PDA

View Full Version : Opticum 7100c



fresco
29-01-08, 11:25
Buna

Este primul meu thread pe acest forum si nu as vrea sa incep cu stangul, asa ca rog un moderator sa-l mute daca este necesar.

Ca incepator este normal sa te lovesti de probleme , de aceea va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi . Am acest receptor si m-am gandit sa-i salvez softul in caz ca o sa am probleme dupa upgrade. Am cumparat un cablu seria nul modem 2-3 , 3-2, 5-5 , am copiat softul de comunicatie de pe forum si nu reusesc sa fac upload de pe reciver. Ce imi scapa ? Trebue pus receptorul in slave? Cum? In meniul receptorului am gasit optiunea de comunicare pe rs232 , am activat START ....... acealasi rezultat. Banuiesc ca aceasta optiune este folosita pentru transfer intre doua receptoare.
In manualul receptorului la capitolul upgrade am gasit explicat ceva de genu: se configureaza receptorul pe slave si se face upgrade de pe PC.


Multumesc.

cipcirip99
29-01-08, 12:16
Nu te preocupa pentru aceasta problema , soft original se gaseste .... daca ai nevoie . Poti sa procedezi linistit la softarea receptorului . Vezi ca softul pentru C este de tipul 1.2.XX .... iar ultimul este 1.2.31 !
Foarte mare atentie la upgrade se lasa implicit all code si upgrade ... se deschide fisierul (patch-ul ) se lasa optiunile cum am spus eu , in acest timp receptorul trebuie sa fie oprit ! . Apoi la mesajul test com ... sau cum mai scrie el acolo ... deschizi receptorul si astepti pana procesul de burning flash se termina . Daca ai sa urmaresti topicurile despre Globo-Opticum ai sa inveti suficient despre softare ! Succes !
Daca nu te descurci , revii in topic cu problema intampinata !

vardic
05-06-08, 12:46
ali upgrade si globo 3329c gasesti aici (http://truman-support.com/soft/globo/3329C/) . din experienta proprie, iti spun ca merge si cu allcode si bifat upgrade, dar la unele trebuie setat allcode + bootloader si bifat upgrade. bafta