PDA

View Full Version : HDMI-CEC plugin Enigma2



lao
24-09-11, 21:30
Pentru cei ce doresc sa utilizeze o singura telecomanda ( cea a televizorului), e necesar ca TV-ul sa aibe hdmi-cec sau anynet. Se comanda si receptorul si tv -ul cu aceeasi telecomanda.

HdmiCec (http://www.4shared.com/file/8QYLsZ9O/HdmiCec.html)

Se copiaza fisierele in
/usr/lib/enigma2/python/Plugins/SystemPlugins
Si se activeaza din meniu

PS. N-am probat deoarece am deja setata conexiunea hdmi, era in imaginea pusa.

tutri
24-09-11, 22:04
Ce sanse sunt sa functioneze pe imaginea RSP? Daca este compatibil si functioneaza, ce sanse sunt sa functioneze cu telecomanda unui TV LG full HD care are "simplink"?

lao
24-09-11, 22:21
Cred ca intrebarea ta e retorica , sau n-ai pus-o unde trebuie. Am vu nu alien si parca pluginurile sint diferite. Dar cel mai usor e sa faci proba, nu cred ca o sa aiba cineva combinatia ta tv-box sa-ti zica... daca iti merg alte pluginuri mipsel poate iti merge si asta

PS Am uitat sa zic in primul post, telecomanda de la vu face treaba in continuare daca vrei s-o utilizezi.

tutri
24-09-11, 22:27
Stiu ca este sectiunea de VU si fiind un plugin pentru VU, m-am gandit sa intreb aici.
Voi incerca mai tarziu, sa vedem unde imi prind urechile :)

zildan
24-09-11, 22:29
Va merge si pe imaginea RSP. Momentan HDMI-CEC nu e activ in kernel, placa de Fulan 7111 suporta.

mario08
24-09-11, 22:34
ATENTIE! Totusi aceasta functie HDMI-CEC teoretic ar trebui sa functioneze pe toate device-urile care detin asa ceva : http://www.hometheater.com/content/hdmi-cec
Practica insa ne demonstreaza contrariul si asta deoarece fiecare producator isi cam personalizeaza aceasta functie doar pt. produsele lui si de aici unii dintre voi vor intalni prb. de incompatibilitati intre device-uri , totusi incercarea moarte nu are

tutri
24-09-11, 22:41
Mersi de clarificari. Pana apare noua versiune de RSP dau ture prin casa :)
Daca am tras discutia lela, rog sa se mute mesajele.

tete
13-09-14, 18:29
obrigados