PDA

View Full Version : Card Focus Sat pe Tuner DVB-S?



spicegroup
06-07-11, 09:50
Salutare!
Am si eu o intrebare!
Vreau sa imi fac un abonament la Focus Sat zilele urmatoare ai am nevoie de cateva informatii!

Vreau sa cumpar un tunner DVB-S + CAM si sa pun cartela de la Focus Sat in el pentru a putea prelua canalele de pe satelit si sa le transmit prin VLC...

Este posibila smecheria asta sau e doar in visele mele? :)

Daca da va rog sa ma ajutati putin evident contra cost!

Multumesc anticipat!

val
06-07-11, 10:05
Da, este posibil. In ceea ce priveste faza cu VLC-ul: poti transmite un singur canal nu toate canalele. Nu prea se intelege ce vrei sa faci: uz personal sau internet tv?

Faza cu plata pentru ajutorul acordat nu ai nimerit-o pe acest forum, ultimul rand postat de tine e suficient.

spicegroup
06-07-11, 10:27
Multumesc frumos!
Ideea e in felul urmator! Dezvolt o platforma IP-TV inclusiv web tv care foloseste wowza.

Practic mie imi trebuie o solutie ieftina ca sa preiau programele de pe satelit cu un srv linux si sa trimit streamurile in serverul wowza care se ocupa de spicetv.ro (rog adminul sa stearga siteul daca nu am voie sa il postez)

Sunt novice pe partea asta de receptie satelit dar dupa capul meu ma gandesc ca un CAM nu poate sa decodeze decat un singur program nu pot sa decodez simultan toate programele transmise de focus sat... Corect?

Totusi am gasit un CAM dar e foarte scump: http://www.satmultimedia.ro/CAM-modul/SMIT/SMIT-Conax-Professional-Cam-8-Channels.html care poate sa decodeze max 8 canale.

È corect ce zic?

val
06-07-11, 10:48
Nu stiu care e treaba cu camul respectiv. In cazul tv internet lucrurile cred ca stau ca si in cazul CATV: pentru fiecare canal retransmis e nevoie de o unitate de receptie, in cazul tau tuner dvb-s.

spicegroup
06-07-11, 10:55
In cazul tunerelor analogice asa e trebuie cate un tuner pt fiecare post!
In cazul dvb-surilor se trasmite un intreg transponder:
http://www.6kzz.com/ipmacro/page-15.html

multumesc pt ajutor!

expression
06-07-11, 11:09
Exista posibilitatea sa faci broadcast la un intreg transponder. Eu am folosit o aplicatie de linux (numita mumudvb parca) facuta pentru asa ceva. Si totul se decodeaza cu un singur CAM-card.

spicegroup
06-07-11, 11:40
mumudvb il stiu dar nu am reusit sa il setez nu inteleg debianu asa bine, ma impac mai mult cu centos!
esti sigur ca pot sa fac streaming la tot transponderu (practic sa emita 20 de canale simultan) cu un singur CAM? Ca daca e asa direct sun la focus sat sa imi aduca oala sa o monteze!

laleauaneagra
07-07-11, 20:29
mai,mai,mai.....eu nu stiu ce sa mai zic,ce sa mai cred.....eu tot prevestesc ca se va alege praf si pulbere de aceasta pasiune

unii dintre voi,poate va cred,postati si cereti sfaturi in necunostiinta de cauza...adica nu cunoasteti efectu boomerang

altii o face ti intentionat....ptr a provoca rautate,ura si certuri care impicit vor aparea in urma acestor subiecte sensibile

eee si mai e o categorie,FOARTE PERICULOASA,acei useri angajati ai unui DTH nu neaparat romanesc....care racoleaza,provoaca si pun intrebari capcana....retineti,astia nu sant inregistrati ca persoana fizica si poate simplu hobbyst...e in timpul serviciului

eu am impresia ca unii vor cu tot dinadinsu sa se duca dracu si focusu asta si o sa ma trezesc cu el in conserva....CA USOR USOR LATU SE STRANGE IAR USA SE INCHIDE.....USOR.USOR

cine intelege ce vreau sa zic e bine cine nu...iara e bine

iar vor sari multi acum sa zica....iar vorbeste paranoia din asta.......sa de a Domnu sa fi e asa

hai happy share cat mai e si acolo unde e cu adevarat

octa
08-07-11, 14:10
Ai dreptate.

eu am impresia ca unii vor cu tot dinadinsu sa se duca dracu si focusu asta si o sa ma trezesc cu el in conserva....CA USOR USOR LATU SE STRANGE IAR USA SE INCHIDE.....USOR.USOR

1) Intrebarea e ce conserva dulce sau sarata
2) Cred ca USOR e putin spus

sa de a Domnu sa NU AM DREPTATE

spicegroup
27-07-11, 07:13
trust me, nici eu nu vreau sa pateasca focusu cum e si dolce sau digi!
daca ma poate ajuta si pe mine cineva sa pun un card focut intr-un dm500s va rog pm!
multumesc anticipat!

val
27-07-11, 21:43
@spicegroup, incet te indepartezi de la subiectul initial; nu vad la ce te-ar putea ajuta un DM500 la internet tv.

spicegroup
30-07-11, 17:28
Sorry!
am rezolvat problema! Nu am vrut sa mai deschid inca un topic!
Aveam un DM500s cu o imagine Gemeni 4.7 si la addons nu mai exista cccam, asa ca am pus pe box un Open PLI, am instalat cccamul pt a avea acces la Digi si ce mai e pe Thor6 si de asemenea am bagat cartela de "pocus" si acum totul e ok! nu a trebuit sa fac nici un fel de setare ca sa imi recunoasca cartela!

Offtopic: Ideea a plecat de la un server care sa faca stream spre un server wowza din pachetul de la pocus, ca sa nu fiu nevoit sa instalez mai multe antene pt a receptiona toate programele romanesti!
Daca nu va este cu suparare as vrea sa stiu daca este posibil ca pe un server cu Centos 5 si o placa dvb-s as putea sa instalez cccamul la fel ca la dm500s si sa receptionez posturile fara cartela (pt ca am gasit deja solutie sa pun cartela de la pocus)

Multumesc anticipat!