PDA

View Full Version : reglare antena



toor
21-07-11, 23:45
as dori o parere din partea voastra,de duminica de cand a fost vijelia,s-a dereglat pozitia antenei si nu a mai mers jucaria.azi,am reglat-o cu tv-ul langa mine semnal 72 si calitate 72,totusi programele se intrerupeau sau ramanea imaginea blocata,o fii de la reglaj? Parerea mea este ca amiko nu este pentru incepatori ca mine,are un tuner sensibil,dm-ul l-am reglat in 5 min aproximativ. Dupa ce tp imi sugerati sa fac reglajul,pe 1w si daca considerati ca e vreo diferenta intre imagini in ce priveste sensibilitatea tunerului va rog sa imi ziceti si mie,poate pe viitor raspunsul vostru le va folosii si altora ca mine.

mateda
22-07-11, 09:00
Sanatate!

Un Tp bun pentru gasit satelitul este 11900H (SR 28000 FEC 5/6 - 1 Music Channel), cu semnal puternic. Daca vrei sa faci reglaje fine, ai nevoie de un Tp cu semnal slabut, recomand 12607 V ( SR 27500 FEC 3/4 - DDTV ). Parametrii programelor sint dupa Lyngsat.com, dar alegerea frecventelor e din experienta. Eu folosesc pe clona mea de DM500s adenin`s sat finder for E1 cu rezultate multumitoare. Succes !

toor
22-07-11, 10:55
ms pt raspuns,diseara o sa incerc cu semnal slab,ieri poate am facut reglajul pe unu mai puternic si pe celelalte nu mergea bn.daca tot nu merge,o sa o reglez cu un receptor hss 1160 care simte mai bn ca amiko .

me1960
22-07-11, 11:13
'' o sa o reglez cu un receptor hss 1160 ''

salut, nu e recomandat reglajul unei antene cu acest model de receptor , ofera informatii deformate ...

spor ...

toor
22-07-11, 12:50
pai cu asta am reglat dm-ul 500 care l-am avut inainte,parca nu astepti prea mult sa se schimba valorile.