PDA

View Full Version : o propunere



comerciantul
31-01-08, 23:33
salut.
mi-a venit azi o idee cand am citit pe un topic ce zicea staric referitor la editarea unui filmulet cu montajul HH.
ce-ar fi daca unii dintre noi, atunci cand monteaza o antena, ar lua un telefon mobil si ar filma si ar explica ce si cum se monteaza, ce manevre sunt corecte, ce manevre nu sunt corecte.
si am putea pune pe youtoube, si sa tinem un topic doar cu linkuri.
cred ca ar fi de mare folos.
nu costa nimic, numai un pic de timp.
voi ce ziceti?

armandino
31-01-08, 23:53
:clap: Hai ca iti explic eu in pasi scurti cum se face :clap:

1. se cumpara o montura HH
2. Se ansambleaza
3. se verifica vizibilitate sud-sud/est
4. se monteaza antena pe satelitul cel mai sudic in functie de locatie ( ex: La Targoviste - 26 grade / La Timisoara Astra 3 A)
5 se regleaza elevatia / azimut pentru receptia transponderului cu MBC-uri
6. dupa ce avem semnal ... se strang suruburile de la azimut / elevatie
7 se muta antena pe 19.2 si se corecteaza elevatia pe un transponder slab (12.246 )
8 dupa reglaj fin se strang suruburile antenei pe bratul monturii si se incearca un satelit extrem ( ex 42 - Turksat / 30 w Hispasat)
9 se verifica corectitudinea curbei pe care o desfasoara montura
10 pe alocuri se corecteaza curba , in functie de erorile de traseu ale acesteia ( elevatie / azimut doar din suruburile de pe brat )
11. dupa ce montura desfasoara curba 42-30 w e clar ca pe extreme pica ( cel putin un HH daca atinge astfel de pozitii clar merge de 68.5 - 30 w )
12 se memoreaza toti sateliti doriti
13. se serveste o bere rece :cheers:

success

Turku
01-02-08, 02:19
salut.
mi-a venit azi o idee cand am citit pe un topic ce zicea staric referitor la editarea unui filmulet cu montajul HH.
ce-ar fi daca unii dintre noi, atunci cand monteaza o antena, ar lua un telefon mobil si ar filma si ar explica ce si cum se monteaza, ce manevre sunt corecte, ce manevre nu sunt corecte.
si am putea pune pe youtoube, si sa tinem un topic doar cu linkuri.
cred ca ar fi de mare folos.
nu costa nimic, numai un pic de timp.
voi ce ziceti?

Cred ca acuma armandino te-a lamurit foarte bine.Acuma nu iti ramine decat sa iei o foaie si sa scri tot ce a scris el si te duci afara linga antena si cu telefonul si reciti tot ce a spus el si asa ai facut filmuletul si il pui in share pe yo si tube.
:drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
PS.Am glumit dar vreau sa ma inveselesc putin de ziua mea astazi.:drinks: :drinks: :drinks:

Einstein
01-02-08, 13:16
Uite aici:
http://www.youtube.com/watch?v=-k_yhxmGlEA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=VBErZGBb2Fo&feature=related