PDA

View Full Version : Programe thor+hotbird



danutz68
29-07-11, 17:48
Salutare,

Tocmai mi-am instalat o antena pentru Focus la care am mai adaugat si un lnb pentru Hotbird. Incerc sa adaug si programele de pe Hotbird dar nu reusesc sa le vad impreuna. Ori vad programele de la Thor ori de pe Hotbird si asta dupa ce scanez satelitii. Imi puteti spune cum pot sa le vad impreuna ?

Danut

lao
29-07-11, 17:54
Pai iti trebuie un diseq sa unesti cele 2 lnb-uri si cobori cu un fir la box. Apoi setezi in box la sateliti cu diseq...

danutz68
30-07-11, 10:40
Salut

Diseq am aparatul e setat pe dieseq dar degeaba programele tot separat sunt luate

marcghi
30-07-11, 10:58
cam asa ceva ai nevoie, comutatorul diseq seamana cu un spliter, iti uneste cele doua cabluri de la lnb-uri si trimite unul singur la receptor. http://www.satlex.ro/ro/1participant-type_conf_1p_2s.html

lao
30-07-11, 11:23
Eu zic sa fii mai clar, adica ai diseq la antena, setari diseq in box si ... ce nu merge? Cum adica sa le vezi impreuna? Nu se intelege exact...

danutz68
01-08-11, 13:14
Salutare,
Problema era din meniul receptorului. Era setat sa imi arate doar un satelit. Am rezolvat apasand butonul albastru cand eram in meniu si din submeniu am ales: arata toti satelitii.