PDA

View Full Version : Apel impotriva posturilor inutile



Snow
27-02-07, 21:43
Ma bucura faptul ca suntem deja 250 (si ceva) de useri inregistrati si asta in aproape o luna de cand a fost lansat acest nou forum. Am fost incantat si de faptul ca sunt deja peste 2000 de posturi, insa citind zilele astea cam tot ce s-a postat, am observat ca foarte multe posturi nu-si au rostul. Multe dintre discutiile purtate pe forum, pot fi foarte bine purtate pe chat, mesaj privat si chiar ym. Incercati sa previzualizati postul inainte si daca vedeti ca nu aduce nimic important, mai bine nu-l postati. Parerea mea.
Cu parere de rau, trebuie sa remarc faptul ca din cei 250 de useri, multi n-au nici un post sau doar unul singur. E un lucru trist, mai ales ca sunt multi care au experienta si ar avea multe de spus.
Cu parerea de rau pentru cei care nu ma vor intelege...
Cu respect fata de toti,
Snow

dic_star79
27-02-07, 21:46
Sunt de acord cu tine :wink:

mondo
27-02-07, 22:13
La asta ma gindeam si eu!!!Cit va mai tine nebunia asta??? :lol:

-minus
27-02-07, 23:07
Sunt de acord cu tine sa incercam cu toti sa ne rezumam la subiect iar pentru restul putem posta si pe offtopic,sau putem conversa pe mail,pe mess pe chat orcum incercati sa tineti cont de ceea ce a mentionat Snow ca nu a spus cu rautate :D cu totii vrem sa culegem informatii utile ,deci;rezumativa la subiect,iar cei ce veniti doar in vizita va rugam totusi incercati sa postati ceva,ca daca iei ceva e bine sa oferi si altceva la schimb ca asa e corect fara suparare dar nu e corect fata de cei ce sunt prezenti in fiecare zi si posteaza informatii,Spaniolul :wink:

XVanish
28-02-07, 00:20
Dap, pana acum a fost mai mult o joaca sa zic asa, forumul fiind la inceput... dar cred ca a sosit timpul sa luam lucrurile mult mai in serios... posturi la subiect, fara flame si sa ne aducem cat de cat aportul cu ce putem si cu ce ne pricepem... la urma urmei este in interesul nostru al tuturor...
Numai bine!

outcast
28-02-07, 09:55
degeaba...inca se posteaza de dragul de a posta.

-minus
28-02-07, 10:06
degeaba...inca se posteaza de dragul de a posta. Sa speram ca in timp vor intelege ca e mult mai usor sa deschizi pagina si sa citesti informatia decit sa rasfoiesti pri o gramada de nonsensuri ce nu au legatura cu subiectul :wink:

mondo
28-02-07, 10:11
degeaba...inca se posteaza de dragul de a posta. Sa speram ca in timp vor intelege ca e mult mai usor sa deschizi pagina si sa citesti informatia decit sa rasfoiesti pri o gramada de nonsensuri ce nu au legatura cu subiectul :wink:
...si nimeni nu ia nici o masura! :lol:

-minus
28-02-07, 10:36
degeaba...inca se posteaza de dragul de a posta. Sa speram ca in timp vor intelege ca e mult mai usor sa deschizi pagina si sa citesti informatia decit sa rasfoiesti pri o gramada de nonsensuri ce nu au legatura cu subiectul :wink:
...si nimeni nu ia nici o masura! :lol: Nu vrem sa ajungem ca pe rdi,de asta sa facut acest forum ca fiecare sa se exprime liber nu sa scrie un topic sau sa dea un raspuns si dupa aia sa vada ca ia fost sters,nu vrem sa ajungem aici de aceea apelul lui SNOW trebuie luat ca pe un sfat si aplicat,trebuie sa intelegem ca putem discuta si altfel fara sa umplem forumul cu discutii inutile de aceea eu am pus la dispozitia membrilor id-ul meu de mess pentru a putea sa dezbatem mai amplu un subiect nu sa umplem forumul cu intrebari care se dezbat mai usor pe mess,asa ca va rog inca o data respectati apelul lui SNOW,aveti la dispozitie chat,mess mail folositile,Spaniolul :wink:

outcast
28-02-07, 11:33
...de acord..dar ce e off topic se poate sterge,posturile care nu au absolut nici un sens se pot sterge,si cele care repeta ce s-a postat deasemenea se pot sterge,,,,,

-minus
28-02-07, 11:37
...de acord..dar ce e off topic se poate sterge,posturile care nu au absolut nici un sens se pot sterge,si cele care repeta ce s-a postat deasemenea se pot sterge,,,,, si asta e corect dar nu vrem sa suparam pe nimeni :wink:

outcast
28-02-07, 20:53
observ ca s-a inceput stergerea de posturi..cita vreme sunt verze nu ma deranjeaza ca se sterg..bravo admin sau cine le-o sterge... .....problema e ca nu se sterg laTOTI TOATE VERZELE..ceea imi da DE GINDIT..as vrea sa spun si aici bravo admin dar nu pot......

Einstein
28-02-07, 22:10
Am facut o "mica curatenie" la sectiunea KEY.... Trebuie sa facem putina ordine in forum. :!: Va rog sa intelegeti aceasta masura extrema, nu este indreptata impotriva nimanui, ci doar o masura de reorganizare. Problema este ca nu pot muta un singur post dintr-un topic. Ori se muta intreg topicul, ori trebuie sters postul. Asa ca unele posturi au disparut.
Pentru viitor va rog sa va ganditi inainte de a pune un post daca este sau nu la locul potrivit.
Pentru discutii pe domeniul strict - SATELIT, folositi sectiunea FORUM GENERAL sau alte sectiunii particulare.
Pentru alte discutii care nu se incadreaza in domeniu aveti OFFTOPIC.
O ALTA RUGAMINTE: POSTATI NUMAI DACA AVETI NEVOIE DE AJUTOR, LAMURIRI, SFATURI, INFORMATII SAU SUNTETI IN MASURA SA RASPUNDETI COMPETENT LA SOLICITARI. Nu trebuie sa umplem forumul de posturi doar sa vada lumea cat de implicati suntem. :)

Repet :arrow: ceea ce am scris aici reprezinta un apel catre toti utilizatorii forumului.
Va respect si astept si din partea voastra consideratie.
Multumesc pentru intelegere. :D

Bamboo
03-03-07, 10:19
Bravo admin !
Pt a avea un forum serios, trebuie sa fie ordine.
Daca la sectiunea keys se ajunge la arii de acoperire, si apoi la controverse, e o dovada de neseriozitate din partea userilor. Rog pe aceasta cale, folositi sectiunile cum se cuvine, altfel vom ajunge la (si mai) multe verze.
Cat de incepatori am fi, macar sa postam acolo unde trebuie, si cand trebuie. Nu e concurs care are mai multe posturi, si nu lansati presupuneri doar de va afla in treaba. Si daca chiar nu rezistati, exista Offtopic-ul care suporta orice.
Admin, spor la mutat posturi (cele care merita) daca nu, delete.
Eventual o restructurare a sectiunilor poate ar ajuta.

Va multumesc pt intelegere.

XVanish
27-03-07, 17:54
Am observat ca se posteaza tot mai des cate 2 posturi consecutive de catre acelasi user. Rugamintea mea este de a folosi functia "edit" al ultimului post... daca vreti sa rectificati sau sa adaugati ceva... eventual, ca sa se vada diferenta, puteti mentiona un "/le:" sau "/later edit:"...
Exceptie cazurile in care se posteaza update-uri zilnice, actualizari la keys, plugin-uri, etc...

Multumesc!

kronk
05-07-07, 17:38
Dezordinea nu foloseste nimanui.Stergeti sau mutati fara retinere tot ce
am postat aiurea ori nu mai prezinta interes.

XVanish
05-07-07, 21:50
Dezordinea nu foloseste nimanui.Stergeti sau mutati fara retinere tot ce
am postat aiurea ori nu mai prezinta interes.

Unde e cazul normal ca se face curat dar de sters mai rar... eventual se muta unde le e locul... eu asa procedez... in profida timpului liber pe care il am mai nou tot reusesc cat de cat sa pastrez curatenia si ordinea :D daca cineva e nemultumit il rog sa posteze...

O seara faina in continuare!

Turku
06-07-07, 00:13
Pot sa zic ca aveti dreptate in ceea ce faci.Dar sant si cateva chesti mici care nu cred ca ar fi deranjabile pe forum si aceste chesti sant sterse fara nici un rost.Vreti un exemplu?Vil dau.La sectiunea "Doar key pentru CABO sau D+" mi sau sters 2 chesti pentru ca au fost scrise si comentari sub key-ul pus.Stiti bine ca sant momente ca key-urile se pot schimba de 2/3 ori(nu mereu),obligat ca daca ai pus un alt key care sa schimbat trebuie sa specifici ca este functionabil,nu sa se ajunga la contraziceri(ba nu merge,ba dece minti,s.a.m.d.)Nu vreau ca Spaniolul sa se supere dar nici moderatori ceilalti sa ma interpreteze gresit.Eu unul(vorbesc de mine nu de alti)cred ca sant cel mai activ pe acest forum si daca aduc informati din alta parte nu le aduc pina nu imi sant confirmate ca este real,asta daca eu nu am posibilitatea sa verific(Dreambox sau alte receptoare).Va mai dau un exemplu o chestie care nu se iau masuri absolute ;este mult mai rentabil sa pui un file,un softcam,sau un program mic de dimensiune foarte mica,zshare si nu sant sterse cand exista Uploudul si este foarte simplu de pus.cele de dimensiuni mici.Cele mai mari de 2mb inteleg da si eu las pune zshare,rapidshare,s.a.m.d.Iar in privinta celor care au sau nu au nici macar un post scris si sant intrati in forum doar pentru cules date si informati ,se poate proceda cum sant pe alte forumuri mai mari sau chiar mai mici.Un termen si daca nu sa postat nimic in acest timp sa zicem 1 luna sau chiar 2 este eliminat.Si eu am patit asa pe alte forumuri si acuma daca vreau sa intru imi da mesaj ca nu am acces.
In fine asta o stie Moderatori sau Adminul nu caut sa fac propuneri sau sa dau idei ce sa faca ,dupa imi sar toti pe cap ca este vina mea.Cam atit as avea acuma de zis.Mai tarziu cred sa nu mai am.
Bafta baieti si haideti sa fim mai atenti cu acest forum,nu sa facem ca in alta parte.
Cu multa stima si respect tuturora.
Turku.

XVanish
06-07-07, 00:31
La faza cu keyle nu pot sa ma bag pentru ca, sincer, nu am intrat de ceva vreme la sectiunea aia pentru ca stau cam prost cu timpul si mai am cateva forumuri... in schimb la faza cu upload-ul ai dreptate... eu am impresia ca inca lumea pune, deex pe zshare, din obisnuinta... cu timpul se vor obisnui si cu upload-ul nostru...

Numai bine tuturor!

laleauaneagra
06-07-07, 07:56
foarte foarte foarte foarte corect.eu sant putin excentric in legatura cu bunul simt,disciplina,cuvant,caracter si tot ce se leaga de aceste cuvinte poate si din cauza meseriei care nu imi permite sa fiu slab cu toate ca sant si eu om deci concluzie dupa bibilica mea ar fi pffff putina lume pe aici si ar mai fi multe de spus

-minus
06-07-07, 10:37
Pot sa zic ca aveti dreptate in ceea ce faci.Dar sant si cateva chesti mici care nu cred ca ar fi deranjabile pe forum si aceste chesti sant sterse fara nici un rost.Vreti un exemplu?Vil dau.La sectiunea "Doar key pentru CABO sau D+" mi sau sters 2 chesti pentru ca au fost scrise si comentari sub key-ul pus.Stiti bine ca sant momente ca key-urile se pot schimba de 2/3 ori(nu mereu),obligat ca daca ai pus un alt key care sa schimbat trebuie sa specifici ca este functionabil,nu sa se ajunga la contraziceri(ba nu merge,ba dece minti,s.a.m.d.)Nu vreau ca Spaniolul sa se supere dar nici moderatori ceilalti sa ma interpreteze gresit.Eu unul(vorbesc de mine nu de alti)cred ca sant cel mai activ pe acest forum si daca aduc informati din alta parte nu le aduc pina nu imi sant confirmate ca este real,asta daca eu nu am posibilitatea sa verific(Dreambox sau alte receptoare).Va mai dau un exemplu o chestie care nu se iau masuri absolute ;este mult mai rentabil sa pui un file,un softcam,sau un program mic de dimensiune foarte mica,zshare si nu sant sterse cand exista Uploudul si este foarte simplu de pus.cele de dimensiuni mici.Cele mai mari de 2mb inteleg da si eu las pune zshare,rapidshare,s.a.m.d.Iar in privinta celor care au sau nu au nici macar un post scris si sant intrati in forum doar pentru cules date si informati ,se poate proceda cum sant pe alte forumuri mai mari sau chiar mai mici.Un termen si daca nu sa postat nimic in acest timp sa zicem 1 luna sau chiar 2 este eliminat.Si eu am patit asa pe alte forumuri si acuma daca vreau sa intru imi da mesaj ca nu am acces.
In fine asta o stie Moderatori sau Adminul nu caut sa fac propuneri sau sa dau idei ce sa faca ,dupa imi sar toti pe cap ca este vina mea.Cam atit as avea acuma de zis.Mai tarziu cred sa nu mai am.
Bafta baieti si haideti sa fim mai atenti cu acest forum,nu sa facem ca in alta parte.
Cu multa stima si respect tuturora.
Turku.

Fara suparare TURKU,dar daca vei lua de la prima pagina keyle D+-CABO,vei observa ca admin-Video a pus nenumarate edite prin care solicita sa se posteze doar key fara comentarii,se doreste ca acel thread sa ramana singurul care sa nu fie amestecat de dubluri sau alte comentarii,nu am nimic cu tine personal,dar nu vad sensul sa postezi aceiasi keye care este valabila de 5 zile si nu sa sa modificat,e singurul thread unde dorim sa ramana asa cum e; key si atat!!

Turku
06-07-07, 15:00
Atunci se poate face asa ca aici
http://img412.imageshack.us/img412/1927/sascr0.jpg (http://imageshack.us)
Shot at 2007-07-06
ca sa se stie ca este in functiune acelasi key si nu mai se scrie nimica daca acel key mai merge sau nu.

-minus
06-07-07, 15:08
Atunci se poate face asa ca aici
http://img412.imageshack.us/img412/1927/sascr0.jpg (http://imageshack.us)
Shot at 2007-07-06
ca sa se stie ca este in functiune acelasi key si nu mai se scrie nimica daca acel key mai merge sau nu.

Da este o solutie!!

Turku
06-07-07, 21:34
Asa nu se mai scrie si ramine topicul pentru alte probleme de rezolvat in privinta CABO/D+

XVanish
06-07-07, 21:37
Si eu sunt de parere ca acel topic sa fie doar pentru keys... dar daca majoritatea sunt impotriva atunci ma supun :) mai bine un topic util decat spam...

Einstein
07-07-07, 20:56
Sectiunea dedicata key-lor, am vrut sa fie doar pentru postat "Keys... si atat".
http://sateliti.org/showthread.php?t=6
Uitati-va la reguli si la titlul sectiunii! Am acceptat cateva comentarii sa fie incluse si apoi au inceput sa curga. Am atras atentia ca pentru orice comentariu sa fie folosita sectiunea
"Forum general", unde s-ar putea deschide un topic special dedicat acestor discutii sau comentarii.
http://sateliti.org/forumdisplay.php?f=49 l-am facut subforum...
Va rog sa postati acolo discutiile si multumesc de intelegere.
Nu stiu cum sa procedam cu discutiile deschise deja... temporar vor ramane la locul lor!!!

satelescu
17-09-07, 17:45
@Einstein,

N-am nicio obiectie la tot ce ai stabilit ca regula generala pentru toti userii acestui forum.E foarte bine ca incercati sa pastrati o disciplina asupra dezbaterilor in asa fel incit interventiile noastre sa fie,cum se spune,"on focus",adica sa nu batem apa in piua!
Dar despre acest lucru vreau sa-ti atrag atentia ca stergerea totala a mesajului catre staric-se pare ca e moderator-nu stiu exact,cu toate ca avertizasem de la bun inceput ca este oftopic,mi se pare putin exagerata.Era de fapt un mesaj,recunosc,cu caracter personal,dat fiindca si-a ales un nick cu totul neobisnuit{am si precizat in postul meu},si mi-am permis sa fac o trimitere culturala la avatarul pe care si l-a ales.Avatarul cu imaginile si informatiile pe care le punem sub nick-ul ales este un mesaj permanent catre toti cei care il vad!.Eu n-am facut decit sa inteleg o frumoasa ciudatenie legat de acest membru care are preocupari si de alta natura decit ceea ce ne uneste pe toti pe acest forum:sa facem schimb de informatii despre tot ce priveste partea tehnica a receptie si informatii utile care intereseaza pe toti!
De aceea nu vad rostul stergerii totale a mesajului meu.Puteai sa il transferi la aceasta sectiune;OFFTOPIC,fara ca cineva sa fie lezat;chiar staric ar fi fost in cintat ca cineva de pe acest forum cauta sa-l inteleaga cu atit mai mult cu cit era vorba de informatii cu caracter cultural.
Repet,sint de acord ca fiecare lucru sa fie la locul lui,dar daca interventiile noastre nu se potriveste topicului respectiv,ne ramine,cum bine ati precizat, sectiunea OffTopic,unde putem vorbi...voroabe atita vreme cit nu lezam pe cineva!
costel1

Einstein
17-09-07, 18:38
Avand in vedere ca info puse de tine cu referire la Username si avatarul lui Staric le consider personale am sters acel post, mai ales ca erai cu totul OFFTOPIC. Trebuia sa ii ceri permisiunea in pm si apoi daca era de acord...

satelescu
17-09-07, 19:24
@Einstein,

Am primit prin PM de la Staric confirmarea ca textul meu despre avatarul si username-ul ales de el nu numai ca nu l-a lezat dar a fost incintat ca cineva are afinitati elective ca el!!!Dat fiindca si el este moderator,dupa cit se pare,nu vad motivul pentru care ai intervenit tu si nu el.Era mai indreptatit sa interzica intrucit il viza pe el si nu pe altcineva,si o putea face in virtutea dreptului pe care un moderator il are atunci cind se incalca regulile stabilite de Admin si de Moderatori.Cu parere de rau eu imi mentin parerea ca ai exagerat cind mi-ai sters postul meu!Si iarta-ma ca spun acest lucru:fiecare din cei care supravegheati dezbaterile pe acest forum trebuie sa aveti discernamintul de a sti ce e acceptabil si ce e interzis intr-o discutie!Sa nu uitam,atit voi,ca moderatori,cit si noi,userii,un lucru de o evidenta banala:sintem pe un FORUM,si din acest simplu motiv toti cei care participa la el sint indreptatiti sa-si exprime liberi opiniile atita vreme cit nu lezeaza pe nimeni si nu aduce nicun prejudiciu atit temei in dezbatere cit participantilor!!!In virtutea acestui principiu elemnetar si de bun simt mi-am exercitat dreptul de a spune un lucru ce n-a lezat pe nimeni,dimpotriva!!!
dixit,costel1

laleauaneagra
17-09-07, 20:15
@Einstein,

Am primit prin PM de la Staric confirmarea ca textul meu despre avatarul si username-ul ales de el nu numai ca nu l-a lezat dar a fost incintat ca cineva are afinitati elective ca el!!!Dat fiindca si el este moderator,dupa cit se pare,nu vad motivul pentru care ai intervenit tu si nu el.Era mai indreptatit sa interzica intrucit il viza pe el si nu pe altcineva,si o putea face in virtutea dreptului pe care un moderator il are atunci cind se incalca regulile stabilite de Admin si de Moderatori.Cu parere de rau eu imi mentin parerea ca ai exagerat cind mi-ai sters postul meu!Si iarta-ma ca spun acest lucru:fiecare din cei care supravegheati dezbaterile pe acest forum trebuie sa aveti discernamintul de a sti ce e acceptabil si ce e interzis intr-o discutie!Sa nu uitam,atit voi,ca moderatori,cit si noi,userii,un lucru de o evidenta banala:sintem pe un FORUM,si din acest simplu motiv toti cei care participa la el sint indreptatiti sa-si exprime liberi opiniile atita vreme cit nu lezeaza pe nimeni si nu aduce nicun prejudiciu atit temei in dezbatere cit participantilor!!!In virtutea acestui principiu elemnetar si de bun simt mi-am exercitat dreptul de a spune un lucru ce n-a lezat pe nimeni,dimpotriva!!!
dixit,costel1

http://www.sateliti.org/forumdisplay.php?f=20 aici daca il puneai cred ca nu mai erau discutati.moooooo voi ma bagati la banuieli cu afinitatile voastre.glumeam desigur

staric
17-09-07, 21:10
-Topicurile de la sectiunea http://www.sateliti.org/showthread.php?t=164 au fost sterse la rugamintea mea si daca erai un pic mai atent observai ca sunt moderator la unele sectii si doar acolo am unele drepturi ...
- Am apreciat cunoasterea ta a acestui mare regizor - Tarkovskii si discutiile referitoare la filmografia lui le putem continua si pe mai departe dar la sectiunea OFFTOPIC fie la FILME, fie intrun nou topic,dar tot la sectiunea data...
-aceste ultime postari la fel vor fi sterse si tot la rugamintea mea ...

P.S.
Va rog frumos pe mai departe sa nu ma mai bagati in rahat ... stau in ROMANIA si sunt imun ...

XVanish
17-09-07, 23:04
Asa... imi place de voi! Dovada ca nelamuririle se pot rezolva pe cale amiabila si relativ repede... (aviz amatorilor)...

Chiar va rog sa dezvoltati subiectul respectiv, eu deex habar n-am cine e Tarkovskii sau despre ce este vorba... eu unul astept detalii... da, da, stiu ca exista google dar lenea asta cateodata e tare mare :D

Numai bine baieti!

outcast
25-09-07, 14:34
cred ca posturile care nu incalca regulile board-ului,pot fi edita si nu sterse...asta pentru moderatori!stiu ca e mai simplu delete dar ....