PDA

View Full Version : Problema



radutyu
24-08-11, 13:05
Se da un lnb pe care sunt montate un un rec hd Dolce si un rec sd Dolce printr-un spliter cu un singur DC-pass,e acuma vine problema,daca bag hd pe dc-pass si sd pe celalalt hd fuctioneaza corect toate posturile inclusiv hd,iar sd nu are semnal,daca inversez in split cablurile de la receptoare acestea functioneaza corect dar recu hd numai vede programele HD,ce pui mei le fac sa merga corect avind in vedere ca nu pot sa mai sap in pereti,rog solutie tehnica

zappa
24-08-11, 13:51
Fie montezi un lnb dublu, fie le legi in loop.

coca cola
24-08-11, 14:17
la loop pierde ceva,dar neinteresant!

laleauaneagra
24-08-11, 14:43
loop e egal cu spliteru tau.....lnb dublu......ca acum nu o sa te intinzi la diseq care pr prob ta e destul de scump

zmeura
24-08-11, 18:32
Nu merge asa,pune LNB dublu si trage cabluri separat.
Pe scurt:
-Programele HD sunt pe 11012 V
-Programele SD sunt pe 12524 V (un exemplu)

Cele HD sunt in banda de jos (Lo) si cele SD in banda de sus (Hi).LNB-urile universale receptioneaza banda de frecvente 10.70-12.75 Ghz,dar impartita in doua.Adica in 10.70-11.70 GHz (Lo) si 11.70-12.75 Ghz (Hi).Comutarea oscilatorului local din LNB se face cu ajutorul unui semnal de 22 kHz transmis de receptor prin cablu in paralel cu tensiunea de alimentare.Deci cand acest semnal nu e prezent iti merg doar cele pana in 11.7 Ghz iar cand acesta e prezent merg doar cele peste 11.70.Solutia e LNB separat.
Explicatii mai exacte despre cum functioneaza un LNB gasesti aici http://en.wikipedia.org/wiki/Low_noise_block-downconverter
De exemplu la Digi toate programele sunt in banda de sus,de aceea nu apar aceste probleme.Asta nu inseamna ca nu pot apare in viitor si la ei.

PS:Am vrut sa iti explic mai devreme dar la mine a fost mort forumul.

horatyu
24-08-11, 19:26
Se da un lnb pe care sunt montate un un rec hd Dolce si un rec sd Dolce printr-un spliter cu un singur DC-pass,e acuma vine problema,daca bag hd pe dc-pass si sd pe celalalt hd fuctioneaza corect toate posturile inclusiv hd,iar sd nu are semnal,daca inversez in split cablurile de la receptoare acestea functioneaza corect dar recu hd numai vede programele HD,ce pui mei le fac sa merga corect avind in vedere ca nu pot sa mai sap in pereti,rog solutie tehnica



Eu spun sa anuti problema la dolce
daca ai astfel de abonament iti dau ei LNB dublu
sau
te poti juca putin la setari ,sa incerci ceva din setari

la optiuni ai configurare avansata( bagi pinu si apare setari LNB)

acolo trebuie sa te joci la ton
si vezi cum e

tu ai un spliter de pe vremea cand dolce era si pe orizontal si vertical si atunci la doua sau mai multe aparate trebuia asa ceva

acum nu mai e necesara intreruperea schimbarii polaritatii decat pe un singur aparat
si ar trebui sa ai asa ceva
un spliter power pass care sa nu fie doar pe un sens modul de a schimba polaritatea
e mult mai ieftin http://www.tehnicb.ro/spliteresat.htm

uite aici : http://www.tehnicb.ro/splitteresat/spl2caisat.jpg


dar este alta problema asta de care spune @zmeura , deci ori te joci acolo la ton ori cumperi un LNB dublu

radutyu
24-08-11, 19:51
Am studiat si intre timp m-am lamurit 22kz problema.Asa ca un multiswitch ar face treaba pe care o vraeau eu,sa nu sap prin pereti?

zappa
24-08-11, 20:13
Fie montezi un lnb dublu, fie le legi in loop.
Scuze.....Stiam ca la dolce toate programele sunt pe verticala si toate in banda superioara. De asta am si dat varianta "loop".

---------- Post added at 17:13 ---------- Previous post was at 17:06 ----------

Ptr multiswitch iti va trebui un lnb quatro. Ambele costa cca 300 ron (240 + 60). Plus ca va trebui sa tragi cel putin 2 cabluri pana la multiswitch (sau daca il instalezi in interior) sau o alimentare pana la el (daca il instalezi afara).

radutyu
24-08-11, 21:59
Un model multiswitch rog frumos daca folosira cineva

horatyu
25-08-11, 17:25
te complici prea mult cu multiswith
cumperi un LNB dublu e undeva in jur de 40-60 de lei http://www.digitalsatelit.ro/lnb-amiko-twin-l201.html
ce vrei sa faci tu nu necesita o suma mult mai mare plus ca deranjul e acelasi...adica sa mai tragi un cablu

radutyu
25-08-11, 17:57
Nu vra percutie la pereti,gusturile nu se discuta se platesc