PDA

View Full Version : tuner dvb-c



dingo31
12-08-11, 17:53
daca incerc sa schimb tunerul dintr-un tv dvb-t samsung, seria 5, cu alt tuner dvb-c , s-ar rezolva problema receptiei programelor digitale pe cablu direct din tv? poate ar trebui schimbat si softul, dar este mai complicat si nu sunt destule date disponibile? dar un al doilea tuner suplimetar se poate adauga cumva la un tv, pentru a nu folosi stb ?

mario08
13-08-11, 12:06
Teoretic da , practic nu
Cu toate ca au identic acelas domeniul de frecvente dvb-c si dvb-t ( 47-863Mhz ) sunt diferente la prelucrarea/demodularea semnalului si astfel daca procesorul nu stie sa faca diferentele intre cele 2 tipuri de prelucrari/demodulari , atunci = 0
Tot teoretic ar mai exista varianta inlocuirii sasiului cu unul care beneficiaza din fabrica de un tuner dvb-c/t , insa ramane de vazut restul compatibilitatiilor si pretul schimbarii sasiului in cauza

f11
13-08-11, 13:06
In primul rind incearca o cautare automata.La selectarea tarii pune suedia ,finlanda sau norvegia si vezi rezultatul.
Chiar daca gasesti sa schimbi tunerul, asta in cazul fericit cind este subansamlu separat , trebuie neaparat rescris si firmware-ul care probabil trebuie adaptat pentru noul tau hardware.
Da uni ochi si pe : http://www.samygo.tv/

f11

dingo31
15-08-11, 14:22
multumesc am notat cele de mai sus. am mai studiat si am gasit ca singura posibilitate este intr-adevar doar cu schimbarea integrala a tunerului impreuna cu placa, ceea ce indeamna cam aproape alt televizor, plus firmware care trebuie re-instalat manual. eu nu cred ca mai merita, deci am renuntat.

mario08
16-08-11, 09:47
Dar de ce nu iti faci tu un abonament la digi cablu rcs/upc ?
De exemplu eu pe pachetul baza digital la rcs ( 25 lei abonament + 10 lei custodie receptor hd Humax ) pot vedea 97 prg. tv free si 9 prg. de radio
In cele 97 prg. tv free intra si 8/9 prg. tv hd , iar mai nou am inteles ca din septembrie ar trebui sa apara si receptorul hd cu inregistrare ( functia pvr )
Oricum eu zic ca este mai "rentabil" sa iti iei un receptor dvb-c hd in custodie , decat sa il cumperi
Pe piata sunt convins ca vei gasi si receptoare dvb-c sd/hd , insa din pacate atat upc-ul cat si rcs-ul aplica metoda "imperecherii inteligente" - receptor + cartela lor si nu prea vad eu cum sa poti folosi doar cartela pe un alt receptor ( mai ales daca nu stie linux )
Sau vindeti actualul Samsung si mai pui o diferenta si iti cumperi unul care sa aibe tuner dvb-c/t sd/hd