PDA

View Full Version : Caut sateliti pe zona NE -romania



ciubuc
26-01-08, 22:01
Caut sateliti pe zona NE -romania , dupa ce mi-am luat un apartament intr-o pozitie extrem de rea, am access pe zona Nord pana in Est si mii ciuda , chit cas am dolce in pod, mi-am pus si statorul de la antena de 90 cm la gream fara sa verific , deci daca stiti sateliti care ii pot recepta din zona 47.13 N lati tudine si 24.48 E longitudine (Bistrita), sariti cu sateliti , fregvente eventual linkuri, Raman dator si dau o bere, vreau sa prind ceva sa aiba antena o utilitate sa ma simnt implinit. Astept cu nerabdare raspunsuri.

Einstein
27-01-08, 04:17
Ca sa receptionezi vreun satelit trebuie ca antena sa aiba vizibilitate spre SUD! Daca aceasta conditie e indeplinita vei avea posibilitatea de a receptiona majoritatea satelitilor europeni!

ciubuc
27-01-08, 11:37
Cunosc toti satelitii cu orientarea spre sud , eu vroiam sateliti cu orientare spre nord, daca pot fi "prinsi" din locatia mea ;)

MIRC77
27-01-08, 12:12
Nu exista nici o posibilitate s-o montezi pe bloc sau pe fatada dinspre sud a blocului? Vecinii mai au antene satelit?

zmeura
27-01-08, 12:49
Cunosc toti satelitii cu orientarea spre sud , eu vroiam sateliti cu orientare spre nord, daca pot fi "prinsi" din locatia mea ;)

Cum adica "satelitii cu orientarea spre sud"?Cu spotul spre emisfera sudica?
Toti sateliti sunt pozitionati deasupra ecuatorului si la noi in tara ai nevoie de "vedere" spre sud.Mai bine spus deschiderea ideala e de la est-sud-est pana la vest-sud-vest.Asa ca daca nu ai vedere cel putin spre sud-est ca sa mai prinzi cativa sateliti din capatul estic nu ai nici o sansa.Daca vezi doar spre est si nord nu ai ce sa prinzi.
Daca ai antena de Dolce poti pune suport pentru mai multe LNB-uri pe ea,probabil nu poti sa-ti mai instalezi inca o antena pe acoperis ca iti pui vecinii in cap.Nu?

ciubuc
27-01-08, 15:12
mi-a fost lene sa explic, ma refeream la sateliti es si sw, iar eu am limita maxim in e 90 grade nici un grad mai mult, cheastia e ca vba ta imi pun vecinii in cap si pana imi vine o alta idee , suportul ramane pe zona NE , de accea intreba m de sateliti care sunt in zona , sa am preocupare.

laleauaneagra
27-01-08, 15:55
ca un ghidaj mic uite lista de sateliti http://www.flysat.com/satlist.php dar nu prea ai ce sa vezi majoritatea fiind in banda c plus ca iti tre si o farfurie de la 1.80m in sus,ultimu acceptabil ca vizionare fiind turksat

comerciantul
27-01-08, 16:25
totusi, incearca sa pui oala pe bloc, parerea mea

ciubuc
27-01-08, 17:33
multumesc ptr sfaturi , incerc sa dau de turksat , asta daca vecina o sa-si ia asternuturile care "falfaie" deasura antenei :)

Einstein
27-01-08, 18:07
Cunosc toti satelitii cu orientarea spre sud , eu vroiam sateliti cu orientare spre nord, daca pot fi "prinsi" din locatia mea ;)
E o gluma? Nu exista sateliti care sa ii receptionezi daca orientezi antena spre nord (numai in emisfera sudica orientezi antena spre nord)! Toti sateliti geostationari receptionabili in Romania se afla deasupra ecuatorului, adica spre sud! Daca nu ai vizibilitate spre sud nu poti pune antena! Trebuie sa gasesti o locatie (pe bloc) unde antena poate fi orientata spre sud!

laleauaneagra
27-01-08, 18:54
avand insa deschidere pana la 90 grade est poate sa testeze sateliti din zona cea din lista de la flysat:)sau urmand sfatul lui zmeura sa pui un multifeed si ai rezolvat temporar problema

MIRC77
27-01-08, 23:41
Eu tot nu m-am lamurit. Ai Dolce instalat?