PDA

View Full Version : Digi receiver "pierde" semnal



Vinecrap
19-11-11, 19:57
Buna,

sunt un incepator in materie de sateliti :)

De citeva zile am o problema foarte nasoala cu DIGI TV. Cu toate ca antena e reglata foarte bine ( pe INTELSAT ) primesc dintr-o data mesajul ca am semnal slab sau deloc. Imaginea se pierde. Asta se intimpla numai cu posturile codate ( PROTV TVR etc.. ) . Daca dau pe DD, U TV etc.. ( FTA ) merge. Dupa ceva timp, merg si cele codate din nou. Imi vine sa innebunesc:-(( ce pot face?? Stau in Germania si nu am posibilitatea sa-l schimb. PLEASE HELP!!

cipryDXfeed
19-11-11, 22:54
oscileaza semnalul mult? adica 90% - 20% sau chiar 0? sau numai pe cele codate oscileaza?

lao
19-11-11, 22:59
Asa imi facea la un aparat 1160, mergea ce era FTA, de pe card nu deschidea. Am crezut ca s-a dus cititorul, dar nu era el de vina. Sursa de alimentare era la limita, la cel mai mic consum suplimentar cadea in nas.

cipryDXfeed
19-11-11, 23:03
Da poate fi si una si alta. Poate fi si cititorul dar prima data af fi schimbarea condensatorilor de 1000u de pe sursa .am avut unul care nu avea semnal nimic si era din condensatori.

djczefre
19-11-11, 23:47
Un prieten de al meu a patit la fel , era un condensator. Uita-te la tote condensatoare, in special la partea sursei de alimentare , si daca observi un pic umflat atunci aia trebuie schimbat. Asta e doar un sfat , si nu insemna ca se rezolva 100%. Iar daca intri in tara , iti repara cei de la digi. Doar trebe sa-i ceri, sa-l rogi, datoria lor este sa-si repara sculele(cutiile lor). Bafta!

Vinecrap
20-11-11, 13:10
oscileaza semnalul mult? adica 90% - 20% sau chiar 0? sau numai pe cele codate oscileaza?

Bune, multe multumii pt. raspuns. Da deci oscileaza intre 80%-85% si 10%-20%. De mai multe ori pe zi. Dupa 2 minute revine si tot asa..

---------- Post added at 14:10 ---------- Previous post was at 14:08 ----------


Un prieten de al meu a patit la fel , era un condensator. Uita-te la tote condensatoare, in special la partea sursei de alimentare , si daca observi un pic umflat atunci aia trebuie schimbat. Asta e doar un sfat , si nu insemna ca se rezolva 100%. Iar daca intri in tara , iti repara cei de la digi. Doar trebe sa-i ceri, sa-l rogi, datoria lor este sa-si repara sculele(cutiile lor). Bafta!

Multumesc pt. raspuns! Am deschis cutia, toti condensatorii par OK, deci nici unul nu e umflat:-(( De pe partea sursei de alimentare sunt cei 2 albastrii, nu?? De citi microF sunt?? Nu se prea intelege ce scrie pe ei!!

bumbu
20-11-11, 13:40
Are cumva careva o poza cu acei/acel condensator ce ar putea fi umflat ? Am si eu un amic care se plinge de asemenea probleme cu canalele, oscileaza...
Si nu are drum spre RO in urmatoarele luni.

Mersi

cipryDXfeed
20-11-11, 14:01
Bune, multe multumii pt. raspuns. Da deci oscileaza intre 80%-85% si 10%-20%. De mai multe ori pe zi. Dupa 2 minute revine si tot asa..

---------- Post added at 14:10 ---------- Previous post was at 14:08 ----------



Multumesc pt. raspuns! Am deschis cutia, toti condensatorii par OK, deci nici unul nu e umflat:-(( De pe partea sursei de alimentare sunt cei 2 albastrii, nu?? De citi microF sunt?? Nu se prea intelege ce scrie pe ei!!

Am spus cei de 1000u de pe sursa nu trebuie neaparat sa fie umflati ei iti pierd din capacitate.


LNB ai verificat?

Vinecrap
20-11-11, 14:06
Salut, merci pt. raspuns. LNB e OK, azi chiar am pus alt receiver (pt. FTA numai). Semnalul e de 80-90. Deci totul OK.
Condensatorii ( cei doi mari albastrii ) sunt de 1000 microF si 275V??

paduraru
20-11-11, 14:06
Daca ai un lnb la indemana schimba-l ca poate fi si el de vina,o problema asemanatoarea am avut si eu cu un receptor focussat si de vina era un telefon wireless din ala de la romtelecom care era asezat langa decodor si il bruia,vezi sa nu ai si tu ceva pe langa el care sa il briueze.

cipryDXfeed
20-11-11, 14:08
Da exact scrie pe ei 1000uf astia trebuie inlocuiti.

Vinecrap
20-11-11, 14:16
Da exact scrie pe ei 1000uf astia trebuie inlocuiti.

Merci, dar scuze de intrebare .. nu e cam "mult" 1000 micro( nu pot sa fac litera aia:-))F. Pe net la toate paginile de shopin imi da 0,1 mycrF..1mycrF..Nu prea ma pricep..

---------- Post added at 15:16 ---------- Previous post was at 15:13 ----------


Daca ai un lnb la indemana schimba-l ca poate fi si el de vina,o problema asemanatoarea am avut si eu cu un receptor focussat si de vina era un telefon wireless din ala de la romtelecom care era asezat langa decodor si il bruia,vezi sa nu ai si tu ceva pe langa el care sa il briueze.

Merci pt. raspuns. LNB e OK, am incercat cu alt receiver (FTA) semnal super! Telefonul wireless e la cel putin 3 metri distanta.. in rest in apropiere nimic cred ce ar putea bruia :-((

cipryDXfeed
20-11-11, 14:39
Mai mult de atat nu pot sa explic mai bine il duci acolo la ceva sevice.

zmeura
20-11-11, 14:43
Poate fi de la condensatori sau de la LNB.Am atasat o poza,trebuie schimbati primii 4 de pe primul rand si la fel primii 4 de pe al doilea rand,de la stanga la dreapta.Sa fie la tensiune egala sau mai mare,in nici un caz la tensiune mai mica decat cei originali.
http://i40.tinypic.com/2qx6jdi.jpg

Vinecrap
20-11-11, 15:00
Iti multumesc din tot sufletul!!! Acum inteleg care trebuie, eu eram pe faza cu aceia albastru deschis:-)) merci mult!!

sorin8m
20-11-11, 17:39
Din poza vad ca si acel receptor e facut de turci, findca are cam aceeasi sursa ca si cei de la yumatu, si alte receptoare. De obicei se duc condensatori de 1000uF si cum au zis si alti colegi aceia trebuie inlocuiti. Daca nu te pricepi cel mai bine ar fi sa duci la un service receptorul sati verifice sursa. Ce mai poate fi este si condensatorul acel mare de 47uF/400V, verifical si pe el, la el de multe ori nu se observa ca e umflat dar din cauza lui sursa are fluctuatii si fluctueaza si semnalul si alte chestii in receptor.

horatyu
21-11-11, 08:56
poate totusi e o problema de " rasucire " a LNB-ului , deci incearca sa vezi ce schimbari apar daca misti putin stanga sau dreapta( ceva de ordinea milimetrilor 2-3 mm )

sorin8m
21-11-11, 19:17
Completare la ce a scris colegul horaty, sa nu slabesti suruburile, asa cum este stransa misti antena.
Cel mai bine daca ai pozti din spatele antenei inpingi antena din colturile, sus/jos stanga/dreapta si vezi daca cumva creste semnalul.
Daca incerci sa invarti lnb-ul atunci iti creste sau scade calitatea.

LaCobra
21-11-11, 21:11
daca nu se rezolva cu invartitul lnb...
Cand pierde semnalul, displayul cum e? oscileaza?
fa rost de un ciocan de lipit, un polimetru, si un loc unde poti cumpara componente electronice, pune o poza de la sursa si te ajutam cu toti.
o problema comuna la surse e ca nu se izoleaza corect mufa la lnb si cu timpul se produce un scurt la sursa, trebuie masurata tensiunea la iesire lnb.
Toate bune!

aldoli
02-12-11, 21:53
Sal vreau sa spun ca aceiasi prb am avuto si eu rezolvand-o prin a inlocui acei condensatori ,dupa care totul ok.Numai bine.:)