PDA

View Full Version : Nu-mi merge Digi TV



mevip
14-11-11, 17:05
salut am o problema. am avut mesajul " Canalul nu functioneaza" pe televizor ... am un decodor hyundai ... am venit pe forum si am vazut ca atunci cand ai problema asta trebuie sa urmezi acesti pasi:
Pentru decodoarele Hyundai:

se apasa butomul Menu de pe telecomanda decodorului
se selecteaza instalare si se apasa OK
se selecteaza revenire la setarile fabricantului si se apasa OK
la intrebarea Doriti sa resetati toate datele? se apasa OK
se selecteaza limba dorita pentru afisarea meniului si se apasa OK
la intrebarea Doriti sa salvati setarile de mai sus? se apasa OK
decodorul va incepe scanarea posturilor, la finalul scanarii vor fi afisate data ultimei scanari, numarul posturilor TV si Radio scanate.
Se apasa de 3 ori butonul Exit pentru a iesi din acest meniu.

am facut totul dupa cum e scris acolo dar acum cand dau sa scanez nu mai prind protv sau alte posturi romanesti ... kanal d ... acasa etc etc ... in schimb prind discovery hbo adria ... si o gramada de programe la care nu ma uit niciodata.
am scanat pe intelsat... deci ar trebui sa mearga ... trebuie facut ceva dupa ce fac resetare la decodor ? pt a prinde posturile oferite de digitv ?

startrek1
14-11-11, 18:05
Ia aparatu si dute la cineva care are tot Digi si da din nou o re-scanare si vezi daca le gaseste...posibil sa fie ori LNB-ul ars sau receptoru tau sa fie stricat si scaneza decat pe o polaritate ...

mevip
14-11-11, 18:25
nu e lnb-ul ars pt ca am doua decodoare in casa ... intotdeauna au mers 2 ... acum unul din ele nu merge ... este model vechi hyundai ... astalalt care il am de recent este un model nou ... alea negre mici ... nu mi-a dat niciodata probleme. dar ala vechi nu mai merge acum ... pt motivele din ce am scris mai sus.

dupa resetarea decodorului la setari de fabrica ce trebuie sa-i fac ca sa scaneze programele de la digi ?

startrek1
14-11-11, 19:07
Pai faci ce ai scris in primu post...LNB-ul este twin (cu doua iesiri ) sau este doar cu o iesire!? Cum ai legate receptoarele!? Daca ai LNB doar cu o iesire si receptoarele sant legate in serie lasa doar receptoru care nu merge si dai din nou scanare...Daca nici asa nu gaseste trebuie dus la reparat

mevip
14-11-11, 19:28
lnb-ul este cu o singura iesire dar pana acum a mers fara probleme .... din lnb am un cablu care la un punct e conectat la o tripla ... pt antene satelit ... si din ala il impart in 2... un cablu intr-o camera la un decodor si un cablu in alta camera la alt decodor ... anyway pana acum a mers fara probleme acum dintr-o data s-a prostit ... m-am uitat pe decodor am semnal destul ... am vreo 70% ... cam atat aveam de obicei ... dar faza este ca nu imi mai arata posturile de la digi pt un motiv care nu prea il inteleg ... chestia asta s-a intamplat imediat dupa ce am dat reset la setari de fabrica ...

franta
14-11-11, 19:36
poate trebuie sa setezi TP urile dinou, intra pe lyngsat si verifica daca esti pe fregventele corecte
pt detalii vezi aici (http://www.lyngsat.com/packages/digi.html)

mevip
14-11-11, 19:43
pai ce TP tre sa introduc mai exact ? pt digi ...

tutri
14-11-11, 19:48
Cele actuale. Intra pe lyngsat si confrunti cele pe care le ai in device si cele care sunt pe site. Mai mult ca sigur ca acel factory reset ti-a pus TPurile de pe vremea lui Pazvanti.

mevip
14-11-11, 19:50
pai tre sa introduc un singur tp ? care este universal pt toate posturile digi ? sau sunt mai multe de introdus ?

tutri
14-11-11, 19:52
16 in total. Acum depinde daca asta e cauza si cate difera.

mevip
14-11-11, 20:06
poti cumva sa ma ghidezi pas cu pas cum sa pun toate tp-urile necesare ? ... am gasit unde sunt tp-urile dar nu le pot edita ...

zmeura
14-11-11, 20:07
Opreste de tot receptorul care zici ca nu are probleme si apoi scaneaza din nou pe cel cu probleme asa cum ai scris la primul post.

mevip
14-11-11, 21:25
nu intelegi ... sunt 2 abonamente diferite ... intelegi ? deci nu vad ce legatura ar avea ? ... ok sunt pe aceiasi antena cu 1 singur LNB .. dar nu cred ca ar putea afecta in vreun fel ... 2 luni de zile le-am folosit pe amandoua asa fara probleme ...

lao
14-11-11, 21:48
Ba da!!!!!!!!!!!!!!
Sunt pe acelasi cablu coaxial si acelasi lnb. Deci exista o legatura foarte importanta. Fa bine si scoate din priza pe cel care merge, baga cablul direct in cel cu probleme si scaneaza.
Si nu te supara, dar citeste despre H/V si banda jos/sus

franta
14-11-11, 22:02
daca un reciver din cele merge pe un canal cu polarizare V verticala cand dai sa scanezi nu o sa iti mearga nici o fregventa cu polarizare H orizontala.
totusi cred ca problema lui e alata. ai bagat fregventele corecte? , ce nivel de semnal ai, verifica cablurile si mufele...
deci ca sa eviti ori ce posibilitate de a fi influentat de celalt reciver opreste-l si instaleaza acest reciver cu probleme pe cablu aluia. ca sa fii sogur ca o sa ai semnal si nu sant de vina cablurile.
sigur pe aici este problema ta....

deviliuli
14-11-11, 22:03
Tu fa cum ti se spune daca vrei sa eliminam din posibilitati.
Daca decodorul bun este pe o frecventa cu polarizare orizontala, decodorul 'defect' nu va putea gasi programele de pe frecventele cu polarizare verticala.
Deconecteaza antena de la decodorul bun si scaneaza inca odata pe cel 'defect'.
Daca nici asa nu merge verifica TP-urile manual (cum au mai spus si baietii mai sus).
Ca sa verifici TP-urile manual intra in: Meniu >> Instalare >> Editare/Scanare TP
La Nume Satelit selecteaza Intelsat 1002 iar la frecventa TP cu stanga, dreapta poti compara toate Tp-urile cu cele de aici http://www.lyngsat.com/packages/digi.html.
Succes!

mevip
14-11-11, 22:12
ok o sa incerc maine dim acum doarme lumea in camera unde e ala stricat :) ms pt ajutor revin maine cu un update

aliosatvd
14-11-11, 22:13
Nu stiu cum a mers la tine pina acum dar nu o sa poti sa vizionezi pe 2 receptoare diferite dintrun singur LNB "NICIODATA", doar daca te uiti pe canale cu aceiasi polaritate pe ambele receptoare, daca la un receptor vizionezi un canal cu polaritate orizontala si la celalalt verticala, cel din urma nu deschide nimik ramine ecranul negru.

Diablo1
15-11-11, 04:54
Lnb - ul primeste curent din rec , nu da curent el . o mica mare diferenta
De ce nu pui un Twin ?

sorin8m
15-11-11, 07:07
Recomandare un LNB Twin (cu 2 iesiri) si cate un cablu de la lnb pana la receptor si atunci vezi tot ce ce ai platit (adica in functie de abonament). Asa cum ai acuma vezi doar o parte din ele.