8m
19-01-12, 07:11
zappa,
daca motorul merge singur pana la capat atunci ma tem ca sunt mare sanse sa fie controlerul bulit. Receptorul pe 22kHz trimite un semnal digital catre motor care controlerul il proceseaza si da mai departe comanda catre motoras.
Ar mai fi o chestie care multi au patito, vezi mufa din spatele receptorului dac nu e largita cumva, sa nu faca bine contact firul din mijloc cablu si atunci motorul primeste date eronate, am mai patit asta la multi oameni.

clau,
cab;u coaxial, dupa producator, are trai de viata in jur de 5 ani. El poate sa functioneze si mult mai multi ani, dar daca incep peobleme, cum presupun ca era in cazul tau atunci e bine sal schimbi, mai ales ca nu e scump, si mai o chestie sa fie cablu coaxial RG6. Sunt de 2 feluri de cupru si de cupru cu otel (care in multe locuri doar otel este), cel de cupru este mai bin, insa la lungimi nu asa mari e bun si cel de cupru cu otel.

clau
19-01-12, 14:14
Multumesc . Voi incerca sa-l schimb saptamana viitoare . Intre timp motorul Strong 2100 nu face nici-o figura cu acelasi cablu de 2 zile iar motorul optibox 3800 probat in casa pe un receptor dm500s cu un cablu de 1 metru se misca perfect la oricate teste il pun . Sper sa fie cablul ala de vina :-ss

maximuss
19-01-12, 18:23
In cazul in care e controlerul... Pot sa atasez un pozitioner direct la bornele motorului cumva ? Daca nu ... Cine poate repara motorul hh Optibox 3800 ?

sorin8m
19-01-12, 19:16
nu te ajuta cu nimica pozitionerul. Findca face exact ca si un receptor, da comanda digitala motorului (controlerului). Din pacate nu detin astfel de controler. Nu vad din ce localitate esti, incearca sa vezi la firma de unde ai cumparat daca asigura postgarantia la motor.

clau
19-01-12, 20:35
In cazul meu , pe un alt topic Snow mi-a recomandat sa incerc sa schimb cablul coaxial . S-ar putea sa fie de la el deoarece are cam 5 ani vechime ( 2 ani a stat colac ). As fi totusi curios daca ar putea exista vreo legatura intre cablu si cele 2 lnb-uri care s-au ars anul trecut . Am ars un lnb Inverto Black Ultra si altul nu mai retin marca , pe ambele le-am gasit nefunctionand fara sa fie furtuna sau fulgere .

Am la indemana un cablu de proasta calitate cu care as putea testa cand se incalzeste afara. Oare as pierde din calitatea semnalului ? E cablu la 0,6ron/metru fata de cel pe care il am acum care e clar mai gros si cu firul central din cupru. Distanta receptor-antena ar fi de 25metri.

lao
19-01-12, 20:50
Ia cablul actual la mana, la propriu, si vezi daca gasesti ceva. Poti pune si celalalt daca e nou.

sorin8m
19-01-12, 22:21
Clau,
Cablul coaxial RG6 sau RG6U este garantat de producator ca va functiona 5 ani la caracteristicile date de producator.
La distanta de 25 de metri nu se prea simte diferenta intre un cablu de cupru si unul otel cuprat. Ma refer de cablu de la acelasi producator. Acuma de la un producator la altul difera caracteristicile, iar ca sa ai semnal bun seinde foarte mult de lnb si nu in ultimul rand si mai mult de calitatea antenei.

clau
22-01-12, 14:35
Multumesc pentru sfaturi . Astept vreme mai buna sa incerc inlocuirea lui cu unul mai slab calitativ dar nou. Nu observ sa aiba nici-o problema cablul asta vechi pentru ca odata ce am inlocuit motorul cu unul strong 2100 totul merge perfect. Daca era cablul de vina ma gandesc ca ar fi aparut problema . Am hotarat ca atunci cand va fi vremea mai buna si nu voi fi racit voi schimba cablul actual cu cel nou , iar motorul optibox3800 il voi pune pe o antena mai mica sa pot sa-l frec in liniste fara sa fiu stresat sa reglez antena pe alt motor in caz ca nu merge ca pana seara sa am la ce ma uita la tv.

Motorul dm3800 vad ca merge perfect langa receptor cu un cablu de 1 metru.
Ma gandesc la toate posibilitatile :
1) poate intra apa la el si ingheata , condens pe circuite;
2) poate are joc prea mare la bratul care sustine antena si nu mai invarte deloc motorul( pt ca are ceva joc, consum mare de curent) ;
3) posibil cablul ala sa aibe totusi ceva , dar fi trebuit sa afecteze si motorul dm2100 care e montat acum.
4) in interiorul motorului sunt 2 contacte care probabil opresc motorul la limita vestica/estica si un alt contact central care nu stiu pentru ce e . Daca cumva nu functioneaza bine acel contact( ma gandesc sa fie departat din cauza jocului motorului) e posibil sa nu ma mai lase sa mut . Eu am tras de bratul motorului in toate felurile dar nu mi-a facut nici-o problema cat timp e jos . Nici dupa ce montez pe antena nu-mi face probleme decat la ore bune dupa montare pe antena . Atunci incep problemele .

sorin8m
22-01-12, 18:42
Ai scris ca receptorul merge bine la lungime de 1m. cablu care intrebuintezi e RG6?
1. Motorul are gauri pentru condens, deci apa nu ar trebui sa fie problema
2. cu joc fara joc consuma curent la fel (in ghilimele), daca ai joc motorul totusi invarte antena, daca aveai joc la anumiti sateliti cand bate vantul pierdeai semnalul si revenea
3. sunt 2 motoare diferite de diferiti fabricanti. Au alte placi de baza, unul poate sa fie mai pretentios decat altul
4. Ce marime si ce grautate are antena, ca vad ca scrii ca fara antena nu merge motorul. Microcontactoarele, 3 cum zici tu ca sunt acolo, doua sunt pentru limitele wst si west iar cel din mijloc probabil este pentru punctul 0.

gladix
22-01-12, 19:07
daca ti-a ars lnb-uri ai un scurt pe cablu pe undeva/inlocuiestel

clau
23-01-12, 20:04
N-am ajuns sa inlocuiesc cablul , m-am chinuit cu desfacerea motorului . Era nevoie de o cheie de 11 tubulara dar destul de subtire si goala pe dinauntru ca sa pot desface suruburile care tin mufele de la cabluri . Am decis sa-l desfac deoarece alimentand cu acel cablu de 1 metru am observat ca erau niste arcuri care apasau cam tare pe motor si il apasau astfel incat mergea clar mai greu . Am observat abia apoi un reglaj pe margine cu un imbus am slabit si s-a imbunatatit viteza de rotatie a motorului si a crescut viteza . Jocul de la rulment care imi paruse mie era defapt axial . Am pus o saiba intre rulment si capac , solutia cea mai usoara . Momentan merge dar imi e teama ca pe viitor sa nu se gripeze pentru ca saiba e mai mare decat partea mobila a rulmentului si cam freaca un pic si de partea fixa . Momentan merge mai bine, nu l-am probat pe antena. E doar montat si probat tot cu acel cablu de 1 metru . Plusuri :
- se invarte mai rapid , mai cu viata
- nu mai are joc bratul fata de partea fixa care se prindea de teava

@sorin8m
Da ,cablul este RG6 .Antena este de 115cm ( cred ca 110 cm e defapt ) din fier nu stiu ce greutate. Are aproape 3 ani vechime si de la inceput a mers cu motorul asta. Se zicea ca motorul optibox3800 are rotitele din metal dar cand am desfacut are 2 rotite din metal dar in partea dinspre motor se vad alte rotite de plastic ! Am vazut cel putin doua si par un pic afectate. Se vede pe unde au functionat si pe unde nu . Joc la motor exista dinainte pentru ca eu faceam un reglaj de exemplu pe Astra 19 est cat mai fin si dupa ce mutam pe alt satelit nu mai prindeam acelasi semnal cand ma intorceam tot pe astra 19 est.

Eu sper sa fi fost asta solutia mai ales ca strangand un reglaj la maxim pe marginea motorului , cel cu imbus am "reusit" sa blochez motorul si cu cablul de 1 metru. Multumesc tuturor pentru sfaturi . Imi dau seama cat de greu e sa ghiceste pe orbeste ce ar putea avea un motor doar din niste descrieri ambigue. Probabil cineva care se pricepea la antena ar fi observat ca motorul trage din greu.

lao
23-01-12, 20:21
Ai citit si aici (http://sateliti.info/showthread.php?20272-motor-h-h&highlight=motor)?
Poate ti se potriveste ceva...

clau
08-01-13, 13:10
A revenit frigul , revin si eu cu aceeasi problema cu motorul asta. Nu-mi mai muta pe sateliti. Se comporta exact cum am descris in primul post. Asta se intampla de aseara. A luat-o razna iar. I-am dat reset, am pus alt receptor sa comande motorul ...nimic . Nu se misca pe satelit ci face doar "clantz" .. muta un dinte pe motor si atat.

L-as desface sa il repar, posibil sa inlocuiesc vreo componenta daca as avea idee la ce sa ma uit. Ce s-ar fi putut defecta ? Multumesc.

PS : am citit posturile de mai sus. Am efectuat reglajele anul trecut fara succes. Se pare ca nu de acolo e problema mea.

maximuss
08-01-13, 13:33
Al meu motor zace desfacut de un an ...la fel ca al tau facea ...cineva mi-a spus sa inlocuiesc condensatorii electrolitici. Are cumva si vre-un termistor pe undeva ? Am patit ceva asemanator cu o masina de capsat...de la un termistor nu mai ajungea la motor tensiunea necesara . Nu am cum sa testez astea din lipsa de timp. Vezi ce e piesa albastra ... de langa relee.
http://img248.imageshack.us/img248/5689/dg240007.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/248/dg240007.jpg/)

clau
08-01-13, 16:30
Dupa ce azi l-a batut soarele toata ziua a inceput sa functioneze corect. Eu am desfacut motorul anul trecut si inafara de ceva joc la bratul lui n-am gasit componente cu probleme, cel putin nu vizibil. Toata vara mi-a mers bine. Acum e prima data in iarna asta cand imi ramane iar blocat.

Anul trecut l-am desfacut chiar pe ger. Voiam sa verific daca e condens pe undeva sau mecanisme, componente inghetate , acoperite de apa. Nici vorba, totul era in limite rezonabile. Era doar putina umiditate dar nimic ingrijorator. Cand nu vrea sa se miste, nu se misca nici cu sarcina, nici fara . Ma gandesc ca daca erau condensatorii aia de vina ar fi facut permanent asa . Singura posibila problema poate fi vreun termistor , vreo protectie termica. Dar care sa fie ?

maximuss
08-01-13, 18:56
Tehnica a evoluat incat eu am ramas in urma cu ce am invatat ...eu sant sigur ca e un termistor. Cand ajung acasa am sa verific daca pun in scurt piesa albastra ...ce se poate intampla ...

marcghi
08-01-13, 22:35
piesa albastra este varistor si are rolul de a proteja la supratensiune. de obicei are inaintea sa o siguranta. atunci cand tensiunea creste peste limita admisa de varistor, acesta se pune in scurt si arde siguranta.
daca pui in scurt piesa albastra, adica varistorul, pui in scurt tensiunea de alimentare si in acest caz pentru ca nu vad acolo siguranta intra in actiune protectia la scurtcircuit din receptor.

fery21
09-01-13, 09:06
Acest varistor daca e dus ce sintome provoaca asupra monturi ?

marcghi
09-01-13, 14:32
de obicei nu are nicio influenta, dar nu isi mai face treaba la aparitia unei supatensiuni.
sunt si cazuri mai rare cand cand ramane in scurt si atunci intra protectia la scurtcircuit din receptor, dar in acest caz dupa el nu mai este tensiune
aici este o schema sumara ca sa-ti dai seama cum functioneaza

http://img5.imageshack.us/img5/2199/frtitluhk.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/2199/frtitluhk.jpg

maximuss
10-03-13, 18:41
Din anumite zvonuri ... se pare ca multi au aceste probleme decalaj fata de locatie cu cateva grade sau zeci de grade si cealalta problema ..se deplaseaza necontrolat pana la capat de cursa ..est sau vest fara posibilitate de control ...