PDA

View Full Version : fara spaga?



comerciantul
15-01-08, 20:55
www.faraspaga.ro
voi ce ziceti?
eu le-am trims la astia un mail, si le-am zis sa faca bine si sa organizeze flagrante; asa se lecuiesc romanii nostri sa ia spaga.
apropos, am fost cu masina la itp aici in spania. nici nu se putea pune in discutie sa incerci ceva... in ro am dat o cafea mare, si a trecut masina...

hidric
17-01-08, 16:45
sant contra la spagä
100%
pe paginä este foarte bine explicat de ce!!

MIRC77
18-01-08, 23:17
Ce e aia spaga?

MIRC77
18-01-08, 23:35
www.faraspaga.ro
voi ce ziceti?
eu le-am trims la astia un mail, si le-am zis sa faca bine si sa organizeze flagrante; asa se lecuiesc romanii nostri sa ia spaga.
apropos, am fost cu masina la itp aici in spania. nici nu se putea pune in discutie sa incerci ceva... in ro am dat o cafea mare, si a trecut masina...

In Romania nici nu se pune problema sa te cari cu masina la ITP. Trimiti doar talonul si banii (+comisionul).

P.S. ca tot am adus vorba de comisione... se pare ca de acum in 2 ani a sa avem o tevatura legata pe tranferurile din fotbal (gurile rele spun ca frauda, spalare de bani si inselaciune). Lucrurile se vor desfasura in felul urmator: Procese-Avocati-Probabil condamnari cu suspenadare-Recursuri-Milionoane de $ nerecuperate-Milionari in libertate.

comerciantul
19-01-08, 00:09
[QUOTE=MIRC77;23566]In Romania nici nu se pune problema sa te cari cu masina la ITP. Trimiti doar talonul si banii (+comisionul).
QUOTE]

te contrazic putin. mai nou se fac fotografii la masini. cel putin cand eram in tara anul trecut, la itp mi s-a fotografiat masina

yky
19-01-08, 04:55
SUBSCRIU....si stiu ce spun (asta e chestie de vreo 2 ani)....:D
E descurajant sa dai pentru o ''coaja'' de masina un sfert din cat face....:!:

superzeama
19-01-08, 08:19
www.faraspaga.ro
voi ce ziceti?
eu le-am trims la astia un mail, si le-am zis sa faca bine si sa organizeze flagrante; asa se lecuiesc romanii nostri sa ia spaga.
apropos, am fost cu masina la itp aici in spania. nici nu se putea pune in discutie sa incerci ceva... in ro am dat o cafea mare, si a trecut masina...
In it te mai iarta cu revizia trebuie ca macar frinele sa le ai bune.De ce nu vb nimeni despre spaga pe care trebuie sa o dai in vama romania-ungaria?Am trecut acum o saptamina si dupa ce partea romana ma intrebat de carnet,asigurare,talon,rovigneta(le aveam pe toate) am ajuns la vamesul ungur care ma intrebat de tigari...cum aveam 4 cartuse,leam declarat si m-a tras pe dreapta mi-a scos toate bagajele din masina la sfirsit mi-a dat pasaportul si mi-a zis:stii ce ai de facut..i-am introdus 20 euro si a cam strimbat din nas.Vroia mai mult.Si asta pt 4 cartuse de tigari daca nu erau alea era altceva.Sint unele locuri unde este imposibil sa nu dai spaga.Ti se cere.Esti obligat sa dai.La fel sta situatia in spitale.Acolo doare si mai rau te astepti ca un om cu atitia ani de scoala sa fie mai civilizat..Concluzie:Este imposibil sa nu dai spaga oricit de impotriva ai fi

Einstein
19-01-08, 11:32
Spaga in Ro este tolerata!
Daca s-ar dori cu adevarat stoparea fenomenului de "mica spaga" ar fi o solutie "simpla":
organizare de flagrant!
Agenti sub acoperire sa mearga cu echipament de inregistrare la medic, la vames, la functionarul de la ghiseu, la ..... un functionar public si sa filmeze tot apoi trimiterea in judecata si dati afara!
Dupa cateva asemenea cazuri mediatizate... sa vezi cum se diminueaza fenomenul! Va aduceti aminte cum era pe vremea lui Iliescu si Nastase? Nu puteai face nimic fara spaga! Cand a venit Basescu si a avut cateva iesiri la rampa erau semne bune! Cum a inceput scandalul cu Patriciu si Tariceanu sa dus de rapa tot! Ne-am intors inapoi.

Ideea este ca nu este vointa la nivel inalt! Asa ca nu avem incotro!

comerciantul
19-01-08, 12:20
In it te mai iarta cu revizia trebuie ca macar frinele sa le ai bune.De ce nu vb nimeni despre spaga pe care trebuie sa o dai in vama romania-ungaria?Am trecut acum o saptamina si dupa ce partea romana ma intrebat de carnet,asigurare,talon,rovigneta(le aveam pe toate) am ajuns la vamesul ungur care ma intrebat de tigari...cum aveam 4 cartuse,leam declarat si m-a tras pe dreapta mi-a scos toate bagajele din masina la sfirsit mi-a dat pasaportul si mi-a zis:stii ce ai de facut..i-am introdus 20 euro si a cam strimbat din nas.Vroia mai mult.Si asta pt 4 cartuse de tigari daca nu erau alea era altceva.Sint unele locuri unde este imposibil sa nu dai spaga.Ti se cere.Esti obligat sa dai.La fel sta situatia in spitale.Acolo doare si mai rau te astepti ca un om cu atitia ani de scoala sa fie mai civilizat..Concluzie:Este imposibil sa nu dai spaga oricit de impotriva ai fi


eu unul nu as da itp-ul unei masini care nu are frane si directie. pai pui in pericol pe altii. hai ca daca mai scoate fum, daca nu merge un stop, e altceva...
pai tu stiai ca la vama nu ai voie sa treci decat cu 1 cartus de tigari de persoana, nu? sti stiai ca vei da spaga, nu?

comerciantul
19-01-08, 12:24
[QUOTE=Einstein;23583]
Daca s-ar dori cu adevarat stoparea fenomenului de "mica spaga" ar fi o solutie "simpla":
organizare de flagrant!
Agenti sub acoperire sa mearga cu echipament de inregistrare la medic, la vames, la functionarul de la ghiseu, la ..... un functionar public si sa filmeze tot apoi trimiterea in judecata si dati afara!
Dupa cateva asemenea cazuri mediatizate... sa vezi cum se diminueaza fenomenul[QUOTE]


ai mare mare dreptate. eu chiar am trimis un mail la aia cu site-ul ala fara spaga, si le-am zis exact asta: hai dom'le sa facem flagrante la spital, la vama, la primarie, etc etc. n-am primit nici un raspuns, normal.
eu cred ca toate fazele astea ce le vedem la tv sunt de ochii lumii. unii pun botul: "ba, se schimba romania", abureala!!! anul trecut sotia s-a operat de o amarata de apendicita la spitalul universitar la buc. doctorul chiar cerea dinainte 5 milioane, si anestezistul 1 milion. pai sa nu-l bagi la puscarie vreo 10 ani pe prapaditul de doctor??? sa vezi ca dupa ce iese nu ii mai trebuie spaga sa faca operatiile, nu?

superzeama
19-01-08, 17:02
eu unul nu as da itp-ul unei masini care nu are frane si directie. pai pui in pericol pe altii. hai ca daca mai scoate fum, daca nu merge un stop, e altceva...
pai tu stiai ca la vama nu ai voie sa treci decat cu 1 cartus de tigari de persoana, nu? sti stiai ca vei da spaga, nu?

Stiam (din auzite) ca nu am voie decit un cartus de tigari dar ma gindeam ca asta a fost pina sa intram in UE.Acum sintem comunitari si ma gindeam(logic) ca nu ar trebui sa mai fie restrictii parca nu trebuiau sa circule libere marfurile?Nu asta inseamna UE?Si in plus unde este scris ca nu am voie decit un cartus?

comerciantul
19-01-08, 18:05
Stiam (din auzite) ca nu am voie decit un cartus de tigari dar ma gindeam ca asta a fost pina sa intram in UE.Acum sintem comunitari si ma gindeam(logic) ca nu ar trebui sa mai fie restrictii parca nu trebuiau sa circule libere marfurile?Nu asta inseamna UE?Si in plus unde este scris ca nu am voie decit un cartus?

ce zici tu e referitor la vama/tva, la electronice si altele. insa faza cu tigarile a ramas ultima de care se pot agata vamesii unguri. nu stiu care este exact situatia cu astea. probabil contrabanda, bla bla. uite, in spania un pachet costa in jur de 2.5-3 euro. nu sunt fumator, dar am vazut preturile de aici. cand te intorci in ro, nu mai au treaba cu tine daca ai actele in regula (din cate am auzit, si ziceau si soferii de autocare)

outcast
19-01-08, 19:29
Stiam (din auzite) ca nu am voie decit un cartus de tigari dar ma gindeam ca asta a fost pina sa intram in UE.Acum sintem comunitari si ma gindeam(logic) ca nu ar trebui sa mai fie restrictii parca nu trebuiau sa circule libere marfurile?Nu asta inseamna UE?Si in plus unde este scris ca nu am voie decit un cartus?
e voie 2 de persoana....eu cind merg in andora cumpar 4...2 eu 2 nevasta...si la intrare in spania nu zic vamesii nimic..daca ai mai multe le confisca.

superzeama
19-01-08, 21:03
e voie 2 de persoana....eu cind merg in andora cumpar 4...2 eu 2 nevasta...si la intrare in spania nu zic vamesii nimic..daca ai mai multe le confisca.

Mie vamesu mi-a spus ca am voie numai 1.Nici eu nu sint fumator le-am cumparat pentru a le face cadou.Ati observat diferenta dintre vamesii de la granita cu romania si cei cu austria?Eu muncesc in It din 99 si de cite ori am trecut prin vama romana am fost obligat sa dau spaga.De 2 ori am dat spaga pt ca nu aveam rovigneta chiar daca am insistat sa imi faca amenda legala,nu vroia ...cum platesc eu amenda daca ies din tara.Iam dat 5 euro...putin,10 euro,putini si aia,fara 20 nu te lasa sa treci.Acum am invatat lectia si cumpar rovigneta cind intru in tara

outcast
19-01-08, 21:06
Mie vamesu mi-a spus ca am voie numai 1.Nici eu nu sint fumator le-am cumparat pentru a le face cadou.Ati observat diferenta dintre vamesii de la granita cu romania si cei cu austria?Eu muncesc in It din 99 si de cite ori am trecut prin vama romana am fost obligat sa dau spaga.De 2 ori am dat spaga pt ca nu aveam rovigneta chiar daca am insistat sa imi faca amenda legala,nu vroia ...cum platesc eu amenda daca ies din tara.Iam dat 5 euro...putin,10 euro,putini si aia,fara 20 nu te lasa sa treci.Acum am invatat lectia si cumpar rovigneta cind intru in tara
sa te fereasca dumnezeu de vamesi romani si bulgari...

comerciantul
20-01-08, 00:07
sa te fereasca dumnezeu de vamesi romani si bulgari...

am vazut la stiri la tv ca ziceau unii ca pe viitor se vor securiza vama si se va reduce coruptia. mare minune ar fi chiar sa se intample asa ceva. oricum, "colegii" nostri unguri mizeaza mult pe faptul ca sunt multi fraieri care nici nu stiu legislatia, si care se grabesc sa platesasca spaga. si sunt putini care au curaj sa faca galagie acolo, sa iasa taraboi, sa vina televiziunea, etc.
dar ungurii astia chiar terbuie pusi la punct.
am fost in 2007 de 8 ori la bulgari. au fost doua tentative de luat spaga. prima oara unul tanar de pe acolo, bulgar, mi-a cerut facturile pe ce am cumparat, ca era portbagajul plin, ca mersesem la cumparaturi, i-am aratat factura, ca doar nu fusesem la furat cascaval :). a asteptat el un pic, a vazut ca nu tine, n-a mai zis nimic. alta data, noaptea, pe la 22, tot asa, opreste un bulgar, si imi zice: "pentru vames aveti ceva"? nu, n-avem- eram 4 pers. sta asta, se uita la noi: o cafea, ceva? nu, zic eu. dupa aia zice: dar 10.000 sa iau o cafea? ca sunt buni si banii romanesti. ce ziceti c-am facut? nu i-am dat nimic. pai lasa-ma, nene sa-mi vad de drum. chiar ma gandeam pe drum: sa cersesti 10.000 sa iei o cafea... da-o-ncolo de treaba.